Відтепер книги «Реабілітовані історією. Львівська область» доступні онлайн
Ознайомитись із електронними версіями п’яти томів науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Львівська область» можна онлайн.
Усі томи є складовою частиною багатотомної науково-документальної серії книг "Реабілітовані історією" і розповідають про політичні репресії радянської влади у Львівській області впродовж 1939-1980-х років. Архівні документи, публіцистичні та наукові статті і нариси розкривають політичну та соціально-психологічну атмосферу тих років, механізми терору і насильства комуністичної тоталітарної системи. Спогади жертв репресій відтворюють картини їх каторжного життя у таборах ГУЛАГу, нескореність людського духу, подвижництво і жертовність у боротьбі за незалежність української держави.
Як інформують у департаменті внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА, ці книги є свідченням боротьби за незалежність України і книгами пам’яті жертв комуністичного режиму, який, попри всю свою антилюдяну суть, так і не зміг підкорити незламний дух української нації. Водночас – це і своєрідна книга-трибунал: уперше – в конкретних документах, цифрах, фактах, іменах – вона розкриває перед українською і світовою громадськістю страшну картину панування тоталітарного комуністичного режиму в Україні та на Львівщині зокрема.
Структура кожного обласного тому включає декілька книг. У першій книзі публікується вступна стаття-дослідження, в якій особлива увага звертається на особливості комуністичного режиму на території області. Нариси про незаслужено забутих та репресованих державних діячів, видатних діячів науки, культури, політиків, робітників, селян дають читачеві можливість уявити масштабність політичної, національної, соціальної і релігійної «чистки» радянського суспільства. Розділ «Мовою документів» дає уявлення про перебіг політичних репресій, взаємодію партійних, радянських, правоохоронних органів і спецслужб у здійсненні державного терору, методи роботи радянських спецслужб, настрої населення.
У книгах подаються також списки репресованих, підготовлені на основі архівно-кримінальних справ. Окремо висвітлюється увічнення пам'яті репресованих громадян. Кількість книг по кожній області залежить від кількості репресованих громадян.
У першій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Львівська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у 1939–1991 рр.
До другої книги також увійшли персоналії репресованих мешканців м. Борислава та Бродівського району.
До Книги третьої видання «Реабілітовані історією. Львівська область» увійшли персоналії репресованих мешканців Буського району (5089 осіб) та Городоцького району (5310 осіб). До четвертої - персоналії репресованих мешканців м. Дрогобича та Дрогобицького району (8744 особи).
До Книги п’ятої видання - персоналії репресованих мешканців м. Жидачева та Жидачівського району (8112 осіб).
Нагадаємо, що у паперовому варіанті книги вийшли у світ впродовж у 2009 -2020 років завдяки співпраці Видавничого Центру «Пам’ять» і Львівської обласної державної адміністрації.
Ознайомитись із виданнями можна за посиланням.
Новини за темою
У Львові розпочалася XXVI Міжнародна конференція «Молода спортивна наука України»
5 травня 2022
Сьогодні у Львові стартувала конференція «Молода спортивна наука України», участь в якій візьмуть представники України, Польщі, Італії, Саудівської Аравії, Туреччини, Іраку, Катару та Литви. Цьогорічний захід проводять в онлайн форматі. Серед тем, які обговорять учасники зокрема такі: - Пізнання життя через фізичне виховання - Підготовка вчителів фізкультури та спорту на прикладі Польщі - Фізична культура та спорт як складник здоров'я збережної освіти під час пандемії - Психофізіологічні особливості дітей 8-10 років та інші. Директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска виступив із вітальним словом, в якому наголосив на актуальності тематики конференції та значній ролі фізичного виховання у формуванні здорової молоді. «Сидячий спосіб життя має серйозний негативний вплив на здоров’я школярів. Як наслідок малорухомого дистанційного навчання, яке в Україні триває вже третій рік, лікарі вже спостерігають у школярів проблеми постави, проблеми з хребтом та тиском, а тривале сидіння в гаджетах суттєво погіршує зір. Ваша конференція й ті питання, які ви порушуєте, є дуже актуальними з огляду на те, що проблеми зі здоров’ям підлітків серйозно зростають», - наголосив Олег Паска. Конференція триватиме до 6 травня.
