Аграріїв закликають не підпалювати суху рослинність
Не зважаючи на велику кількість опадів у жнивну пору 2018 року, у Львівській області на початку серпня зафіксовано 2 події, пов’язані з пожежами у сільському господарстві.
За попередніми висновками ДСНС, обидва випадки сталися з необережності поводження з вогнем.
В умовах аномальної спеки, що в останні роки спостерігається на теренах України, для займання достатньо маленького недопалка, кинутого на узбіччі дороги, а збитки ризикують бути значними. Лихо може статися й через невиконання господарями елементарних правил пожежної безпеки.
Підпали повністю знищують мікрофлору грунту, яка формує найбільш родючий шар 2-5 см.
Під час пожеж гине богато комах, їх личинки, сонечка, туруни, дощові черв'яки та дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту.
За температури вище 100оС спалюється гумус, втрати якого становлять 800 кг/га. На відновлення 1 см гумусу природі треба 100 років.
Вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев та кущів.
Спалення сухого листя призводить до збільшення в 2-4 рази водної та вітрової ерозії ґрунту.
Не знищення шляхом спалювання, а використання сухих рослинних рештків на підстілку, компостування, заробка їх в грунт з внесенням азотних добрив:
- покриває дефіцит органічної речовини в ґрунті на 20-25%;
- підвищує родючість ґрунтів, а отже урожайність сільськогосподарських культур.
Пожежна безпека об’єктів сільськогосподарського виробництва охоплює великий комплекс протипожежних заходів, до якого входить пожежна безпека полів, сільськогосподарської техніки й місць зберігання і переробки зерна.
Пожежну небезпеку легше попередити,ніж ліквідовувати ії наслідки.
Нагадуємо, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Такі дії несуть загрозу навколишньому середовищу та становлять небезпеку для життя людей.
Новини за темою
Через масові спалення сухої трави на Львівщині гинуть не лише рослини, а й тварини
2 травня 2022
На Львівщині за добу рятувальники ліквідували 14 пожеж в екосистемах. В результаті цих пожеж вогонь знищив майже 2 га сухої трави та чагарнику, і все живе, що було на цих територіях. Пожежі сухостою були зафіксовані в Червоноградському, Львівському, Золочівському, Дрогобицькому та Стрийському районах. Рятувальники Львівщини, вкотре звертаються до громадян припинити випалювати сухостій. Внаслідок цих пожеж, вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, але рослини, комахи, звірі та птахи. Вогняна стихія поглинає на своєму шляху все живе. Дуже часто вогонь виходить з-під контролю. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряну погоду. Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто. Не завдавайте непоправної шкоди ані собі, ані навколишнім! Пам’ятайте, окрім того, відповідно до законодавства України, за такі дії передбачена відповідальність як адміністративна, так і кримінальна.
Львівщина посилюватиме контроль за несанкціонованими спаленнями сухостою на теренах області
28 березня 2022
На Львівщині щодня фіксують велику кількість пожеж, спричинених спалюванням сухостою. Від початку року в області зафіксували понад 2000 тисячі пожеж, з яких більшість виникли саме в екосистемах. Тому сьогодні у Львівській обласній військовій адміністрації відбулась нарада щодо вирішення проблеми виникнення масових пожеж в регіоні та притягнення винних до відповідальності. В Державній службі надзвичайних ситуацій закликають громадян не додавати роботи рятувальникам та не палити суху траву, особливо у час війни. Однак, щоденна кількість викликів не зменшується, а збитки, навпаки, збільшуються. Найбільше пожеж виникають у Львівському, Стрийському та Яворівському районах. «Варто пам’ятати, що коли ми говоримо про спалювання сухої трави, то це не лише проблема виникнення пожеж в екосистемі, що само собою чинить велику шкоду. У воєнний час такі вчинки можна розцінювати в контексті ведення військових дій. Зрештою, масові пожежі спричиняють руйнування чи пошкодження цивільних об’єктів. Доволі часто можна помітити в небі густі клуби диму, які посилюють паніку в населення. Адже достеменно не відомо чи це хтось спалює траву чи, можливо, це наслідок влучення ракети», - заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Віталій Загайний. У підсумку наради ухвалено рішення про підготовку проєкту доручення до районних військових адміністрацій та голів територіальних громад. У ньому йтиметься про необхідність органів місцевого самоврядування вжити усі необхідні заходи, які б унеможливили пожежі на конкретних територіях. Разом з цим, проєкт передбачить патрулювання в громадах добровольчих формувань, які також пильнуватимуть за пожежну безпеку. Проєкт доручення спільного готуватимуть Департамент екології, департамент з питань цивільного захисту, Держекоінспекція та ДСНС. За невиконання доручень органам місцевого самоврядування загрожує адміністративна відповідальність – у вигляді штрафу. Так само зараз посилена відповідальність, що стосується самих паліїв.
Припиніть спопеляти Львівщину: за добу рятувальники погасили 87 пожеж сухостою (фото)
25 березня 2022
Від ворожих бомб палає українська земля, а мешканці Львівщини допомагають нищити навкруги все живе. Рятувальники Львівщини за добу здійснили 87 виїздів на ліквідацію пожеж сухостою. Загальна площа згарища складає понад 31 гектар. Крім цього, учора на території Львівської області оштрафували 36 господарів, які спалювали сухостій на своїх присадибних ділянках, у полях, біля хат. На спійманих порушників-паліїв були складені адміністративні протоколи. Важливо: В умовах війни відповідальність за спалення сухостою може прирівнюватись до диверсійної діяльності. Хочемо нагадати, що спалювання сухої рослинності та сміття карається законом у вигляді штрафу: для громадян від 3 060 до 6 120; для посадових осіб 15 300 до 21 420. «Нелюди, припиніть спопеляти Львівщину пожежами сухої трави! У такий складний час, в умовах воєнного стану свідомо нищити Україну, свою землю спалюючи суху траву – це ЗЛОЧИН!», - звертаються до жителів області у ДСНС. Просимо, не допускайте подібні загоряння та пильнуйте ситуацію у своєму населеному пункті.
«Перестаньте палити траву! Хто хоче палити, той нехай йде на фронт і палить ворога», - Максим Козицький
24 березня 2022
Упродовж останніх двох тижнів в області зросли випадки пожеж сухої трави. Вогонь не лише знищує сухостій, але й становить небезпеку для майна та життя людей. В межах пресконференції в Ukraine Media Center начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький вже вкотре закликав мешканців не завдавати шкоди довкіллю. «В час війни ми ще досі маємо людей, які палять траву. Мабуть, вони не до кінця усвідомили, що Україні достатньо пожеж від авіаударів та бомб російських окупантів. Тому ще раз звертаю увагу - перестаньте палити траву! Хто хоче палити, той нехай йде на фронт і палить ворога»,- зазначив Максим Козицький. Так, за минулу добу надзвичайники Львівщини ліквідували 121 пожежу сухої трави, вогонь знищив понад 29 га сухостою. Рятувальники вкотре наголошують, що спалювання сухої трави, чагарників, сміття та іншої рослинності заборонене, а також карається законом у вигляді штрафу: для громадян від 3000 до 6000 тисяч гривень, а для посадових осіб від 15 000 до 21 000 тисячі. В умовах воєнного часу відповідальність за спалення сухостою збільшуватиметься. Адже умисний підпал з метою нанесення збитків можуть прирівнювати до диверсійної діяльності.
В умовах війни відповідальність за спалення сухостою може прирівнюватись до диверсійної діяльності
24 березня 2022
За минулу добу надзвичайники Львівщини ліквідували 121 пожежу сухої трави, вогонь знищив понад 29 га сухостою. «Цифри вражають, не має слів, як потрібно не любити себе, не любити свій дім, не любити своїх рідних. Не цінувати рідну Землю. Це - від рук ГАЛИЧАН, і це Наша Галицька Земля - у вогні! У такий складний час, в умовах воєнного стану свідомо нищити Україну, свою землю спалюючи суху траву – це злочин! Будьте людьми – майте совість!», - звернулись у ГУ ДСНС Львівської області. Рятувальники вкотре наголошують, що спалювання сухої трави, чагарників, сміття та іншої рослинності заборонене, а також карається законом у вигляді штрафу: для громадян від 3000 до 6000 тисяч гривень, а для посадових осіб від 15 000 до 21 000 тисячі. «Попри ту кількість вогню на території країни, яку спричинили окупанти, на Львівщині несвідомі громадяни продовжують спричиняти пожежі, завдавати шкоди довкіллю. Ба більше, самі ж страждають – отримують опіки, нищать власне майно. За інформацією ДСНС, з-поміж усіх викликів на день, близько 70 викликів стосуються саме спалення сухої трави», - розповів заступник начальника Львівської ОВА Віталій Загайний. В умовах воєнного часу відповідальність за спалення сухостою збільшуватиметься. Адже умисний підпал з метою нанесення збитків можуть прирівнювати до диверсійної діяльності.
