«Воєнний» чи «військовий»: для журналістів підготували рекомендації щодо використання словника воєнного часу
Комісія з журналістської етики представила практичні рекомендації для журналістів щодо словника воєнного часу.
Як зазначається на сайті Комісії, значна кількість українських журналістів досі не мала досвіду висвітлення бойових дій та інших тем, пов’язаних із війною. Тому в редакціях виникає багато запитань щодо тих чи інших аспектів роботи журналістів в умовах воєнного стану.
Такі рекомендації допоможуть колегам правдиво висвітлювати події і водночас – роз’яснювати аудиторії те, що стоїть за рядками офіційних зведень та заяв.
Рекомендації містять роз’яснення щодо застосування таких широко вживаних термінів як «вторгнення», «воєнний», «військовий», «окупанти», «загарбники», «збройна агресія» тощо.
Детальніше – за посиланням.
Новини за темою
Очільник Львівщини нагадав про правила роботи журналістів в умовах війни
18 квітня 2022
Начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький нагадав журналістам, блогерам, громадським активістам, а також усім, хто любить публікувати у соцмережах гарячі новини, як правильно висвітлювати інформацію в умовах війни. ''В Україні запровадили кримінальну відповідальність за поширення даних, фото- та відеоматеріалів про переміщення української техніки, військових та зброї. Не ставайте помічниками ворога. Жодна сенсація не варта людських жертв'', - наголосив очільник області. Категорично заборонено публікувати в соцмережах інформацію/фото/відео про: Ракети, які летять або кудись потрапили. Назви вулиць, зупинок транспорту, магазинів, заводів, де сталася ситуація. Переміщення українських військових, військові об'єкти. Роботу протиповітряної оборони. Місце обстрілу або попадання снаряда. Адреси, візуальні прив'язки або координати боїв. Номери автомобілів, бронетехніки. Потерпілих або загиблих (крім офіційних даних). Поширення такої інформації у різному вигляді до того як про це повідомили офіційні джерела вважається допомогою ворогові і передбачає кримінальну відповідальність: покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років за поширення інформації про направлення чи переміщення зброї, озброєння та боєприпасів територією України, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України чи Міністерством оборони України або у офіційних джерелах відповідних відомств країн-партнерів, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану; позбавлення волі на строк від 5 до 8 років за поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану; позбавленням волі на строк від 8 до 12 років карають людей, які вищезазначені дії, вчинили за попередньою змовою або з метою надання такої інформації державі-агресору, або якщо дії спричинили тяжкі наслідки.
Рекомендації МОЗ як зробити в умовах воєнного стану УЗД безоплатно
8 квітня 2022
Попри війну важливо стежити за станом свого здоров’я та вчасно звертатися до лікаря. Якщо ви в безпеці, піклуйтеся про себе та не відкладайте лікування на потім. Медичні заклади продовжують надавати допомогу усім, хто цього потребує. МОЗ інформує, як зробити ультразвукову діагностику (УЗД) безоплатно в умовах воєнного стану. Необхідність проведення УЗД визначає сімейний або ваш лікуючий лікар. За потреби він створить електронне або, у разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, паперове направлення на обстеження. Якщо ви змінили місце проживання, можете звернутися до лікаря первинної медичної допомоги у лікарні за вашим теперішнім місцем проживання і отримати допомогу та, за потреби, — направлення на УЗД. З направленням УЗД можна зробити безоплатно у будь-якому закладі, який має договір з Національною службою здоров'я України за пакетом «Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)», а також відповідне обладнання та фахівця. Дізнатися адресу та контакти найближчого закладу можна у лікаря, який виписує направлення, або за номером телефону контакт-центру НСЗУ 16-77. Перед тим, як відвідати медзаклад, варто зателефонувати та уточнити, чи є УЗД-апарат та лікар, який проводить таку діагностику. Якщо так — потрібно записатися і прийти у визначений час. Якщо людина перебуває у невідкладному стані, то в лікарні УЗД роблять безоплатно і без направлення. При лікуванні в стаціонарі призначене лікарем ультразвукове дослідження безоплатне. Як і решта необхідних обстежень, ультразвукове дослідження входить до відповідного пакету послуг. Тож зробити обстеження можна відразу в тій самій лікарні, де лікується пацієнт.
До уваги іноземних ЗМІ: відтепер акредитацією займається лише Міністерство оборони
24 березня 2022
Просимо представників іноземних засобів масової інформації звернути увагу на те, що Львівська обласна військова адміністрація більше не акредитовує журналістів. Єдиною структурою, яка видає акредитацію іноземним ЗМІ залишається Міністерство оборони України. Форму для акредитації можна знайти за посиланням. Разом з цим, нагадуємо, що існують обмеження для роботи журналістів в умовах воєнного часу. Фотографувати чи знімати на відео блокпости, аеропорти, залізничні вокзали, нафтобази, електростанції, а також українських військових та бойову техніку ЗАБОРОНЕНО! To the attention of foreign media: from now on, only the Ministry of Defence is in charge of the accreditation process for foreign journalists We ask representatives of foreign media to pay attention to the fact that the Lviv Regional Military Administration no longer facilitates the accreditation of foreign journalists. The Ministry of Defence of Ukraine remains the only institution that issues accreditation to foreign media. The accreditation form can be found via the following link. At the same time, we remind you that there are restrictions on the work of journalists during wartime. It is FORBIDDEN to take pictures or record videos of checkpoints, airports, railway stations, oil depots, power plants, as well as Ukrainian military units/representatives and military machinery!
Керівникам фінансових управлінь громад наголосили на необхідності переглянути пріоритетність видатків у воєнний час
16 березня 2022
З метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств, забезпечення базових потреб жителів територіальних громад та переміщених осіб у період воєнного стану, департамент фінансів за участі керівників фінансових управлінь райдержадміністрацій та фінансових підрозділів територіальних громад провів zoom-нараду. Під час наради розглянули проблематику прогнозного невиконання дохідної частини місцевих бюджетів у воєнний час. Також обговорили особливості бюджетного процесу, зміни до бюджетного та податкового законодавства, які впорядковують діяльність органів влади у період воєнного стану. Керівникам фінансових управлінь наголосили на перегляді пріоритетності видатків, раціональному їх використанні з метою збалансування відповідних бюджетів.
Уряд зняв бюрократичні перепони щодо експорту дозволених груп товарів
13 березня 2022
Кабінет Міністрів України з метою забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у відповідних сферах прийняв зміни до постанови «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 165». Зміни внесені у зв’язку з необхідністю усунення безпекових загроз, зміни режиму роботи міністерств, центральних органів виконавчої влади, інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на час воєнного стану в Україні. Згідно з постановою, припиняють діяти строки надання адміністративних послуг суб’єктами надання адміністративних послуг та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану. Ліцензування необхідне для: • пшениці та суміші пшениці та жита (меслин); • кукурудзи; • м’яса курей свійських; • яєць курей свійських; • олії соняшникової. Для отримання ліцензії виробникам необхідно подати до Мінекономіки (tradedefence@me.gov.ua або diravka@me.gov.ua) в електронному вигляді: • заявку на видачу безоплатної ліцензії за формою, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 09.09.2009 № 991 “Про порядок ліцензування експорту товарів” (реєстрація в Міністерстві юстиції України від 06.10.2009 № 937/16953); • лист-звернення щодо оформлення ліцензії (лист довільної форми, з проханням видати ліцензію); • будь-який наявний документ, що підтверджує поставку (контракт тощо). Запит опрацьовуватимуть не довше, ніж протягом 24 годин. Висновок фітосанітарних сертифікатів можна буде отримати в будь-якій установі, де проводять відповідну експертизу. Нагадуємо, що на час воєнного стану Уряд заборонив експорт: • вівса; • проса; • гречки; • цукру; • солі; • жита; • великої рогатої худоби; • м’яса та субпродуктів із ВРХ. Стосовно інших товарів експорт відбувається у правому режимі мирного часу.
