У Києві відбулось відкрите засідання щодо державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
Сьогодні, 4 грудня, відбулось відкрите засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відтак, на засіданні ухвалили рішення НКРЕКП «Про затвердження Плану розвитку газорозподільної системи ПАТ «Львівгаз» на 2019-2028 роки».
У засіданні взяв участь заступник голови обласної державної адміністрації Роман Филипів та головний інженер ПАТ «Львівгаз» Богдан Гук.
«В частині амортизації, всі кошти спрямовані на підтримання мереж систем газопостачання в належному стані. Найбільша їх частина спрямована на реконструкцію та заміну газопроводів. Також передбачено 27 млн грн. на заміну індивідуальних лічильників», – зазначив Богдан Гук.
Як повідомив заступник директора департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження облдержадміністрації Михайло Грет, згідно з інвестиційною програмою ПАТ «Львівгаз» на 2019 рік передбачили заходи на суму 63,4 млн грн.
Новини за темою
Для безперебійної роботи критичної інфраструктури мешканців Львівщини закликають оплачувати комунальні послуги
17 березня 2022
Сьогодні Львівщина є гуманітарним коридором між Європою та областями, які зазнають найбільших руйнувань під час військових дій. Також Львівська область щодня приймає українців, які покидають свої домівки через війну. В області усі об’єкти критичної інфраструктури працюють належним чином. За три тижні війни на Львівщині не було значних перебоїв в роботі служб, що відповідають за комунальні послуги. Їх працівники цілодобово на сторожі безпеки та комфорту мешканців області. Надійна робота комунальних служб, в т.ч. підприємств електро-, газо-, тепло-, водопостачання в умовах воєнного стану може бути забезпечена виключно у випадку оплати за спожиті енергоносії. Відповідні служби забезпечують постійний доступ населення до газу, електрики та води. А це комфорт та безпека мешканців області та українців, які знайшли тут притулок. «Відтак, кожного закликаю зробити свій внесок у забезпечення безперебійної роботи об’єктів критичної інфраструктури, оплативши комунальні. Водночас особи, які займаються підбуренням та закликами про несплату комунпослуг, будуть виявлятися та до них будуть вживатися відповідні заходи», - зазначив керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА Богдан Кейван.
За Програмою підвищення енергоефективності мешканцям області відшкодували понад 2,8 млн гривень
25 березня 2021
Цього тижня мешканцям області в рамках Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки з обласного бюджету профінансовано понад 2,8 млн грн на відшкодування відсоткової ставки за кредитами, отриманими на впровадження заходів з енергозбереження. Суть Програми полягає в тому, що жителі області отримують кредити на впровадження енергозберігаючих заходів з відшкодуванням 5%-15% річних відсоткової ставки з обласного бюджету. У 2021 році в обласному бюджеті на реалізацію цієї частини Програми передбачено 11 млн гривень. Відшкодування відсоткової ставки за кредитами, отриманими фізичними особами на впровадження заходів з енергозбереження здійснюється з урахуванням індексу податкоспроможності територій (територіальних громад), що визначається станом на 1 січня кожного року, відповідно до вимог бюджетного законодавства, у таких обсягах: - для жителів територій з індексом фінансової спроможності до 0,65 включно – 15% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи; - для жителів територій з індексом фінансової спроможності від 0,65 до 0,80 включно – 10% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи; - для жителів територій з індексом фінансової спроможності від 0,81 до 1,00 – 5% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи; - для жителів територій з індексом фінансової спроможності більше 1,00 – 0% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи); - учасникам АТО (ООС) на сході України та членам сімей загиблих осіб в антитерористичній операції на сході України, багатодітним сім’ям – 15% річних відсоткової ставки. Операторами Програми на сьогодні є: ВАТ АКБ «Львів» ВАТ «Ощадбанк» АБ «Укргазбанк» КС«Анісія» КС «Вигода» КС «Самопоміч» КС «Довіра» КС «Бойківщина» «Враховуючи те, що споживання природного газу населенням області складає майже 60% від загального споживання в області, підвищення енергоефективності в побутовому секторі є надзвичайно важливим для енергонезалежності держави та скорочення викидів парникових газів. Підвищення ефективності енергоспоживання є також прямим шляхом для покращення добробуту та комфортних умов проживання мешканців області. Програма, шляхом здешевлення кредитних ресурсів, дозволяє більшій кількості мешканців швидше реалізувати заходи з підвищення енергоефективності», – зазначає директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Богдан Кейван.