Забудьте про традицію випалювання сухої трави: рятувальники Львівщини звернулись до жителів області
19 березня 2022
Кількість виїздів вогнеборців Львівщини на ліквідацію пожеж на відкритих територіях не зменшується. На Львівщині за минулу добу зареєстрували 74 пожежі сухої трави, вогонь знищив – понад 16 гектарів. Лише спільними зусиллями та свідомим ставлення можна зупинити паліїв. Жителів Львівщини, просять пильнувати ситуацію у своєму населеному пункті та не допускати подібні загоряння. «Війна на нашу землю прийшла саме у той час, коли громадяни починають господарські роботи та відчайдушно ведуть боротьбу зі сміттям та залишками рослинності. На жаль, ми не можемо різко подвоїти кількість рятувальників, частина яких замість ліквідації наслідків воєнних дій і порятунку людей буде вимушена виїжджати на виклики про пожежі чагарників. Тому пропонуємо громадянам забути про цю варварську практику випалювання усього зайвого разом із зеленим фондом нашої країни», - наголосили у ГУ ДСНС у Львівській області. Отже, дотримуйтесь простих правил. Не паліть траву і сміття. Допомагайте рятувальникам - не підкидайте їм роботи у вигляді гасіння наслідків неконтрольованих господарських ритуалів з вогнем. Повідомляйте про паліїв і за можливості проводьте превентивні бесіди із сусідами, які нехтують попередженнями; Будьте людьми і справжніми патріотами своєї України і пам'ятайте, що зараз будь-яка дія або наближає, або віддаляє нашу спільну Перемогу!
Мешканцям області нагадують щодо недопущення спалювання сухостою
12 березня 2022
За минулу добу на території Львівщини зареєстрували 46 пожеж сухої трави. Інформують у Головному управлінні ДСНС України у Львівській області. «У такий складний час, в умовах воєнного стану свідомо нищити свою землю спалюючи суху траву- це злочин», - наголошують в управлінні. Надзвичайники Львівщини нагадують про заборону спалювання сухостою та адміністративну і кримінальну відповідальність.
Для дошкільнят організували екологічну бесіду
13 вересня 2019
Працівники регіонального ландшафтного парку "Верхньодністровські Бескиди" для вихованців ДНЗ №1 м. Старий Самбір провели екологічну бесіду щодо спалювання сухої рослинності чи її залишків. Під час бесіди природоохоронці розповідали дітям, що спалюючи траву чи її залишки, опале листя ми завдаємо шкоду ґрунту, рослинам та тваринам, отруюємо повітря, вражаємо здоров'я своє та своїх рідних. Водночас зазначаємо, що згідно ст. 77, 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 245 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, самовільне випалювання сухої рослинності чи її залишків.
Екологи нагадують про небезпеку спалювання сухої трави
20 серпня 2019
За інформацією департаменту з питань цивільного захисту з початку року зафіксовано більше 1000 пожеж у природному середовищі, площа сухостоїв, які потрапили у вогняний полон близько 400 га. Найбільше пожеж зафіксовано у Яворівському, Сокальському та Пустомитівському районах. Працівниками державної екологічної інспекції у Львівській області винесено 200 постанов та накладено штрафів на суму близько 38 тис грн згідно статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення вимог пожежної безпеки в лісах, знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі та самовільне випалювання рослинності або її залишків). Довідково: За результатами досліджень, при спалюванні соломи та пожнивних решток в умовах низької вологості ґрунту згоряє не лише рослинна органіка, а й гумус - найбільш родючий поверхневий шар ґрунту, внаслідок чого знижується його мікробіологічна активність. При спалюванні стерні озимої пшениці на одному гектарі знищується така кількість органічної речовини, яку можна компенсувати лише внесенням 40 т/га гною. При спалюванні 40-50 ц стерні і соломи з гектара втрачається до 20-25 кг азоту і 1500 - 1700 кг вуглецю, різко погіршуються водно-фізичні властивості ґрунту. Встановлено, що солома згорає на одному квадратному метрі за 30-40 °С, при цьому температура на поверхні ґрунту під час горіння може досягати 360 °С, на глибині 5 см – близько 50 °С. Вигорання органічної речовини ґрунту відбувається в шарі 0 – 5 см, а втрати води - в шарі 0-10 см. Це негативно впливає на родючість ґрунту, оскільки на утворення 1 см його родючого шару необхідно близько 100 років.