Українці з паспортами-книжечками зможуть змінити місце проживання онлайн — Уряд схвалив постанову
11 листопада 2021
Українці, що мають паспорти-книжечки, зможуть змінити місце проживання онлайн у Дії. Уряд ухвалив зміни до постанови про експериментальний проект щодо зміни місця реєстрації в електронній формі. Підтвердити місце реєстрації можна буде завдяки електронному витягу, який отримуватимемо на порталі Дія. Замість ходіння по декількох установах та довгих очікувань — 10 хвилин на заповнення заяви та доба — на її опрацювання в Дії. Як змінити місце реєстрації з паспортом-книжечкою? На порталі Дія вибрати пункт «Реєстрація місця проживання» та заповнити заяву. Власник житла, де ви мешкаєте, зможе підтвердити запит та дозволити зареєструватися в житлі, яке внесено до реєстру нерухомого майна. Дані про нове місце проживання після опрацювання заяви реєстратором з’являться в реєстрі територіальної громади, а зняття з попереднього місця також відбудеться автоматично. Послуга буде надана протягом однієї доби. Зараз зміна місця реєстрації онлайн працює для власників ID-карток у 7 містах. Послуга вже доступна для жителів Києва, Харкова, Вінниці, Луцька, Рівного, Кривого Рогу та Маріуполя. Постанова дає змогу до моменту набуття законом чинності запустити експериментальний проект для жителів всієї країни, зокрема власників паспортів-книжечок. Минулого тижня Верховна Рада ухвалила в цілому закон про зміну місця реєстрації онлайн. З грудня регіони почнуть поступово переходити на електронну зміну місця реєстрації. Завдяки цьому реєстрація місця проживання буде декларативною — людина просто на порталі Дія зможе вказати адресу, за якою фактично проживає, і отримати підтвердження від власника житла. Жодних папірців чи походів у ЦНАП. А чоловіки не мусять щоразу відвідувати військкомати при переїзді — вони отримуватимуть цю інформацію автоматично. Закон дозволяє отримати вторинну та третинну медичну допомогу, оформити пенсію за місцем фактичного проживання. А також гарантує захист прав власника на своє майно. У XXI столітті люди можуть вільно переміщатися країною та не повинні залежати від штампів у паспорті. Проект реалізовується Програмою EGAP Фонду Східна Європа, що фінансується Урядом Швейцарії, за співпраці Міністерства цифрової трансформації України з Міністерством внутрішніх справ України, Державною міграційною службою України, Міністерством оборони України та Міністерством юстиції України.
Послуга реєстрації місця проживання онлайн стане доступною для власників паспортів у формі книжки, — Денис Шмигаль
10 листопада 2021
Уряд затвердив із доопрацюванням експериментальний проект щодо можливості людям із паспортами у формі книжки здійснювати реєстрацію місця проживання в електронній формі за допомогою порталу Дія. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Послуга реєстрації місця проживання онлайн стане доступною для тих українців, які мають паспорти у формі книжки. Наразі відповідна послуга вже доступна для власників ID-карток», — зазначив Денис Шмигаль. Крім того, очільник Уряду повідомив, що іноземці в Україні також зможуть користуватися електронними послугами. Запровадження відповідного експериментального проекту Кабінет Міністрів підтримав 10 листопада. «Завдяки цьому рішенню у Дії з’явиться посвідка на тимчасове або постійне проживання. Усе працюватиме за аналогією до електронного паспорту, але натомість відображатиметься інформація з посвідки іноземця», — зауважив Прем’єр-міністр. За словами Дениса Шмигаля, такий експериментальний проект дасть можливість зробити перебування іноземних громадян на території України більш комфортним і зручним, а також покращить імідж нашої країни як відкритої та сучасної держави.
