В області зменшилась кількість випадків захворювання на грип та ГРВІ
За минулий 52 тиждень (25.12-31.12) в області на грип та гострі респіраторні інфекції захворіли - 8 864 особи, що на 1 117 випадків менше, аніж за попередній тиждень. Інтенсивний показник захворюваності становить 351,0 при епідемічному порозі 842,14.
У м. Львові за цей же період захворіли відповідно 3 184 (52 тиждень) та 3 552 (51 тиждень) особи, інтенсивний показник на останньому тижні був 412,7 при епідпорозі 633,60. Перевищення епідемічних порогів у вікових групах не зареєстровано.
Упродовж 52 тижня з діагнозом ГРІ в інфекційні стаціонари області госпіталізували 148 осіб.
Станом на 29.12.2017р. у Львівській області отримали щеплення проти грипу 3 548 осіб, в тому числі з групи ризику - 3 159 осіб.
Новини за темою
Онлайн-навчання на Львівщині запровадять у випадку 50% захворюваності на ГРВІ персоналу та учнів
20 січня 2022
Учора відбулось засідання обласної комісії ТЕБ і НС. Львівська область опинилась у помаранчевій епідеміологічній зоні, яка передбачає запровадження певних карантинних обмежень. Це стосується й діяльності закладів освіти. Відповідно до протоколу та згідно з обмеженнями характерними для встановленого рівня епідемічної небезпеки, забороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти за умови захворюваності на ГРВІ більше як 50 % здобувачів освіти та/або персоналу закладів освіти. «У порівнянні з попереднім спалахом COVID-19 на території області частка інфікованих дітей зросла удвічі. Саме тому члени комісії рекомендували перейти на дистанційне навчання закладам освіти у випадку, якщо показники захворюваності на ГРВІ там перевищують 50%. Однак остаточне рішення ухвалюють комісії ТЕБ і НС територіальних громад, зважаючи на ці показники», - прокоментував заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний. Як зауважив директор департаменту охорони здоров’я Орест Чемерис, нова хвиля поширення коронавірусу небезпечна тим, що спричинила збільшення кількості захворювань саме серед дітей. Якщо раніше показник був в межах 5%, то зараз він зріс удвічі – 10% від загалу. Обов’язковим залишається носіння маски в громадських місцях, дезінфекція рук та робочих поверхонь, дотримання соціальної дистанції. Керівників відділів освіти райдержадміністрації просять щоденно до 9:30 год інформувати департамент освіти і науки облдержадміністрації про кількість закладів освіти району, які перейдуть на дистанційну форму навчання.
У МОЗ назвали основні відмінності між грипом та коронавірусною хворобою COVID-19
19 січня 2022
Грип та коронавірусна хвороба COVID-19 мають багато спільного та відмінного. Визначити, чим саме хворіє людина можливо лише за допомогою тестування. Єдиним захистом від важкого перебігу та смерті внаслідок обох хвороб залишається вакцинація. У Міністерстві охорони здоров'я назвали спільні та відмінні риси між грипом та COVID-19. Отже, грип та COVID-19 – це респіраторні захворювання, які викликаються різними вірусами. Причиною першого є віруси грипу, другого – коронавірус, вперше виявлений у 2019 році. За останньою інформацією, ймовірніше COVID-19 поширюється легше, ніж грип. Як грип, так і COVID-19 можуть передаватись від людини до людини, які перебувають поруч, не дотримуючись дистанції. У порівнянні із грипом, COVID-19 може викликати більш серйозні наслідки для здоров’я. Проте обидва захворювання можуть мати важкий перебіг та летальні наслідки. Окрім того, людина, інфікована COVID-19 може мати довший безсимптомний період і може бути заразною для інших також довше. Водночас визначити, чим саме хворіє людина лише на основі симптомів неможливо. Особливо, якщо враховувати те, що COVID-19 може мати широкий