На підвищення енергоефективності та розвиток відновлювальної енергетики скерували понад 25 млн грн
18 лютого 2021
Рішенням сесії Львівської обласної ради затвердили «Комплексну програму підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки». На її реалізацію у цьому році скерували 25 млн 560 тис грн. Комплексна програма є продовженням програм енергозбереження, які діяли в області починаючи з 2006 року. Вона містить у собі кращі механізми з попередніх програм та розширює сферу свого охоплення. Так, в частині підтримки мешканців області, які впроваджують заходи з підвищення енергоефективності та відновлювані джерела енергії, будуть працювати механізми: - відшкодування частини відсоткової ставки за кредитами отриманими на впровадження заходів з підвищення енергоефективності; - відшкодування частини тіла кредиту та частини вартості обладнання придбаного за власні кошти для мешканців, які впроваджують відновлювані джерела енергії. Зокрема - мережеві сонячні станції приватних домогосподарств, автономні сонячні станції, малі вітрові генератори, системи акумуляції енергії, теплові помпи різних типів, геліоколектори. Для ОСББ при роботі з програмами підвищення енергоефективності ДУ «Фонд енергоефективності» відшкодовуватимуть частину відсоткової ставки за кредитами. З метою підвищення енергоефективності у бюджетній сфері, окрім традиційних заходів з термомодернізації, роботи системи енергомоніторингу та проведення енергетичної сертифікації будівель, програмою передбачається ширше використання відновлюваних джерел енергії у бюджетній сфері та налагодження роботи систем енергетичного менеджменту відповідно до міжнародного стандарту ISO 50001. Програма передбачає і широку популяризаційну кампанію з енергозбереження, енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, метою якої є формування енергоефективного суспільства.
Проблемні питання діяльності шахти «Надія» розглянули в межах наради з Міненергетики
8 лютого 2021
Сьогодні, 8 лютого, під головуванням заступника Міністра енергетики Максима Немчинова відбулась онлайн-нарада щодо проблемних питань діяльності ПрАТ «Шахта «Надія» та початку підготовчих робіт з ліквідації підприємства. Про це інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА. Окрім Міненергетики, серед учасників також – представники Львівської ОДА, Червоноградської ОТГ, народні обранці, керівництво та профспілкові організації шахти. «Львівська облдержадміністрація постійно долучалась до врегулювання проблемних питань ПрАТ «Шахта «Надія» і надалі в межах своєї компетенції всіляко готова сприяти у їх вирішенні на місцевому та державному рівнях», - зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик. Так, серед розглянутих питань – заборгованість із заробітної плати перед шахтарями. А також заборгованість шахти за електроенергію. Як зазначили у департаменті, станом на сьогодні заборгованість перед працівниками шахти становить 36, 2 млн грн, а саме підприємство заборгувало за використану електроенергію - 13,6 млн гривень. Для врегулювання цих та інших проблемних питань в межах наради запропонували внести відповідні законодавчі ініціативи, до реалізації яких долучиться депутатський корпус, профільне Міністерство. Також керівництво шахти має погодити з енергопостачальними компаніями графік розтермінування заборгованості підприємства за спожиту електроенергію, та забезпечити його дотримання. Окрім цього, присутні наголосили на необхідності термінового підписання наказу Міненерго України, яким передбачається передача шахти «Надія» на ліквідацію та подальше фінансування її за бюджетною програмою «Заходи з ліквідації неперспективних вугледобувних підприємств». Додамо, що за сприяння ЛОДА у зазначеній програмі для ПрАТ «Шахта «Надія» на 2021 рік передбачено кошти в сумі 107 млн грн.