Львівська ОДА звернулась до Уряду із питанням підняття штрафів за випалювання сухостою
4 травня 2018
Сьогодні, 4 травня, під головуванням Віце-прем’єр-міністра — Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадія Зубка відбулось засідання Державної комісії з питань ТЕБ та НС щодо запобігання та протидії масовим пожежам у лісах, на торфовищах та сільгоспугіддях у літній період, а також стану підготовки місць масового відпочинку людей на водних об’єктах. Відтак, перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський звернувся до Віце-прем’єр-міністра з пропозицією щодо збільшення штрафів за підпал сухої трави. «Враховуючи аналіз причин, чому виникають пожежі, основною із них є підпалювання сухостою приватними особами під час проведення робіт власних на полях. Ми зверталися до Мінприроди з ініціативою щодо збільшення суми штрафів, відповідно внесення змін до Кодексу «Про адміністративні правопорушення», зокрема ст. 77. Ми хочемо, щоб цю ініціативу підтримав Уряд», - зазначив Ростислав Замлинський. У свою чергу, Геннадій Зубко висловив свою підтримку у цьому питанні, а також наголосив на важливості проведення превентивних заходів щодо випалювання сухої рослинності. Зазначимо, що у засіданні також взяли участь участь Голова ДСНС Микола Чечоткін, представники центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, голови регіональних штабів з ТЕБ та НС.
Спалювання сухої трави - загроза не лише для екології, але й людського життя
3 квітня 2018
Навесні, коли сходить сніг і оголюється ґрунт, а температурні показники підвищуються, горе-господарі розкладають вогнища сухої рослинності спалюючи при цьому різний непотріб. Такі дії часто призводять до неконтрольованого поширення вогню на відкритих територіях, що може перерости у масштабні пожежі в природних екосистемах. Пожежі в екосистемах шкодять довкіллю, тваринному та рослинному світу, а дим небезпечний для здоров’я людини. Департамент з питань цивільного захисту закликає суворо дотримуватися правил пожежної безпеки, не випалювати суху траву та сміття на присадибних ділянках, не розводити відкритий вогонь поруч із господарськими будівлями, а також не залишати недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці. Нагадуємо, що за самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків особи, винні у підпалі, несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 170 гривень до 1190 гривень.
Мешканців області закликають не спалювати суху траву та сміття
2 лютого 2018
Останніми днями у зв'язку із підвищенням температурних показників почастішали випадки спалювання населенням сухої рослинності на відкритих територіях, які можуть перерости у масштабні пожежі. Впродовж останнього тижня випадки загоряння сухої трави та чагарнику зафіксовані у Городоцькому, Жидачівському, Миколаївському, Мостиському, Самбірському та Стрийському районах, а також у місті Дрогобичі. Рятувальники 10 разів виїжджали на ліквідацію пожеж на відкритій території, загальна площа яких складала понад 2 га. Департамент з питань цивільного захисту закликає суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі в природних екосистемах. Перш за все, не слід випалювати суху траву та сміття на присадибних ділянках, розводити відкритий вогонь поруч із господарськими будівлями, а також залишати недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці. Пам'ятайте, що спалювання сухостою може спричинити тяжкі наслідки, такі як руйнування родючого шару ґрунту, загибель тварин, а також неконтрольоване поширення вогню. Нагадуємо про те, що за самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків особи, винні у підпалі, несуть адміністративну відповідальність.