До Дня Соборності у школах Львівщини тривають патріотичні уроки
З нагоди відзначення Дня Соборності України у загальноосвітніх навчальних закладах Львівської області організували ряд заходів інформаційного, просвітницького та виховного характеру.
Такі заходи відбуваються з метою формування національної свідомості школярів та виховання у них почуття патріотизму.
«Основна мета проведення уроків Соборності в тому, щоб донести до вчителів та учнів ідеї соборності, єдності та суверенності держави, щоб поглибити знання учнів про події Української революції 1917 – 1921 років як важливого досвіду державотворення. Окрім того, хочемо сприяти формуванню та розвитку громадянської та національної самосвідомості учнів», - зазначила директор департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Любомира Мандзій.
Тематичні уроки, відеопрезентації та круглі столи триватимуть у школах 21-22 січня.
Новини за темою
В архіві презентували тематичну виставку з нагоди відзначення проголошення Акту Злуки
22 січня 2020
Проголошення Соборності Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 1919 року є історичним актом об’єднання українських земель в єдину державу. Акт Злуки увінчав столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній державі. Український народ отримав можливість об'єднатися на своїй землі в цілісній Україні. З нагоди відзначення проголошення Акта Злуки між УНР і ЗУНР підготовлено тематичну виставку, яка опублікована на офіційному сайті Державного архіву Львівської області. Основу виставки становлять статті із часописів «Україна», «Голос Калуша», «Нова Рада», «Стрийський вістник» та «Республіка». Інформативним є екземпляр часопису «Вістник державних законів Західної области Української Народної Республіки» від 31 січня 1919р. Важливими джерелами, у яких відображено процес Соборності є привітання центрального комітету Української національно-демократичної партії, розпорядження Державного секретаріату внутрішніх справ та Самбірської окружної військової команди, протокол зібрань вчителів Рудківщини, повідомлення про скликання Національної Ради в Станіславові та інші. Події січня 1919 р. сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Акт Злуки уособлює споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став виявом волі українців до етнічного та територіального визнання, свідченням самоідентифікації та становлення нації.
З нагоди Дня соборності Президент поклав квіти до пам'ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському
22 січня 2020
Президент України Володимир Зеленський взяв участь у церемонії покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському з нагоди відзначення Дня соборності України. Глава держави вшанував пам’ять Великого Кобзаря у парку імені Тараса Шевченка у Києві. Після цього Президент поклав букет квітів до пам’ятника Михайлу Грушевському біля Будинку вчителя. Разом із Президентом у церемонії взяли участь перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук та Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Найвища ціна за людське життя – це добробут твого народу -, кіборг Віталій Смілка
22 січня 2019
Сьогодні, 22 січня, у День Соборності України та сторіччя Акту Злуки УНР і ЗУНР у Оперному театрі відбувається Урочиста академія. У межах заходу учасник АТО (ООС) та кіборг Віталій Смілка розповів присутнім, що для нього означає цей день. «Ми живемо в історичну епоху. Дивлячись на уроки історії, так як ми сьогодні святкуємо сторіччя об’єднання, розумію, що тоді людям також було не легко. Також були фарисеї та іуди. Тоді народ відкинув всі свої амбіції, персональні вигоди і поставив на перше місце народ - український народ. Тим самим вони хотіли продемонструвати усім майбутнім поколінням, що є цілі вищі за особисті. Найвища ціна за людське життя – це добробут твого народу», - зазначив Віталій Смілка. Окрім того він також додав: «У 2014 році, коли почався Майдан і Революція Гідності, в нас з’явився невеличкий, такий примарний шанс стати незалежними на правді, скинувши всі пута стати цивілізованою європейською державою, не просто членом Європейського Союзу, а бути там рівними серед рівних. У нас для цього все є – гори, лани, моря. Тільки ми отримали цей шанс – побачили нашого одвічного ворога, який знову пішов у кривавий танок. Ворог не захотів, щоб ми стали сильними і пішов на нас війною. Але я знаю і вірю, що наше діло – праве. Ми отримали Томос і будемо мати свою вистраждану і вимолену Українську церкву - завдяки мудрому керівництву нашої держави, єдності наших церковних служителів. І так само як ми отримали свою Церкву – отримаємо і нашу справжню незалежну державу, бо на нашій стороні правда, совість і з нами Бог».