спектр симптомів. Для підтвердження точного діагнозу необхідне тестування. Важливо, що людина може бути інфікована двома вірусами одночасно і мати симптоми як грипу, так і COVID-19. Також обидва захворювання можуть проходити безсимптомно. Спільними симптомами є: Підвищена температура або лихоманка/відчуття ознобу Кашель Втома Задишка та утруднене дихання Біль у горлі Нежить та закладеність носу Біль у м’язах Головний біль Рвота та діарея Втрата смаку та запаху (хоча частіше це зустрічається при COVID-19). Від моменту інфікування та появи симптомів може пройти один та більше днів. В обох випадках інфікована особа може виділяти та поширювати вірус до того, як з’являться видимі симптоми. Проте симптоми COVID-19 можуть проявлятись довше, ніж симптоми грипу. У випадку із COVID-19, людина може бути заразною довше, ніж хворіючи на грип. До груп, які мають ризик важкого перебігу грипу та COVID-19, зокрема, входять люди літнього віку, особи із супутніми захворюваннями, вагітні. Єдиним захистом від вказаних захворювань є вакцинація. Водночас щеплення від грипу не включено до Національного календаря профілактичних щеплень, вона є рекомендованою. Проте вакцину можна придбати в аптеках, а щеплення безоплатно зробити в медзакладі, де укладена декларація із сімейним лікарем. Всі доступні в Україні вакцини проти грипу є безпечними та ефективними проти штамів вірусу грипу, які за прогнозом ВООЗ будуть циркулювати на території Північної півкулі у сезоні 2021-2022 років. Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається силами мобільних бригад з імунізації, пунктів щеплень та центрів масової вакцинації. Перелік центрів масової вакцинації та пунктів щеплень шукайте за посиланням: https://list.covid19.gov.ua/
Медики закликають вакцинуватись від грипу
28 січня 2021
У епідсезоні 2020−2021 років в Україні циркулюватиме чотири штами вірусів грипу: • вірус, подібний до A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019(H1N1)pdm09; • вірус, подібний до A/Hong Kong/2671/2019(H3N2); • вірус, подібний до В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria); • вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata). З цих чотирьох штамів вірусів грипу минулого епідемічного сезону українці в цілому та мешканці Львівщини зокрема могли зустрітися зі штамом типу В Phuket. А ось із трьома іншими ми ще не зустрічалися. Не виключено, що людина може одночасно захворіти на грип і коронавірус. Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Одне щеплення захищає упродовж усього сезону грипу. Вакцинуватись бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу рекомендовано особам з груп ризику: з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, ожирінням, цукровим діабетом, вагітним, особам віком понад 65 років, які перебувають у закладах тривалого догляду, дітям, віком 6 міс. – 5 років, персоналу медичних закладів, працівникам закладів освіти, транспорту, торгівлі тощо. Зазначимо, за минулий тиждень (3 тиждень) епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ (18.01.-24.01.) в області захворіло на гострі респіраторні інфекції 5922 особи, що на 180 випадків менше, ніж за попередній тиждень. Інтенсивний показник захворюваності становить 237,5, при епідемічному порозі 442,4. У Львові за цей же період захворіло відповідно 2199 (3 тиждень) та 2206 (2 тиждень), інтенсивний показник на останньому тижні - 277,9. Протягом 3-го тижня було госпіталізовано з діагнозом ГРВІ в інфекційні стаціонари області 66 осіб. На 3 тижні епідсезону у м. Львові щеплено проти грипу 107 осіб, в т.ч. з групи ризику 23 особи. Всього у Львівській області щеплено проти грипу 16 223 осіб, в т.ч. з групи ризику 7 282 особи.
