Понад тисячу СЕС в приватних домогосподарствах: мешканці Львівщини активно використовують джерела відновлюваної енергетики
8 вересня 2020р, Новини. Прес-служба ОДА, Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства
Активно долучаються до використання відновлюваних джерел енергії мешканці Львівської області. В регіоні вже експлуатуються сонячні та вітрові електричні станції приватних домогосподарств, системи теплопостачання та гарячого водопостачання.
Як розповіли у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА на сьогодні в приватних домогосподарствах області працює 1033 СЕС загальною потужністю 22,4 МВт та понад 1500 малих вітрових станцій, геліоколекторів та теплових помп.
«Збільшення обсягів використання відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі регіону підвищує рівень диверсифікації джерел енергоносіїв, що сприяє зміцненню енергетичної незалежності держави», - зазначив директор департаменту Богдан Кейван.
В межах реалізації «Програми енергозбереження для населення Львівщини на 2017 – 2020 роки» здійснюється відшкодування мешканцям області частини вартості обладнання, яке є ефективним механізмом стимулювання населення області до підвищення рівня використання альтернативних та відновлюваних джерел енергії з метою зменшення використання традиційних енергетичних ресурсів.
Це в свою чергу зменшує шкідливий вплив на екологію області.
В департаменті зазначили, що на сьогодні, вже відшкодовано 150 тис грн 6 мешканцям області. Ще 15 заявок перебуває на розгляді.
В межах цієї ж програми діє відшкодування мешканцям 10% тіла кредиту на встановлення сонячних та вітрових електричних станцій приватних домогосподарств (але не більше відповідно 100 та 120 тис грн).
На даний час відшкодовано 6 позичальникам 122,3 тис грн.
«Закликаємо мешканців активно користуватись пільговими кредитами, встановлювати енергоефективне обладнання і відновлювальні джерела енергії та ощадно використовувати енергоресурси в своїх домівках»,- зазначив Богдан Кейван.
Додамо, що Держенергоефективності запрезентувало брошуру про вітроустановки як альтернативне джерело електроенергії для домогосподарств. Брошура «Електроенергія з енергії вітру для Вашої родини», розроблена за підтримки ЄС у рамках Проекту ЄС Twinning «Розвиток відновлюваної енергетики України».
«Для нас важливо поінформувати суспільство про різні джерела енергії та обладнання, завдяки яким можна стати енергонезалежним та економити на платіжках. Вітроустановки (ВЕС) – це ще одна можливість самостійно генерувати електроенергію і не залежати від постачальника», - прокоментував т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура.
За словами Юрія Шафаренка, заступника Голови Держенергоефективності, серед переваг малопотужних вітрогенераторів:
- генерація енергії навіть за дуже слабкого вітру – від 3-4 м/с;
- енергопостачання впродовж всього року;
- можливість використання комбінованої вітрової та сонячної електростанції (за єдиним тарифом);
- екологічність виробництва електроенергії;
- підтримка стабільного електропостачання за допомогою акумуляторів;
- незначний шумовий та електромагнітний вплив завдяки використанню малопотужних установок.
При встановленні ВЕС потрібно враховувати рельєф, «вітрове затінення» від будинків та дерев. Для роботи вітроустановки домогосподарства достатньо середньорічної швидкості вітру близько 5 м/с.
Детальніше про ВЕС дізнавайтеся у брошурі, а саме: види вітроустановок; процедуру встановлення; орієнтовні розрахунки витрат та вигоди; успішні історії.
Завантажуйте, читайте та діліться із близькими, рідними та друзями.
Довідково
Усі 5 брошур та відеоролик у рамках кампанії «Чиста енергія для Вашої родини» можна переглянути на сайті Держенергоефективності.
Юлія Савостейко
Ключові слова:
відновлювальна енергетикавітрові електростанціїдомогосподарстваПЕКсонячні електростанціїНовини за темою
На Львівщині за встановлене обладнання, що використовує відновлювальну енергетику відшкодували 105 тисяч гривень
30 грудня 2021
В межах «Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки» ще сімом учасникам відшкодовано частину вартості сонячних електричних станцій приватних домогосподарств на загальну суму 105 тисяч гривень. Від початку дії Програми 68 мешканцям області відшкодовано 1 млн 97 тисяч гривень. Станом на 1 грудня поточного року 1794 сонячних електростанцій працює у приватних домогосподарствах області, загальна потужність яких складає 42,7 МВт. Вироблену генерувальними установками електроенергію використовують для власних потреб, а надлишок відпускають в мережі енергетичних компаній за «зеленим» тарифом. «23 грудня на сесії Львівської обласної ради ухвалили рішення №335 «Про внесення змін до Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021 – 2025 роки», в якому, зокрема передбачено в обласному бюджеті на 2022 рік фінансування даного напрямку Програми у розмірі 1,5 млн гривень. Отож, запрошуємо жителів області скористатись фінансовою підтримкою в межах зазначеної Програми у 2022 році», - зазначив т.в.о. директора департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Мар’ян Мороз.
На Львівщині за встановлене обладнання, що використовує відновлювану енергію, відшкодували майже 270 тисяч
11 серпня 2021
В межах «Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки» 17 учасникам відшкодовано частину вартості сонячних електричних станцій приватних домогосподарств на загальну суму 268,6 тис. грн. З початку дії Програми 28 мешканцям області відшкодовано понад 460 тис. грн. На розгляді перебуває ще 6 заявок. Станом на 1 серпня, 1524 сонячні електростанції працює у приватних домогосподарствах області, загальна потужність яких складає 35,46 МВт. Лише у липні цього року було змонтовано та введено в експлуатацію 83 нові станції. Вироблену генеруючими установками електроенергію використовують для власних потреб, а надлишок відпускають в мережі енергетичних компаній за «зеленим» тарифом. Сонячні електростанції дають можливість: забезпечувати потреби домогосподарств та громад в електроенергії; зменшувати залежність від імпорту традиційних енергоресурсів; заощаджувати на рахунках за електроенергію; бути автономними; стимулювати роботу вітчизняного бізнесу у суміжних галузях; підвищувати якість та стабільність постачання електроенергії. «Запрошуємо жителів області, які встановлюють у цьому році сонячні, малі вітрові електричні станції, теплові помпи, геліоколектори та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них, скористатись фінансовою підтримкою в межах зазначеної Програми», - зазначив т.в.о. директора департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Мар’ян Мороз. В межах Програми існує два напрями відшкодування: частини вартості обладнання, що використовує відновлювані джерела енергії та яке придбане і встановлене фізичними особами за власні кошти; частини тіла кредиту, отриманого в банківських установах та залученого фізичними особами на встановлення обладнання і систем, що використовують відновлювані джерела енергії. У першому випадку заявнику - фізичній особі для участі в Програмі по частковому відшкодуванню вартості обладнання, систем та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них, що використовують відновлювані джерела енергії, які придбані та встановлені за власні кошти, необхідно звернутись із заявкою та переліком документів. У другому випадку для участі в Програмі необхідно звернутись до банківських установ, а саме ПАТ АБ «Укргазбанк», АТ «Ощадбанк», ПАТ АКБ «Львів».
Жителям області продовжують відшкодовувати кошти за впровадження відновлювальних джерел енергії
30 липня 2021
Напередодні, 29 липня, відбулось чергове засідання комісії з питань відшкодування з обласного бюджету частини вартості обладнання, що використовує відновлювальні джерела енергії та яке придбане й встановлене фізичними особами за власні кошти. Йдеться про «Комплексну програму підвищення енергоефективності, енергоощадження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки». Про це інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації. На засіданні розглянули 21 заявку від жителів Львівщини, 17 з яких вирішені позитивно. Загальна сума відшкодування складає понад 268 тис. грн. Цей фінансовий ресурс буде незабаром перерахований на поточні рахунки фізичних осіб - учасників Програми. «Чинна Програма є стимулом до використання відновлюваних джерел енергії та розвитку відновлюваної енергетики Львівщини. Запрошуємо жителів області, які встановлюють у цьому році сонячні, малі вітрові електричні станції, теплові помпи ґрунтового та повітряного типу, геліоколектори та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них, скористатись підтримкою в межах зазначеної Програми», - повідомив директор департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Богдан Кейван. Довідково: На сьогодні на Львівщині є 1441 наявна сонячна установка приватних домогосподарств потужністю понад 33,1 МВт. Вироблену генерувальними установками електроенергію використовують для власних потреб, а надлишок відпускають в мережі енергетичних компаній за «зеленим» тарифом.