Споживачі Львівщини - серед лідерів по оплаті житлово-комунальних послуг в Україні
14 грудня 2020
За даними Державної служби статистики України, рівень розрахунків населення за спожиті житлово-комунальні послуги (без урахування газу та електроенергії) за січень-вересень 2020 року становив 102,8%, і є більшим ніж показник за аналогічний період минулого року, тоді він складав 100,5%. “Споживачі Львівської області серед лідерів по оплаті житлово-комунальних послуг в Україні з рівнем розрахунків - 103,8%", - зазначив директор департаменту житлово-комунального господарства Львівської ОДА Назарій Романчук. У розрізі послуг рівень розрахунків населення є таким: централізоване опалення та гаряче водопостачання – 117,1% (за січень-вересень 2019 року – 114,3%); водопостачання та водовідведення – 93,9% (за січень-вересень 2019 року – 93,1%). "Враховуючи, що оплата споживачами житлово-комунальних послуг напряму впливає на діяльність кожного підприємства галузі і надання ними життєвонеобхідних послуг та в умовах постійного росту вартості енергоносіїв та інших складових тарифів на житлово-комунальні послуги (в тому числі і підвищення соціальних стандартів) з метою сталого проходження опалювального сезону 2020/2021 років закликаємо споживачів і надалі підтримувати належний рівень розрахунків за спожиті житлово-комунальні послуги", - зазначив Назарій Романчук. Оксана Буй
Понад тисячу СЕС в приватних домогосподарствах: мешканці Львівщини активно використовують джерела відновлюваної енергетики
8 вересня 2020
Активно долучаються до використання відновлюваних джерел енергії мешканці Львівської області. В регіоні вже експлуатуються сонячні та вітрові електричні станції приватних домогосподарств, системи теплопостачання та гарячого водопостачання. Як розповіли у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА на сьогодні в приватних домогосподарствах області працює 1033 СЕС загальною потужністю 22,4 МВт та понад 1500 малих вітрових станцій, геліоколекторів та теплових помп. «Збільшення обсягів використання відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі регіону підвищує рівень диверсифікації джерел енергоносіїв, що сприяє зміцненню енергетичної незалежності держави», - зазначив директор департаменту Богдан Кейван. В межах реалізації «Програми енергозбереження для населення Львівщини на 2017 – 2020 роки» здійснюється відшкодування мешканцям області частини вартості обладнання, яке є ефективним механізмом стимулювання населення області до підвищення рівня використання альтернативних та відновлюваних джерел енергії з метою зменшення використання традиційних енергетичних ресурсів. Це в свою чергу зменшує шкідливий вплив на екологію області. В департаменті зазначили, що на сьогодні, вже відшкодовано 150 тис грн 6 мешканцям області. Ще 15 заявок перебуває на розгляді. В межах цієї ж програми діє відшкодування мешканцям 10% тіла кредиту на встановлення сонячних та вітрових електричних станцій приватних домогосподарств (але не більше відповідно 100 та 120 тис грн). На даний час відшкодовано 6 позичальникам 122,3 тис грн. «Закликаємо мешканців активно користуватись пільговими кредитами, встановлювати енергоефективне обладнання і відновлювальні джерела енергії та ощадно використовувати енергоресурси в своїх домівках»,- зазначив Богдан Кейван. Додамо, що Держенергоефективності запрезентувало брошуру про вітроустановки як альтернативне джерело електроенергії для домогосподарств. Брошура «Електроенергія з енергії вітру для Вашої родини», розроблена за підтримки ЄС у рамках Проекту ЄС Twinning «Розвиток відновлюваної енергетики України». «Для нас важливо