«Нових випадків захворюваності на грип серед населення області немає», - медики
19 січня 2021
Окрім двох раніше лабораторно підтверджених випадків захворюваності на грип, нових захворілих не виявили. Про це розповіла керівник Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко. Так інфікування грипом не підтвердили й шляхом проведення швидких тестів. Медик зазначила, що епідеміологічна ситуація на Львівщині на сьогодні є сприятливою. Що стосується захворюваності на гострі респіраторні захворювання (ГРЗ), то як розповіла Наталія Іванченко, за підсумками моніторингу на ГРЗ за другий тиждень 2021 року захворіло на 1200 людей більше, аніж за перший тиждень, з 1-7 січня. Проте медик наголосила, що діагноз ГРЗ можна поставити лише тоді, коли людина обстежилась на коронавірус і методом ПЛР наявність коронавірусу в неї заперечили. «Абсолютна кожна людина, яка має підвищення температури тіла, нежить, закладеність носа, головний біль, ломоту в тілі, біль у м’язах повинна повідомити про це свого сімейного лікаря, а сімейний лікар - організувати обстеження в пунктах забору матеріалу», - розповіла керівник Лабораторного центру. Сьогодні в області є 145 таких пунктів і їх кількість постійно збільшується. «Це робиться для того, щоб максимально наблизити обстеження до людини, яка його потребує», - зазначила медик. Та додала: «Не сидіть тихенько дома, звертайтеся до свого сімейного лікаря. Серед тих людей, які госпіталізовані в стаціонари, частина людей – це ті, хто поступив пізно, кому своєчасно не була надана медична допомога».
Медики закликають вакцинуватись від грипу
13 січня 2021
За минулий тиждень епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ (04.01. 10.01.21) в області захворіло на гострі респіраторні інфекції 4 971 особа, що на 877 випадків менше, ніж за попередній тиждень. Інтенсивний показник захворюваності становить 199,4, при епідемічному порозі 442,4. У м. Львові за цей же період захворіло відповідно 1666 (1 тиждень) та 1993 (53тиждень), інтенсивний показник на останньому тижні - 209,9. Протягом 1 тижня було госпіталізовано з діагнозом ГРВІ в інфекційні стаціонари області 30 осіб. У епідсезоні 2020−2021 років в Україні буде циркулювати чотири штами вірусів грипу: · вірус, подібний до A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019(H1N1)pdm09; · вірус, подібний до A/Hong Kong/2671/2019(H3N2); · вірус, подібний до В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria); · вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata). З цих чотирьох штамів вірусів грипу минулого епідемічного сезону українці в цілому та мешканці Львівщини зокрема могли зустрітися зі штамом типу В Phuket. Із трьома іншими ми ще не зустрічалися. Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Одне щеплення захищає упродовж усього сезону грипу. Вакцинуватись бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу рекомендовано особам з груп ризику: з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, ожирінням, цукровим діабетом, вагітним, особам віком понад 65 років, які перебувають у закладах тривалого догляду, дітям, віком 6 міс. – 5 років, персоналу медичних закладів, працівникам закладів освіти, транспорту, торгівлі тощо. На 1 тижні епідсезону у м. Львові щеплено проти грипу 241 особу, в т.ч. з групи ризику 38 осіб. Всього у Львівській області щеплено проти грипу 15 696осіб, в т.ч. з групи ризику 7 077 особи.
