«Ще 40 молодіжних рад плануємо створити на Львівщині у найближчі три роки», - Софія Курман
24 листопада 2020
Упродовж останнього часу на Львівщині активно створюються Молодіжні ради. Це консультативно-дорадчий орган молоді, який може впливати на молодіжну політику громади. Такі ради створюють при органах місцевого самоврядування.
Про те, як утворюється молодіжна рада, хто може стати її частиною, яка її роль та як молодь гуртується на Львівщині - у розмові з керівником відділу молодіжної політики департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Софією Курман.
Звідки з’явилась ідея такого формування, як молодіжна рада?
Починаючи з 2018 року, Міністерство молоді та спорту України почало впроваджувати на практиці принципи Європейської хартії участі молоді в місцевому та регіональному житті. Їх завданням є підвищення дієвості молоді і органів місцевого самоврядування в житті громад на місцях. Тобто, щоб молодь розуміла, чим живе їхня громада, які вона має можливості і як сама молодь може створювати механізми для співпраці з владою. Серед інструментів участі – студентські та учнівські парламенти, і власне – молодіжні ради.
Як ідея молодіжної ради розвивалась на Львівщині?
У перші два роки здебільшого проводилась інформаційна робота. Зокрема, ми доносили до РДА інформацію про успішний досвід молодіжних рад в Україні, пояснюючи та аргументуючи необхідність створення таких у їхніх районах. 2019-й - це був більше технічний період. Громади, в яких з’явились активні молодіжні осередки, формували положення, проводили збори. Тоді власне почало з’являтись розуміння, хто ці люди, які мали входити у молодіжну раду і що вони там мають робити.
Як утворюється молодіжна рада?
Є багато різних способів. Але одним із найефективніших є представництво молоді від кожного населеного пункту. До прикладу, ми маємо одну ОТГ, вона у своєму складі має майже два десятки населених пунктів. У одному з них створюється молодіжна рада. Здебільшого, це місто обласного значення або ж наразі районний центр. Від кожного населеного пункту є представники у цій молодіжній раді. Це може бути одна чи дві людини, тут немає жодних обмежень. Далі в них має відбутись обговорення мети такого органу, його завдань і функцій з усіма зацікавленими сторонами. Потім рішенням сесії ОТГ утворюється такий консультативно-дорадчий орган. Вже після цього має відбутись перше установче засідання, де вони обирають свого голову, орган, при якому створюються, і першим протоколом затверджують свій склад, керівника.
Які функції виконує рада?
Перша – це консультативна. Тут все, що стосується молодіжної політики, все, чого влада не може побачити з точки зору молоді. Молодіжна рада це має владі пропонувати. До прикладу, її учасники можуть приходити зі своїми програмами або проектами вже в цільову програму в конкретній ОТГ. Це може бути проект зі створення молодіжного центру чи розвитку молодіжного підприємництва. І вже тут молодіжна рада починає співпрацювати з органами місцевого самоврядування і разом виконувати ці програми. Також це всі інструменти участі.
Про що йдеться?
Це можуть бути, до прикладу, електронні петиції. У Жовкві був випадок, коли керівник ГО «Молодь королівського» подав на сесію міської ради електронну петицію про виділення приміщення під молодіжний центр. Спершу ця петиція не пройшла, оскільки не отримала достатню кількість голосів, але за другим разом молодь таки отримала приміщення. В цьому випадку молодь стала активним учасником демократичного процесу, вони зініціювали, влада їх підтримала. Молодіжні ради мають активно розвивати електронні форми демократії і через них діяти з органами місцевого самоврядування.
Які ще є механізми участі молодіжної ради у прийнятті рішень органами місцевого самоврядування?
Представники молодіжної ради можуть приходити на засідання ОТГ, сесії. Вони можуть подавати свої пропозиції, які мають розглядати на сесіях ОТГ. Молодіжні ради ініціюють розвиток молодіжної політики і підіймають ті проблеми, або ж нестворені можливості, які стосуються життя молоді в громаді.
Хто може стати членом молодіжної ради?
Членами молодіжної ради може бути молодь від 14 років. Це активна молодь громади в якій створюється така рада. Сюди можуть входити представники учнівського та студентського самоврядування, а також ініціативні молоді люди, які долучені або мають намір долучатися до розвитку своєї громади. Акцент робиться на тому, що молода людина має бути членом громади. Сьогодні в молодіжних радах Львівщини переважно учні старших класів, представники учнівських парламентів. Також це студенти, які повертаються на вихідні в свої громади, або долучаються до роботи молодіжної ради дистанційно через онлайн комунікацію.
Яким був 2020 рік у розвитку молодіжних рад Львівщини?
Цьогоріч молодіжні ради вже почали робити проекти, акції, організовувати різноманітні заходи. Молодь почала розуміти, що вона може бути присутня на різних комісіях, засіданнях в ОТГ. Молодіжним радам почали давати доступ до приміщень сесійних зал. Вони стали повноцінними учасниками місцевого самоврядування.
Скільки молодіжних рад сьогодні вже створено в області? Якими вони є? Чим займаються?
Сьогодні на Львівщині вже працюють 18 молодіжних рад. Вони створені здебільшого при ОТГ. Серед активних – молодіжна рада Тростянецької ОТГ. Вона створена за правильною моделлю, туди входять і представники з кожного населеного пункту, вони мають безліч проектів і, окрім того, активно співпрацюють з молодіжними центрами та просторами, які є на території ОТГ. Завдання, яке вони ставлять перед собою – створити у кожному населеному пункті молодіжний простір. Їх вони активно створюють на базі бібліотек, народних домів. І якраз молодіжна рада лобіює цей процес перед владою.
