Область відзначить день народження Кобзаря наймасштабнішим виконанням Заповіту
9 березня Львівщина відзначатиме день народження Тараса Шевченка. З цієї нагоди в області запланували встановити рекорд наймаштабнішого виконання Заповіту.
Про це сьогодні, 22 лютого, під час брифінгу розповіла директор департамету з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало.
«Одночасно на площах, усюди де є пам’ятники Кобзарю, відбуватимуться заходи. Окрім покладання квітів, ми запланували запросити хорові колективи для спільного виконання Заповіту. Ми вже анонсуємо про цю подію в Книгу рекордів України і дуже сподіваємось, що задумане нам вдасться», - зазначила Мирослава Туркало.
Загалом очікують близько тисячі учасників, які долучаться до встановлення рекорду. Зазначимо, на території області встановлено 196 пам'ятників Тарасові Шевченку.
Новини за темою
Союз Українок відзначить 100-річний ювілей
16 грудня 2021
17 грудня у приміщенні Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу (м. Львів, вулиця Івана Пулюя, 36) святково відзначать 100-річний ювілей Союзу Українок (СУ). СУ є громадською організацією культурно-просвітницького спрямування, яка об’єднує жінок у демократичному русі, з метою поєднання зусиль для здійснення та захисту їх прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Львівський відділ Союзу Українок налічує 1580 членкинь організації у 38 осередках області. Головою Львівської міської організації є Ксенія Базилюк, а обласного відділу - Лідія Бойчишин. Старт заходу о 16:00 год. Довідково: Перший з’їзд союзанок відбувся 21 грудня 1921 року, на якому були присутні представниці з різних жіночих організацій Галичини, Волині, Буковини та закордону. Під час першого з’їзду Союзу Українок прийняли статут «Союзу українок», згідно з яким його основною метою стала активізація жінок, піднесення їхнього освітнього й економічного рівня (зокрема, фахового досвіду у ділянці хатнього господарства), суспільної гігієни, суспільної праці, участь у світовому жіночому русі тощо.
Львівська ОДА запрошує до участі у бізнес-місії в казахське місто Актау
17 серпня 2021
У Львівській облдержадміністрації відбулася нарада з приводу організації промоційного авіарейсу Львів – Актау (Казахстан) 23 вересня. Програму обговорили гендиректорка Міжнародного аеропорту «Львів» Тетяна Романовська, керівництво структурних підрозділів ОДА – управління туризму та курортів, департаментів економічної політики, міжнародної технічної допомоги та міжнародного технічного співробітництва, а також помічниця почесної консулки Казахстану у Львові. Заплановано взаємні спеціальні ознайомчі рейси зі Львова до міста Актау (колишня назва – Шевченко) від авіакомпанії SkyUp 23-25 вересня й такий же із делегацією з Казахстану. В Актау для делегації зі Львова будуть організовані зустрічі в торгово-промисловій палаті з можливістю презентувати себе та провести «B2B»-переговори. Львівська ОДА запрошує бізнес Львівщини долучатися до офіційної делегації, зареєструватися потрібно в Google-формі за посиланням https://forms.gle/G3fxx6XiwBJoygxH6. Ознайомчі рейси стануть важливим кроком у поглибленні економічної співпраці як між регіонами, Львівщиною й Мангістауською областю Казахстану, так і відновленням історичних та культурних зв’язків. Головне місто регіону, Актау, є єдиним у Казахстані морським портом. Раніше називалося на честь Тараса Шевченка. На цих теренах український Кобзар відбував заслання, а в містечку Форт-Шевченко і сьогодні діє присвячений йому меморіальний музей із багатьма артефактами з часів життя генія. Також Мангістауський регіон є одним із найбільш зацікавлених у розвитку туризму до карпатських курортів. Витрати, пов'язані з перельотом, проживанням і харчуванням учасники покривають власноруч. Виліт зі Львова запланований на 00:05 (час за Києвом), прибуття до Актау – о 05:50 (за західним часом Казахстану). Час у дорозі – 3 год 45 хв. Зворотний рейс – о 06:50 із поверненням до Львова о 08:55, час у дорозі – 4 год. Квитки вже доступні на сайті авіакомпанії (https://skyup.aero/uk/). Вартість така: Львів — Актау від 3 986 грн Актау — Львів від 4 286 грн
На Луганщині подяками Львівської ОДА відзначили воїнів 80-тки
3 Червня 2021