На Львівщині лабораторно підтверджені два випадки грипу: вперше AH1N1
12 січня 2021
Станом на середину січня в області лабораторно підтвердили два випадки грипу. Одна людина була інфікована грипом B, його виявили у мешканця області на початку грудня, ще в однієї людини медики зафіксували пандемічний штам грипу А (H1N1). «Грип А (H1N1) виявили у мешканця Львова, який звернувся в амбулаторно-поліклінічний заклад та був обстежений», - розповіла керівник Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко. Медик зазначила, що епідеміологічна ситуація на Львівщині на сьогодні є сприятливою. «Більше випадків грипу вірусологічною лабораторією виявлено не було. Наша область належить до областей з дозорним наглядом, відтак щотижня в нас проходять обстеження на грип лише 10 людей: порівну з лікарні та поліклініки. Наразі людей з бурхливими клінічними ознаками грипу немає. Дозорний нагляд по грипу ведеться щотижнево, і поки що ми говоримо, що на Львівщині абсолютно сприятлива епідемічна ситуація щодо захворюваності на грип», - розповіла вона. Та застерегла, що симптом будь-якого гострого респіраторного захворювання (ГРЗ) і грипу подібні до коронавірусу. Відтак, закликала мешканців області при перших симптомах звертатись до медиків, а медиків – скеровувати пацієнтів з ознаками ГРЗ та грипу на ПЛР-тест. Юлія Савостейко
Медики закликають вакцинуватись від цьогорічних штамів грипу
9 грудня 2020
Вакцинація проти грипу цьогоріч актуальна як ніколи: медики остерігаються, що в організмі людини можуть зустрітись одночасно і вірус ковіду, і вірус грипу. Для людини, яка піддасться впливу вірусів наслідки можуть бути гірші, ніж для людини, яка захищена від грипу. «Вакцинація від грипу на Львівщині розпочалася у жовтні. Цього року попит переважає над пропозицією вакцини. Відповідно спершу всі купували її власним коштом чи за кошти підприємств. І таких людей в області вакцинували понад 8 тисяч. Надійшло також 5 тисяч доз вакцини для щеплення медиків, які надають допомогу хворим на Covid-19. Ми очікуємо, що будуть на Львівщину ще поставки вакцини проти грипу. Ситуація із наявністю вакцин в аптеках та медичних закладах динамічно змінюється, адже вакцину швидко розкуповують», - розповіла керівник Лабораторного центру Наталія Іванченко. За її словами, зараз варто вакцинуватись тим, хто цього ще не зробив. «Для вироблення імунітету, організм потребує 14 днів, тоді людина буде захищена від вірусу грипу. Вірус буде циркулювати, але масового захворювання поки що нема, і тому варто вакцинуватись до пікового періоду», - пояснила Наталія Іванченко. Львівщина належить до дозорних областей. Кожне респіраторне захворювання медики не досліджують на грип. «Обстежуються лише п’ять осіб в тиждень у другій міській поліклініці міста Львова, яка визначена дозорним центром, а також п’ять осіб, які звертаються із ознаками грипоподібного захворювання у Львівську обласну клінічну інфекційну лікарню. З тих усіх обстежених, лише в однієї людини був підтверджений грип В. Поки що маємо сприятливу ситуацію стосовно захворювання на грип в нашій області, але якщо вже є один випадок, будуть і інші», - підсумувала керівник лабцентру.
На Львівщині від грипу вакцинували уже понад 9 тисяч осіб
2 грудня 2020
За минулий тиждень (48 тиждень) епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ (23.11-29.11) в області захворіло на гострі респіраторні інфекції 9 099 осіб, що на 178 випадків менше як за попередній тиждень. Інтенсивний показник захворюваності становить 364,9, при епідемічному порозі 442,4. У м. Львові за цей же період захворіло відповідно 3000 (48 тиждень) та 3012 (47 тиждень), інтенсивний показник на останньому тижні - 378,0. Протягом 48 тижня було госпіталізовано з діагнозом ГРВІ в інфекційні стаціонари області 35 осіб. У епідсезоні 2020−2021 років в Україні буде циркулювати чотири штами вірусів грипу: • вірус, подібний до A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019(H1N1)pdm09; • вірус, подібний до A/Hong Kong/2671/2019(H3N2); • вірус, подібний до В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria); • вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata). З цих чотирьох штамів вірусів грипу минулого епідемічного сезону українці в цілому та мешканці Львівщини, зокрема могли зустрітися зі штамом типу В Phuket. Медики наголошують: найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Вакцинуватись бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу рекомендовано особам з груп ризику: з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, ожирінням, цукровим діабетом, вагітним, особам віком понад 65 років, які перебувають у закладах тривалого догляду, дітям, віком 6 міс. – 5 років, персоналу медичних закладів, працівникам закладів освіти, транспорту, торгівлі тощо. На 48 тижні епідсезону у м. Львові щеплено проти грипу 782 особи, в т.