Урочистою академією в театрі опери та балету завершилось відзначення Дня Соборності
22 січня 2019
Сьогодні, 22 січня, Львівщина відзначає День Соборності України, а також сторіччя проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР. Заходи відбувалися упродовж дня і завершилися урочистою святковою академією у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької. Розпочався захід спільним виконанням Гімну України. Участь в мистецькому дійстві взяв голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, громадські та культурні діячі, духовенство, військові. «Наші прадіди 100 років тому зробили неймовірне. Вони об’єднали Українську землю від Лемківщини і до Кубані. І, напевне, біда їхня була в тому, що вони не мали прикладу соборності, бо давно вже канули у століття Київська Русь і Галицько-Волинське князівство, і Гетьманщина. І тоді вони розпустили українські полки, бо не розуміли, що сильна держава тільки тоді, коли має сильну армію. Вони не приділили увагу тому, аби Митрополит Київський через 230 років повернувся до Києва. Сьогодні ми маємо їхній приклад. Приклад героїзму, приклад невдач, приклад того, якою великою має бути воля до перемоги. І сьогодні ми маємо це зробити – ми мусимо перемогти. Збудувати соборну самостійну Українську державу.», - зазначив Олег Синютка. На виконання Указу Президента України очільник Львівщини вручив державні нагороди за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю тринадцятьом мешканця Львівської області, серед яких: громадські діячі, працівники культури, науковці, журналісти. «100 років тому відкрилась нова сторінка буття українського народу. З тих пір єдність Української держави перестала бути лише мрією, а втілилась у політичний і правовий документ. Утім, від документу до утвердження державності велика дистанція. Акт Злуки був радше декларацією намірів, ніж відображенням реального стану речей, що й засвідчили подальші втрати. Проте вірогідність цього акту наші батьки й діди не ставили під сумнів. Сьогодні ми мусимо тверезо озирнутись на тих 100 років і скласти іспит сумління. Ми мусимо стати державним народом. Це означає вміння відрізнити важливе від другорядного. Кожна велика дорога складається з маленьких кроків», - наголосив проректор УКУ, колишній політв’язень Мирослав Маринович. У мистецькій частині академії дарували свою творчість усім присутнім балет Ірини Мазур "Життя", Оксана Білозір, Павло Табаков, Піккардійська Терція, Олександр Божик, Христина Соловій, октет «Орфей» та інші.
Тринадцятьох мешканців Львівщини нагородили відзнаками Президента України
22 січня 2019
Сьогодні, 22 січня, під час Урочистої академії з нагоди Дня Соборності Україна та сторіччя проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР нагородили орденами та присвоїли почесні звання від Президента України тринадцятьом мешканцям Львівської області. Відтак, нагороди вручили за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю. Орденом Свободи (посмертно) нагородили засновника і члена Української Центральної Ради (1917-1918 рр), діячу ОУН, Президента Української Головної Визвольної Ради (1944 р) Кирила Осьмака. Нагороду отримала донька Наталія Осьмак. «Ми святкуємо 100 років злуки. В тих умовах, які тоді були, ці надії не могли справдитися. Але цей Акт Злуки залишився дороговказом для тих, хто знову і знову намагався відродити Українську державу, для тих, хто 30 червня 1941 року оголосили тут, у Львові відновлення Української держави. Він був дороговказом для тих, хто 15 липня 1944 року створили Українську Головну Визвольну раду, підпільний парламент і підпільний уряд воюючої України. Головою уряди був обраний галичанин Роман Шухевич, головою парламенту , президентом УГВР – наддніпрянець Кирило Осьмак. 2019 – рік 75-тиріччя створення УГВР. Ще є одна особливість цього року – це вибори Президента України. Мій Президент той, чиїми принципами є армія, мова, віра. Мій Президент той, хто повторив давні слова: «Геть від Москви!», - наголосила Наталія Осьмак. - Указом Президента від 31 жовтня 2018 року Кирило Осьмак нагороджений орденом Свободи. Цей орден гідний Кирила Осьмака, його мудрості, його мужності і його тихого героїзму. Слава Героям України!» Орденом «За мужність» ІІІ ступеня відзначили голову громадської організації «Всеукраїнська організація «Самооборона Майдану» Василя Рожка. Орден «За заслуги» ІІІ ступеня вручили: станичному Дрогобицької міської Станиці Всеукраїнського Братства ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича Михайлу Лисому, члену Бориславської Станиці Братства вояків УПА Всеукраїнського Братства ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича Степану Грубареві, військовому капелану, священику храму Св. Миколая Чудотворця м. Львова отцеві Андрію Дуді, а також головному художникові Львівського палацу мистецтв Оресту Скопі. Також Орденом «Княгині Ольги» ІІІ ступеня відзначили директора Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», доцента кафедри педагогічного та соціального управління Ірину Ключковську. Окрім того, почесне звання «Народний художник України» присвоїли професорові кафедри монументального живопису Львівської національної академії мистецтв Миколі Шимчуку, «Заслужений діяч мистецтв України» - методист Яворівської районної державної адміністрації Іван Пазин, «Заслужений журналіст України» присвоїли заступникові директора Комунального підприємства "Дрогобицьке регіональне радіомовлення «Франкова земля» Ларисі Геряк, власному кореспондентові відділу кореспондентської мережі Державного підприємства «Редакція газети «Голос України» Богдану Кушніру, «Заслужений художник України» - художник, доцент кафедри Львівської національної академії мистецтв Ірина Муращик.
До Дня Соборності розгорнули «Живий стяг»
22 січня 2019
Десятки небайдужих мешканців та гостей Львівщини сьогодні, 22 січня, у День Соборності України, зібрались на проспекті Свободи, біля пам’ятника Тарасові Шевченку, щоб взяти участь в громадському віче та спільно помолилися за Україну. Окрім того, учасники заходу урочисто розгорнули на площі прапор України. Відтак, присутні з'єднали в єдино синьо-жовтий "Живий стяг Соборності", розміром 3 метри на 10 метрів. До присутніх звернувся перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський. "100 років від проголошення Акту Злуки - непересічна дата. Історія твориться на наших очах. І до цього долучається кожен із нас. Хтось – на фронті, хтось на заводі, хтось навчаючи наших дітей – кожен на своєму місці своєю працею розбудовує країну. Сьогодні від ворожої агресії нас боронить потужне військо, кількасот тисячна армія, одягнена та озброєна. Вона захищає не тільки нашу землю, вона боронить європейські цінності, наш шлях до вільного життя, до розбудови нашої країни. Сьогодні ми маємо можливість молитись, навчатись українською, передавати свої культурні здобутки нащадкам. Ми будуємо свою державу". Окрім того, усі присутні привітали один одного із величним Днем Соборності, зав’язуючи символічну синьо-жовту стрічку Єдності. Нагадаємо, що сьогодні урочисті заходи відбулися на Личаківському кладовищі. Керівництво області спільно із громадськістю віддали шану українцям на полі почесних поховань № 67. Учасники заходів також поклали квіти до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії та запалили лампадки до могил Держсекретаря військових справ ЗУНР Д. Вітовського, коменданта Січових Стрільців М. Галущинського, керівника і засновника "ПЛАСТу" О. Тисовського, воїна УГА С. Левицького, а також могили учасника АТО В. Гурняка. Разом із обласним керівництвом, представники громадських організацій та студентської молоді вшанували пам’ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та воїнів АТО на полі почесних поховань № 76. Завершаться урочистості о 18:00 святковою академією з нагоди Дня Соборності України у Львівському Національному академічному театрі опери і балету ім. Соломії Крушельницької.
Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України, - в області зачитали Акт Злуки
22 січня 2019
Сьогодні, 22 січня, на площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку відбулось громадське віче з нагоди 100-річчя Акту Злуки, а також Дня Соборності України. Розпочали захід урочистим зачитанням тексту Універсалу про Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 1919 року. Опісля, усі спільно виконали Гімн України. Нагадаємо, що сьогодні урочисті заходи відбулися на Личаківському кладовищі. Керівництво області спільно із громадськістю віддали шану українцям на полі почесних поховань № 67. Учасники заходів також поклали квіти до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії та запалили лампадки до могил Держсекретаря військових справ ЗУНР Д. Вітовського, коменданта Січових Стрільців М. Галущинського, керівника і засновника "ПЛАСТу" О. Тисовського, воїна УГА С. Левицького, а також могили учасника АТО В. Гурняка. Разом із обласним керівництвом, представники громадських організацій та студентської молоді вшанували пам’ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та воїнів АТО на полі почесних поховань № 76. Завершаться урочистості о 18:00 святковою академією з нагоди Дня Соборності України у Львівському Національному академічному театрі опери і балету ім. Соломії Крушельницької.
Ми повинні пам’ятати, якою ціною дались нам цілісність та незалежність України, - спортсменка Юлія Ткач
16 січня 2019
До 100-річчя Соборності України департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації спільно з відомими спортсменами, громадськими діячами, учасниками АТО та іншими видатними особистостями відзняли відеоролик. У коротких відео кожен із них розповідає про те, що для нього особисто означає це свято. "День Соборності України – день, коли збулась віковічна мрія українського народу жити в єдності на своїй рідній землі. Завдяки цьому сьогодні спортсмени заходу та сходу, півночі та півдня нашої держави мають змогу представляти Україну на світовій арені, підкорювати найвищі сходинки олімпійського п’єдесталу. Саме нам випала велика честь творити спортивну історію України. Ми маємо велику місію любити і берегти нашу Батьківщину, з гордістю та честю нести прапор нашої держави, і на весь світ співати гімн України. Ми, сини і доньки, великого народу повинні пам’ятати якою ціною дались нам цілісність та незалежність нашої України, цінувати тих, хто береже її сьогодні. Нехай береже нас всіх Господь! Слава йому за цю країну: прекрасну та єдину", - зазначила українська спортсменка, чемпіонка світу, дворазова чемпіонка Європи Юлія Ткач. Зазначимо, що ролик поширюватимуть у на сторінці львівської обласної державної адміністрації та у соціальних мережах. Довідково: День Соборності — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99. У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. - прийняття IV УніверсалуУЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР. Деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.
