На Львівщині стартує Тиждень підтримки грудного вигодовування
Щороку 1-7 серпня у Львівській області проходить Тиждень підтримки грудного вигодовування. В Україні підтримка грудного вигодовування започаткована у 1995 році. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям ВООЗ та ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини».
Такі заходи відбуваються по всьому світу під егідою WABA - Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які захищають, популяризують та підтримують право матерів на годування грудьми, а також права дитини харчуватися грудним молоком.
Метою Тижня є акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя. Девіз цього року є – «Захист грудного вигодовування – спільна відповідальність».
Протягом 20 років у Львівському перинатальному центрі проводяться різноманітні заходи для привернення уваги суспільства до питань охорони материнства та дитинства. Проводяться інтерактивні лекції для вагітних жінок, матерів-годувальниць, для персоналу пологових будинків тощо.
Нагадаємо, 2 серпня у Львівському обласному клінічному перинатальному центрі відбудеться відкриття Школи грудного вигодовування.
Ключові слова:
грудне вигодовуванняНовини за темою
У Львові відкрили Школу грудного вигодовування
3 серпня 2021
У Львівському обласному клінічному перинатальному центрі створюють усі можливі комфортні умови для перебування пацієнтів, а також розширюють можливості щодо навчання та підтримки молодих батьків. Саме тому вчора в Центрі відкрили Школу грудного вигодовування. Школа грудного вигодовування - це фаховий комплекс знань для молодих мам, де навчать усіх правил годування грудьми. Спеціалісти з грудного вигодовування будуть проводити інтерактивне навчання матерів у форматі лекцій, відео-уроків та практичних вправ. Наразі такі заняття проводяться один раз на тиждень для пацієнток відділення патології вагітності. Згодом планується розширення діяльності Школи та збільшення кількості учасників. «Грудне вигодовування це найкращий спосіб забезпечити немовлят необхідними поживними речовинами для росту та розвитку. Молоко матері є ідеальним харчуванням для новонародженого, адже воно діє як перший захист, оберігаючи дитину від багатьох поширених дитячих хвороб. Така стратегія є хорошою інвестицією у розвиток та майбутнє наших дітей», - зазначила Любомира Кутневич, головний спеціаліст відділу організації медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, Як наголосила директорка Львівського обласного клінічного перинатального центру Марія Малачинська, усвідомлення ролі грудного вигодовування – це перший крок до росту показників матерів, які годують грудьми. «Усі мами хочуть дати своїм дітям найкращий початок життя – міцну основу для їх фізичного та емоційного розвитку. Школа грудного вигодовування - це своєрідна система підтримки, де навчають молодих матерів. Тут їм буде надана допомога у продовженні годування грудьми, а також у забезпеченні найкращого догляду за новонародженими», - розповіла Марія Маланчинська. Марія Кісельова, д.м.н., професорка, завідувачка кафедри педіатрії та неонатології ФПО ЛНМУ ім. Данила Галицького також зауважила, що на тлі пандемії COVID-19 навколо грудного вигодовування було багато дезінформації: «ВООЗ повідомляє, що передача активного вірусу через грудне молоко досі не доведено. Проте немає причин уникати чи припиняти грудне вигодовування, тому що переваги грудного молока перевищують потенційні ризики передачі. Однак, під час годування слід дотримуватись гігієнічних заходів, таких як носіння масок».
Стартував Всесвітній тиждень грудного вигодовування
3 серпня 2020
Розпочався Всесвітній тиждень грудного вигодовування. Ця акція започаткована у 1992 році, коли була прийнята Інночентійська декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. В Україні підтримку грудного вигодовування започаткували у 1995 році. З 2001 року розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям ВООЗ та ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини». Ключові компоненти Розширеної Ініціативи ВООЗ та ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» із запровадженням підходів, доброзичливих до дитини, матерів і всієї родини - є невід’ємною частиною правової та політичної бази України у сфері охорони материнства і дитинства. Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування у 2020 році буде проходити під девізом: «Підтримуємо грудне вигодовування заради здоровішої планети» «Метою Всесвітнього Тижня-2020 є акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя. Діючи разом, підтримаємо батьків та створимо умови для грудного вигодовування сьогодні і для майбутніх поколінь», - зазначила експерт департаменту охорони здоров’я з підтримки грудного вигодовування Ольга Шлемкевич. Також у Львові плануються онлайн круглі столи та інші дистанційні заходи з метою підтримки грудного вигодування та популяризації здорового способу життя.
На Львівщині відбувся науково-практичний семінар «Практичні аспекти організації грудного вигодовування»
6 серпня 2019
Сьогодні, 6 серпня, у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі відбувся обласний науково-практичний семінар «Практичні аспекти організації грудного вигодовування» для лікарів загальної практики сімейної медицини ЗОЗ міст та районів області. Експерт департаменту охорони здоров’я з питань грудного вигодовування Ольга Шлемкевич проаналізувала грудне вигодовування у ХХІ столітті, його механізми та довгострокові наслідки. «Відповідно до рекомендацій ВООЗ, покращення показників грудного вигодовування може запобігти приблизно 800 тис випадків смертей дітей і попередити 20 тис смертельних випадків жінок від раку молочної залози щороку. Первинна неспроможність до лактації спостерігається виключно рідко, близько 3-4%. Будь-яка невдача в природному вигодовуванні визначається, перш за все, або недостатнім вмінням і практичними навичками з боку медичного персоналу, або недостатньою психологічною підтримкою і впевненістю в необхідності годування грудьми», - зазначила Ольга Шлемкевич. Про імунопрофілактику окремих вакциноконтрольованих захворювань розповіла експерт департаменту охорони здоров’я з дитячої імунології Лариса Костюченко. Фахівець наголосила на цінності вакцинації, перевагах комбінованих вакцин та рекомендаціях стосовно віку вакцинації. Також акцентували увагу на характеристиках ключових інфекцій, таких як дифтерія, кашлюк, правець, туберкульоз, гепатит В, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха та паротит. «Вакцинація єдиний метод захисту, який вберігає понад 3 млн осіб у всьому світі. Батькам, які вагаються робити щеплення чи ні, необхідно привести лише один аргумент – це життя та здоров’я їхньої дитини. Жодній дитині не повинно бути відмовлено у вакцинації без серйозного обміркування наслідків даного рішення для дитини та суспільства», - зазначила медик.
У перинатальному центрі відбулось родинне свято «Зустріч з батьками та малюками»
5 серпня 2019
У межах Всесвітнього тижня грудного вигодовування, 3 серпня у Львівському перинатальному центрі відбулося родинне свято «Зустріч з батьками та малюками, яких годують грудним молоком». На свято завітали двійнята, трійнята, недоношені новонароджені та інші малюки, які народилися саме у стінах Львівського обласного перинатального центру. Жінки на своєму досвіді переконалися у перевагах грудного вигодовування, а саме, у позитивному психоемоційному стані, що значно знижує ризики післяпологової депресії, посилює емоційний зв’язок зі своєю дитиною, а також є профілактикою раку молочної залози в майбутньому. Серед розваг були вікторини, конкурси, учасники отримали цікаві подарунки. «Родинне свято пройшло у надзвичайній атмосфері радості, світла та любові. Особисто мене приємно зворушили зустрічі з малюками, яких я бачила при народженні, а тепер вони виросли, набрали кілограми, почали свідомо усміхатись. І що найголовніше – продовжують годуватись материнським молоком», - розповіла Ольга Шлемкевич, експерт департаменту охорони здоров’я з питань грудного вигодовування.
