Питання запобігання надзвичайній ситуації у Стебнику розглянули в межах комісії ТЕБ і НС
1 березня 2021р, Новини. Департамент екології та природних ресурсів, Департамент з питань цивільного захисту, Прес-служба ОДА
У Львівській ОДА провели засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Центральним питанням стало запобігання виникненню надзвичайної ситуації через критичні рівні наповнення хвостосховища Приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал».
Відтак, за підсумками засідання комісії ТзОВ «Зорема Вест», ПрАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» доручили забезпечити постійний моніторинг рівнів солей у хвостосховищі та стану дамби, а також оперативно інформувати усі причетні аварійно-рятувальні служби та органи цивільного захисту про можливість виникнення прориву дамби хвостосховища. Окрім цього - розробити індивідуальний регламент дозованого скиду розсолів із хвостосховища Стебницького родовища калійних солей в річку Солониця.
Цей індивідуальний регламент з рекомендаціями усіх дотичних структур розглянуть на наступному засіданні комісії ТЕБ і НС.
Також басейнове управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну, Державна екологічна інспекція, Головне управління Держпродспоживслужби, Львівський обласний лабораторний центр мають провести відбір проб води з хвостосховища та річки Солониця та вимірювання фізико-хімічних показників.
Окрім цього, басейнове управління та департамент екології звернеться до Держводагентства щодо встановлення пункту моніторингу на р. Солониця для спостережень за впливом хвостосховища Стебницького родовища калійних солей на якість поверхневих вод.
Ключові слова:
СтебникНовини за темою
У Стебницькій міській лікарні відремонтували інфекційне відділення
18 лютого 2022
Сьогодні у Стебницькій міській лікарні, де лікують хворих на Covid-19, відкрили оновлене інфекційне відділення, яке капітально відремонтували. Тут обладнали окремі боксові палати із санвузлом та роздатковим вікном. Усі палати, які розташовані на першому поверсі, мають окремий вхід на вулицю. До кожного ліжка підвели централізований кисень. Загалом в інфекційному відділенні розгорнули 42 ліжка. Участь у відкритті інфекційного відділення після капітального ремонту взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Такі проєкти – це можливість об’єднатися заради корисної суспільної мети – надання мешканцям якісної медичної допомоги та забезпеченням медичним працівникам можливості працювати в хороших умовах і рятувати життя. Залучення коштів з різних бюджетів для втілення цього проєкту є ознакою єдності влади різного рівня. Величезна подяка міському голові Дрогобича за активну працю! Дякую всім за те, що робимо спільні добрі справи для людей і їхнього здоров’я», - зазначив Максим Козицький. Вартість ремонту склала майже 29,4 млн грн, з яких 11,6 млн грн – кошти місцевого бюджету, 10,8 млн грн – кошти від Національної служби здоров’я, 4,5 млн грн – з державного бюджету, 2,5 млн грн - спонсорська допомога від ДП «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ». Ремонт також включав встановлення обладнання для безперебійного постачання кисню (киснегенеруюча станція та кріогенна ємкість), капітальний ремонт системи безперебійного енергопостачання та закупівлю дизель-генератора, заміну вікон на енергозберігаючі, заміну електропроводки, встановлення сучасних електричних щитків, сантехнічної системи, придбання ліфта тощо. «Розвиток медицини на Дрогобиччині вкрай важливий, бо тут є всі для цього умови та матеріально технічна база, і, найголовніше – розуміння влади в галузі розвитку медичної галузі», - зазначив директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис. Комунальний некомерційний заклад «Стебницька міська лікарня» Дрогобицької міської ради є другою за величиною і потужністю ліжкового фонду (110 ліжок) установою Дрогобицького регіону, у якій надають амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу. У зв’язку з епідемію ковіду всі ліжкомісця лікарні можуть бути використані для ковідних хворих. У пік захворюваності лікарня прийняти до 150 осіб. Лікарня обслуговує як жителів м. Стебника (близько 20 тис. осіб), так і населення Дрогобицького району (близько 200 тис. осіб) та включає кілька відділень: оториноларингологічне, психоневрологічне, інфекційне та пульмонологічне відділення, а також хірургічне відділення, відділення інтенсивної терапії, відділення ЗПСМ, загально-поліклінічне. Нагадаємо, сьогодні Червоноградська міська лікарня отримала ангіограф, який дозволить надавати невідкладну медичну допомогу пацієнтам з інфарктом. Більше достовірної інформації про стан справ на Львівщині читайте на телеграм-каналі голови ЛОДА Максима Козицького.