Представники ЛОДА взяли участь в онлайн-обговоренні щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства
1 листопада 2021
Сьогодні, 1 листопада, представники департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА взяли участь в онлайн-зустрічі з обговорення питань виконання місцевими державними адміністраціями Указу Президента України від 27 вересня 2021 року № 487 «Про Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки». Онлайн-обговорення відбулось за участі Державного секретаря Кабінету Міністрів України Олександра Яреми, представників структурних підрозділів з питань взаємодії з громадськістю обласних облдержадміністрацій та інститутів громадянського суспільства. «Стратегія – це дороговказ, який допомагає рухатись вперед та можна використовувати у повсякденній роботі як органам влади, так й інститутам громадянського суспільства. Зокрема, сприятиме налагодженню міжсекторальної співпраці між інститутами громадянського суспільства, органами влади» - зазначив Державний секретар Кабінету Міністрів України Олександр Ярема. Також, він підкреслив про важливість основних завдань Стратегії, зокрема в частині волонтерства та соціального підприємництва. Участь у онлайн-зустрічі взяла Христина Швец, начальниця відділу комунікацій з громадськістю департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської облдержадміністрації. Вона поділилась з колегами інформацією про оновлену Регіональну програму сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2021-2025 роки. Окрім цього розповіла про нові заходи, які відбулись цьогоріч в межах програми, про підготовку до проведення Форуму організацій громадянського суспільства та механізм реалізації конкурсу для організацій громадянського суспільства на Львівщині. «Цьогоріч до департаменту комунікацій та внутрішньої політики ЛОДА було подано близько 80 проєктів від організацій громадянського суспільства, тому конкурсною комісією прийнято рішення про збільшення суми фінансування. Відтак, у 2021 році громадські організації могли отримати на реалізацію свого проєкту кошти в сумі до 100 тис. грн. Загалом сума фінансування проєктів цьогоріч становить 990 тис. грн.» - зазначила Христина Швец. Учасники заходу обговорили рекомендації щодо підготовки регіональних програм сприяння розвитку громадянського суспільства та могли ознайомитись із досвідом щодо підготовки цих програм від колег з інших регіонів України. Нагадаємо, що 27 вересня 2021 року Президент України підписав Указ №487 «Про Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки».
Рекомендовано до прочитання: думки у спадок Блаженнішого Любомира
19 грудня 2020
Збірник цитат Блаженнішого Любомира Гузара складається з його висловлювань, показує засяг справді пастирського думання предстоятеля УГКЦ про свій народ та людину взагалі. У тих згустках думок можна побачити масштаб постаті Глави Церкви й зрозуміти причину того авторитету, який він мав не лише серед греко-католиків, а й в усьому українському суспільстві. Про це йдеться у вступі до книги «Блаженніший Любомир. Думки у спадок». Цю працю пропонує Львівська ОДА до прочитання в межах рубрики #читайнакарантині. Про книгу, роботу над нею, великі думки Великого Українця у розмові з відповідальною редакторкою праці Марією Чайкою. Як вона розповіла, ідея видання книги виникла у 2017 році. Тоді у травні Блаженніший Любомир завершив свій життєвий шлях. Глава Української греко-католицької церкви помер на 85-му році життя. «Тоді одразу «пішли» думки про працю. Постать Блаженнішого – авторитетна, популярна та відома. Він був людиною, яка говорить крилатими висловами. Що не візьмеш, одразу можна робити підбірку. Окрім цього, такий формат, у вигляді цитат, читач легше сприймає, аніж, до прикладу, добірки проповідей»,- зазначила Марія Чайка. «Думки у спадок» були покликані популяризувати слово Блаженнішого, вкотре продемонструвати його беззаперечний авторитет. Відтак, упорядник книги шукала тексти, вислови у різних джерелах, та створювала тематичну картину книги. Вислови Блаженнішого упорядковані від індивідуального до загального. На початках можна прочитати про людину, її цінність, відповідальність, любов, гідність, чесноти. Книга також охоплює духовну частину життя людини: молитву, терпіння, сповідь, служіння, пізнання Бога. «Є особлива теза Блаженнішого, яка вже стала крилатою. Йдеться про те, що важливо бути передусім людиною і він намагався бути нею. Про те, як бути людиною йдеться і в думках у спадок», - зазначила Марія Чайка. «Людина – це створіння, цінність, якої полягає не тільки в тому, що вона осягнула, а й у тому до чого змагала…» «Моє велике бажання – бути людиною. Багато