У Львівському перинатальному центрі майбутніх матерів навчали правилам грудного вигодовування
3 серпня 2018
У межах Тижня підтримки грудного вигодовування «Підтримаємо грудне вигодовування разом» у Львівському державному обласному перинатальному центрі відбулася лекція «Як забезпечити успішне грудне вигодовування» для майбутніх матерів. Головний експерт департаменту охорони здоров’я з питань грудного вигодовування Ольга Шлемкевич, під головуванням якої пройшов захід, ознайомила присутніх з основами правильного грудного вигодовування, положеннями прикладання дитини, а також звернула увагу на харчування матері під час годування грудьми. «Грудне вигодовування – це єдиний природній і найкращий метод годування дітей раннього віку. Адже склад грудного молока унікальний, насичений поживними речовинами, факторами імунного захисту та елементами для росту тканин. Грудне молоко повністю задовольняє потреби дитини, легко засвоюється та забезпечує захист проти інфекційних захворювань», - зазначила Ольга Шлемкевич. Як зазначила фахівець грудне вигодовування має і переваги для здоров’я матері. Зокрема, зміцнюється здоров’я жінки, зменшується ризик післяпологової кровотечі та ризик розвитку онкологічних захворювань. По завершенні лекції учасники задавали важливі питання та отримали фахові відповіді, як під час дискусії, так і індивідуально. Також, 2 серпня, пройшла акція «День відкритих дверей у Львівському державному обласному перинатальному центрі». Майбутні матері мали змогу оглянути палати, пологові зали, відчути умови перебування у центрі та поспілкуватись з породіллями.
На Львівщині стартував Тиждень підтримки грудного вигодовування «Підтримаємо грудне вигодовування разом»
2 серпня 2018
З нагоди початку Всесвітнього тижня грудного вигодовування (1 по 7 серпня), у Львівській області триває Тиждень підтримки грудного вигодовування «Підтримаємо грудне вигодовування разом». Так, у середу, 1 серпня, у Львівському державному обласному перинатальному центрі відбувся науково-практичний семінар «Грудне вигодовування. Проблеми з молочною залозою: причини, профілактика, лікування». Участь у заході взяли т.в.о.директора Львівського державного обласного перинатального центру Ігор Потапов, головний експерт департаменту охорони здоров’я з питань грудного вигодовування Ольга Шлемкевич, лікар-хірург Львівської міської лікарні швидкої медичної допомоги Берта Белявська та доцента кафедри акушерства, гінекології та перинатології ФПДО імені Данила Галицького Ігор Козловський. Семінар провели для лікарів акушер-гінекологів пологових стаціонарів та жіночих консультацій. «Грудне вигодовування – це запорука і складова здоров’я дитини. З материнським молоком в організм немовля потрапляють корисні елементи, які згодом розвивають та укріплюють імунітет. Максимально розвивайте і заохочуйте грудне вигодовування. Хочу також зазначити, що Львівщина – перша область в Україні, яка впровадила спільні пологи. І сподіваюсь, що перше враження від нового перинатального центру буде позитивним і сприятиме плідній праці та корисному обміні досвідом», - розпочав семінар Ігор Потапов. Головний експерт департаменту з питань грудного вигодовування Ольга Шлемкевич поділилась з присутніми рекомендаціями ВООЗ стосовно годування дітей раннього віку. Зокрема, починати грудне вигодовування протягом першої години після народження, виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя, з 6 місяців – введення безпечного і адекватного прикорму та продовжувати грудне вигодовування до, принаймні, 24 місяців. «Поліпшення показників грудного вигодовування дасть змогу зберегти життя близько 820 тисяч дітей віком до 5 років, зменшити на 88% смертність від інфекційних захворювань немовлят віком до 3 місяців та попередити 20 тисяч смертельних випадків жінок від раку молочної залози». Про мастит, бешиху, лактостаз та інші травми молочної залози розповіла Берта Белявська. Фахівець наголосила на основних причинах виникнення деяких захворювань, таких як порушення гігієни під час годування грудьми, оточення, предмети вжитку та інше. Ігор Козловський ознайомив зі шляхами профілактики захворювань молочної залози та охарактеризував фактори ризику поширення хвороби. Це насамперед, спадковість, гінекологічні захворювання, нейроендокринологічні порушення, вік старше 40 років, аборти або самовільні викидні, цукровий діабет, психологічний стрес, пізня вагітність тощо.