Як діяти у випадку штурму міста: рекомендації для населення
5 березня 2022
Центр протидії дезінформації надає рекомендації для населення, як діяти у випадку початку штурму міста. - Заклейте вікна скотчем. Клеїти слід всю поверхню вікна! Стрічка у стрічку, а не хрест-навхрест. - Не підходьте навіть до заклеєних вікон. - Завжди тримайте свій телефон зарядженим. Будьте готові до того, що світло може вимкнутися - Використовуйте світломаскування у нічний час. Якщо вмикаєте світло вночі, робіть так, щоб його не було видно з вулиці. Не позначайте ворогові своє місце перебування. - Під час обстрілу залишайтеся на місці. Не треба намагатися втекти з місця обстрілу, так ви наражаєте себе на ще більшу небезпеку. Вибігати на вулицю при обстрілі небезпечно. #stoprussia
Інформація для журналістів/ Information for the journalists
4 березня 2022
Для українських медіа: Львівська ОВА формує акредитаційні списки журналістів, тому просимо подати перелік осіб, котрим дійсно потрібне переміщення по території Львівської області у комендантські години. Просимо підійти до даного питання дуже відповідально і не подавати у списки усю редакцію вашого медіа, а тільки тих, кому вона дійсно необхідна. Щоб отримати акредитацію та перепустку на роботу в комендантські години потрібно: Подати письмове подання керівника підприємства, установи, редакції, (зразок тут: https://cutt.ly/kAsZwTP) до комендатури Львівської області із обґрунтуванням необхідності перебування зазначених осіб на території Львівської області під час комендантської години; До подання потрібно прикріпити заповнену таблицю за посиланням: https://cutt.ly/FApnbYX Усі документи просимо надіслати на вказану нижче електронну адресу. For foreign media: As we are compiling accreditation lists of journalists, please provide a list of people who need official accreditation. To obtain accreditation and a permit for working during the official curfew, download the following spreadsheet (https://cutt.ly/FApnbYX). Complete it, and send it to the email address below. Contacts: Mobile phone: + 380955921652 Email: depinfoloda@gmail.com
Бізнесу нагадують щодо недопущення підняття цін на товари у воєнний час
4 березня 2022
Підприємцям області, а також орендодавцям наголошують на недопущенні підняття цін у воєнний час. Про це на брифінгу наголосив перший заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик. «Перш за все ми повинні з людської точки зору не користатись на чужій біді. Це стосується всіх тих, хто в умовах, коли люди покинули свої помешкання часом без коштів на існування, необгрунтовано підвищує і завищує ціни»,- зазначив він. Перший заступник розповів, що вже відбулась частина зустрічей і нарад з бізнесом по різних сферах діяльності. Це стосувалось, зокрема і перевезень і вартості проживання. «Якщо ми будемо бачити, що необгрунтовано підвищуються ціни на послуги чи товари ми будемо реагувати відповідно до чинного законодавства в тому числі в межах тих інструментів які надає правовий статус воєнного стану»,- додав Андрій Годик.
Як діяти у випадку загрози обвалу будівлі: рекомендації МОЗ
2 березня 2022
МОЗ публікує рекомендації щодо дій у разі загрози обвалу будівлі, а також якщо завал у зруйнованому будинку вже трапився. Росія розгорнула на нашій території терористичні дії проти України. Дії окупантів непередбачувані, тому МОЗ продовжує публікувати інструкції, які можуть врятувати життя. Інфографіка підкаже, як діяти у разі загрози обвалу будинку. Проте основна рекомендація така: якщо ви почули сильний вибух і перебуваєте у будівлі або відчули, що будівля втрачає стійкість, деформується — тікайте якомога швидше. Також нагадуємо телефони рятувальних та аварійних служб: 112 — Єдиний номер виклику всіх служб екстреної допомоги (диспетчер викличе бригаду потрібної служби) 101 — Пожежна служба 102 — Поліція 103 — Швидка медична допомога 104 — Аварійна служба газової мережі 0 800 501 482 — телефон довіри СБУ
Як діяти у складних ситуаціях та за сигналами оповіщення: рекомендації для населення
14 лютого 2022
Департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА розробив рекомендації для населення щодо дій у складних ситуаціях та за сигналами оповіщення. У документі міститься інформація про дії населення за сигналом оповіщення "увага всім", при загрозі масових заворушень і бойових дій, а також при виявленні підозрілого предмету тощо. Рекомендації доступні за посиланням: https://bit.ly/3HSGe3e Львівська обласна державна адміністрація працює у тісному контакті з усіма державними структурами та органами для забезпечення безпеки та спокою мешканців Львівщини. Рекомендуємо підписатися на сторінку Львівської ОДА та офіційні інформаційні ресурси Львівщини, щоб швидко, оперативно отримувати правдиву інформацію без маніпуляцій чи фейків: Телеграм-канал Львівщина.Люди дії: https://bit.ly/2U9K8kR Телеграм-канал Голови Львівської ОДА Максима Козицького https://bit.ly/3yZuerM та офіційна сторінка у Фейсбуці: https://bit.ly/3y42lyL Телеграм-канал Департаменту з питань цивільного захисту: https://bit.ly/3Lx9sH9 Офіційна сторінка 103 Окремої Бригади Сил Територіальної Оборони Збройних Сил України: https://bit.ly/3GN6ryS Державна влада на Львівщині повністю контролює ситуацію та готова до будь-яких викликів і захисту населення.