ч. з групи ризику 256 осіб. Всього у Львівській області щеплено проти грипу 9120 осіб, в т.ч. з групи ризику 4004 особи. Христина Дмитрик
Уже понад дві тисячі мешканців області щепились від цьогорічних штамів грипу
9 листопада 2020
Мешканці області активно розкуповують вакцину проти цьогорічних штамів грипу. На Львівщину надійшли вакцина французького виробника, що захищатиме від чотирьох штамів вірусу грипу, та трикомпонентна вакцина виробництва Південної Кореї. Про це повідомила експерт департаменту охорони здоров'я з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко. "Уже 2005 осіб зробили щеплення від грипу, зокрема, більше ніж тисяча із них – це особи із групи ризику. Цьогоріч в Україні очікується чотири штами грипу. Перший - АH1N1 - має нову назву і є новим, він виявлений і типований у 2019 році. Другий - AH3N2 - виявлений 2019 року у Гонконгу. Третій - це грип B лінії Вікторія, теж виявлений торік. Четвертий, грип B, знайомий епідеміологам із 2013 року. Найбільших клопотів медики очікують від перших двох штамів. Вони доволі агресивно себе проявляють, адже грип В має легший перебіг", - акцентувала епідеміолог. Львів’яни можуть купити вакцину у 1-й міській аптеці на вул. Фредра, у 44-й комунальній аптеці на вул. Симоненка та у мережі кількох приватних клінік. Вартість вакцин коливається у межах 240 – 350 гривень. «Робити щеплення варто до початку епідемічного підйому захворюваності. Імунітет формується протягом 2-3 тижнів. Особливо увагу на вакцинацію від грипу варто зробити людям, які мають дихальні розлади, цукровий діабет, серцево-судинну недостатність, ожиріння, імунодефіцити. Також щепитися потрібно людям, які перенесли операцію, дітям до 5 років та особам, яким за 60. Ця категорія людей особливо потребує захисту шляхом проведення вакцинації», - розповів директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис. Окрім того, за повідомленням МОЗ, заклади охорони здоров’я України вперше будуть забезпечені безоплатними вакцинами проти грипу у кількості 40 тисяч доз для щеплення, зокрема, медичних працівників. Поставки вакцини триватимуть протягом жовтня-листопада, загалом в Україну має надійти понад 650 тисяч доз. Прес-служба ОДА
Медики вкотре нагадають про важливість вакцинації проти грипу
29 жовтня 2020
Вакцинація від грипу під час пандемії COVID-19 є надзвичайно актуальною. На жаль, зараз ситуація з грипом ускладнюватиметься ковідом, і навпаки. Ознаки двох захворювань надзвичайно подібні, тому визначити їх відразу буде складно. Важливо сьогодні якомога більше провакцинувати людей від грипу, особливо це стосується медичних працівників, працівників освіти та сфери обслуговування, а також поліцейських, військовослужбовців та інших груп ризику. Зокрема, хворі з хронічними захворюваннями дихальної і серцево-судинної системи, хворі на цукровий діабет, ожиріння, імунодефіцити, вагітні, діти до 5 років та люди віком понад 65 років. Щеплення проти грипу згідно рекомендацій ВООЗ слід робити щорічно, оскільки штамовий склад вакцин змінюється щороку відповідно до мінливості збудників в природі. Робити щеплення варто до початку епідемічного підйому захворюваності. Імунітет формується протягом 2-3 тижнів. В Україну завозяться вакцини “Ваксигрип Тетра” виробника “Санофі” (Франція), вакцини “Джісі Флю” виробника “Грін Кросс Корпорейшн” (Південна Корея) та вакцини виробника “Абботт Біолоджікалз Б.В.” (Нідерланди). За повідомленням МОЗ заклади охорони здоров’я України вперше будуть забезпечені безоплатними вакцинами проти грипу у кількості 40 тисяч доз для щеплення, зокрема медичних працівників.
«Вакцинація проти грипу цього року як ніколи актуальна», - епідеміолог Наталія Іванченко
2 жовтня 2020
Пандемія коронавірусу, на яку нашарується незнайомий для імунної системи штам грипу, ускладнить процес лікування та одужання. Тому цього року що більше людей провакцинується від грипу, то більше людей залишаться живими. Про це сьогодні йшлось під час брифінгу у Львівській облдержадміністрації. «Ми ніколи ще не були в такій ситуації: пандемія коронавірусу плюс незнайомий для нас грип. Наша імунна система не знає як з ними боротись. Якщо людина хворіє на коронавірус, то при зараженні новим штамом грипу шанси летального завершення такої зустрічі зростають удвічі», - розповіла експерт департаменту охорони здоров'я з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко. В Україну надійде вакцина французького виробника, що захищатиме від чотирьох штамів вірусу грипу, вакцина виробництва Південної Кореї двох видів: трикомпонентна і чотирикомпонетна, відповідно проти трьох штамів та проти чотирьох штамів вірусу. «Є надія, що також буде на українському ринку вакцина виробництва Нідердландів. Найбільше надійде вакцини від французького виробника, але варто нагадати, що вакцинація проти грипу не входить в обов’язків календар профілактичних щеплень, і тому держава не закуповуватиме її масово для щеплення людей», - акцентувала епідеміолог. Вакцина буде надходити в роздрібну аптечну мережу і також в приватні заклади охорони здоров’я, які щороку закуповують для своїх пацієнтів певну кількість вакцин. «Вартість вакцини у приватних закладах разом із оглядом лікаря та процедурою становитиме до 350 грн. В аптечній мережі таку вакцину можна буде купити менше як за 300 гривень. Як правило в сезон рівень вакцинації проти грипу становить менше 1%. Торік грип забрав життя більше семи десятків українців. Це дуже багато. Тому варто знайти кошти на купівлю вакцини проти грипу та зробити щеплення», - наголосила Наталія Іванченко. Єдиним дієвим доведеним методом захисту є вакцинація. Окрім того, медики також радять часто зволожувати носоглотку, провітрювати приміщення та робити вологе прибирання.
Епідеміологи прогнозують поширення нових штамів сезонного грипу
2 жовтня 2020
Цьогоріч в Україні очікується чотири штами грипу. Перший АH1N1 має нову назву і є новим, він виявлений і типований у 2019 році. Другий - H3N2 виявлений 2019 року у Гонконгу. Третій - це грип B лінії Вікторія, теж виявлений торік, четвертий грип B, знайомий епідеміологам із 2013 року. Про це сьогодні під час брифінгу розповіла експерт департаменту охорони здоров'я з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко. Найбільших клопотів медики очікують від перших двох штамів. Ці штами доволі агресивно себе проявляють, адже грип В має легший перебіг. «Грип найбільш розповсюджена, але найменш досліджена зі всіх хвороб. Для профілактики грипу існує вакцина, яка уже найближчими днями з’явиться на Львівщині. Грипу цього року буде 4 штами, три із них виявлені минулого року, а це означає, що наш організм не підготовлений до зустрічі із цими вірусами. Тому вакцинація проти грипу цього року як ніколи стає актуальною. Вона дозволить уникнути ситуації, коли в організмі однієї людини зустрінуться вірус грипу та коронавірус», - наголосила епідемілог. Особливо увагу на вакцинацію від грипу варто зробити людям, які мають дихальні розлади, цукровий діабет, серцево-судинну недостатність, ожиріння, імунодифіцити, а також особи після оперативних втручань, діти до 5 років та особи старші 60 років. Ця категорія людей особливо потребує захисту шляхом проведення вакцинації. «Окрема є група людей, діяльність яких пов’язана зі спілкуванням із великою кількістю інших людей: медики, журналісти, педагоги, працівники торгівлі та транспорту. Для них теж важливо бути вакцинованими, адже вони можуть заразитись самі і заразити інших. Тому вакцинація проти грипу, дотримання соціальної дистанції, миття рук та носіння маски – це та зброя, яка нам зараз усім доступна, і вона дає нам більше шансів залишитись здоровими», - зазначила Наталія Іванченко. Торік грип забрав життя 71 мешканця України. Тому медики закликають вакцинуватись від гриппу і захистись від того, від чого є захист.