На Львівщині стартував тиждень підтримки грудного вигодовування
1 серпня 2018
З 1 по 7 серпня у межах Всесвітнього тижня грудного вигодовування у Львівській області триває Тиждень підтримки грудного вигодовування «Підтримаємо грудне вигодовування разом». Метою заходів є популяризація грудного вигодовування як природного та надійного шляху до здорового гармонійного розвитку дитини. Відтак сьогодні, 1 серпня, вже відбувся науково-практичний семінар «Грудне вигодовування. Проблеми з молочною залозою: причини, профілактика, лікування» - для лікарів акушер-гінекологів пологових стаціонарів та жіночих консультацій. Окрім того, у четвер, 2 серпня, відбудеться лекція на тему «Як забезпечити успішне грудне вигодовування» для майбутніх матерів та Акція «День відкритих дверей у Львівському державному обласному перинатальному центрі». Початок о 12.00 год. Також у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр, вул. Дністерська, 27, у п’ятницю, 3 серпня, відбудеться обласний науково-практичний семінар «Практичні аспекти організації грудного вигодовування» – для акушерок та дитячих медсестер. Як інформують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА одним з найважливіших індикаторів успішності підтримки грудного вигодовування є впровадження в закладах охорони здоров’я Розширеної Ініціативи ВОЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини». Як повідомила експерт департаменту з питань підтримки грудного вигодовування Ольга Шлемкевич, станом на січень 2018 року у Львівській області статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» (ЛДД) мають 58,73% закладів охорони здоров’я. Більше 90% дітей народжуються в пологових стаціонарах, які мають статус ЛДД. За офіційною статистикою близько 62% дітей перебувають на ВГВ до 6 місяців. Довідково Грудне молоко визнане ідеальною їжею для дитини – натуральне, стерильне, тепле, воно легко перетравлюється та засвоюється, захищає від різноманітних захворювань, сприяє здоровому розвитку дитини. Впливає грудне вигодовування і на здоров`я матері. Воно зменшує ризик післяпологової кровотечі, зменшує ризик розвитку злоякісних новоутворень молочних залоз, матки та яєчників, профілактиці мастопатії, зміцнює здоров’я жінки, а ще суттєво заощаджує бюджет. Грудне вигодовування сприяє становлення налагодженню психоемоційного зв’язку, близьких, довірливих відносин між матір’ю та дитиною. Існують незаперечні докази того, що оптимальне грудне вигодовування впливає на: Матір: - допомагає регулювати народжуваність, - знижує ризик раку молочної залози і раку яєчників, - зменшує ймовірність виникнення гіпертонії. Дитину: - бореться з інфекційними захворюваннями, - зменшує ймовірність виникнення і важкість протікання діареї, - знижує частоту респіраторних захворювань і гострого середнього отиту, - запобігає карієсу та патологічному прикусу, а також підвищує рівень інтелекту. Рекомендації з оптимального годування дітей грудного та раннього віку Оптимальне грудне вигодовування життєво важливе для доброго здоров'я та благополуччя як жінок, так і дітей протягом всього життя. Рекомендації ВООЗ і ЮНІСЕФ полягають в наступному: - Ранній початок грудного вигодовування протягом години після народження дитини. - Виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя. - Введення поживного і безпечного прикорму у віці шести місяців поряд з продовженням грудного вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і більше.
На Львівщині відбудеться тиждень підтримки грудного вигодовування
30 липня 2018
З 1 по 7 серпня у межах Всесвітнього тижня грудного вигодовування у Львівській області триватиме Тиждень підтримки грудного вигодовування «Підтримаємо грудне вигодовування разом». Відтак, у середу, 1 серпня, у Львівському державному обласному перинатальному центрі, вул Дж. Вашингтона, 6, відбудеться науково-практичний семінар «Грудне вигодовування. Проблеми з молочною залозою: причини, профілактика, лікування» - для лікарів акушер-гінекологів пологових стаціонарів та жіночих консультацій. Початок о 12.00 год. Окрім того, у четвер, 2 серпня, відбудеться лекція на тему «Як забезпечити успішне грудне вигодовування» для майбутніх матерів та Акція «День відкритих дверей у Львівському державному обласному перинатальному центрі». Початок о 12.00 год. Також у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр, вул. Дністерська, 27, у п’ятницю, 3 серпня, відбудеться обласний науково-практичний семінар «Практичні аспекти організації грудного вигодовування» – для акушерок та дитячих медсестер.