Дітей запрошують взяти участь у конкурсі малюнків та графічної анімації «Сонце – джерело енергії!»
31 березня 2021
Департамент паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської облдержадміністрації нагадує, що триває конкурс малюнків та графічної анімації та тему: «Сонце – джерело енергії!». Акцентуємо увагу на тому, що при виконанні робіт потрібно враховувати сонячну енергію, як відновлюване джерело енергії (сонячні електростанції, сонячні електричні панелі, сонячні геліоколектори). Роботи підписувати, зазначивши: ПІБ, назву школи, клас та вік учня, а також номер телефону. Малюнки обов’язково надсилати у сканованому вигляді на електронну скриньку: vdelviv@ukr.net до 20 квітня 2021 року. Довідково: Юні художники змагатимуться у чотирьох категоріях: конкурси малюнків для дітей молодшого шкільного віку 6-10 років, для дітей середнього віку 11-15 років, старшого віку 16-17 років та конкурс графічної анімації. Міжнародний День Сонця відзначається 3 травня, з метою привернути увагу громадськості до можливості використання відновлювальних джерел енергії.
За Програмою підвищення енергоефективності мешканцям області відшкодували понад 2,8 млн гривень
25 березня 2021
Цього тижня мешканцям області в рамках Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки з обласного бюджету профінансовано понад 2,8 млн грн на відшкодування відсоткової ставки за кредитами, отриманими на впровадження заходів з енергозбереження. Суть Програми полягає в тому, що жителі області отримують кредити на впровадження енергозберігаючих заходів з відшкодуванням 5%-15% річних відсоткової ставки з обласного бюджету. У 2021 році в обласному бюджеті на реалізацію цієї частини Програми передбачено 11 млн гривень. Відшкодування відсоткової ставки за кредитами, отриманими фізичними особами на впровадження заходів з енергозбереження здійснюється з урахуванням індексу податкоспроможності територій (територіальних громад), що визначається станом на 1 січня кожного року, відповідно до вимог бюджетного законодавства, у таких обсягах: - для жителів територій з індексом фінансової спроможності до 0,65 включно – 15% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи; - для жителів територій з індексом фінансової спроможності від 0,65 до 0,80 включно – 10% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи; - для жителів територій з індексом фінансової спроможності від 0,81 до 1,00 – 5% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи; - для жителів територій з індексом фінансової спроможності більше 1,00 – 0% річних відсоткової ставки кредитно-фінансової установи); - учасникам АТО (ООС) на сході України та членам сімей загиблих осіб в антитерористичній операції на сході України, багатодітним сім’ям – 15% річних відсоткової ставки. Операторами Програми на сьогодні є: ВАТ АКБ «Львів» ВАТ «Ощадбанк» АБ «Укргазбанк» КС«Анісія» КС «Вигода» КС «Самопоміч» КС «Довіра» КС «Бойківщина» «Враховуючи те, що споживання природного газу населенням області складає майже 60% від загального споживання в області, підвищення енергоефективності в побутовому секторі є надзвичайно важливим для енергонезалежності держави та скорочення викидів парникових газів. Підвищення ефективності енергоспоживання є також прямим шляхом для покращення добробуту та комфортних умов проживання мешканців області. Програма, шляхом здешевлення кредитних ресурсів, дозволяє більшій кількості мешканців швидше реалізувати заходи з підвищення енергоефективності», – зазначає директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Богдан Кейван.
