У Домі Франка презентували проект, присвячений Каменяреві
28 листопада 2018р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Прес-служба ОДА
Упродовж 24-27 листопада у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка відбулась презентація проекту «Франко: наживо».
«Франко: наживо» - це оновлена експозиція меморіального музею, де створили інтерактивний музейний простір, залучили мультимедійні технології, запровадили театралізовані екскурсії, дитячі програми та майстер-класи. Інтерактивний музейний простір створює ефект присутності «живого» класика за допомогою упровадження мультимедійних інновацій.
У будинку-музеї чинна експозиція доповнена акустичними ефектами, що створює ілюзію присутності мешканців – ефект «живого будинку».
Нові театралізовані екскурсії «Візит до Франків» та «Франчата про тата» - це спроба наблизити історичну постать до сучасної людини, зазирнути в побут та повсякденне життя генія.
Дитяча програму представляє костюмована екскурсія-гра «Казкосвіт Івана Франка», в якій малюки перевтілюються у казкових персонажів.
Новини за темою
Діти-переселенці з батьками відвідали садибу Івана Франка у Нагуєвичах
4 травня 2022
Нещодавно 26 вимушено переселених осіб, що мешкають у Дрогобицькому районі, відвідали історико-культурний заповідник Івана Франка у Нагуєвичах. Переселенці зі сходу та півдня України змогли побачити садибу Івана Франка, де народився український геній. А також побували у музеї, де сьогодні зберігаються цінні архіви та документи. Начальник Дрогобицької районної військової адміністрації Степан Кулиняк розповів, що цей захід – це можливість показати нашу культуру, об’єднавши всіх українців в часі війни. Ця екскурсія об'єднує усіх українців, навіть найменших. Незалежно чи вони зі сходу чи із заходу. Сьогодні їх гуртує спільна ідея демократичної України. Внутрішньо переміщені особи, які вперше відвідали Нагуєвичі, кажуть, що занурення в творчість Івана Франка – це нагода краще дізнатись про українського інтелектуала, який сьогодні є символом нашої боротьби. Дехто зізнався, що вперше почув про історію села Івана Франка саме під час організованого заходу, проте вже встиг надихнутись його творами та рідним карпатським краєм. Богдан Лазорак, історик та директор заповідника «Нагуєвичі», також був присутній під час екскурсії та розповів про важливість вивчення історії Франка, його творів та місця, де народився український геній.
«Разом попри кордони»: на Львівщині відбулася веломандрівка до Верещиці
1 листопада 2021
30 жовтня від Асоціації Єврорегіон «Карпати-Україна» Bike Sport Active і управління туризму та курортів Львівської ОДА відбулася велоподорож до Верещиці. Її реалізовано в межах проекту «РовеЛове Розточчя – разом попри кордони». Загалом участь в проекті взяли 30 учасників. До ведмежого притулку «Домажир» їх довезли автобусом, а вже від нього до Верещиці учасники добиралися велосипедами. Чимало людей зі Львова добиралися на двоколісних. «Львівщина перебуває у червоній зоні. Темпи поширення «ковіду» може зупинити вакцинація. Тішить той факт, що учасники велопробігу сумлінно віднеслися до прохання організаторів і всі були вакциновані. Важливе значення для зміцнення здоров’я має також спосіб життя людини. Відомо, що їзда на велосипеді загартовує наш організм», –зазначає заступник керівника управління туризму та курортів облдержадміністрації Тарас Лозинський. Дослідження показують, що у велосипедистів, які проїжджають 30 кілометрів на тиждень, ризик розвитку серцевих захворювань знижується наполовину. Поїздки на велосипедах зупиняють варикоз, тренують зір, покращують роботу легень, зміцнюють імунітет та сон, знижують вагу і стрес, збагачують людину ендорфінами – гормонами щастя та задоволення. Усі учасники мали сертифікат про вакцинацію або негативний ПЛР-тест, а також зберігали відповідну дистанцію. Колону велосипедистів супроводжувала патрульна поліція області. «Супермегапозитивний день видався! В ньому було чудове все – і тепла погода, і барвисті краєвиди, і організація події, завдяки якій ми провідали ведмедиків та скуштували фірмового яворівського пирога у ведмежому притулку, а після переїзду роверами на Верещицю нас ще й чекав смачний обід. Дякуємо веселому товариству роверистів, які вже стали нам родиною! З нетерпінням чекаємо наступних велоподій», – поділилася враженнями Лідія Садига, учасниця веломандрівки. Нагадаємо, що проект «РовеЛове Розточчя – разом попри кордони» реалізується у партнерстві з Асоціацією «Єврорегіон Карпати – Україна», департаментом екології та природних ресурсів Львівської ОДА, Яворівським НПП, Любельським воєводством, Розточанським національним парком за фінансової підтримки Європейського союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020.
Гран-прі конкурсу на знання іноземних мов здобув восьмикласник зі Львова
7 жовтня 2021
Упродовж місяця на Львівщині тривав конкурс на краще знання іноземних мов, якими володів Іван Франко. Школярі від 8 до 11 класу могли подавати свої роботи у п’яти номінаціях, серед яких знання англійської, іспанської, французької, німецької та польської мов. Перший етап передбачав написання есе однією з обраних мов, відтак на конкурс найбільше подали робіт англійською мовою. «Приємно, що діти охоче відгукуються на подібні конкурси. Географія робіт була надзвичайно широкою. Відтак, журі обрало десять переможців, серед яких учні Львова, Дрогобича, Золочева, Самбора тощо. Конкурс був покликаний гідно вшанувати творчу спадщину Івана Франка та популяризувати його перекладацьку діяльність», - розповіла начальник відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки Ірина Сислюк. Третій етап конкурсу відбувся днями в очному форматі у Нагуєвичах. В межах заключного етапу учасники конкурсу декламували вірші Івана Франка мовою перекладу. Відтак, гран-прі конкурсу здобув учень 8 класу школи-гімназії Шептицьких Віталій Палій, який подав свою роботу у номінації «Іван Франко та німецька література». Конкурс організували департамент освіти і науки Львівської ОДА та Львівська обласна мала академія наук.
Наша мета — створити комфортні умови життя для людей в громадах, - Денис Шмигаль на відкритті проекту «ГОВЕРЛА»
28 вересня 2021
Реалізація проектів з міжнародної підтримки сприятиме успішному впровадженню реформи децентралізації як на національному, так і на місцевому рівнях. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на офіційному відкритті проекту «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування (ГОВЕРЛА)». Участь у заході також взяли тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін та керівник проекту Габріель Абрагам. «Наша мета — створити комфортні умови життя для людей в громадах, підвищити якість і доступність соціальних і державних послуг. Вдячний Уряду США за вагому підтримку в досягненні цієї цілі», — зазначив Денис Шмигаль. За словами Прем’єр-міністра, для участі в проекті вже відібрано пілотні регіони: Волинська, Львівська та Полтавська області. Велика кількість громад виявили зацікавленість щодо співпраці, тож Глава Уряду наголосив на необхідності розширення географії проекту. Проект «ГОВЕРЛА» з бюджетом майже 74 млн доларів США розрахований на 5 років та спрямований на підтримку реформи децентралізації в Україні.
В області стартував конкурс на краще знання іноземних мов, якими володів Іван Франко
30 серпня 2021
Кілька днів тому виповнилось 165 років від дня народження видатного українця Івана Франка. Аби гідно вшанувати його творчу спадщину та популяризувати перекладацьку діяльність нашого земляка, департамент освіти та науки ініціює проведення конкурсу на краще знання мов. До участі у конкурсі можуть зголошуватись школярі 8 – 11 класів, а сам конкурс пройде у три етапи. «Відомо, що талант Івана Франка не обмежувався поезією та прозою. Він мав дивовижний хист до мов, загалом знав їх більше десяти. З-поміж усіх тих мов, якими володів Іван Франко, ми обрали п’ять, тож спільно із Львівською обласною Малою академією наук проведемо конкурс на знання англійської, німецької, французької, іспанської та польської мови», - розповіла начальник відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки Ірина Сислюк. Перший етап запланували у формі есе іноземною мовою на одну із запропонованих тем: «Іван Франко та німецька література», «Іван Франко та англійське літературознавство»; «Іван Франко та іспанське літературознавство»; «Іван Франко та французьке літературознавство»; «Іван Франко та польське літературознавство». Другий етап міститиме виконання тестових завдань та творчого перекладу (дистанційно). В межах третього етапу переможці попереднього етапу декламуватимуть вірші Франка мовою перекладу. Конкурс триватиме до 25 вересня, а фінальний етап проведуть у «Нагуєвицькій спеціальній школа І-ІІ ступенів». Зареєструватись на конкурс можна тут.