Національна ідея і демократія процвітають лише там, де за них борються, - громадська активістка Ореслава Хомик
15 січня 2019
До 100-річчя Соборності України департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації спільно з відомими спортсменами, громадськими діячами, учасниками АТО та іншими видатними особистостями відзняли відеоролик. У коротких відео вони розповідають про те, що для них означає це свято. "Дорогі українці! Щиро вітаємо Вас з одним із найбільших національних свят – Днем Соборності України. Маємо щастя разом з Вами святкувати100-річчя Дня Злуки. Дякуючи нашим воїнам-лицарям, які захищають наші кордони, маємо відповідальність працювати для України, прикладаючи всіх своїх зусиль, а дякуючи нашим дідам і прадідам, котрі через історію передали нам міцні підвалини Соборної держави. Не втомлюємось працювати і надалі, гуртуючись довкола української влади для процвітання рідної землі. І пам’ятаймо: національна ідея і демократія процвітають лише там, де за них борються", - зазначила лікар та громадський активіст Ореслава Хомик. Довідково: День Соборності — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99. У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. - прийняття IV УніверсалуУЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР. Деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.
Тепер я гордий, що є частиною Українських Збройних Сил, - переможець Ігор Нескорених Сергій Шимчак
14 січня 2019
До 100-річчя Соборності України департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації спільно з відомими спортсменами, громадськими діячами, учасниками АТО та іншими видатними особистостями відзняли відеоролик. У коротких відео кожен із них розповідає про те, що для нього особисто означає це свято. «Ми не змогли сто років тому, у часи Української Народної Республіки, сформувати армію, яка б видворила загарбника. Тепер я гордий, що є частиною Українських Збройних Сил. І я хочу, щоб мої побратими в строю стояли поруч з військовими країн НАТО, як колеги та як повноцінні партнери", наголосив учасник АТО, переможець Ігор Нескорених Сергій Шимчак, Зазначимо, що ролик поширюватимуть у на сторінці львівської обласної державної адміністрації та у соціальних мережах. Довідково: День Соборності — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99. У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. - прийняття IV УніверсалуУЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР. Деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.
Діти з Львівщини долучились до створення мандрівної книги про соборну Україну
9 січня 2019
Сьогодні, 9 січня, у межах Всеукраїнської акції «Естафета єднання», присвяченої 100-річчю проголошення Акту злуки ЗУНР та УНР діти з Львівщини долучились до створення мандрівної книги «Соборна Україна очима дітей». “Книга мандрує Україною, на Львівщину вона прибула із Закарпатської області, відтак діти малюватимуть на двох сторінках символи із якими у них асоціюється наша область. Така акція відтворює те, що нам усім необхідно відчувати важливість єдності, особливо сьогодні, коли воюємо із російським агресором”, - зазначив головний спеціаліст відділу організації заходів та проектів Львівської ОДА Андрій Федорняк. Художниця Лілія Мачула розповідає, юні таланти з Львівщини на лівому аркуші зобразили родину з немовлям, що символізує продовження роду, а на правому короля Данила Галицького. “У книзі на лівому аркуші ми зображуємо дерево у формі України та українську родину, батька-військовослужбовця, його дружину і сина, а також корені дерева – це Євген Коновалець та Андрей Шептицький, люди, які причетні до соборності. На правій сторінці – король Данило Галицький на коні, який є одним з найвидатніших українських князів і символом Львівщини”, - зазначила Лілія Мачула. Зазначимо, Всеукраїнська акція «Естафета єднання» стартувала 1 грудня у м. Фастів на Київщині, де 100 років тому уклали Передвступний договір УНР та ЗУНР. Впродовж місяця книга «Соборна Україна очима дітей» встигла побувати в більшості областей України, а 22 січня її презентують на Софіївській площі в Києві.
До Дня захисника України у школах області проводять патріотичні уроки
10 жовтня 2018
У всіх школах області проводять патріотичні уроки з нагоди відзначення Дня захисника України та 76-ої річниці створення УПА. “Молодь повинна знати важливі історичні події становлення української держави. Подвиги воїнів УПА завжди залишатимуться прикладом для сучасних поколінь. Сьогодні українські Герої теж віддають своє життя за нашу державу і тому необхідно виховувати школярів у національно-патріотичному дусі”, - зазначила директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій. Відтак у загальноосвітніх навчальних закладах області проводять уроки історії УПА, вікторини, квести, інформаційно-просвітницькі години про діячів державотворення, військових, Героїв національно-визвольної боротьби.