На підвищення енергоефективності та розвиток відновлювальної енергетики скерували понад 25 млн грн
18 лютого 2021
Рішенням сесії Львівської обласної ради затвердили «Комплексну програму підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки». На її реалізацію у цьому році скерували 25 млн 560 тис грн. Комплексна програма є продовженням програм енергозбереження, які діяли в області починаючи з 2006 року. Вона містить у собі кращі механізми з попередніх програм та розширює сферу свого охоплення. Так, в частині підтримки мешканців області, які впроваджують заходи з підвищення енергоефективності та відновлювані джерела енергії, будуть працювати механізми: - відшкодування частини відсоткової ставки за кредитами отриманими на впровадження заходів з підвищення енергоефективності; - відшкодування частини тіла кредиту та частини вартості обладнання придбаного за власні кошти для мешканців, які впроваджують відновлювані джерела енергії. Зокрема - мережеві сонячні станції приватних домогосподарств, автономні сонячні станції, малі вітрові генератори, системи акумуляції енергії, теплові помпи різних типів, геліоколектори. Для ОСББ при роботі з програмами підвищення енергоефективності ДУ «Фонд енергоефективності» відшкодовуватимуть частину відсоткової ставки за кредитами. З метою підвищення енергоефективності у бюджетній сфері, окрім традиційних заходів з термомодернізації, роботи системи енергомоніторингу та проведення енергетичної сертифікації будівель, програмою передбачається ширше використання відновлюваних джерел енергії у бюджетній сфері та налагодження роботи систем енергетичного менеджменту відповідно до міжнародного стандарту ISO 50001. Програма передбачає і широку популяризаційну кампанію з енергозбереження, енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, метою якої є формування енергоефективного суспільства.
Проблемні питання діяльності шахти «Надія» розглянули в межах наради з Міненергетики
8 лютого 2021
Сьогодні, 8 лютого, під головуванням заступника Міністра енергетики Максима Немчинова відбулась онлайн-нарада щодо проблемних питань діяльності ПрАТ «Шахта «Надія» та початку підготовчих робіт з ліквідації підприємства. Про це інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА. Окрім Міненергетики, серед учасників також – представники Львівської ОДА, Червоноградської ОТГ, народні обранці, керівництво та профспілкові організації шахти. «Львівська облдержадміністрація постійно долучалась до врегулювання проблемних питань ПрАТ «Шахта «Надія» і надалі в межах своєї компетенції всіляко готова сприяти у їх вирішенні на місцевому та державному рівнях», - зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик. Так, серед розглянутих питань – заборгованість із заробітної плати перед шахтарями. А також заборгованість шахти за електроенергію. Як зазначили у департаменті, станом на сьогодні заборгованість перед працівниками шахти становить 36, 2 млн грн, а саме підприємство заборгувало за використану електроенергію - 13,6 млн гривень. Для врегулювання цих та інших проблемних питань в межах наради запропонували внести відповідні законодавчі ініціативи, до реалізації яких долучиться депутатський корпус, профільне Міністерство. Також керівництво шахти має погодити з енергопостачальними компаніями графік розтермінування заборгованості підприємства за спожиту електроенергію, та забезпечити його дотримання. Окрім цього, присутні наголосили на необхідності термінового підписання наказу Міненерго України, яким передбачається передача шахти «Надія» на ліквідацію та подальше фінансування її за бюджетною програмою «Заходи з ліквідації неперспективних вугледобувних підприємств». Додамо, що за сприяння ЛОДА у зазначеній програмі для ПрАТ «Шахта «Надія» на 2021 рік передбачено кошти в сумі 107 млн грн.