У вівторок, 1 червня, в Сєвєродонецьку, що на Луганщині, відзначили особовий склад 80-тої окремої десантно-штурмової бригади Збройних Сил України. Урочистий захід присвятили Дню Героя, який в Україні відзначають 23 травня. Зокрема, десантників відзначили нагородами за безпосередню участь у бойових діях в Луганську та Донецьку у складі АТО/ООС, оборону Луганського аеропорту у 2014 році. Цінні дарунки, почесні грамоти, та подяки від голови Львівської ОДА отримали 45 львівських десантників. Загалом ж військовослужбовці десантно-штурмової бригади, які виконують завдання у складі ООС, отримали приблизно 70 комплектів почесних грамот, нагрудних відзнак, цінних подарунків. Окрім того, в межах заходу вшанували пам’ять загиблих воїнів, які ціною власного життя захищали територіальну цілісність України. Автор фото - Володимир Скоростецький
17 перемог з 18-ти ігор: голова Львівської ОДА відзначив волейбольний клуб «Барком-Кажани»
23 квітня 2021
Сьогодні, 23 квітня, в приміщенні Львівської обласної державної адміністрації відбулось відзначення волейбольного клубу «Барком-Кажани», який вже втретє виборов титул чемпіона України з волейболу серед команд Суперліги сезону 2020-2021 рр. Керівник управління молоді та спорту Львівської ОДА Роман Хім’як представив голові ОДА президента клубу Олега Барана та тренера Угіса Крастіньша, а також зазначив, що команда у цьому сезоні, окрім титулу чемпіонів України, завоювала Суперкубок України з волейболу, обігравши з рахунком 3:0 волейбольний клуб «Житичі - ПНУ» з Житомира. Максим Козицький подякував команді за якісну промоцію Львівщини у волейбольній спільноті та вручив грошову винагороду в розмірі 96 тисяч гривень. Ці кошти передбачені в межах Комплексної програми розвитку фізичної культури та спорту Львівщини. «Тричі – чемпіони, чотири рази – володарі Кубку та Суперкубку! Дехто раз в житті мріє стати чемпіоном, а ви – команда переможців. Величезне Вам дякую за здобутки, за те, що прославляєте Львівщину. Вперед до нових перемог!», - сказав у своєму вітальному слові Максим Козицький. Львівський волейбольний клуб у фінальних поєдинках змагався за золото національного чемпіонату з командою «Епіцентр-Подоляни» з міста Городок (Хмельницька область), і переміг з рахунком 3:0 в фінальній серії плей-оф. Регулярний чемпіонат команда завершила на першому місці з 51 очком у активі, зігравши 18 ігор, з них 17 перемог і лише 1 поразка.
Максим Козицький відзначив найкращих декламаторів творів Шевченка
22 березня 2021
Сьогодні, 22 березня, голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький вручив подарунки переможцям конкурсу читань віршів Тараса Шевченка. Конкурс стартував 9 березня, у день народження Кобзаря. За ініціативи управління молоді та спорту Львівської ОДА відомі спортсмени Львівщини зачитали уривок із поеми-послання «І мертвим, і живим, і ненародженим...». Відтак Львівська ОДА закликала всіх охочих приєднатися до читань віршів Тараса Шевченка і оголосила конкурс на найкраще декламування. Упродовж тижня кожен охочий міг записати відео та опублікували його у коментарях на Фейсбук-сторінці очільника області. Серед переможців - Любомир Закутинський з Трускавця, Тетяна Тимків з Винників, Вікторія Кавчан, Тетяна Явдик, Владислав Ціздик з міста Сколе. «Дякую за активну участь в конкурсі, за те, що шануєте творчість наших геніїв і зокрема Шевченка, вчите напам’ять його твори, співаєте пісні на його вірші, - наголосив голова Львівської ОДА Максим Козицький. – Завдяки вам слова нашого Кобзаря житимуть вічно». Начальник управління молоді та спорту Львівської ОДА Роман Хім’як передав учасникам конкурсу вітання від спортсменів, які перебувають зараз на навчально-тренувальних зборах. Любомир Закутинський надіслав на конкурс відео, на якому він грає на гітарі і декламує власний вірш про Шевченка. «Цей конкурс – один з найяскравіших спогадів за цей рік карантину. Дуже цікаво було брати участь у ньому, переглядати відео, якими ділилися інші діти», - поділився враженнями Любомир. Батьки дітей подякували організаторам, що вони знайшли спосіб, як в час карантину залучити до заходу дітей з усієї області. Нагадаємо, цього року аналогічний конкурс в ЛОДА проводили і до дня народження Лесі Українки.