зустрічаємо осіб, але мало серед них людей, - людей у повному значенні того слова…» «Старайтеся бути справжніми людьми, бо це Божа воля…». Йдеться у книзі. «Є в нього багато парадоксальних висловлювань. До прикладу Блаженніший говорив, що свобода - це відповідальність бути собою, а це означає бути щасливою і доброю людиною. Але власне, щоб бути щасливим треба клопіткої праці. Тобто, щастя, яке здається нам просторіччю, яка дається, насправді потребує праці. Він вмів поглянути на ситуацію чи проблему так, що фактично ніби прорізував її, йшов в глибину. В нас навіть була робоча назва книги «На глибині»», - розповіла редакторка. «Свобода – це можливість робити добро. Ми – люди, і ми – вільні. А це значить, що ми маємо право робити добро. Звичайно, ми можемо помилятися, але основний сенс свободи – людина не має права чинити зла. Натомість незалежність – це свобода від зовнішніх впливів. Незалежність – це не сваволя. Незалежність – це політичне поняття. Отже, у наші часи цілій державі, усьому народові випала нагода діяти задля власного блага. І відтепер людина просто зобов’язана бути творчою, патріотичною, свідомим християнином – громадянином своєї держави». «Він гарно мів підмічати, бачив важливість нюансів. Про Галичину і про Київ, про людину в селі і людину з міста. Блаженніший був особливим батьком, фактично не маючи дітей, він мав цінні думки про виховання. І це не просто сказане монахом. Він відчував дітей»,- поділилась Марія Чайка. «Народити дитину, по суті, дуже просто, але виховати її, довести до самостійності – це вже велике завдання…Батьки повинні, з одного боку, заохочувати дітей до самостійності в мисленні й діяльності, але з другого – по-батьківськи контролювати їхнє зростання, розвивати самостійність». Любомир Гузар був людиною з когорти великих духом, отців церкви, при цьому завжди мав добру пораду та навчання на будь-які виклики сучасного суспільства, зазначила редакторка. «Він був сучасний для нас, він відповідав на питання «живі», ті, які нас хвилювали і яких ми дуже потребували. До прикладу, люди на Майдані хотіли й шукали такого слова. Мудрого і авторитетного, батьківського слова. Хоча він сам бувши незрячим, лише відчував, що відбувалося в цей час, проте давав таку науку, яка підтримувала. «Не бійтеся!», - було сказано на Майдані. І в нашій книзі є дуже багато цих моментів і думок про сучасне», - зазначила Марія Чайка. «Я не пам’ятаю всього, з чим виступав і що казав. Але це дуже важливо в таких моментах не боятися. Майдан – не лише протест проти уряду і проти влади. Майдан, на мою думку, це – позитивна подія, диво та вияв волі у напрямі зміни, зміни на краще, на щось добре» Говорив Блаженніший і про майбутню Україну. «Якою буде наша Україна залежить від нас, від кожного з нас. Що маю на думці? Усе залежить від того, скільки добра ми бажаємо громадянам нашої Батьківщини і скільки зусиль готові докласти, щоб те всенародне благо стало дійсністю. Не милозвучні слова, а конкретні позитивні вчинки – це основа відповіді на поставлене запитання. Іншими словами: Україна буде такою, якою ми її зробимо». Книга «Блаженніший Любомир. Думки у спадок» призначена для широкого загалу читачів і охоплює десятки важливих тем на рівні особистості і суспільства, аналізує суспільні та історичні події. «Книга має відповіді на багато запитань. Вони короткі, але людина потребувала простих відповідей, і Блаженніший, говорячи це, ніби давав своєрідну підтримку. Його слова «важать». Всі хто слухали його, можуть «зважити» глибину його слова, а ті, хто не знав, можуть власне цю легкість та глибину відчути вже в книжковому варіанті. Любомир Гузар був чудовим реколектантом. Ті речі, які стосувались церковної та релігійної проблематики - вони дуже місткі, глибокі. А злободенні – спонтанні, але дуже щирі. Коли він говорив, людина не мала опору. Вони падають зразу у серце»,- зазначила Марія Чайка. Та додала, що цінність книги в тому, що людина завжди може звернутися до неї, коли потребуватиме мудрої поради Блаженнішого, поміркувати та порозважати над його словами. Редакторка зазначила, що книга стала популярна серед читачів. Торік видавництво її перевидало. Додамо, що «Блаженніший Любомир. Думки у спадок» видавництва «Свічадо» - одна з книг, підтриманих Львівською ОДА в межах обласної програми підтримки місцевого книговидання. Так закуплені книги передають для потреб установ сфери культури і науки, культурно-просвітницьким товариствам, українським громадам за кордоном, громадським організаціям області та іншим установам для забезпечення читацьких потреб, волонтерським громадським організаціям, які регулярно надають допомогу військовим, і цивільним особам у зоні ООС, у госпіталі для поранених військовослужбовців, бібліотекам Львівщини і східних областей України. Юлія Савостейко
