«Україна готова до змін у сфері оборони та захисту територіальної цілісності», - Віталій Загайний про законопроєкт щодо основ національного спротиву

1 липня 2021р, Новини. Департамент з питань цивільного захисту, Прес-служба ОДА

29 червня депутати Верховної Ради своєю більшістю підтримали в першому читанні поданий Президентом України законопроєкт № 5557 про основи національного спротиву.

Законопроєкт передбачає створення та функціонування трьох складових  Збройних Сил, діяльність яких буде спрямована на сприяння максимальної підтримки воєнної безпеки України, а саме: територіальна оборона, рух опору та добровольче формування територіальних громад. Окрім того, закон окремо визначає поняття підготовки громадян України до національного спротиву (формування патріотичної свідомості населення тощо).

Фактично прийняття закону визначить порядок діяльності добровольців та волонтерів, які задіяні у боротьбі з агресором, їх правовий статус, та надасть їм чіткий перелік прав і можливостей.

Про важливість законопроєкту № 5557 та його основні положення говорили сьогодні на брифінгу, в якому взяв участь заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний.

«Цей законопроєкт передбачає, зокрема, організацію територіальної оборони, що є чимось новим для України. Документ тривалий час перебував в стані розробки, підготовки, було багато різних дискусій з приводу його майбутньої ефективності та доцільності. Але я переконаний, що Україна дозріла до такого закону, адже ті громадяни нашої держави, яких ми звикли називати добровольцями, зможуть  легалізувати свою діяльність через участь у підрозділах територіальної оборони. Ми вивчали досвід інших країн, які опинившись в умовах військової агресії, змінювали свої оборонні системи – Ізраїль, скандинавські країни, Швейцарія, країни Прибалтики. Вони змогли організувати ефективну систему власної оборони, розуміючи, що їхній бюджет не в змозі утримувати велику багаточисельну армію. Власне їхня ставка була зроблена на те, щоби максимально навчити громадян і відповідальних людей, давши їм необхідні права і, головне,  можливості для того щоб розраховувати на їх підтримку», - зазначив Віталій Загайний.

«Питання територіальної оборони - один з найважливіших аспектів у обороноздатності нашої країни. Втрата Донецької і Луганської областей – це наслідок відсутності можливості  якісно організувати територіальну оборону та рух опору. Якби порядок дій у цій сфері на захоплених територіях був прописаний у законодавстві – ми могли б уникнути тимчасової окупації українських територій. Положення цього законопроєкту визначить зобов’язання та персональну відповідальність, зокрема, керівників виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на місцях, у особливий період», - розповів Іван Марченко, військовий комісар Львівського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки.

Про рух опору, як підрозділ ЗСУ згідно із законопроєктом № 5557, розповів голова ради резервістів сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко.

Він зазначив, що призначенням руху опору є диверсійна робота в тилу ворога. Законопроєкт передбачає збільшення штатної кількості військовослужбовців територіальної оборони – це 10 тисяч осіб, і додатково ще 1000 – буде в силах спеціальних операцій руху опору. Рух опору фінансуватиметься з державного бюджету і видатки будуть таємними – це дуже важливо, оскільки ворог не зможе провести аналітику і логістику витрат.

«Законопроєкт також визначає правовий захист осіб руху опору та членів їх сімей, яким будуть займатися сили спеціальних операцій. Вони будуть прирівняні до військовослужбовців і отримають статус учасника бойових дій. До руху опору пропонується залучати і  іноземців. Додам, що кількісний склад Збройних Сил України налічує близько 250 тисяч осіб. В резерві – більше 200 тисяч», - зазначив Іван Тимочко.

Як пояснив директор КЗ ЛОР «Будинок воїна» Олег Височанський, велика кількість людей, які не мають можливості брати участь у бойових діях чи проходити військову службу, залучаються до боротьби з агресором. І вони дуже потрібні, адже забезпечують господарську діяльність, логістику, здійснюють охорону тощо. Законопроєкт визначає їх правовий статус та дозволить їм отримувати відповідні компенсації за свою діяльність.

Підготовку громадян України до національного спротиву  здійснюватимуть державні органи та органи місцевого самоврядування з метою формування патріотичної свідомості та стійкої мотивації, набуття ними знань та практичних вмінь, необхідних для захисту України.

 

 

Ключові слова:

національний спротив

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook