Міненергетики оголошує тендер щодо потенціалу впровадження водневої енергетики на базі відновлюваних джерел енергії
8 жовтня 2020р, Новини. Прес-служба ОДА, Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства
Міністерство енергетики України оголосило тендер, предметом закупівлі якого є робота на тему «Дослідження потенціалу і можливостей впровадження в Україні водневої енергетики на базі відновлюваних джерел енергії». До участі у тендері запрошує управління енергозбереження департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА.
Метою роботи є визначення технічно-досяжного потенціалу відновлюваної енергії, придатної для безвуглецевого виробництва водню.
Очікувана вартість предмета закупівлі: 950 000,00 UAH
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 22 жовтня 2020р. Кінцевий термін виконання роботи: 30 червня 2021р.
Деталі за посиланням.
«Можливості водневої економіки досліджують в багатьох країнах з різним рівнем розвитку, зокрема, вивчено технології та розроблено ряд національних стратегій. Використання «зеленого» водню в якості сировини для хімічної галузі та металургії, енергоносія в енергетиці відповідає цілям безвуглецевого розвитку, заявленим у міжнародних зобов’язаннях багатьох держав, в тому числі й України, та відповідає цілям ООН щодо сталого розвитку»,- зазначають у департаменті.
Та пояснюють, що використання водню для довготривалого зберігання енергії, зокрема виробленої вітровими та сонячними станціями, сприяє стабілізації електроенергетичної системи України, підвищенню надійності і якості постачання енергії. Тому знання реального потенціалу, який може бути використано з максимальною ефективністю, але без шкоди для суспільства та довкілля, є актуальним завданням.
Львівщина є одним з найбільш розвинених регіонів з науково-технічним потенціалом та висококваліфікованими фахівцями, які спеціалізуються в області відновлюваної енергетики та водневих технологій, зокрема водневими технологіями займається Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України.
Зокрема, торік в межах XIX Міжнародного економічного форуму за ініціативи управління енергозбереження департаменту паливно-енергетичного комплексу обговорено перспективи розвитку водневих технологій з використанням потенціалу відновлюваної енергетики у Львівській області.
В області розвивається відновлювана енергетика, так на даний час вже експлуатується:
- 64 промислових сонячних електростанції (СЕС), загальною потужністю 336,75 МВт,
- 3 вітрових електростанції (ВЕС), загальною потужністю 33,9 МВт,
- 2 міні гідроелектростанції (МГЕС), загальною потужністю 570 кВт,
- 1 ТЕЦ на біопаливі, електричною потужністю -2,4 МВт, тепловою потужністю - 7,5 МВт.
Частка відновлюваних джерел в загальному виробництві електроенергії у І-му півріччі 2020 року склала 20,3 % .
Довідково:
У липні цього року Європейська комісія затвердила «Водневу стратегію для кліматично нейтральної Європи» (A hydrogen strategy for a climate-neutral Europe).
Очікується, що водень, вироблений електролізом із води з використанням відновлюваної електроенергії, може забезпечити сектор транспорту та промисловість беземісійною енергією та сировиною в країнах Європи. З матеріалами «Водневої стратегії ЄС» можна ознайомитись за посиланням.
Запропонований поетапний підхід передбачає, що у 2020-2024 роках у ЄС має бути встановлено щонайменш 6 ГВт електролізерів і буде вироблятися до 1 млн тон водню з відновлюваних джерел енергії. У 2025-2030 роках пропонується вийти на 40 ГВт електролізерів і виробництво до 10 млн тон чистого водню, а до 2050 року ці технології мають широко використовуватися у всіх сферах.
Також був створений «Європейський альянс чистого водню» (European Clean Hydrogen Alliance). Детальніше за посиланням. До Альянсу можуть долучитись підприємства, установи та організації в тому числі і з України також.
«ЄС покладає сподівання на Україну як одного з пріоритетних партнерів у постачанні водню до Європи. Ми працювали саме на цей результат, адже він відповідає потенціалу та європейським амбіціям України», - зазначили у МЗС України.