"Покинуті палаци": Підгорецький замок увійшов до книги британського журналіста
14 грудня 2020
Будівля Підгорецького замку, що розташований на Бродівщині, увійшла до книги британського письменника та журналіста Майкла Керрігана "Покинуті палаци". Книга вийшла у Великій Британії. У ній автор також зібрав занедбані чи зруйновані об'єкти з Британії, США, Японії, Франції, Португалії. Загалом - 150 будівель. "Від чудових резиденцій та аристократичних маєтків до готелів та міських особняків, на цих чудових знімках зображені колись великі будівлі, покинуті та призупинені в часі. Всі вони з’являються в книзі “Покинуті палаци” Майкла Керрігана. У цьому томі також пояснюються захоплюючі причини їх загибелі, які включають політику, банкрутство, особисті трагедії, природні та техногенні катастрофи", - йдеться у матеріалі видання Daily Mail. "Палац у Підгірцях був побудований у 1630-х роках для відомого польського військового полководця та королівського радника Станіслава Конєцпольського (1591–1646). Пограбований та пошкоджений у Першій світовій війні, він зберігся, щоб використовуватись як санаторій, але був серйозно пошкоджений пожежею у 1950-х. З моменту незалежності України він належав Національному художньому музею, але вони не мали ресурсів для його відновлення", - описав Підгорецький замок автор книги. Нагадаємо, 16 червня цього року Львівська обласна державна адміністрація передала до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України чотири замки на Львівщині, серед яких і Підгорецький замок. Передачу здійснили, аби Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького змогла використовувати для їхнього належного утримання і реставрації кошти державного бюджету. 9 липня Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко повідомив про те, що частиною національного проекту «Велике будівництво» стане відновлення 100 культурних об’єктів, серед яких палац Підгорецького замку. "Галерея мистецтв подала пропозицію на включення у державний проект на наступний рік палацу замку у Підгірцях. Крім того, від ОДА ми запропонували на "Велику реставрацію" на 2021 рік 24 об'єкти. Сподіваємося, що уже найближчим часом жодна із цих будівель не поповнить нові томи подібних видань", - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод. Довідково: Будівля замку XVII ст. (ох. №412) у с. Підгірці – пам’ятка архітектури національного значення, об’єкт державної власності, що перебуває на балансі облдержадміністрації. У 1997 році Підгорецький замок передано в користування Львівській національній галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького. Реставрація замку розпочалась у 2000 році. Було виготовлено проектно-кошторисну документацію на виконання першочергових протиаварійних робіт на суму 12,9 млн гривень. У період з 2007 до 2009 років використано близько 3,0 млн грн, передбачених і виділених з державного бюджету. За цей період відремонтовано дахові конструкції, виконано заміну покрівлі, відреставровано приміщення вхідної оборонної частини замку. У відреставрованих приміщеннях обладнані виставкові зали Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького. Наступний етап відтворення пам’ятки - ліквідація аварійного стану дворових сходів, терас та реставрація замкової каплиці. Однак упродовж 2010-2020 років кошти з державного та обласного бюджетів не виділялись і реставрація пам’ятки була призупинена. Христина Дмитрик
«єМалятко» в «Дії»: як зареєструвати новонародженого онлайн
4 листопада 2020
З початку року в Україні працює сервіс «єМалятко», який об’єднує послуги, пов’язані з народженням дитини. Сервіс доступний у пологових будинках, Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) та відділах Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Зараз молоді батьки можуть зареєструвати дитину та оформити свідоцтво про її народження онлайн – «єМалятко» тепер доступний у застосунку «Дія». Головна перевага переходу «єМалятко» в онлайн – це економія часу та сил батьків. У Мінцифри підрахували, що раніше для отримання послуг, пов’язаних із народження дитини, потрібно було здійснити 11 візитів до державних установ та зібрати 37 різних документів. Зараз заповнення онлайн-заяви займає 15-20 хвилин. «єМалятко» об’єднує державні послуги, дві з них обов’язкові, інші – доступні на вибір. Серед базових – отримання свідотства про народження дитини та визначення походження дитини (якщо батьки не перебувають у шлюбі). Послуги на вибір: призначення допомоги при народженні. Розмір