Львівський художник подарував Максиму Козицькому картину, яку намалював під час Шевченківського вечора
17 березня 2021
Картину “Весна” відомий львівський митець Володимир Олещук створив упродовж декількох годин під час творчого вечора, присвяченого дню народженню Тараса Шевченка. Сьогодні її подарував голові Львівської облдержадміністрації Максиму Козицькому. “Для створення картини я черпав натхнення від подій, які відбувались на сцені, та виступів творчих людей. Відтак, через сприйняття звуку, емоцій, шуму, форми, кольору, вдалось створити цю картину. У ній ви не знайдете ілюстративності, жодних образів, натяків. Мені сподобався формат вечора і ціль – показати Шевченка як багатогранну особистість. Шевченко не лише був геніальним художником та поетом, – це богемна людина, великий життєлюб. Під час вечора читали його листи, розповідали цікаві історії про цю постать, і у результаті “народився” цей твір”, – розповідає художник. Володимир Олещук каже, щоб зрозуміти намальоване, роботи необхідно сприймати на емоційному рівні, розглядати окремими фрагментами. Очільник області подякував художнику за мистецький подарунок і побажав надалі творчих успіхів. “Дивлячись на цю картину, згадую слова Шевченка “Думи мої, думи мої”. Перетинання думок, шляхів – це асоціації, які спадають на думку. Кожен може сам для себе визначити смислове значення цієї роботи, виокремити найяскравіші моменти, пофантазувати і, таким чином, розповісти по-своєму про картину. Бажаю вам нових ідей і вдячних поціновувачів вашої творчості”, – наголосив Максим Козицький. Зазначимо, львівський художник Володимир Олещук більше відомий як майстер іконопису. Народився 1972 року в Тернополі. Мистецьку освіту здобув у Коледжі ім. Івана Труша та Львівській академії мистецтв. Член Української спілки іконописців.
Цьогоріч Львівщина разом з усією Україною святкуватиме 30-річчя відновлення Незалежності держави
9 березня 2021
В межах відзначення цього ювілею, в області також відбудуться заходи щодо річниці із дня ухвалення Верховною Радою України Конституції України, введення в обіг національної грошової одиниці – гривні, створення Збройних Сил України та інших ключових подій в історії держави. Ряд пам’ятних дат та ювілеїв 2021 року відзначитимуть на локальному рівні, у тих громадах і закладах освіти, з якими безпосередньо пов’язана подія чи певний відрізок життя видатної особистості. «Департамент освіти і науки має на меті залучити до відзначення важливих річниць дітей, батьків, представників громадських організацій та педагогів. Акцент на видатних датах нашої історії посприяє збереженню національної пам’яті, формуванню історичної свідомості української молоді, дозволить ефективно планувати виховну та краєзнавчу роботу. Внесок багатьох уродженців Львівщини у розвиток української науки, освіти, мистецтва, творення національної державності неможливо переоцінити, тому варто передавати ці знання дітям», - наголосив директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. На обласному рівні заплановано проведення літньої школи ідей для учнів, науково-практичну конференцію, конкурси, тематичні виставка, екскурсії та флеш-моби. Окрім того, Львівщина відзначатиме 820 років із часу народження короля Данила, 100-річчя з дня народження Петра Яцика, 130 років із дня народження Євгена Коновальця, 165 років із дня народження Івана Франка, півторасотлітні ювілеї Лесі Українки, Володимира Гнятюка, Юліана Дзеровича, Василя Щурата, Філарета Колесси тощо.
Відомі спортсмени Львівщини продекламували вірші Кобзаря (ВІДЕО)
9 березня 2021
Сьогодні, 9 березня, Львівщина відзначає 207-річницю з дня народження Тараса Шевченка. Зокрема, до відзначення Шевченківських днів долучилися відомі спортсмени області, переможці світових та континентальних змагань. Так, уривок з поеми-послання «І мертвим, і живим, і ненародженим...» декламували багаторазовий чемпіон України з водного поло (ВК «Динамо» Львів), чемпіонка Європи з вільної боротьби Оксана Лівач, бронзовий призер чемпіонату світу до 23 років з вільної боротьби Данило Стасюк, чемпіонка світу з блискавичних та швидких шахів Аня Музичук, чемпіонка світу з класичних шахів Марія Музичук, багаторазовий чемпіон України з волейболу (ВК «Барком-Кажани» Львів) Юрій Семенюк, чемпіон Європи з карате серед чоловіків Станіслав Горуна та багаторазова чемпіонка України з велосипедного спорту на треку Соломія Лукачук. Додамо, що сьогодні також пам'ять Кобзаря вшанували у Львові. Представники влади разом з громадськістю поклали квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку. Усі присутні, у супроводі хорової капели «Дударик», спільно виконали «Реве та стогне Дніпр широкий».