Освітяни вшанували в Нагуєвичах пам’ять Івана Франка
29 серпня 2021
Працівники департаменту освіти та науки Львівської ОДА всім колективом вшанували пам’ять Івана Франка на його малій Батьківщині. У Нагуєвичах, в межах відзначення 165-ої річниці із дня народження видатного українця, відбувся V Етно-фест в садибі Франка. На території Державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі"- розмістили понад 70 різноманітних локацій, серед яких гончарство, ковальство, петриківський розпис, майстер-класи, інтерактивні шоу, історичні реконструкції, театралізовані екскурсії та квести. Представники департаменту поклали квіти до пам’ятника Каменяреві та відвідали експозицію Літературно-меморіального музею заповідника «Нагуєвичі». «Українці щасливі вже тим, що мають серед своїх світочів таких людей як Іван Франко. Нам треба рівнятись на таких велетнів, аби розуміти хто ми і куди далі йти. Цей рік особливий тим, що Львівщина святкує багато ювілеїв своїх великих уродженців, серед яких Петро Яцик, Іван Франко, Іван Верхратський, Юліан Дзерович та інші. Кожен із них чимало доклався до становлення нації та відновлення Незалежності Держави, нам залишається лише йти їхнім шляхом і нашаровувати ті всі надбання, які вони зробили для України», - зазначив директор департаменту освіти і науки Олег Паска. Відзначення 165-ої річниці від дня народження Івана Франка у Нагуєвичах заплановано впродовж двох днів. Серед іншого також просто неба показали драму «Мойсей» від колективу Львівського академічного обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича.
Проєкт «ФранкоМандри+» анонсуватимуть на горі Пікуй
29 квітня 2021
29 травня заплановане сходження на найвищу вершину Львівської області і відновлення на ній пам’ятної таблиці, яка засвідчує перебування на горі Пікуй Івана Франка. За словами Богдана Тихолоза, директора Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка, письменник був організатором пізнавально-краєзнавчого туризму в Галичині. «Франко у 80-х роках XIX ст. популяризує мандрівки, зокрема студентські. Перша така експедиція відбулася 1884 року і завершилася виданням брошурки «В дорогу» на 16 сторінок. Вона починається піснею «Сонце по небу колує», що стала гімном пластунів. Це раритетне видання. В домі Франка є оригінал із підписами учасників мандрівки, - каже пан Богдан». На робочій нараді заступника голови облдержадміністрації Віталія Загайного вирішили перевидати примірник, який стане своєрідною пам’яткою для учасників сходження на гору Пікуй 29 травня 2021 року. Серед них будуть учні Школи вільних і небайдужих, бо саме директор цього навчального закладу, Олесь Пограничний, є ініціатором відновлення пам’ятної таблиці. Вперше дошку, яка вказувала про перебування Івана Франка на Пікуї, розмістили на вершині у 1990 році, за ініціативи Студентського братства, Товариства Лева та Клубу українських митців. «Ми вирішили долучитися до організації цього заходу, напередодні якого відзначається День пам’яті видатного письменника та показати Івана Франка як мандрівника-краєзнавця, - розповідає Віталій Загайний. - Українські діячі популяризували краєзнавчі туристичні мандрівки на живо та у своїх творах». Під час наради Богдан Тихолоз додав, що зараз команда працює над розробкою 5-ти нових туристичних маршрутів місцями Франка, 3 з яких - на Львівщині. Ці маршрути будуть продуктом грантового проекту УКФ «ФранкоМандри+».