поінформувати суспільство про різні джерела енергії та обладнання, завдяки яким можна стати енергонезалежним та економити на платіжках. Вітроустановки (ВЕС) – це ще одна можливість самостійно генерувати електроенергію і не залежати від постачальника», - прокоментував т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура. За словами Юрія Шафаренка, заступника Голови Держенергоефективності, серед переваг малопотужних вітрогенераторів: - генерація енергії навіть за дуже слабкого вітру – від 3-4 м/с; - енергопостачання впродовж всього року; - можливість використання комбінованої вітрової та сонячної електростанції (за єдиним тарифом); - екологічність виробництва електроенергії; - підтримка стабільного електропостачання за допомогою акумуляторів; - незначний шумовий та електромагнітний вплив завдяки використанню малопотужних установок. При встановленні ВЕС потрібно враховувати рельєф, «вітрове затінення» від будинків та дерев. Для роботи вітроустановки домогосподарства достатньо середньорічної швидкості вітру близько 5 м/с. Детальніше про ВЕС дізнавайтеся у брошурі, а саме: види вітроустановок; процедуру встановлення; орієнтовні розрахунки витрат та вигоди; успішні історії. Завантажуйте, читайте та діліться із близькими, рідними та друзями. Довідково Усі 5 брошур та відеоролик у рамках кампанії «Чиста енергія для Вашої родини» можна переглянути на сайті Держенергоефективності. Юлія Савостейко
В області діє механізм підтримки ОСББ для впровадження заходів з підвищення енергоефективності
26 Червня 2020
Для органів місцевого самоврядування провели онлайн тренінг «Стимулювання підвищення енергоефективності житлового фонду на місцевих рівнях». Як наголосили у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА підвищення енергоефективності в житловому фонді – важливий елемент боротьби зі змінами клімату. Тренінг провели регіональний консультант у Львівській області Програми підтримки Фонду енергоефективності Галина Когут та начальник управління енергозбереження департаменту Андрій Якубовський. В межах семінару обговорили важливі аспекти місцевих програм підтримки, серед яких простота і прозорість, рівний доступ, сталі правила гри та уніфікація з програмами ДУ «Фонд енергоефективності». Як розповіли у департаменті сьогодні в межах програми «Енергозбереження для населення Львівщини» передбачено механізм підтримки об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження заходів з підвищення енергоефективності за умови роботи з Державною установою «Фонд енергоефективності». Механізм передбачає відшкодування відсоткової ставки на рівні облікової ставки НБУ у перший рік кредитування. «Надзвичайно важливим є також забезпечення підтримки на місцевому рівні», - наголосили у департаменті. Станом на сьогодні 14 ОСББ Львівської області мають погодження заявки ДУ «Фонд енергоефективності». «Підвищення енергоефективності у житловому фонді є надзвичайно важливим оскільки близько 60% паливно-енергетичних ресурсів в області використовується фізичними особами на потреби домогосподарств. Комплексна термомодернізація житлового фонду не тільки дозволить скоротити енергоспоживання, а відтак і зменшити вартість платіжок за тепло, а й підвищить комфортні умови проживання, зменшить навантаження на комунальні служби міст, підвищить енергонезалежність та зменшить викиди парникових газів», - зазначив директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА Богдан Кейван. ДУ «Фонд енергоефективності» компенсує на грантових умовах до 70% коштів залучених на підвищення енергоефективності. З детальною інформацією про ДУ «Фонд енергоефективності» можна ознайомитись на сайті.
З’явився освітній серіал «Оплата комуналки он-лайн. Залишайся вдома»
10 квітня 2020
Міністерство цифрової трансформації України спільно із сервісом онлайн-платежів та переказів Portmone.com (http://portmone.com/) презентували освітній серіал «Оплата комуналки он-лайн. Залишайся вдома». Мета освітнього серіалу – навчити громадян, особливо людей поважного віку, різним способам оплати комунальних платежів, не виходячи з дому. Оплата комунальних платежів он-лайн – це єдиний безпечний для здоров’я варіант оплати під час карантину. Участь в освітньому серіалі взяв заслужений майстер спорту України Василь Вірастюк. Освітній серіал складається із 7 серій. Теми серій охоплюють оплату комунальних платежів на сайтах комунальних підприємств, за допомогою платіжного сервісу, на сайтах банків, у мобільних застосунках банків. Освітній серіал вже доступний на платформі Дія.Цифрова освіта. «Вже час від довжелезних черг перейти до оплати комуналки у кілька кліків з власного смартфона або комп’ютера. Сучасні технології спрощують життя, мінімізують рутину. Але є завдання, які залежать від нашої волі, – навчитись застосовувати технології. Ми вирішили, що не буде більш правильного моменту запустити освітній серіал про оплату комуналки он-лайн, ніж в часи карантину. Йдеться не лише про зручність, а в першу чергу про безпеку», — підкреслила заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан. «Зараз потрібно максимально пояснити нашим громадянам про такі можливості оплати комуналки он-лайн. Для декого це буде вперше, для декого щось нове, для декого буде деякий острах. Але, як показує прогресивна частина суспільства, це працює. І це зменшує навіть фінансове навантаження на платників. Тому що при оплаті через певні інтернет-ресурси або відсутня комісія, або вона значно менше, ніж стягують у банках. Тому ми як Міністерство соціальної політики закликаємо долучатися до таких прогресивних речей і оплачувати житлово-комунальні послуги он-лайн або дистанційно», – зазначив заступник Міністра соціальної політики Віталій Музиченко. «Є два основних принципи цифрової гігієни при оплаті он-лайн. Перше – ви здійснюєте ці оплати на надійних і захищених Інтернет-ресурсах, які відповідають високим рівням безпеки. Це сервіси онлайн-платежів, сервіси банків і сайти комунальних компаній. Друге правило – ви ніколи нікому не передаєте свої карткові дані або дані доступів до ваших особистих кабінетів», – наголосив генеральний директор сервісу онлайн-платежів та переказів Portmone.com Святослав Комаха.
Мешканцям Львівщини рекомендують оплачувати комунальні послуги за допомогою онлайн-сервісів
3 квітня 2020
2 квітня 2020 року Міністерством розвитку громад та територій України була проведена селекторна нарада стосовно проблем діяльності підприємств житлово-комунального господарства в умовах карантину. За результатами вказаної наради Мінрегіоном наголошено на необхідності роботи підприємств житлово-комунальної сфери у штатному режимі та зазначено, що Урядом запроваджено ряд першочергових кроків та заходів на підтримку населення під час карантину, серед яких – визначення на законодавчому рівні забезпечення безперервного надання комунальних послуг, а також заборона у період карантину та протягом 30 днів після його закінчення нараховувати та стягувати штрафи та пені за несвоєчасну сплату. Проте також було акцентовано увагу на те, що вказане рішення не означає повного скасування оплати за комунальні послуги, оскільки забезпечення стабільного функціонування підприємств сфери ЖКГ напряму залежить від їхнього стану оплати спожитих для виробництва та надання відповідних послуг енергоносіїв. Підбиваючи підсумки наради, наголосили, що з метою запобігання поширення коронавірусу (COVID-19), недопущення його негативного впливу на здоров’я людей та стабільного життєзабезпечення необхідно вжити усіх можливих заходів щодо здійснення споживачами онлайн платежів за спожиті житлово-комунальні послуги через особисті кабінети на сайтах підприємств-виконавців послуг, управителів багатоквартирних будинків, та за допомогою інших можливих і загальнодоступних сервісів (Приват 24, Ощад 24, iPay, Portmone тощо).