Німецькі експерти планують напрацювати систему моніторингу Стебниківського родовища
29 листопада 2021
Сьогодні заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко зустрівся з представниками Німецької експертної місії ТАІЕХ, яка є інструментом технічної допомоги та обміну інформацією Європейської комісії. Зустріч відбулася з метою отримання досвіду з розробки системи моніторингу наповнення хвостосховища Приватного акціонерного товариства “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”. Провідні науковці експертної місії ТАІЕХ також планують провести сейсмічне дослідження чинної інфраструктури та навколишнього середовища Фінансувати дослідження попередньо готова Європейська комісія. В межах зустрічі Юрій Бучко наголосив, що з боку ЛОДА буде співпраця з іноземними фахівцями і представники профільного департаменту усю необхідну інформацію. Також він повідомив, що скерували звернення до Кабінету Міністрів України щодо необхідності погодження дозованого тимчасового скидання надлишків зворотних вод (розсолів) із хвостосховища Стебницького родовища калійних солей ПрАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал» відповідно до розробленого індивідуального регламенту. Окрім того, на ПрАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал» покладається обов’язок - розробити проєкт по знешкодженню, утилізації або рекультивації земель, зайнятих під хвостосховищем Стебницького родовища калійних солей, та забезпечити його реалізацію. Водночас надалі є необхідність осушення однієї водойми, розробка проєкту рекультивації та подальше його втілення.
ЛОДА звернеться до Уряду щодо ситуації на хвостосховищі Стебницького родовища калійних солей
25 жовтня 2021
На сьогодні рівень розсолів в секції №2 хвостосховища Стебницького гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал» досягає гранично допустимого. Про це йшлося під час засідання чергової обласної комісії ТЕБ і НС під головуванням заступника голови Львівської ОДА Юрія Бучка. У межах комісії, з метою запобігання виникненню аварійної та надзвичайної ситуації, департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації доручили підготувати та скерувати звернення до Кабінету Міністрів України щодо необхідності погодження дозованого тимчасового скидання надлишків зворотних вод (розсолів) із хвостосховища Стебницького родовища калійних солей ПрАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал» відповідно до розробленого індивідуального регламенту. Окрім того, підприємство повинне забезпечити постійний моніторинг рівнів солей у хвостосховищі та оперативно інформувати всі причетні аварійно-рятувальні служби та органи управління цивільним захистом про можливість виникнення (виникнення) прориву дамби хвостосховища. «Також на ПрАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал» покладається обов’язок - розробити проєкт по знешкодженню, утилізації або рекультивації земель, зайнятих під хвостосховищем Стебницького родовища калійних солей, та забезпечити його реалізацію», - зазначив Юрій Бучко. Окрім того, директор Департаменту екології та природних ресурсів Руслан Гречаник наголосив, що у регламенті прописано окремим пунктом – необхідність осушення однієї водойми, розробка проєкту рекультивації та подальше його втілення.
«Cпостерігаємо негативну тенденцію і зростання смертності», - директорка Стебницької міської лікарні
22 жовтня 2021
У Стебницькій міській лікарні перебувають на лікуванні 149 пацієнтів з ковідом (15 в реанімації, 1 - на ШВЛ). Динаміка поширення коронавірусної інфекції за два місяці є вкрай негативною, пацієнти поступають у дуже важкому стані, швидко середній стан пацієнтів змінюється на важкий (від кількох годин до однієї-двох діб). Про це розповіла директорка лікарні Наталія Стецик. «За вересень в лікарні пролікувалося 259 пацієнтів, 141-го виписали, 19 померло. За цей період жовтня пролікувалися 293 пацієнти, з яких 193-х виписали, 49 померло. Тобто, ми можемо спостерігати негативну тенденцію і зростання смертності. З 10 вересня по 21 жовтня на лікуванні перебували 6 вакцинованих пацієнтів, захворювання у них проходило легко. Не було пневмоній, були бронхіти, гарячка один-два дні та низький рівень сатурації», - зазначила Наталія Стецик. «Щодо постковідного синдрому під час цієї хвилі захворюваності, то такі пацієнти тривалий час ще є кисневозалежними. Тобто, при нормалізації всіх клінічних і лабораторних показників, вони ще близько 1-1,5 місяця потребують кисневої терапії кисневими концентраторами. Довго спостерігається загальна слабкість, мінімальні фізичні навантаження призводять до швидкої втоми, погіршується сон і апетит, довго відновлюються смак і нюх. Багато пацієнтів мають депресивні розлади», - додала Наталія Стецик. Зазначимо, у Стебницькій міській лікарні розгорнуто 150 ліжок для хворих на ковід.