В області стартує пілотний проект щодо профорієнтації молоді
9 квітня 2021
Незабаром у навчальних закладах розпочнеться вступна кампанія. Аби допомогти майбутнім фахівцям обрати професію, на Львівщині розпочинається проект з професійної орієнтації та кар’єрного консультування «Успішна кар’єра». Школярам та їхнім батькам буде простіше обрати заклад для подальшого навчання, якщо вони розумітимуть, яких фахівців навчають у їхньому районі та які спеціальності професійно-технічної освіти є в області. «Ми щодня працюємо над тим, щоб професійна освіта стала привабливою для випускників шкіл. В цьому контексті питання профорієнтації має вагоме значення. Середня освіта теж має бути активно залучена до цього процесу. Важливо спрямовувати та прищеплювати інтерес у дітей до професійної освіти. Тому, ми хочемо більше розповісти дітям та їх батькам про можливості нашої професійно-технічної можливості та її перспективи», - розповів начальник відділу інновацій, дистанційного навчання, координації діяльності закладів вищої освіти і науки, професійної освіти Львівської ОДА Іван Пикус. Вже у червні заклади професійної освіти розпочнуть прийом заяв від вступників. Як інформує Міністерство освіти і науки України, же у червні-липні Уряд має затвердити обсяги державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів. Ці дані дозволять зрозуміти, якою буде кількість місць для навчання на бюджеті за професіями загальнодержавного значення. Водночас до початку червня місцева влада затверджує обсяги регіонального замовлення для закладів профтехосвіти. Вони складають більшість бюджетних місць у профтехах.
Чинні навчальні програми планують адаптувати під дистанційне навчання
30 березня 2021
Навчальні програми, за якими діти навчаються очно у школах, планують пристосувати до змішаного та віддаленого навчання, аби досягти найбільшого ефекту засвоєння. Відповідний проект «Дидактичне забезпечення змішаного та дистанційного навчання» прописано у Програмі розвитку освіти Львівської області на 2021–2025 роки. Проект реалізовуватимуть у формі Обласного конкурсу навчальних матеріалів до змістових модулів чинних загальноосвітніх навчальних програм. «Йдеться, перш за все, про ті програми, які уже функціонують або уже запрацюють найближчим часом. Дуже багато вчителів зараз обмежуються проведенням уроків просто з допомогою ZOOM чи іншої платформи. Однак те, що дає результат у класі, не працює у форматі онлайн. Через відсутність контакту з дітьми, нема серйозного ефекту. Змішане і дистанційне навчання треба будувати по-іншому. Треба мати відповідні завдання, пропонувати дітям відповідні практичні роботи, на основі цієї самостійної роботи оцінювати учнів», - розповів директор департаменту освіти і науки Олег Паска. Проведенням обласного конкурсу прагнуть стимулювати педагогів напрацьовувати контент для дистанційного і змішаного навчання. «Наша молодь звикла до динамічної картинки, це формує зовсім інше світосприймання. Сучасні школярі - це інший світ, і цю рису треба використовувати. Треба створити умови для використання відеоматеріалів, адже монотонна лекція – давно неефективна. Я підтримую використання відео, на яких можна будувати уроки. Вони викликатимуть зацікавлення у дітей. До нового покоління треба шукати нові підходи», - акцентував провідний науковий співробітник державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього Національної академії наук України» Степан Давимука. У Програмі розвитку освіти передбачено ще один проект, що має на меті підвищити ефективність освітнього процесу через впровадження сучасних технологій та засобів навчання. «Ательє візуальних проектів та дидактичне забезпечення змішаного та дистанційного навчання пов’язані між собою. В межах роботи цього ательє, вчителям допомагатимуть робити те, що вони самі не можуть зробити: створювати відеоролики, аудіо доріжки, інфографіку тощо. У цій роботі педагогам сприятимуть фахівці Інституту післядипломної педагогічної освіти», - зазначив заступник директора департаменту освіти і науки Роман Пастушенко. Положення про Обласний конкурс навчальних матеріалів до змістових модулів чинних загальноосвітніх навчальних програм уже невдовзі доопрацюють та оприлюднять. Цьогоріч на реалізацію цього проекту з обласного бюджету скерують 300 тисяч гривень.