«Четверта влада»: оголошено конкурс журналістики для редакцій місцевих радіостанцій
2 вересня 2021
Департамент комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА оголошує обласний конкурс журналістики для редакцій місцевих радіостанцій «Четверта влада». Конкурс проводиться в межах Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області у 2021 році. Мета конкурсу: посилити увагу журналістів до глибокого й об'єктивного висвітлення питань економіки і політики, соціальних проблем; сприяти утвердженню української демократичної державності, високих культурних цінностей, відродженню національної культури, національно-патріотичного виховання молоді; об’єктивне висвітлення діяльності Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, районних державних адміністрацій, районних, міських, селищних і сільських рад, об’єднаних територіальних громад, органів самоорганізації населення. Початком конкурсу вважається 2 вересня 2021 року. Прийом заявок на участь у конкурсі здійснюється протягом 20 календарних днів з моменту оголошення конкурсу. Учасники Конкурсу мають подати такі документи та матеріали: копію ліцензії на ведення мовлення; ефірну довідку; кошторис розміщення інформаційних матеріалів на радіо; аплікаційну форму - посилання. Матеріали, подані пізніше від установлених термінів, до розгляду не приймаються! До участі у конкурсі допускаються лише юридичні особи зареєстровані на теренах Львівської області. З кожним із переможців Конкурсу підписується угода на висвітлення діяльності на радіо згідно із Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Для участі у конкурсі заявники подають документи за адресою: 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18, каб. 402, департамент комунікацій та внутрішньої політики Львівської обласної державної адміністрації. Більш детальну інформацію про умови проведення конкурсу можна дізнатися за телефоном: 261 27 75.
Конкурсна комісія назвала переможців обласного конкурсу для ЗМІ «Четверта влада»
13 серпня 2021
Конкурсна комісія затвердила переможців обласного конкурсу журналістики для редакцій друкованих засобів масової інформації «Четверта влада», яким надається фінансова підтримка коштами з обласного бюджету. Конкурс провели в межах Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області у 2021 році Перелік переможців: 1 «Воля народу» м. Буськ 2 «Нафтовик Борислава» м. Борислав 3 «Народне слово» м. Золочів 4 «Голос з-над Бугу» м. Сокаль 5 «Народна думка» м. Городок 6 «Громада» м. Миколаїв 7 «Наш край» м. Мостиська 8 «Новий час» м. Жидачів 9 «Голос відродження» м. Броди 10 «Голос Самбірщини» м. Самбір 11 «Бойківська думка» м. Сколе 12 «Народна справа» м. Радехів 13 «Новини Прибужжя» м. Червоноград 14 «Відродження» м. Жовква 15 «Газета Ратуша» м. Львів Нагадаємо, обласний конкурс журналістики для редакцій друкованих засобів масової інформації «Четверта влада» проводиться з метою підтримки свободи слова та належного висвітлення ініціатив територіальних громад області, діяльності органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування в місцевих друкованих виданнях.