Чи долучається молодь до заходів, які, до прикладу, роблять органи місцевого самоврядування?
Так. Все, що робить громада, до прикладу, фестивалі-візитки або ж масштабні благодійні акції, які стартують з центру і поширюються на села, селища - до цього всього безпосередньо долучена молодь. Звісно, є думка і ресурси з громади, але молодь дає свої ідеї, інноваційну думку. І логістично це все легше відбувається, адже на місцях є свої молодіжні представники.
Якою є перспектива розвитку молодіжних рад в області?
Молодіжні ради в кожній ОТГ! Це завдання на найближчі три роки та пріоритет молодіжної політики не лише на всеукраїнському рівні, а й у Львівській області зокрема. Якщо говорити в цифрах, то мінімум ще 40 молодіжних рад мають бути створені до кінця 2023 року.
Що для цього потрібно?
Тут важливий менеджмент. Молоді потрібно дати документи, доступ до інформації, до всіх подій, які відбуваються вже в діючих молодіжних радах, щоб розуміти свою роль у цій структурі, які вони мають інструменти, що вони можуть робити і як вплинути на життя громади.
Яку сьогодні функцію виконує відділ молодіжної політики державної адміністрації в процесі формування молодіжних рад?
Ми координуємо процес створення молодіжних рад. Зокрема, ми створили інформаційний чат, де інформуємо молодь області про всі події, які відбуваються на всеукраїнському рівні: це навчання тощо. Все це онлайн, тому, щоб долучитись багато зусиль не потрібно. Наше завдання, щоб молодь активно брала участь у цьому процесі».
Проект «Громади дружні до молоді» - це мандрівки в райони області, візити в молодіжні центри. Чи порушуються там питання створення молодіжних рад?
Вся молодіжна робота, яка була без децентралізації в руках районних рад, РДА, переходить в органи місцевого самоврядування. І для того, щоб побудувати ту ефективну модель, ми їдемо на місця, безпосередньо зустрічаємось з працівником, який відповідає за молодіжну політику в ОТГ і зі всіма дотичними сторонами. Це ініціативна група молоді, представник депутатського корпусу, представники молодіжного центру або простору, якщо він є в цій ОТГ. До кінця цього року ми їздимо в ОТГ, де вже є молодіжні центри, щоб об’єднати всі учасників процесу молодіжної політики і пояснити, як молодіжна рада все це має об’єднати.
Чи передбачена фінансова підтримка з обласного бюджету на розвиток молодіжних рад у наступних роках?
Вже сьогодні на розвиток молодіжних рад у наступному році передбачили фінансовий ресурс в обласному бюджеті. Зокрема передбачено необхідне навчання для молоді, в тому числі на всеукраїнському рівні. Програма «Молодь Львівщини до 2023 року» пройде так само громадське обговорення і кожна молода людина зможе долучитись та запропонувати свою ідею по напрямках молодіжної політики на наступні три роки.
Якщо підсумувати, яким є головний принцип роботи молодіжних рад?
Відповідно до Європейської хартії участі молоді все, що відбувається на рівні молодіжної політики діє за принципом «Жодних рішень для молоді без молоді»!
Розмовляла Юлія Савостейко
Представників молодіжних рад Львівщини запрошують на онлайн-навчання з менеджменту
20 листопада 2020
Громадська організація «Молодіжна платформа» за підтримки Міністерства молоді та спорту України та Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні розробили перший навчальний онлайн-курс для представників молодіжних рад у громадах. Молодіжна рада – це консультативно-дорадчий орган, який утворюється при органах місцевого самоврядування із представників молоді для консультування, розробки та реалізації молодіжної політики на місцях. Це інструмент молодіжного «голосу», який дає можливість почути молодих людей.
Курс є безкоштовний та спрямований на розвиток компетентностей та навичок системної роботи молодіжної ради.
Як розповіла керівник відділу молодіжної політики департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Софія Курман, сьогодні в області є 18 молодіжних рад. Здебільшого вони створені та працюють при об’єднаних територіальних громадах. Оскільки вони лише починають розвиватися, для молоді, яка працює у цих радах, дуже важливо мати менеджерські навички, щоб правильно планувати роботу ради та мати ефективну комунікацію з органами влади, відтак активно впливати на життя своєї громади.
«Завдання молодіжних рад – об’єднувати молодь з усіх населених пунктів, які входять в ОТГ. Завдяки тренінгу молодь зможе краще сформувати стратегію своєї роботи, щоб ефективніше впливати на рішення, які приймають, зокрема в молодіжній політиці», - наголосила Софія Курман.
Окрім членів молодіжних рад, навчатись запрошують і працівників органів місцевого самоврядування, які починають свою роботу з молодіжною радою.
«Курс створено людьми, які відчувають «дух» молоді і хочуть допомогти вам запровадити зміни у ваших громадах»,- зазначають організатори.
Навчання складається із чотирьох розділів, які відповідають на питання, що таке молодіжна рада, як запустити її роботу, як налаштувати діяльність молодіжної ради та зробити її впливовою. Також молодь отримає поради від чинних керівників молодіжних рад, які поділяться власним досвідом.
Програма курсу містить: 11 освітніх відео, 4 бонусних відео, спрямованих на розвиток особистісних навичок членів молодіжної ради, 2 панельні дискусії щодо порад від представників чинних молодіжних рад, методичні матеріали та зразки основних документів.
Після завершення навчання учасники отримають сертифікат.
Навчальний курс доступний за посиланням.
Презентацію курсу можна переглянути за посиланням.