У Дрогобичі визначили переможця почесної Міжнародної премії Івана Франка
У місті Дрогобич, що на Львівщині відбулась урочиста церемонія нагородження лауреата Міжнародної премії Івана Франка. Захід присвятили 165-тій річниці від дня народження українського письменника.
Цьогоріч премію вручатимуть вшосте. Її започаткував Міжнародний фонд Івана Франка у 2015 році, створений за ініціативою онука Франка - Роланда. Це почесне визнання наукових відкриттів, вагомих здобутків і значних заслуг науковців світу в галузі україністики та соціально-гуманітарних наук.
Отже, переможцем цьогорічної премії став Леонід Тимошенко зі своєю монографією «Руська релігійна культура Вільна. Контекст доби. Осередки. Література та книжність (перша третина XVII ст.)». Це подання Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Переможець отримав 200 тисяч гривень призового фонду.
До слова, у 2021 році на звання лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка претендували троє номінантів. До списку увійшли також:
- Колективна монографія за ред. Альфредаса Бумблаускаса, Сальвіюса Кулявічюса (Литва) та Ігоря Скочиляса (Україна) – «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі» (подання Українського католицького університету, м. Львів, Україна);
- Оксана Кісь (Україна) з монографією «Українки в ГУЛАГу: Вижити значить перемогти» (подання Інституту українських студій Гарвардського університету, м. Кембридж, США).
«Іван Франко, випередивши свій час створив дороговкази для багатьох сучасних поколінь українців, які через переосмислення творчого доробку Каменяра мають можливість краще розуміти власну ідентичність та унікальне місце України в сучасному Світі. Вражає також універсальність Франка, його багатогранність та плідність. Сьогоднішня подія – це чудовий спосіб вшанування генія Івана Франка та заохочення літераторів і науковців», - сказав заступник голови ЛОДА Віталій Загайний.
Премію заснували, щоб сприяти вивченню творчої, наукової, громадської діяльності Івана Франка. А також, щоб спонукати вчених з різних країн світу проводити актуальні дослідження у галузі соціально-гуманітарних наук та україністики, що увиразнюють гуманістичний, національний, духовний, державотворчий сенс для пізнання та утвердження наукової та культурної спадщини України у світовому контексті.
Довідково:
За роки існування на здобуття Міжнародної премії ім. Івана Франка претендували 107 науковців та 11 авторських колективів з України, Австрії, Італії, Канади, Великобританії, Німеччини, США, Фінляндії, Іспанії, Грузії, Ізраїлю, Польщі та Сербії.
Організатори заходу: Міжнародний фонд Івана Франка за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компонента проєкту EU4USociety, в партнерстві з Дрогобицькою міською радою, Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка та Державним історико-культурним заповідником «Нагуєвичі».
Ілона Орнат