допомоги становить 41 280 грн: 10 320 грн виплачуються одноразово, решта суми — по 860 грн щомісячно протягом трьох років; реєстрація в державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. Податковий номер дитини буде внесено до свідоцтва про народження; призначення допомоги багатодітним сім’ям. На третю і кожну наступну дитину в сім'ї батьки отримують по 1 700 грн щомісячно до досягнення нею 6 років; реєстрація місця проживання дитини. Батьки повинні зареєструвати місце проживання дитини протягом трьох місяців з дня її народження. Дитина віком до 14 років може бути зареєстрована лише за місцем проживання батьків (або одного з них); присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР). Номер буде внесено до свідоцтва про народження; визначення належності дитини до громадянства України. Дитина матиме українське громадянство лише в тому разі, якщо її батьки є громадянами України та інформація про них (або одного з них) внесена до Єдиного державного демографічного реєстру. Також будуть доступні ще дві послуги – внесення відомостей про дитину до електронного Реєстру пацієнтів і оформлення посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім’ї. Щоб скористатися комплексною послугою "єМалятко" онлайн, необхідно мати кваліфікований електронний підпис, який також можна отримати віддалено, наприклад, у ПриватБанку. Уся інформація, якою володіє держава про громадянина, автоматично підтягнеться в електронному кабінеті громадянина. Користувачу потрібно просто дозаповнити вільні поля заяви — зробити це може як мати дитини, так і батько. Також батькам потрібно мати електронний медичний висновок про народження дитини. Раніше його видавали тільки у паперовому вигляді, тепер батькам має приходити SMS-код. У Мінцифри кажуть, що саме зашифрований медичний висновок про народження дитини зробив можливим перенесення «єМалятко» в онлайн. На порталі «Дія» необхідно заповнити онлайн-заяву, відмітити додаткові послуги, поставити електронний підпис і чекати на лист, який сповістить про оформлення послуг. Коли свідоцтво про народження буде готове, його можна буде забрати у відділі ДРАЦС. Незабаром доставку документа можна буде оформити додому поштою. Оскільки лише частина пологових у країні встигла перейти на електронні медичні висновки, підключення до послуги відбувається поступово. Наразі скористатись «єМалятком» онлайн можна у 139 населених пунктах у 15 областях, зокрема у Львівській. У Мінцифри обіцяють, що вже до кінця 2020 року послугу запустять по всій Україні. Марта Кудляк
На Жовківщині презентували унікальну книгу про сучасних Героїв
15 жовтня 2020
У День захисника України, 14 жовтня, на Львівщині презентували унікальну книгу «Навіки в пам‘яті жовківчан». Унікальна вона тим, що писали розділи всім районом - кожне село додало в своєрідний альманах історію про свого героя. «Навіки в пам‘яті жовківчан» - це книга про вихідців з Жовківщини, які пожертвували свої життя як Герої Небесної Сотні, російсько-української війни, а також про двох рятувальників - Андрія Вненкевича і Богдана Юнка, які загинули при ліквідації пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі. Участь у презентації видання взяв заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод. Про рідних і близьких згадували матері і дружини. «Кожен із нас має когось, хто не повернувся з Майдану або війни. Кожному з нас важко було говорити, дивлячись ці фотографії, гортаючи цю книгу. Вдячний Жовківщині, яка пожертвувала своїми синами і дала нам Героїв. Пам‘ятаймо, що маємо бути поруч з тими, хто повертається з війни. Сьогодні звучить багато слів, але не замінять нікого просто слова. Ми маємо бути поруч з рідними, поруч з тими, хто повертається, щодня. Маємо зробити все, щоб про наших героїв знали, пам‘ятали і такі книги, яку ми сьогодні презентуємо, щоб читалися», - зазначив Юрій Холод. Нагадаємо, Жовківський район після виборів 25 жовтня 2020 року, відповідно до затвердженого Урядом перспективного плану, увійде в склад Львівського району. Христина Дмитрик
У Будинку воїна презентували книгу Ігоря Гавриліва
2 вересня 2020
До 75-ї річниці з дня завершення Другої світової війни у Будинку воїна відбулась перезентація книги Ігоря Гавриліва «Україна та українці в Другій світовій війні: сучасний погляд історика». Автор книги Ігор Гаврилів зазначив, що епіграфом до книги можуть бути слова: "Якою переконливою може бути брехня". "Так само історія українців та України періоду Другої світової війни подавалася крізь призму совєцких та російських ідеологем. Ця книга є сучасним поглядом українського науковця на події понад 75-річної давнини", - акцентував Ігор Гаврилів.