Оголошено конкурс проєктів регіонального розвитку на 2021 рік
19 березня 2021
Львівська облдержадміністрація інформує, що з 26 березня розпочинається проведення конкурсу проєктів регіонального розвитку на 2021 рік, який буде тривати до 26 квітня поточного року. Таке рішення прийнято сьогодні на засіданні Конкурсної ради. До участі в конкурсі запрошуються сільські, селищні, міські ради, а також ініціатори спільних проєктів, що розроблені в рамках співробітництва територіальних громад (суб’єкти підприємництва відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад»). При цьому, одним заявником може бути подано не більше двох проєктних заявок. Основними вимогами до проєктів є: загальна кошторисна вартість повинна складати понад 1500,0 тис грн; необхідність їх завершення у поточному році; забезпечення співвідношення фінансування 50/50 (50% - кошти обласного бюджету, 50% співфінансування з місцевого бюджету, за рахунок фінансового внеску (кошти фізичних осіб, спонсорів, донорів), нефінансовий внесок); максимальна сума субвенції з обласного бюджету не повинна перевищувати 2,5 млн грн. В рамках конкурсу можуть реалізовуватись проєкти будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів комунальної форми власності територіальних громад, а також їх технічне переоснащення (закупівля обладнання та устаткування) в межах затверджених пріоритетів на 2021 рік: Житлово-комунальне господарство Медицина Перепрофілювання соціальної та адміністративної інфраструктури Енергозбереження в бюджетній сфері Безпека Інше У період 22.03.2021-25.03.2021 департаментом економічної політики будуть проведені відповідні навчальні семінари для представників територіальних громад щодо детальних умов та вимог конкурсу. Нагадаємо, що конкурс проєктів регіонального розвитку проводитиметься вперше в рамках Комплексної програми регіонального розвитку Львівщини на 2021-2025 роки. Цьогоріч на його реалізацію з обласного бюджету затверджено 50 млн грн. Адміністрування та супровід конкурсу здійснюватиметься департаментом економічної політики облдержадміністрації. Прийом проєктів буде проводитись виключно на онлайн-платформі.
Фокус на туризм: в області стартував новий проект
4 березня 2021
3 березня стартував перший виїзд проекту «Експедиція громад: фокус на туризм» за маршрутом: Львів – Великі Мости – Сілець – Червоноград – Львів. Місія проекту - створити потужну «павутину» туристичних маршрутів, розширити географію подорожей областю, забезпечити завантаження закладів тимчасового розміщення в туристичних центрах та збільшити термін перебування туристів на Львівщині. Організатор експедицій – управління туризму та курортів Львівської ОДА. «Туризм − це унікальна галузь, яка «вдихає» життя в десятки інших сфер. Спонукає дбати про екологію, берегти історико-культурні пам’ятки та традиції, розбудовувати інфраструктуру, підтримувати локальних виробників тощо. Саме тому туристичний бізнес обов’язково має розвиватися в ОТГ - наповнювати їхні бюджети і покращувати якість життя мешканців, - зазначив голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. Маємо з громадами об’єднати зусилля, щоб забезпечити привабливі умови для інвесторів, усунути проблеми, які перешкоджають втілювати цікаві задуми. Наша мета - скласти унікальні маршрути, наповнити їх змістом та смаком. Сьогодні наші експедитори – представники туристичного бізнесу, громадськості та влади - вивчали «промисловий» напрямок до Червонограду. Копія вугільної копальні, наземна частина діючих шахт, кінологічний центр – цей маршрут покаже абсолютно іншу туристичну Львівщину і розвіє міф про її неперспективний гірничий район!». Як розповіла керівниця управління туризму та курортів Львівської ОДА Наталя Табака, виїзди у громади оновлять туристичну інформацію на місцях, перетворять потенційно цікаві об’єкти для туризму на «туристичні магніти» та стимулюватимуть туристичні потоки та місцеву економіку. «Виїзди передбачають зустрічі з громадським туристичним активом на місцях. На зустрічах будуть ті, хто возитиме туристів, ті, хто надаватиме послуги і влада. Маємо з’ясувати чого бракує для формування якісного туристичного продукту та розробити чіткі дорожні карти для місцевих громад, - зазначила Наталя Табака. – Зараз туризм концентрується на таких вже відомих туристичних містах як Львів. Усі добре знають Трускавець, Жовкву, Дрогобич, Сколе та Славське. Наше завдання запропонувати нові ідеї та маршрути для подорожі, і відтак втримати туристів на Львівщині на довший період». Так, історико-культурні туристичні магніти Червоноградської громади представляє родовий маєток магнатів Потоцьких – засновників міста Кристинопіль. Яскравий приклад французького класицизму середини XVIII ст. А також церква Св. Юрія та Василіянський монастир - пам’ятка архітектури національного значення середини XVIII ст. Тут склав свої монаші обіти майбутній митрополит Андрей Шептицький. Церква Св. Йосафата - один з найбільших храмів Західної України, що вирізняється яскравими розписами. До нетипових туристичних атракцій можна віднести екскурсію кінологічним навчальним центром Державної прикордонної служби України. Та найбільш перспективний напрямок розвитку червоноградського туризму - промисловий. Учасники експедиції побували на полігоні Гірничо-економічного коледжу у Червонограді. Зараз він залишається єдиним діючим на підконтрольній території України об’єктом такого типу. Присутні мали унікальну можливість відвідати копію справжньої вугільної копальні та наочно ознайомитись з технологіями вуглевидобутку. «Екскурсія в навчальному центрі досить ексклюзивна. У цьому місці розумієш, що таке гірничо-видобувна справа, що таке шахтарське місто. Все дуже реалістично»,- додала Наталя Табака. Наступні виїзди заплановані за маршрутами: Львів - Стебник - Борислав - Дрогобич - Львів та Львів - Стрілки - Бібрка - Лопушна - Суходіл - Кологори - Волощина – Львів.
В Україні стартував прийом робіт на Міжнародну премію імені Івана Франка
16 січня 2021
З 15 січня 2021 року Фонд Франка вже вшосте розпочав приймати наукові роботи на здобуття Міжнародної премії імені Івана Франка. Рекомендувати наукову працю на здобуття Премії може або академічна установа, заклад вищої освіти України та країн світу, з якими Україна має дипломатичні відносини, або лауреати Премії попередніх років. Обов’язковою умовою для участі у конкурсі є заповнення електронної форми. Монографії мають бути опубліковані у 2018-2020 роках та мати ISBN. Три друковані примірники наукової роботи з автографом автора слід надіслати на поштову адресу Комітету Премії (01054, м. Київ, вул. Володимирська, 48А, оф. 15). Наукові роботи, які претендують на Премію мають мати міжнародне значення, належати до соціально-гуманітарних дисциплін і ґрунтуватися на засадах наукового осмислення історичних або сучасних процесів у культурі, політиці та суспільному житті України. Комітет премії прийматиме наукові праці з 15 січня до 1 березня 2021 року. З умовами участі у конкурсі на здобуття Міжнародної премії ім. Івана Франка можна ознайомитися за посиланням. Міжнародну премію імені Івана Франка присуджують щорічно з 2016 року. Лауреати Премії отримують грошову винагороду та золотий знак. Урочиста церемонія нагородження лауреата відбувається щороку 27 серпня – у День народження Івана Франка на його батьківщині у м. Дрогобич. Нагадаємо, у 2016 році Премію здобув Любомир Гузар, Верховний Архієпископ-емерит Української Греко-Католицької церкви, кардинал Католицької церкви. У 2017 році лауреатами стали професор Віденського університету, президент Міжнародної асоціації україністів Міхаель Мозер та академік, почесний професор Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Шаблій. У 2018 році перемогу здобула професорка Українського католицького університету та Українського вільного університету Ярослава Мельник та доцент кафедри Східноєвропейської історії Гельсінського університету Йоганнес Ремі. У 2019 році нагороду дістала докторка філології Міланського університету Марія Грація Бартоліні. У 2020 році лауреатом став професор кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ігор Сердюк.