“Свірзький замок мусить створити власну адміністрацію ще до початку туристичного сезону”, - Олена Василько
Таку умову департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, спільно з комісією спадщини та туризму Львівської обласної ради вважає передумовою для співфінансування виготовлення проектно-кошторисної документації з обласного бюджету.
«Якщо ситуація з управлінням пам’яткою національного значення Свірзький замок буде надалі такою критичною, як є зараз, то нам доведеться ініціювати передачу об’єкту від Спілки архітекторів назад області чи іншому користувачу. Там має бути повноцінна адміністрація, з керівником, бухгалтерією тощо. Цей об’єкт є вже сильним туристичним магнітом і може сам заробляти на себе гроші», - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської Ода Олена Василько.
Підтримує колегу і керівниця управління туризму Наталя Табака. Каже: від представників галузі постійно надходять скарги. До пам‘ятки нема якісного доступу, нема паркінгу, у страшному стані вбиральні (можна сказати, що їх нема), нема прозорості у фінансових операціях і платних послугах.
Свірзький замок є претендентом на участь у програмі Велике будівництво в культурі. І, як дуже привабливий туристичний об’єкт, він має шанси отримати державне фінансування, яке потрібне у розмірі кількох десятків мільйонів. Додатковим бонусом для перемоги у конкурсі буде виготовлена ПКД. Тому співфінансування її виготовлення у розмірі 1 мільйон гривень попередньо закладено у проєкт переліку обласних заходів із реставрації культурної спадщини на 2021 рік. За таку суму, з конкретними застереженнями, проголосувала комісія історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради.
«Ми наголошуємо, що умовою співфінансування мусять бути зустрічні кроки Всеукраїнської спілки архітекторів. Дієва адміністрація і прозорість - це насамперед», - каже голова комісії культурної спадщини та туризму ЛОР Іван Щурко.
Свірзький замок є пам’яткою національного значення 16 століття. Сучасного вигляду він набув у 17 столітті. Основна його реставрація завершилась у 1917 році, про що свідчить вирізьблений пам'ятний напис над брамою із зовнішньої сторони. У 1939 році націоналізувала радянська влада. Довгий час він стояв пусткою, короткий період використовувався як школа трактористів. У 1978 році переданий на баланс Спілки архітекторів тодішнього СРСР. У 1993 році замок передали у користування державному об’єднанню «Львівліс», проте згодом у 1997-му знову повернули архітекторам. У 2010-му замок планували передати у концесію приватному інвестору, але відповідального підприємця не знайшлось.
Ключові слова:
Свірж