У Перемишлі відзначили 325-річчя відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом
Сьогодні, 9 вересня,у Перемишлі в кафедральному соборі Святого Іоанна Хрестителя Перемишльсько-Варшавської архиєпархії відбулась Архиєрейська Божественна Літургія, яку відслужили більш сорока єпископів Української Греко-Католицької Церкви.
Літургію відслужили з нагоди святкування 325-річчя відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом.
"Церква відзначає річницю, щоб подякувати Богові за видимі докази Його присутності, щоб зробити іспит сумління і просити прощення за гріхи, а також для того, щоб, зчитуючи знаки часу, задуматися, як в дусі Євангелія відповісти на виклики сьогодення і майбутнього" , - так пояснює важливість цього торжества Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, у своєму Посланні з нагоди 325-річчя відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом.
У відзначенні річниці взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Довідково:
Перемишльську (Перемиську) єпархію засновано, за різними даними, між 1026 і 1128 роками, найбільш імовірно – у 1120 році. З 1668 року, внаслідок кількаразового перенесення осідку єпископа, була відома як «Перемисько-Самбірсько-Сяноцька».
У 1596 році православні єпископи Руської церкви на чолі з митрополитом Київським Михайлом Рогозою під час собору в м. Берестя (нині – Брест) уклали угоду про поєднання з Римським католицьким престолом, відому як Берестейська Унія. Сама ж Церква, на противагу іншій її частині з відновленим у 1620 році православним єпископатом, стала зватись Унійною.
Водночас, очільники двох найбільш західних єпархій Руської церкви, а саме Михайло Копистенський, єпископ Перемиський, і Гедеон Балабан, єпископ Галицький, Львівський і Кам’янець-Подільський, відмовилися від прийняття Унії, хоча до того були її палкими прихильниками.
Невелика унійна єпархія, паралельна до православної, постала в Перемишлі у 1610 році, проте лише 23 червня 1691 року Перемиський єпископ Інокентій Винницький, який був прихильником Унійної церкви, публічно оголосив у Варшаві себе і всю свою паству приналежними до Унії. Фактично ж унію у всій Перемисько-Самбірсько-Сяноцькій єпархії введено 28 квітня 1693 року – тобто, 325 років тому (Львівська єпархія прийняла Унію у 1700 році).
За наслідками Другої світової війни давню Перемишльсько-Самбірсько-Сяноцької єпархію було розділено радянсько-польським кордоном, а в 1946 році вона фактично перестала існувати.
Нині її духовними спадкоємцями є Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ в Україні (постала у 1993 році) та Перемисько-Варшавська архиєпархія ГКЦ у Республіці Польща (реорганізована у 1996 році), а також Дрогобицько-Самбірська єпархія УПЦ Київського Патріархату (діяла в 1946–1961 роках у складі Російської Православної Церкви, відновлена 1992 року) та Перемисько-Горлицька єпархія Польської Автокефальної Православної Церкви (створена 1983 року).