Для молоді Львівщини відбудеться онлайн-марафон
15 липня 2020
Львівський обласний молодіжний центр спільно з громадським об’єднанням «Фундація Регіональних Ініціатив» у межах школи розвитку молодіжного тренера “КРОК” 3.0 запускає онлайн-марафон. Основною метою марафону є формування корисних навичок учасників проекту. Щоранку у телеграм каналі проекту буде з’являтися відеотренінг на теми неформальної освіти, медіаграмотності, громадської активності, мистецтва публічних виступів, тощо. Як зазначають організатори, тренерами марафону стануть випускники школи розвитку молодіжного тренера “КРОК” 3.0. Нагадаємо, що проект складався із двох етапів: серії навчань із 10 занять, впродовж яких учасники набували навичок необхідних для успішного молодіжного тренера та власне онлайн-марафону. Під час першого етапу майбутні тренери вчились як будувати структуру тренінгів, як ефективно використовувати невербальну комунікацію, як формувати власний бренд, створювати ефектні презентації та втримувати увагу аудиторії під час публічних виступів. Також в учасників відбувся захист структури їхніх проектів. Марафон стартує вже 20 липня, для участі необхідно зареєструватися.
Учасники з Львівщини долучились до міжнародної молодіжної онлайн-конференції
9 липня 2020
У середу, 8 липня відбулась міжнародна онлайн-конференція на тему "Залучення дітей та молоді віком до 18 років до механізмів громадянської участі та прийнятті рішень" з ініціативи відділу виборів та громадянського суспільства Ради Європи (Council of Europe's Division of Elections and Civil Society). Конфренція проводилась зі Старсбурга (Франція). У ній взяли участь більш ніж 70 молодіжних експертів з України, Білорусі, Словаччини, Хорватії та представники Ради Європи. Під час конференції на тему "Участь дітей та молоді на регіональному рівні" виступав директор Львівського обласного молодіжного центру Василь Шатрук. Уродовж його виступу обговорили основні аспекти ефективної реалізації молодіжної політики в процесі реформи децентралізації публічної влади в Україні, а також відзначено досягнення та плани на майбутнє щодо розвитку молодіжної політики у Львівській області. Також, у ході конференції було обговорено наступні питання: 1. Міжнародні стандарти участі дітей у прийнятті рішень: - Міжнародні межі участі дітей; - Особливості участі дітей у порівнянні з громадською участю, орієнтованою на дорослих; - Мінімальний віковий діапазон механізмів участі; - Створення сприятливих умов для участі дітей в ініціативах громадської участі; - Роль організацій громадянського суспільства. 2. Діяльність Ради Європи у сфері участі молоді. 3. Діяльність Ради Європи у сфері участі молоді у процесі прийняття рішень в Україні. 4. Залучення дітей та молоді до 18 років до громадських механізмів участі в Україні: національне законодавство та політика, місцеві громадські інструменти участі. 5. Залучення дітей до процесу прийняття рішень на місцевому рівні: впровадження інструментарію Ради Європи щодо бюджету участі у школах. 6. "Голосування поза скринькою" - інструментарій Ради Європи для органів влади щодо спонукання молодих виборців голосувати свідомо та відповідально. Переглянути запис онлайн-конференції можна за посиланням: https://www.facebook.com/watch/live/?v=573671636676358&ref=watch_permalink Ознайомитись із найсвіжішим виданням проєкту «Огляд міжнародних стандартів та практик участі молоді у процесі прийняття рішень» можна за посиланням: https://bit.ly/38fc2OG