На Львівщині відбувся фінальний етап мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка
9 березня 2021
Напередодні річниці від дня народження Тараса Шевченка у Львівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти організували фінальний етап ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді. У підсумковому етапі взяли участь 17 учнів закладів загальної середньої освіти області, 18 учасників від закладів вищої освіти та закладів професійно-технічної освіти. «Подібні конкурси сприяють гідному вшануванню літературної спадщини поета, допомагають виявити творчо обдаровану молодь та підвищують рівень мовної освіти в Україні. Міжнародний конкурс імені Тараса Шевченка започаткували десять років тому задля стимулювання молоді вивчати українську мову та літературу, приємно бачити, що інтерес юного покоління до цього конкурсу не згасає», - зазначила голова оргкомітету, начальниця відділу дошкільної, загальної середньої освіти, позашкільної роботи Ірина Сислюк. Кожен учасник отримав письмове привітання Міністра освіти Сергія Шкарлета та Уповноваженого із захисту державної мови, кандидата філологічних наук, доцента, народного депутата України VІІІ скликання Тараса Креміня. У межах завдань конкурсу, учасники творили сценарій для мультфільму на основі одного з віршів поета, кіносценарій про уявну зустріч Тараса Шевченка та Лесі Українки, писали листа кримським друзям, у якому розповідали про улюблені твори Кобзаря, доводили, що творчість Тараса Шевченка гуманістична, що в його поезіях чимало зорових образів, які мають художню виразність, в есе розповідали про важливість перекладацького завдання, яке ставив перед собою Тарас Шевченко, роздумували, чи може його поезія згуртувати людей під час пандемії коронавірусу, розробляли концепцію просування іміджу України в світі за допомогою обраної картини українського генія, концепцію комп’ютерної програми «Тарас Шевченко ‒ мовний омбудсмен у віртуальному світі», віртуальний портал «Тарас Шевченко ‒ захисник України», описували своє бачення сучасної вистави за віршами поета тощо. «Конкурсанти викладали на папір думки та погляди, щоб досягти мрії: стати переможцями фінального етапу ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка. Кобзар для кожного українця є різним. Але для всіх нас він завжди буде генієм, який дає нам відчути себе українцями», - акцентувала заступниця директора Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри гуманітарної освіти Наталія Пастушенко. Усі переможці попереднього етапу отримали призи та дипломи, а вчителі – грамоти. Для батьків та педагогів була організована зустріч із українсько поеткою і перекладачкою Яриною Сенчишин, яка презентувала нову книжку «Розплєси».
Максим Козицький разом з громадськістю вшанував пам'ять Великого Кобзаря
9 березня 2021
Сьогодні, 9 березня, Львівщина урочисто відзначає 207-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Разом із громадськістю представники влади поклали квіти до пам’ятника Кобзарю, що у центрі Львова. Усі присутні, у супроводі хорової капели «Дударик», спільно виконали «Реве та стогне Дніпр широкий». «Постать Тараса Шевченка вже давно стала національним символом України. Сьогодні, коли ми відзначаємо 207-річницю від дня його народження, здавалося б, ми знаємо усе про нього та його творчість. Але феномен Шевченка у тому, що щоразу, коли повертаємося до його постаті і творчості, завжди відкриваємо щось нове. Шевченко ніколи не перестає вражати і захоплювати. Особливо, коли перестаєш дивитися на нього крізь призму канонів і шаблонів. І такий сучасний погляд на Тараса Шевченка аж ніяк не применшує його геніальності. А навпаки робить його ще актуальнішим, ще важливішим. Адже його слова - це те, що ніколи не дасть заснути нашій совісті і честі», - зазначає голова Львівської ОДА Максим Козицький. Також у межах святкувань біля пам’ятника великому українцю провели флешмоб «Шевченківські читання». Студенти Львівського фахового коледжу культури та мистецтв декламували вірші Тараса Шевченка.