ОСББ отримали додатковий час для прийняття рішення щодо вибору моделі договорів на комунальні послуги
1 квітня 2020
Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (проект реєстр.№3275), яким, зокрема, переноситься кінцева дата переукладення договорів співвласників багатоквартирних будинків з виконавцями комунальних послуг. Про це інформують у Міністерстві розвитку громад та територій України. Отже співвласники багатоквартирних будинків мають обрати модель договору на комунальні послуги (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) не до 1 травня 2020 року, як було визначено в Законі України «Про житлово-комунальні послуги», а упродовж п’яти місяців з дня заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. Співвласники багатоквартирних будинків, незалежно від обраної ними форми управління будинком, зобов’язані прийняти рішення щодо кожного виду комунальної послуги, а виконавці комунальних послуг – укласти із ними договори про надання комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
Підприємців Львівщини запрошують на Міжнародну конференцію щодо розвитку сонячної енергетики
28 лютого 2020
Упродовж 7-9 квітня у Києві відбудеться головна бізнес-подія регіону у сфері сонячної енергетики - CISOLAR 2020, 9-та Міжнародна конференція та виставка сонячної енергетики Центральної та Східної Європи. Питання нових законодавчих умов розвитку галузі та можливих ризиків будуть у центрі уваги провідної бізнес-конференції сонячної енергетики CISOLAR 2020. Цього року на заході будуть присутніми понад 500 делегатів та видатних спікерів з більш ніж 40 країн. Також у центрі уваги заходу буде тема розподіленої генерації та технологій зберігання енергії, будуть представлені останні світові тренди та успішні бізнес-моделі сонячної енергетики, а також новітні технологічні рішення та сервіси. Окрім сонячних електростанцій великої потужності в Україні продовжує активно зростати сегмент домашніх СЕС. Зокрема, на Львівщині станом на 1 лютого є 914 діючих сонячних установок приватних домогосподарств потужністю понад 19,52 МВт. Лінійку потужних заходів доповнять B2B та B2C зустрічі, під час яких проводять переговори, укладають угоди та підписують контракти. Запрошуємо представників Львівщини: підприємств, установ та громадських організацій, наукових працівників та мешканців області, які цікавляться відновлюваною енергетикою до участі у зазначеному заході. Зареєструватись та отримати більш детальну інформацію про CISOLAR 2020, 9-ту Міжнародну Конференцію та Виставка сонячної енергетики Центральної та Східної Європи можна дізнатись за адресою: https://ua.cis-solar.com/
Львівська ОДА підписала угоду з «Укртранснафта» щодо розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів області
7 серпня 2019
Сьогодні, 7 серпня, Львівська ОДА, Львівська обласна рада та Акціонерне товариство «Укртранснафта» підписали угоду про співробітництво щодо розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів Львівської області. Меморандум передбачає фінансування соціальних проектів на 2019 рік. Зокрема, це проекти з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання об’єктів соціальної та дорожньої інфраструктури населених пунктів Львівської області, які сприятимуть розвитку нафтогазової галузі на території області та підвищення енергетичної безпеки України в цілому. Загалом цьогоріч планують профінансувати 9 об’єктів на суму 10 млн грн. «Сьогодні ми підписуємо фінансовий документ, який дасть можливість скерувати ті кошти, які були раніше обумовлені, на розвиток об’єктів соціально-економічної, житлово-комунальної інфраструктури Львівської області. Хочу подякувати «Укртранснафті» за позицію відповідального українського бізнесу, яка проявляється не тільки в сплаті податків, зборі промислових платежів, але й у тому, що підприємство дбає про працівників та населені пункти області, вкладаючи кошти в їхній розвиток. Той фінансовий ресурс, який буде спрямований і на вуличне освітлення, і на закупівлю обладнання для медичних закладів та реконструкцію загальноосвітніх навчальних закладів, а також інші об’єкти - це те, на чому Львівська облдержадміністрація та Львівська обласна рада акцентують свою увагу впродовж останніх років», - зазначив заступник голови Львівської ОДА Роман Филипів. Додамо, що угода є продовженням дії Меморандуму, підписаного учасниками у березні.