Понад тисячу господарств області вже використовують сонячну енергетику для власних потреб
16 листопада 2020
Сьогодні мешканці області активно долучаються до використання відновлюваних джерел енергії. Так станом на початок листопада, на Львівщині приватні домогосподарства експлуатують 1117 сонячних установок. Їх загальна потужність 24,47 МВт. Також як інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА мешканці встановлюють теплові насоси або твердопаливні котли для опалення, геліоколектори – для нагріву води тощо. В департаменті додають, що сьогодні дуже важливо популяризувати відновлювані джерела енергії. «Ефективне енергоспоживання та перехід на «чисті» джерела енергії - це надзвичайно актуальне питання. Впровадивши енергоефективні заходи, кожна родина збереже тепло в оселі та кошти з сімейного бюджету»,- зазначив керівник департаменту Богдан Кейван. Зокрема, з метою популяризації, Держенергоефективності розробило відеоролик, брошури та веббанери «Чиста енергія для Вашої родини!». Тут у доступній формі описані переваги відновлювальних джерел енергії не лише для домогосподарств, а й для економічного розвитку регіонів та держави в цілому. «Використовуйте чисту енергію та заощаджуйте на комунальних платіжках. Також, не забуваємо, що чиста енергія – це чисте довкілля, а значить – здоров’я наших нащадків. Долучайтеся до глобального тренду використання чистих джерел енергії із користю для своєї родини та громади», - йдеться у відеоролику. Матеріали доступні за посиланням.
Мешканці Львівщини активно використовують енергію сонця у власних домівках
16 вересня 2020
Сьогодні мешканці області активно використовують відновлювальні джерела енергії. Вони встановлюють сонячні електростанції, утворену енергію застосовують для власних потреб або ж реалізують за «зеленим тарифом». Власники СЕС кажуть: інвестиція вже сьогодні приносить вигоду і є екологічною для довкілля. Облаштував свою домівку сонячними панелями Дмитро Мадженков. Чоловік мешкає у селі Скнилів на Пустомитівщині. Станція потужністю 10 кВт складається із 42 панелей та, за словами власника, щомісяця економить приблизно 1,5 тисячі гривень оплати за електроенергію. «З використанням сонячних панелей фактично енергія для будинку є безкоштовною і ще плюс 5-6 тисяч гривень в місяць - прибуток», - зазначив власник СЕС. Дмитро Мадженков розповідає, власна СЕС не лише дає економічну вигоду, забезпечує життєдіяльність будинку, але й його незалежне функціонування. «Оскільки на місцевості, якій я мешкаю, є проблеми з електрикою, власна СЕС вирішує це питання, адже забезпечує своєрідну незалежність функціонування будинку. Вартість такої СЕС – 9 тисяч доларів, очікую, що така інвестиція окупиться через 4 роки»,- зазначив він. Частково для власних потреб і в мережу енергію сонця використовує Іван Дорош. Чоловік – львів’янин, домашню СЕС встановив за порадою знайомих, цю його ініціативу підтримала родина. Розраховує, що СЕС окупиться через 5-6 років. «Якщо гарна сонячна погода 10 % йде на власне користування, все інше в мережу»,- розповів власник СЕС. Дещо незвичну бізнес-ідею реалізувала у власному господарстві мешканка Пустомит Ольга Моісєєва. Сонячна електростанція розміщена на трекері. Установка автоматично змінює положення відповідно до руху сонця, таким чином максимально акумулює сонячну енергію. «Я давно мріяла про встановлення сонячних панелей, але оскільки для встановлення наземної станції в нас недостатньо місця, то ми вирішили встановити таку своєрідну станцію – «повітряну». 9,5 кВт, 28 панелей. Від грудня 2019 року ми віддали в мережу десь приблизно 10 тис кВт⋅год»,- розповіла Ольга Моісєєва. Надлишок енергії, яка виробляється, використовується не для власного споживання, а для віддачі в електричну мережу. В планах власниці – встановлення панелей для власного споживання, зокрема для вуличного освітлення тощо. Усі власники СЕС є учасниками Програми енергозбереження для населення Львівщини на 2017 – 2020 роки». «Програма працює з 2006 року. Були запроваджені нові механізми підтримки мешканців, які встановлюють відновлювані джерела енергії. Програма передбачає компенсацію 10 % вартості коштів на різні джерела відновлювальної енергії: СЕС, теплові помпи, малі вітрові станції, геліоколектори для виробництва гарячої води та опалення», - розповів начальник управління енергозбереження департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА Андрій Якубовський. В департаменті зазначили, що на сьогодні, вже відшкодовано відсоток вартості 19 мешканцям області на понад 440 тис грн. Додамо, що вже понад 1050 домогосподарств області встановили приватні сонячні електростанції. Загальна їх потужність понад 23 МВт.