Сторіччя Петра Яцика планують відзначити не лише на Львівщині, а й поза її межами
16 лютого 2021
Цього року виповнюється сто років від дня народження канадського підприємця українського походження, мецената і філантропа Петра Яцика, відомого своїм вагомим внеском у фінансування українознавства на Заході та в Україні. Днями директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олег Паска зустрівся із автором фільму «Візія Петра Яцика» Едуардом Занюком, аби обговорити плани щодо відзначення ювілею великого українця. «Однією з найбільших подій у цьому році буде відзначення 100-літнього ювілею з Дня народження великого освітнього мецената, уродженця Львівщини Петра Яцика. Наша команда департаменту освіти і науки готує низку важливих заходів для реалізації цього задуму. Для цього ми запрошуємо експертів. Переконаний, що рішення, які ми ухвалили, будуть сприяти належному пошануванню постаті Петра Яцика», - наголосив Олег Паска. Святкування сторіччя має бути пов’язані із місцем його народження – Верхнім Синьовидним. Окрім того, заходи із відзначення ювілею планують організувати у три етапи. «Розпочнуть святкування у липні, саме тоді народився Петро Яцик. Другий блок святкувань хочемо приурочити до початку навчального року. А завершальний - має припасти на День української писемності, 9 листопада. Тоді ж коли починається конкурс знавців української мови імені Петра Яцика», - зазначила керівник відділу дошкільної, загальної середньої освіти та позашкільної роботи Ірина Сислюк. Під час зустрічі Едуард Занюк розповів про свій фільм та висловив впевненість, що постать Петра Яцика є цікава сучасній молоді. «Внесок Перта Яцика у розвиток історичної науки, його популяризація україністики, мови та літератури мало з ким може зрівнятись. Гадаю, це буде цікаво сучасним дітям, сучасній молоді. Мені, як автору фільму, хотілось б щоб українці знали про свого видатного земляка. Говорити сьогодні, в умовах війни, про таких людей надзвичайно важливо. Такого калібру люди дають нам можливість бачити більше світла, звертати увагу на добро. Такі люди як Яцик неймовірної висоти і масштабу особистості, і їх треба популяризувати, щоб у нас було більше надії, утвердження, поваги до праці та своєї землі», - акцентував під час зустрічі Едуард Занюк. Директор департаменту освіти також запропонував приурочити перший урок в День знань постаті Петра Яцика. Відтак, планують розробити методичні рекомендації, враховуючи вікові особливості дітей, щодо проведення такого уроку із показом окремих фрагментів фільму Едуарда Занюка «Візія Петра Яцика». До відзначення сторіччя від дня народження Петра Яцика залучать також недільні школи, у яких за кордоном навчаються українці. Довідково: Петро Яцик — один із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті. Пожертвував мільйон доларів на історичні досліди, що з подвоєнням цих фондів від Альбертського уряду творить три мільйоновий фонд Яцика при Канадському інституті українських студій (КІУС) в Едмонтоні. Завдяки внесеним П.Яциком 750 тисяч доларів відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті. Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 млн доларів. Міжнародному конкурсу знавців української мови, меценатом якого був Петро, надано його ім'я.
На Дрогобиччині вшанували пам'ять полковника Андрія Мельника
11 грудня 2020
Сьогодні, 11 грудня, Львівщина відзначає 130-ту річницю з дня народження полковника армії УНР, військового і політичного діяча Андрія Мельника. З цієї нагоди у селі Воля-Якубова на Дрогобиччині відбулись урочисте віче. "Через десятиліття ми чітко усвідомлюємо, що основою здобуття та утримання державності є боєздатна і патріотична армія. Лише ставлячи інтереси держави вище, ніж свої особисті, можна здобути сильну соборну та незалежну Українську державу. Саме у цьому був переконаний Андрій Мельник", - акцентував голова Львівської ОДА Максим Козицький. Представники влади та громадськості вшанували пам’ять українського військового спільною молитвою та поклали квіти до могили батьків Андрія Мельника та до пам’ятного знаку на місці втраченої садиби Атанаса Мельника, де народився Андрій Мельник. «Сьогодні минає 130 років, від дня коли народилася людина, ім’я якої викарбуване золотими літерами на сторінках боротьби української нації за свою державну незалежність. Видатний полководець, керівник Організації українських націоналістів – Андрій Мельник був непересічною особистістю. Минуло більше як століття, багато всього змінилося, але ворог і далі посягає на нашу Незалежність. Для усіх нас, а особливо для наших воїнів, які сьогодні боронять наші землі на Сході, постать Андрія Мельника, його подвиги і звитяги не залишають байдужими, хвилюють, викликають захоплення і надихають. Бо це була людина, яка віддано служила Україні, розбудовувала її військо і ставали інтереси держави понад усе», - зазначив заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. Продовжив захід мистецький виступ художньо-просвітницького колективу Дрогобицького РНД «Відродження».