Львівська ОДА проводить роботи з перенесення інфраструктурних об’єктів за межі ПАТ Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”
2 Червня 2020
Станом на сьогодні розроблено проектну документацію щодо будівництва обходу аварійної ділянки автомобільної дороги Т 14 -02 Східниця – Пісочна. Окрім того, триває підготовка документації для оголошення тендеру з перенесення магістрального водогону Гірне – Дрогобич. Про це повідомив сьогодні під час сесії Львівської облради перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик. “З початку 2020 року спостерігається певний процес і прогрес вирішення ситуації з проваллям біля Стебника. За зверненням ОДА розпорядженням Кабінету Міністрів від 24 квітня 2020 року області виділили кошти у сумі 26, 7 млн грн для здійснення заходів з перенесення магістрального водогону Гірне –Дрогобич. Крім того, Львівська ОДА підготувала пакети документів та подала до профільних міністерств з метою виділення коштів та будівництва дорожнього обходу аварійної ділянки протяжністю 3, 84 км вартістю близько 250 млн гривень. З метою підготовки до початку вказаних робіт по аварійній ділянці дороги були виділені кошти у сумі 100 тис гривень і Служба автомобільних доріг розпочинає підготовчі процеси”, - наголосив Андрій Годик. Окрім того, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник зазначив, що ПрАТ «Львівобленерго» завершено роботи з виведення за межі карстових провалів повітряної ЛЕП напругою 35 кВ «Трускавець 91 – Трускавець 7» довжиною 4,5 км. “Також західною ДП НЕК «Укренерго» розроблено проєкт «Реконструкція ПЛ-220 кВ Стрий - Борислав на ділянці обходу карстових явищ на території Львівської області» довжиною 18 км. ПрАТ «Львівобленерго» розроблено проєкт «Реконструкція ПЛ-110кВ Дрогобич-20-Стебник із винесенням за межі території гірничого відводу ПАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал», - наголосив Руслан Гречаник. Окрім того, проведено руслорегулюючі та берегоукріплюючі роботи в руслі р. Вишниця з метою збільшення пропускної здатності русла та запобігання потрапляння вод у карстові порожнини на території родовищ ПАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал». Під час сесії депутати повторно звернулись до Кабінету Міністрів України для створення урядової комісії щодо розслідування ситуації з проваллям біля Стебника. Нагадаємо, що 15 березня, близько 11:00 години, утворилося нове карстове провалля поблизу Стебника, що у Дрогобицькому районі. Постраждалих немає.
У межах робочої поїздки Максим Козицький відвідав Стебник
8 травня 2020
Голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький відвідав із робочим візитом Дрогобицький район. У межах поїздки очільник області прибув на місце утвореного 15 березня провалля, поблизу Стебника. Зазначимо, задля безпеки мешканців, у зв’язку із ситуацією, що склалась водогін "Гірне-Дрогобич" перенесуть за межі небезпечної зони. 24 квітня Кабінет міністрів погодив виділити 26.666 млн гривень на перенесення магістрального водогону “Гірне-Дрогобич” за межі гірничого відводу Стебницького "Полімінералу" на Дрогобиччині. Нагадаємо, цьому рішенню Кабміну передувала надзвичайна ситуація техногенного характеру: 15 березня цього року поблизу Стебника утворилося вже друге карстове провалля. Вперше земля тут провалився восени 2017 року. Геологи зазначають, що незаповнені підземні порожнини, які утворилися після видобування калійної солі, можуть провокувати обвал порід і надалі. Тому основні лінії і мережі комунікацій - дорогу, водогін та електромережі - потрібно переносити.
Водогін "Гірне-Дрогобич" перенесуть за межі небезпечної зони
25 квітня 2020
Учора, 24 квітня, Кабінет міністрів погодив виділити 26.666 млн гривень на перенесення магістрального водогону “Гірне-Дрогобич” за межі гірничого відводу Стебницького "Полімінералу" на Дрогобиччині. Нагадаємо , цьому рішенню Кабміну передувала надзвичайна ситуація техногенного характеру: 15 березня цього року поблизу Стебника утворилося вже друге карстове провалля. Вперше земля тут провалився восени 2017 року. Геологи зазначають, що незаповнені підземні порожнини, які утворилися після видобування калійної солі, можуть провокувати обвал порід і надалі. Тому основні лінії і мережі комунікацій - дорогу, водогін та електромережі - потрібно переносити. “Ми очікуємо, що кошти надійдуть впродовж двох тижнів. Ще зо два тижні займуть тендерні процедури. Тобто роботи з перенесення водогону можуть початися через місяць”, - каже заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод. Стебницький “Полімінерал” належить до екологічно небезпечних об’єктів Львівської області. З зупинкою калійного комбінату, тут припинилися природоохоронні заходи, що й стало однією з причин обвалу й техногенного землетрусу понад два роки тому. Провалля, яке утворилося в березні, - вже 37-ме карстове провалля на території Стебницького калійного родовища. Геологи зазначають, що воно аж ніяк не останнє. Тому перенесення інфраструктурних мереж для регіону є вкрай важливе.
Моніторинг ситуації навколо Стебника обговорили в межах зустрічі з представниками німецької бізнес-делегації
23 жовтня 2019
Сьогодні, 23 жовтня, голова Львівської ОДА Маркіян Мальський зустрівся із представниками німецької делегації у складі голови правління Тюрінгійської агенції європейських програм Ліліани Гринишин, керівника відділу фірми «K-UTEC AG» по санації калійних шахт Томаса Фліса, спеціаліста з моніторингу шахт та обладнання фірми «K-UTEC AG» Юргена Фьолкера. Темою зустрічі стало напрацювання спільних шляхів вирішення проблеми у межах гірничого відводу рудника № 2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал». Відтак, представники Львівської ОДА ознайомили гостей із залученням українських науковців до процесу стабілізації та моніторингу ситуації навколо Стебника. У свою чергу, німецькі інженери запропонували провести моніторинг стану у межах рудника за допомогою потужних сучасних приладів. Зокрема, йдеться про встановлення датчиків, які формуватимуть мережу та передаватимуть різноманітні показники, опісля спеціальна програма їх опрацьовуватиме. Як зазначила німецька сторона, таке обладнання дозволить передбачити небезпечні ситуації. Сторони також порушили питання можливих джерел фінансування та подальші кроки для пошуку коштів.
Цьогоріч планують завершити роботи із проекту “Перенесення магістрального водогону із зони впливу калійних шахт"
21 травня 2019
Цього року планують завершити роботи із проекту “Перенесення магістрального водогону із зони впливу калійних шахт на території Дрогобицького району та продовжити моніторингові спостереження в межах території гірничого відводу шахтних полів рудників №1 і № 2 Стебницького калійного родовища та території дамб хвостосховищ”. Відповідну інформацію сьогодні, 21 травня, заслухали під час чергової сесії Львівської обласної ради. Департамент екології із залученням наукових інститутів у 2017-2018 роках провіві моніторинг земної поверхні, прогнозування просторових зміщень з використанням технології зондування території із застосування засобів автоматизації та геоінформаційних систем. За результатами робіт встановлено 3 нахиломірні станції та розроблено 3D-модель вертикальних деформацій території рудника № 2. Розроблено карти небезпечних ділянок, де можуть у майбутньому проявитись просідання та провали земної поверхні з градацією щодо ступеня небезпеки і надано пропозицій щодо їх стабілізації, а також отримано висновки щодо небезпеки розвитку деформацій земної поверхні. «Для попередження уникнення надзвичайної ситуації з можливим пошкодженням водопроводу централізованого водопостачання м. Дрогобич розроблено та розпочато реалізацію проекту «Будівництво магістрального водогону Гірне-Дрогобич». Загальна кошторисна вартість проекту – 21789,574 тис. грн. (2018р.) Проведено перерахунок ПКД так на 2019 рік вартість проекту 33129,906 тис. грн. Фінансування витрат здійснювалось в 2018р. за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету - 20479,156 тис. грн, та спів фінансування з обласного бюджету - 1310,418 тис. гривень. Станом на сьогодні закуплено 770 м труби, на об’єкті завезена необхідна техніка і матеріали, знято рослинний шар грунту, вирита траншея, укладені залізобетонні плити під лотки-блоки. Проводиться зварювання і укладка труб», - зазначив директор департаменту екології та природних ресурсів Льівської ОДА Руслан Гречаник. Службою автомобільних доріг у Львівській області розроблено проектно-кошторисну документацію на «Будівництво автомобільної дороги Т-14-02 Східниця – Пісочнана ділянці км 16+100-км 21+700» вартість реалізації проекту 110 млн.грн. Загальна площа дороги становить 25 га та довжиною 3,8 км. Одночасно виконуються роботи з оформлення смуги відведення земель в постійне користування під будівництво даної дороги. Окрім того, службою автомобільних доріг у Львівській області встановлено шлагбауми з метою припинення руху автомобільного транспорту на ділянці 1,5 км автомобільної дороги Трускавець – Дрогобич у районі рудника №2 у випадку отримання інформації про критичні значення вертикальних зміщень земної поверхні.
У населених пунктах біля «Полімінералу» моніторитимуть ситуацію
19 жовтня 2018
Сьогодні, 19 жовтня, в департаменті екології та природних ресурсів облдержадміністрації відбулась нарада за участі міського голови м. Стебник, науковців НУ «Львівська політехніка», Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України. На нараді визначено ділянки для проведення електророзвідувальних спостережень Карпатським відділенням Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна Національної академії наук України. Метою виконання зазначених робіт є визначення ділянок з ймовірною загрозою експлуатації будівель, споруд та інших об’єктів інфраструктури населених пунктів, що дозволить у майбутньому передбачити та уникнути виникнення небезпечної ситуації.
У Києві відбулась нарада щодо відвернення техногенної екологічної катастрофи у Стебнику
25 липня 2018
Сьогодні, 25 липня, у Фонді державного майна України відбулося засідання міжвідомчої робочої групи з питань координації дій щодо визначення механізму та способу забезпечення відвернення техногенної екологічної катастрофи на території ПАТ «Стебницьке ГХП Полімінерал». Участь у нараді взяв директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Руслан Гречаник, начальник Державної екологічної інспекції у Львівській області Микола Маланич. Під час наради обговорили проведення першочергових протиаварійних заходів на ПАТ «Стебницьке ГХП Полімінерал», питання розробки проекту рекультивації та консервації рудника, інвестиційні зобов’язання ПАТ «Стебницьке ГХП Полімінерал», внесення змін до договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ «Стебницьке ГХП Полімінерал», зокрема до п.10.1 «В економічній діяльності товариства», п.10.2 «В інноваційно-інвестиційній діяльності підприємства», п.10.3 «У соціальній діяльності підприємства», п.10.4. «У природоохоронній діяльності підприємства». Також учасники наради обговорили питання страхування об’єктів підвищеної небезпеки.
Уряд виділив 20,5 млн грн для перенесення магістрального водогону у Стебнику
18 липня 2018
18 липня 2018 року Кабінет Міністрів України підтримав пропозицію Мінекономрозвитку про виділення 20,5 млн грн для перенесення магістрального водогону “Гірне – Дрогобич” за межі гірничого відводу. Перенесення водогону потрібне, щоб запобігти його пошкодженню через збільшення сейсмічної активності у районі техногенної катастрофи регіонального масштабу у Дрогобицькому районі Львівської області. Як відомо, в Дрогобицькому районі утворилось провалля земної поверхні, внаслідок неналежного виконання умов консервації рудника власником “Стебницького гірничо-хімічне підприємства “Полімінерал”. Водогін постачає воду для близько 60 тис осіб, які мешкають у м. Дрогобич, селах Модричі, Раневичі, Почаєвичі та Михайлевичі Дрогобицького району Львівської області. Кошти будуть виділені Львівській обласній державній адміністрації з резервного фонду. Уряд також доручив Львівській облдержадміністрації у двотижневий строк затвердити за погодженням з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Міністерством фінансів перелік витрат, пов’язаних із здійсненням заходів, визначених у розпорядженні Уряду про виділення коштів, а також подати до 1 грудня 2018 року Міністерству економічного розвитку і торгівлі, Міністерству фінансів та Державній казначейській службі звіт про використання виділених коштів.