24 квітня - Всеукраїнський День боротьби з меланомою

24 квітня 2020р, Новини. Департамент охорони здоров’я, Прес-служба ОДА

Метою цього дня є привернення уваги людей до небезпеки тривалого перебування на сонці, а також проведення обстеження щодо раннього виявлення раку шкіри. Це має вирішальне значення,  збільшує шанси перемогти хворобу.

Меланома - одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань. Пухлина розвивається з меланоцитів - клітин, що продукують пігмент меланін. Меланома завжди є злоякісним новоутвором і схильна до бурхливого метастазування. Основний чинник розвитку  пухлини – надмірна сонячна  інсоляція.

Кожного року у всьому світі лікарі діагностують близько 200 тис. нових випадків меланоми. Ця підступна хвороба стрімко поширюється і щорічно забирає до 37 тис. життів. Жертвами стають люди різного віку. 

Причиною виникнення меланоми вчені вважають надмірну засмагу, наявність множинних пігментованих невусів та спадковий чинник. Тому, найбільшу захворюваність реєструють у південних областях України з частим ураженням відкритих ділянок шкіри – обличчя, шия, гомілки, передпліччя. Небезпечна меланома раннім гематогенним метастазуванням з ураженням печінки, легень, кісток.

У переважній більшості випадків меланома виглядає як пухлина шкіри темного кольору, інколи кровоточить при дотику, з нерівними краями. Але вона може бути досить різноманітного кольору і форми. Попередній діагноз можна встановити при дерматоскопії. Сучасні цифрові дерматоскопи дозволяють оглянути підозрілі утвори шкіри та з великою достовірністю запідозрити меланому. Остаточно діагноз встановлюється лише після видалення утвору та гістологічного дослідження.

Ранні ознаки захворювання (правило АККОРД):

А - Асиметрія – умовно проведена вісь через родимку поділяє її на дві нерівні половини

К - Край - нерівний, рваний або розмитий край родимки

К - Кровоточивість

О - Окрас – вкраплення, гранули або прожилки сірого, чорного, рожевого кольорів

Р - Розмір – чим більший розмір родимки, тим вищий ризик її переродження, хоча маленький розмір також не виключає можливості розвитку пухлини

Д - Динаміка – збільшення розміру, товщини, зміни кольору, кровоточивість, кірочки на поверхні

Слід обов’язково звернутися до лікаря при виникненні таких ознак.

За повідомленням експерта департаменту охорони здоров'я з дерматовенерології Орисі Сизон, загалом впродовж минулорічної акції було обстежено – 10225 осіб. Серед них діагностовано меланому в 11 осіб,  рак шкіри – у 42 випадках, інші злоякісні патології шкіри – 166 осіб. До онкологічного закладу скеровано на подальше обстеження та лікування  340 пацієнтів. 

Ключові слова:

меланома

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook