Кабмін підтримав створення природного парку «Королівські Бескиди»
23 вересня 2020
Сьогодні Кабінет Міністрів України схвалив проект Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Королівські Бескиди».
Національний природний парк площею 8 тис. 997 га розташований на Старосамбірщині. Його природні комплекси та об’єкти мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову та освітню цінність, що буде сприяти розвитку туризму на Львівщині.
Передбачається, що землі комунальної власності, які перебували у КП «Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс», а саме: 8 тис. 691 га вилучаються і надаються у користування Національного парку, ще - 306 га не вилучаються у землекористувача, але також входитимуть до його території.
“Створення парку забезпечить підтримання екологічного балансу у верхів’ї басейну Дністра, зниження негативного антропогенного впливу на довкілля, поліпшення його стану, збереження цінних природних комплексів, червонокнижних видів тварин та рослин. Окрім того, сприятиме розвитку туризму на Львівщині”, - наголосив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.
Зазначимо, національний природний парк «Королівські Бескиди» підпорядковуватиметься Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України.
Сезон розпочався: Національний природний парк «Сколівські Бескиди» запрошує туристів
11 Червня 2020
Туристичний сезон на Львівщині вже розпочався, цьогоріч він проходитиме з акцентом на еко- та агротуризм, оздоровчий напрямок відпочинку, а також мандри для родин.
Так, серед найпопулярнішим напрямів заміського відпочинку на Львівщині є національний природний парк "Сколівські Бескиди". Ця величезна гірська територія історичної Бойківщини багата на стрімкі скелі, хвойні ліси та бурхливі водоспади, тож все більше привертає увагу туристів з інших регіонів.
Географічне розташування в межах Сколівського, Дрогобицького, Турківського районів, проходження міжнародної автомобільної траси Київ-Чоп та з/д сполучення робить національний природний парк «Сколівські Бескиди" туристично привабливою локацією регіону.
Місто Сколе розташоване за 100 км до Львова, 110 км до м. Івано-Франківськ, 158 км до м. Ужгород. До ближніх курортів Трускавець, Моршин, Східниця в середньому 50км. Наявність гірськолижних туристичних комплексів поблизу території парку («Тростян», «Захар Беркут», «Плай», «Тисовець», «Дзвенів») підсилює спроможність локації для зимового туризму.
В зоні діяльності парку є цікаві туристичні об’єкти історико-культурного значення. Зокрема три пам'ятки національного значення(місто-фортеця «Тустань», храм Святого Великомученика Пантелеймона, 1597 р., храм Пресвятої Трійці ПЦУ,1824 р.), десять пам'яток архітектури місцевого значення, вісім пам'яток історії та культури, пам'ятка садово-паркового мистецтва.
Крім того, унікальні туристичні об’єкти природничого значення вершини гір: Парашка (найвища в парку - 1268 м.), Лопата, Кудрявець, Високий Верх, Зелемінь, Дмитрівка. Водоспади: на р. Кам'янка, Гуркало, Сопітський водоспад, 27 джерел природної мінеральної води, Карпатські полонини, криволісся, старовікові ліси ,рідкісна флора і фауна Бескидів.
Все це можна побачити завдяки мережі шляхів активного та екологічного туризму, протяжність яких у парку – 144 км, а також двох автомобільних та двох веломаршрутів. Для відпочинку організовані вісім рекреаційних зон, і два туристичні притулки. Отримати інформацію з екскурсіями можна в чотирьох еколого-просвітницьких центрах парку. Скуштувати запашні трав’яні чаї з лікарської сировини місцевої плантації можна в чайному будинку Крушельницького лісництва.
Враховуючи зростаючий попит на відвідування природно заповідної території, є очевидна потреба в покращенні та розвитку туристичного інфраструктури. Першочергово облаштувати під'їздні дороги з твердим асфальтним покриттям до рекреаційних об’єктів парку: (водоспаду Кам'янки - 5 км., водоспаду Гуркало – 5 км., рекреаційної зони в Майданському лісництві - 6 км., джерел мінеральної води «Павлів Потік» - 3 км., рекреаційної зони Дубравка - 1км).
Центром туризму в НПП «Сколівські Бескиди» має стати палац XIX ст. баронів Гредлів з центральним візит центром, природничим музеєм та пам’яткою – парком садово-паркового мистецтва.
Нагадаємо, 4 червня 2020 року Львівська обласна Рада прийняла рішення про виділення 1400 тис грн з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища для проведення заходів з розвитку рекреаційної інфраструктури.
У межах проектованого Національного природного парку «Королівські Бескиди» заборонила рубки
13 березня 2019
З метою максимального збереження лісових масивів майбутнього національного природного парку, враховуючи підвищений суспільний інтерес до цього питання, депутатський корпус Львівської обласної ради підтримав рішення щодо заборони Старосамбірському ДЛГП ЛГП «Галсільліс» проведення всіх видів рубок на території Старосамбірського та Дністрянського лісництв площею 8997 га, у межах яких запроектовано створення національного природного парку «Королівські Бескиди».
Враховуючи ситуацію, яка складається з функціонуванням Старосамбірського ДЛГП, обласна рада рішенням від 05.06.2018 №717 рекомендувала розглянути питання щодо Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» площею 9 000 гектарів.
За результатами проведеної департаментом роботи, рішенням сесії Старосамбірської районної ради від 10.07.2018 № 403 підтримано пропозицію створення національного природного парку «Королівські Бескиди» орієнтовною площею 8997 га.
Зазначеним рішенням також прийнято та скеровано звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України щодо підтримки клопотання про створення національного природного парку «Королівські Бескиди» на території Старосамбірського району Львівської області з підпорядкуванням Міністерству екології та природних ресурсів України.
Міністерство екології та природних ресурсів України схвалило клопотання.
Проект створення національного природного парку, який розробляють науковці Львівського національного університету ім. Івана Франка на завершальній стадії.
Враховуючи, що перед прийняттям відповідного Указу Президента проект повинен пройти експертну оцінку Мінприроди, Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента України, що вимагає певного періоду часу, господарська діяльність на територіях, пропонованих до складу парку ведеться традиційним способом.
Разом з тим, ці території повинні належним чином охоронятися також і від незаконних та самовільних рубок місцевим населенням.
Враховуючи зазначене, рішенням пропонується зобов’язати ОКС ЛГП «Галсільліс» організувати та забезпечити належну охорону лісових масивів, на яких запроектовано створення національного природного парку «Королівські Бескиди».
З цією метою необхідно залучити Головне управління Національної поліції у Львівській області та Державну екологічну інспекцію у Львівській області щодо посилення контролю в частині запобігання фактів незаконних та самовільних рубок на території Старосамбірського ДЛГП ЛГП «Галсільліс».