Тиждень української музики: онлайн-трансляції Львівської Національної опери 12-14 червня
11 Червня 2020
Львівська Національна Опера завершує 2019/2020 сезон та показ онлайн-трансляцій вистав тижнем української музики. 12-14 червня відбудуться трансляції опер українських композиторів Миколи Лисенка, Юлія Мейтуса та Євгена Станковича на YouTube-каналі Львівської Національної опери за посиланням. Розклад трансляцій: 12 червня, п’ятниця, о 19:00 – феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича; 13-14 червня, субота-неділя, о 12:00 – опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка; 13 червня, субота, о 19:00 – опера «Украдене щастя» Юлія Мейтуса; 14 червня, неділя, о 19:00 – феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича. Просимо звернути увагу, що доступ до перегляду дійсний на час трансляції вистави та 12 годин після її закінчення. «Коли цвіте папороть» Новітня прем’єра феєрії «Коли цвіте папороть» сучасного українського композитора Є. Станковича відбулася на сцені Львівської Національної Опери у 2017 році. Про прем’єру феєрії критики писали: «музика Євгена Станковича – масштабна, всеосяжна…»; «уперше на українській театральній сцені можна було побачити вражаюче уяву дійство у форматі 3D»; «…унікальне поєднання жанрів, народних традицій і сучасної хореографії, а музика зачаровує». Та до того часу твір пережив десятиліття забуття, будучи забороненим радянською владою ще наприкінці 70-их років ХХ століття. «Я щасливий, що тепер у Львові мій твір відроджується по-новому, першим у грандіозному проєкті Василя Вовкуна «Український прорив», − відзначив композитор Євген Станкович. Відеозапис вистави доповнений розповідями про історію постановки цього твору композитора Євгена Станковича, режисера Василя Вовкуна та диригента Володимира Сіренка. Тривалість: 1 год. 35 хв, виконується українською мовою. «Украдене щастя» Опера «Украдене щастя» Юлія Мейтуса з часу прем’єри на сцені Львівської опери у 1960 році досі залишається в репертуарі театру. Лібрето створене М. Рильським за однойменною драмою Івана Франка. Сюжет опери вражає глибиною життєвої драми, а почуття головних героїв любовного трикутника, втілені у особливо емоційній музиці. Авторами першопрочитання були диригент Я.Вощак, режисер С.Сміян, сценограф О.Сальман. Вистава мала великий успіх. Багата партитура, оздоблена мелосом українських Карпат, приваблювала нове покоління постановників. У 1989 р. відбулася нова постановка «Украденого щастя» (диригент І.Лацанич, режисер Ф.Стригун, балетмейстер Г.Ісупов, сценограф Т.Риндзак). Львівська опера онлайн транслюватиме архівний запис вистави 2009 року, за участі славетних солістів театру – народних артистів України Володимира Ігнатенка (Микола Задорожний) та Ігоря Кушплера (Михайло Гурман), а також Заслуженої артистки України Любов Качали (Анна). Тривалість: 1 год. 55 хв, виконується українською мовою. «Наталка Полтавка» Опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка зачаровує відомими мелодіями з перших нот! Наталка Полтавка – улюблениця українського театру вже понад 200 років, адже Іван Котляревський створив цю п’єсу у 1819 році, а композитор Микола Лисенко написав на її основі оперу у 1889-му. Пісенні номери опери розкривають ключові моменти сюжету – тут і прониклива лірика закоханих, жартівливі пісні та діалоги, і щасливий фінал кмітливої Наталки та її нареченого Петра! Тривалість: 1 год. 45 хв, виконується українською мовою.