4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого 2022р, Новини. Департамент охорони здоров’я, Прес-служба ОДА

4 лютого традиційно відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. Онкологічні захворювання лишаються на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті у світі.  

За даними Національного канцер реєстру України, у 2020 році лише 20% пацієнтам діагностували хворобу на профілактичних оглядах. Натомість кожна п’ята людина дізналася про рак на пізній (4) стадії. Частково це пов’язано із пандемією COVID-19, коли основна увага медичної системи спрямована на захист населення від коронавірусної хвороби.

Але здоров’я людини — це також її особиста відповідальність. Частина випадків раку передаються спадково (рак молочної залози, рак яєчників, рак товстої кишки), решта — пов’язані із впливом зовнішніх та персональних факторів ризику, які людина може змінювати. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щонайменше третину поширених видів раку можна запобігти завдяки:

  • здоровому харчуванню, 
  • підтримці здорової ваги, 
  • фізичній активності,
  • відмови від куріння та алкоголю,
  • вакцинації проти гепатиту В і С, вірусу папіломи людини, бактерії Helicobacter pylori.

Регулярні профілактичні огляди забезпечують раннє виявлення передракових та онкологічних захворювань. 

У багатьох країнах світу реалізуються програми скринінгу. Вони направлені на виявлення хвороби, коли людина не відчуває ніяких симптомів. На сьогодні успішно працюють програми скринінгу раку шийки матки, мамографічного скринінгу раку молочної залози, онкологічних захворювань шкіри (зокрема, меланоми), значно знижуючи рівень смертності від цих захворювань. 

В Україні розроблені спеціальні рекомендації щодо онкоскринінгів. У них міститься інформація про те, які обстеження та у якому віці треба проходити. Ви можете дізнатися про них у свого сімейного лікаря.

На сайті www.worldcancerday.org можна знайти інформацію про онкологічні захворювання, різновиди раку, фактори ризику, методи профілактики та лікування. А також дізнатися, як правильно говорити про рак, як спілкуватися людьми, які мають онкологічні захворювання або знаходять у стані ремісії, як пояснювати дітям про це захворювання.

Пам’ятайте, поширюючи інформацію, ми можемо врятувати не одне життя!

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook