Експорт товарів у Львівській області збільшився на понад 26%
Експорт товарів за січень-листопад 2017р. становив 1 млрд 451,4 млн дол США, що на 26,1% більше, ніж за аналогічний період 2016р.
Переважно Львівщина експортує товари до країн ЄС. Експорт в країни ЄС становить 76,7% від загального експорту (1 млрд 113,9 млн дол. США) і збільшився порівняно з січнем - листопадом 2016 року на 28,5%.
Найбільшими торговими партнерами з експорту є: Польща (27,4% від загальнообласного експорту), Німеччина (12,4%), Чехія (6,9%), Данія (6,6%).
Найбільші групи експорту: електротехнічне обладнання та їх частини (25,0% від загального обсягу), меблі (12,5%), деревина та вироби з неї (9,8%), жири та олії(7,0%), зернові культури (5,3%).
Новини за темою
Нові можливості для експорту: Велика Британія скасувала всі мита і квоти на експорт товарів з України
26 квітня 2022
Велика Британія скасувала всі мита та обмеження на український експорт згідно з умовами Угоди про вільну торгівлю, яка мала повноцінно запрацювати для України з 2023 року. Відтепер скасовані всі тарифи та квоти, що охоплюються торговельною угодою між Британією та Україною, тобто передусім на аграрну та промислову продукцію. Зазначено, що таке рішення було ухвалене у відповідь на пряме звернення українського уряду щодо лібералізації тарифів. «Це чудова можливість для підприємств Львівщини заявити про себе на ринку Сполученого Королівства. Адже окрім традиційного постачання промислових товарів, виробники Львівщини можуть гідно представляти харчові продукти, такі як мед, птиця, олія та зернові, які неодмінно матимуть попит серед британських споживачів», – зазначив директор департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда. Окрім того, Великобританія оголосила про заборону на експорт товарів і технологій, які росія може використовувати для «придушення героїчного народу України». Серед таких товарів – обладнання для перехоплення та моніторингу. Нагадаємо, що Велика Британія та Україна уклали Угоду про вільну торгівлю у 2020 році, після чого її ратифікувала ВРУ. Відповідно до документа, після перехідного періоду протягом трьох років, з 2023 року український експорт мав бути звільнений від мит з боку Великобританії. Цьогоріч ввізне мито для України мало становити 1/8 від базової ставки. Натомість для Великобританії Угода починала повністю діяти у 2026 році. Більше деталей щодо угоди за посиланням. Довідково: У 2021 році експорт Львівської області до Великобританії становив 18311,2 тис. дол. США. Ключовими товарними групами експорту були: машини та обладнання (23,5%), одяг (17,6 %), деревина та вироби з неї (16,6%).
У березні жодне підприємство Львівської області не експортувало до росії чи білорусі
14 квітня 2022
Кабінет Міністрів України декілька днів назад ухвалив рішення про повне торговельне ембарго на імпорт товарів з російської федерації. Відтак, відтепер жоден товар з росії не може бути ввезений на територію України. За оцінкою Міністерства економіки України, заборона російського імпорту блокуватиме щороку валютні надходження до рф на 6 млрд доларів. Ці кошти не отримає бюджет ворога, отже зменшаться його потенційні можливості фінансування війни. «Такий рішучий крок України може слугувати прикладом для наших західних партнерів та стимулюватиме їх до посилення санкцій проти рф. В тому числі – впровадження енергетичного ембарго та ізоляції усіх російських банків. Саме такі дії стануть нашим внеском у знекровлення економіки росії й таким чином сприятимуть нашій перемозі», – зазначила Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко. Що ж стосується Львівщини, то тут, як інформують у департаменті економічної політики Львівської ОВА, у березні жодне підприємство області не експортувало до росії та білорусі. «Ми і надалі закликаємо підприємців Львівщини розірвати усі зовнішньоекономічні зв’язки з країною-агресором та інформуємо про позитивну динаміку щодо експорту. Так у березні цього року жодне підприємство Львівської області не експортувало до росії чи білорусі. Також закликаємо підприємства імпортозамінювати українськими товарами, що безумовно підтримуватиме бізнес та економіку України»,- зазначив керівник департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда. У випадку ж якщо певні товари чи матеріали не виробляються чи не видобуваються на території України, найкраще рішення, на думку керівника департаменту, імпорт із країн-партнерів. Це сприятиме поглибленню співпраці та імплементації України у глобальний економічний простір. З постановою № 426 від 09.04.2022 року «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» можна ознайомитися за посиланням.
Актуальні гранти ЄС для культури та креативних індустрій в Україні – перелік
6 квітня 2022
Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні опублікувало список актуальних грантових можливостей для українських представників сектору культури та креативних індустрій. Про це інформує Міністерство культури та інформаційної політики України. Відтепер, взяти участь у конкурсі можна буде за спрощеною процедурою. Зокрема, подати заявку можна як партнер Програми (для полегшення умов звітування, отримання грантових коштів тощо). При цьому проєктна діяльність може відбуватися в інших європейських країнах або онлайн. Деталізація опису контенту при подачі заявки не обов’язкова. Наразі відкрито прийом заявок на такі конкурси: Підпрограма «Культура»: – Європейські проєкти співпраці – Поширення європейських художніх робіт Підпрограма «Медіа»: – Мережа європейських кінофестивалів; – Розвиток талантів та навичок; Підпрограма «Міжсекторальна співпраця»: – НОВИНИ-Медіаграмотність; – Журналістські партнерства; – Інноваційні лабораторії. З детальним описом цілей конкурсу та заходів, що можуть бути підтримані Програмою, можна ознайомитися на сайті Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні.
Експорт та імпорт в умовах воєнного стану: для бізнесу Львівщини підготували дайджест
4 квітня 2022
Сектор з питань підтримки експорту Львівської обласної військової адміністрації підготував дайджест для бізнесу Львівщини. Це видання, яке описує ключові зміни та поради щодо здійснення експорту та імпорту. Дайджест висвітлює інформацію щодо: - зміни нормативно-правових актів; - корисні посилання для підприємств; - логістики та доставки продукції; - системи «ШЛЯХ»; - ініціатив для бізнесу; - промоції експортоорієнтованих підприємств Львівщини; Ознайомитися з інтерактивним дайджестом можна за посиланням. Видання оновлюватимуть та доповнюватимуть відповідно до змін у законодавстві та нових пропозицій для підтримки бізнесу.
У чому різниця між статусом особи, якій надано тимчасовий захист, та статусом біженця: роз'яснення
31 березня 2022
Міністерство закордонних справ представило порівняльну таблицю для тих громадян України, які змушені шукати прихисток за кордоном. В таблиці вказані два основних статуси, які можуть бути надані біженцям у Європейському Союзі: статус особи, якій надано тимчасовий захист та статус шукача притулку (статус біженця). Статус особи, якій надано тимчасовий захист Статус шукача притулку (статус біженця) 1. Кому надається такий статус? 1. Громадянам України та членам їх сімей 2. Особам без громадянства, біженцям та членам їх сімей із третіх країн, які рятуються від війни в Україні 3. Іноземцям, які постійно проживають в Україні на законних підставах та не можуть безпечно повернутися в країну свого походження Будь-якій особі, яка рятується від війни або переслідувань 2. Що треба зробити, щоб його отримати? Звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни Звернутися з заявою до компетентних органів країни, до якої ви прибули. Після цього ними здійснюватиметься спеціальна процедура, що триває до 6 місяців або більше 3. У якій країні я можу претендувати на такий статус? У будь-якій країні ЄС Лише в першій країні, кордон якої ви перетнули 4. Де я можу проживати залежно від статусу? Вибір місця проживання довільний: житло може бути надано родинами волонтерів, громадськими організаціями, державою. Також можна проживати у рідних або знайомих. Місце проживання можна змінити у будь-який час (зокрема, переїхати до іншої країни) Лише у визначених державою закладах для розміщення біженців. Змінювати місце проживання не дозволено (залишати країну - також) 5. Як довго я можу перебувати в такому статусі? 1 рік (до 4 березня 2023 року) з можливістю продовження ще на рік залежно від ситуації в Україні Безстроково на час існування підстав його надання 6. Чи зможу я одразу почати працювати в країні, де шукаю прихистку? Так, ви матимете доступ до роботи Ні, ви матимете доступ до роботи виключно після отримання статусу біженця (через 6 місяців або більше) 7. Чи зможуть мої діти навчатися? Так, діти до 18 років мають право навчатися в закладах освіти 8. Чи матиму я доступ до соціального забезпечення та медичного обслуговування Так 9. Коли я зможу повернутися в Україну? У будь-який момент Після подання заяви про надання статусу біженця ви зобов'язані залишатися в країні, в якій подали заяву, протягом усього часу її розгляду (до 6 місяців або більше) 10. Якщо я не подав (-ла) заяву про надання статусу біженця одразу, то вже й не зможу? Ні, ви маєте можливість подати таку заяву в будь-який час Про два простих кроки для тих, хто вимушено залишають свої домівки та їдуть за кордон через війну Росії проти України читайте за посиланням.
Україна стала частиною енергетичної системи ЄС
16 березня 2022
Україна стала членом «енергетичного Євросоюзу», тобто приєдналася до системи ENTSO-E. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський. «Завершилось об’єднання української та європейської енергосистем. Тепер наша електроенергія тече в Європу, а європейська – в Україну. Дякую членам ЄС, особисто президентці Еврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, єврокомісарці з питань енергетики Кадрі Сімсон і всім, завдяки кому у нас тепер єдина енергосистема», –зазначив він. Довідково ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) — європейська мережа операторів системи передачі електроенергії, що об'єднує 43 оператори у 36 країнах європейського континенту. Організація створена у липні 2009 року шляхом первинного об'єднання операторів ATSOI, BALTSO, ETSO, NORDEL, UCTE і UKTSOA. Станом на 2021 рік у своїй структурі має 5 керуючих галузевих груп які координують забезпечення безпечної та оптимальної роботи мережі Європи в реальному часі, підтримує та розробляє комунікаційну інфраструктуру, забезпечує координацію захисту критичної інфраструктури, розробляє правила координації, веде класифікацію та оцінку ризиків, займається плануванням та стратегіями розвитку.
Уряд зняв бюрократичні перепони щодо експорту дозволених груп товарів
13 березня 2022
Кабінет Міністрів України з метою забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у відповідних сферах прийняв зміни до постанови «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 165». Зміни внесені у зв’язку з необхідністю усунення безпекових загроз, зміни режиму роботи міністерств, центральних органів виконавчої влади, інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на час воєнного стану в Україні. Згідно з постановою, припиняють діяти строки надання адміністративних послуг суб’єктами надання адміністративних послуг та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану. Ліцензування необхідне для: • пшениці та суміші пшениці та жита (меслин); • кукурудзи; • м’яса курей свійських; • яєць курей свійських; • олії соняшникової. Для отримання ліцензії виробникам необхідно подати до Мінекономіки (tradedefence@me.gov.ua або diravka@me.gov.ua) в електронному вигляді: • заявку на видачу безоплатної ліцензії за формою, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 09.09.2009 № 991 “Про порядок ліцензування експорту товарів” (реєстрація в Міністерстві юстиції України від 06.10.2009 № 937/16953); • лист-звернення щодо оформлення ліцензії (лист довільної форми, з проханням видати ліцензію); • будь-який наявний документ, що підтверджує поставку (контракт тощо). Запит опрацьовуватимуть не довше, ніж протягом 24 годин. Висновок фітосанітарних сертифікатів можна буде отримати в будь-якій установі, де проводять відповідну експертизу. Нагадуємо, що на час воєнного стану Уряд заборонив експорт: • вівса; • проса; • гречки; • цукру; • солі; • жита; • великої рогатої худоби; • м’яса та субпродуктів із ВРХ. Стосовно інших товарів експорт відбувається у правому режимі мирного часу.
У зв’язку з воєнним станом, Уряд вводить заборону на експорт мінеральних добрив з України
12 березня 2022
У зв’язку з воєнним станом для збереження рівноваги на внутрішньому ринку мінеральних добрив Уряд запроваджує нульову квоту для їх експорту. Тобто, фактичну заборону на вивіз добрив з України. Це стосується азотних, фосфорних, калійних та складних добрив. «Ця заборона має вимушений та тимчасовий характер і застосовується до відновлення рівноваги певних товарів на внутрішньому ринку та забезпечення посівної кампанії, що є надзвичайно важливим, щоб не допустити продовольчої кризи в Україні та світі», - зазначив Міністр аграрної політики Роман Лещенко. У відповідній Постанові Уряду йдеться про: добрива мінеральні або хімічні, азотні (код УКТ ЗЕД 3102); добрива мінеральні або хімічні, фосфорні (код УКТ ЗЕД 3103); добрива мінеральні або хімічні, калійні (код УКТ ЗЕД 3104); добрива мінеральні або хімічні із вмістом двох чи трьох поживних елементів: азоту, фосфору та калію; інші добрива; товари цієї групи у таблетках, упаковках масою брутто не більш як 10 кг (код УКТ ЗЕД 3105). За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України наявність добрив на вітчизняному ринку вже забезпечує потребу аграріїв на 80 %. Цей факт дасть змогу отримати добрий урожай. «Для проведення на належному рівні комплексу весняно-польових робіт загальна потреба для аграріїв області становить 36,9 тис. тонн поживних речовин мінеральних добрив. У фізичній масі це понад 90 тис. тонн», - розповіли в департаменті агропромислового розвитку Львівської ОВА. Станом на 12 березня з цієї кількості сільськогосподарські підприємства придбали, а частково вже й застосували для підживлення озимих культур, майже 40 %, ще 60% їм ще необхідно придбати з наявних на ринку України чи ввезених по імпорту.
Три іноземні країни передадуть ЗСУ 70 бойових літаків
1 березня 2022
Українське військо отримає в рамках допомоги від Євросоюзу 70 бойових літаків. Про це інформує у Facebook Командування Повітряних Сил ЗСУ. “Наші партнери передають нам Міг-29 та Су-25! У разі потреби, вони зможуть базуватись на польських аеродромах з яких українські пілоти виконуватимуть бойові завдання”, йдеться у повідомлення. Відтак, Болгарія передсть (Міг-29) - 16 шт, (Су-25) - 14 шт. Польща (Міг-29) - 28 шт Словаччина (Міг-29) - 12 шт
Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС
28 лютого 2022
Президент України Володимир Зеленський сьогодні підписав заявку на членство України у Європейському Союзі. У документі йдеться: «Цим листом Україна, як європейська держава, яка поважає цінності, закріплені в статті 2 Договору про Європейський Союз, має честь подати заявку на членство в Європейському Союзі відповідно до 49 Договору про Європейський Союз». «Впевнений, що це реально»,- зазначив Володимир Зеленський. Нагадаємо, сьогодні зранку Президент Володимир Зеленський звернувся до ЄС щодо невідкладного приєднання України за спеціальною процедурою.
ЄС надасть Україні летальну зброю на 450 млн євро - Жозеп Боррель
27 лютого 2022
В Європейському союзі узгодили надання летальної зброї для Збройних сил України на суму 450 мільйонів євро для боротьби з російським вторгненням. Про це оголосив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель після неформальної зустрічі глав МЗС країн-членів, пише "Європейська правда". "Ми прийняли рішення надати летальну зброю, летальну допомогу українській армії на суму 450 мільйонів євро і рамках пакету допомоги і ще 50 мільйонів для нелетальної допомоги: паливо, захисне обладнання. Ми робимо це вперше в історії. Усі країни погодилися, чи принаймні не заперечили цьому рішенню", - сказав Боррель. Він також подякував Польщі, яка погодилася стати транспортним хабом для прийому цієї допомоги, яка надалі відправлятиметься в Україну. "Завтра міністри оборони зустрінуться і обговорять, як конвертувати ці фінанси у конкретну допомогу і як цю допомогу доставити на передову лінію, де українські військові борються з російським вторгненням", - додав Боррель. Зазначимо, на неформальній зустрічі офіційно рішень не ухвалюють, але узгоджують спільну позиції, яку мають затвердити у понеділок.
Країни ЄС підтримали відключення росії від SWIFT: що це означає (оновлено)
26 лютого 2022
Лідери Європейської комісії, Франції, Німеччини, Італії, Великобританії, Канади та США оголосили про новий потужний набір економічних санкцій, який включає відключення від платіжної системи SWIFT та заборону продажу "золотих паспортів" заможним росіянам. Про це йдеться у спільній заяві, опублікованій на сайті Єврокомісії. "У міру того, як російські сили розв'язують свої атаки на Київ та інші українські міста, ми сповнені рішучості продовжувати покладати на Росію витрати, які ще більше ізолюють Росію від міжнародної фінансової системи та наших економік. Ми реалізуємо ці заходи найближчими днями", - йдеться у заяві. Зокрема, західні країни зобов'язуються вжити таких заходів: виключити окремі російські банки із системи обміну повідомленнями SWIFT. Це забезпечить відключення цих банків від міжнародної фінансової системи та завдасть шкоди їхній здатності працювати у глобальному масштабі. запровадити обмежувальні заходи, які не дозволять Центральному банку Росії використовувати свої міжнародні резерви в такий спосіб, щоб підірвати вплив наших санкцій. діяти проти громадян та організацій, які сприяють війні в Україні та шкідливій діяльності російського уряду. Зокрема, країни зобов'язуються вжити заходів щодо обмеження продажу громадянства — так званих "золотих паспортів", які дозволяють заможним росіянам, пов'язаним з російським урядом, ставати громадянами цих країн і отримувати доступ до їхніх фінансових систем. До слова, остання країна, яка підтримала запровадження санкцій проти росії це Німеччина підтримала відключення росії від SWIFT. Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Facebook. «Ми гризли-гризли і вигризли. Працювала вся вартикаль української дипломатії - від Президента України до аташе в українському посольстві. Дякую також тисячам людей, зокрема, українській діаспорі, які тиснуть на різні уряди для підтримки цього рішення», - зазначив Дмитро Кулеба. Відключення росії від цієї системи виведе фінансові структури країни з ладу та завадить переказам коштів. А отже — заблокує витрати на російську армію та значно погіршить економічне становище рф. Нагадаємо, SWIFT — міжнародна міжбанківська система передавання інформації та здійснення платежів. Її послугами користуються близько 11 тис. банків і фінансових установ у понад 200 країнах, в тому числі і росія.