Мешканці області активно користуються перевагами відновлювальної енергетики
14 серпня 2020
Станом на сьогодні понад тисяча власників приватних домогосподарств на Львівщині встановили сонячні електростанції для вироблення електроенергії. Сумарна потужність цих станцій складає 22,34 МВт. Про це інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА. У Львівській області також експлуатується більше тисячі малих вітрових електростанцій, сонячних електростанцій, систем теплопостачання та гарячого водопостачання приватних домогосподарств з використанням відновлюваних джерел енергії, які встановлені за власні кошти. Все частіше в системах теплопостачання використовуються теплові помпи. «Використовуючи відновлювані джерела енергії ми запобігаємо змінам клімату, які негативно впливають на всі аспекти нашого життя – здоров’я, сільське господарство, рослинний та тваринний світ. Екстремальні погодні умови, такі як повені і посухи, стаються частіше саме внаслідок змін клімату. Відновлювальна енергетика може забезпечити повну або часткову енергонезалежність приватних домогосподарств, підприємств агропромислового комплексу, як невеликих фермерських господарств так і великих агрокомпаній, промислові об’єкти, бізнес-центри, туристичні об’єкти та торговельно-розважальних об’єктів. Сучасними технологіями відновлювальної енергетики можна забезпечити повну потребу в тепловій енергії, гарячому водопостачанні, електроенергії та кондиціонуванні», - розповів директор департаменту Богдан Кейван. Власники сонячних електростанцій приватних домогосподарств використовують енергію сонця для власних потреб, а надлишок «сонячної» енергії відпускають в мережі енергетичних компаній за «зеленим» тарифом. За І півріччя 2020 року у Львівській області власниками приватних сонячних станцій сплачено до бюджетів різних рівнів (в тому числі міст, ОТГ та районів) більше 9,8 млн грн податків на доходи фізичних осіб. Законодавством закріплено «зелений» тариф до 2030 року. Нагадаємо, що в області діє Програма енергозбереження для населення Львівщини, в межах якої працюють механізми підтримки мешканців області, які встановлюють за власні та кредитні кошти відновлювальні джерела енергії – сонячні електричні станції, теплові помпи, геліоколектори та малі вітроенергетичні установки . За роз'ясненнями щодо участі у програмі можна звертатись в управління енергозбереження департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження облдержадміністрації (електронна скринька: vdelviv@ukr.net).
Мешканці області активно користуються перевагами відновлювальної енергетики
14 серпня 2020
Станом на сьогодні понад тисяча власників приватних домогосподарств на Львівщині встановили сонячні електростанції для вироблення електроенергії. Сумарна потужність цих станцій складає 22,34 МВт. Про це інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА. У Львівській області також експлуатується більше тисячі малих вітрових електростанцій, сонячних електростанцій, систем теплопостачання та гарячого водопостачання приватних домогосподарств з використанням відновлюваних джерел енергії, які встановлені за власні кошти. Все частіше в системах теплопостачання використовуються теплові помпи. «Використовуючи відновлювані джерела енергії ми запобігаємо змінам клімату, які негативно впливають на всі аспекти нашого життя – здоров’я, сільське господарство, рослинний та тваринний світ. Екстремальні погодні умови, такі як повені і посухи, стаються частіше саме внаслідок змін клімату. Відновлювальна енергетика може забезпечити повну або часткову енергонезалежність приватних домогосподарств, підприємств агропромислового комплексу, як невеликих фермерських господарств так і великих агрокомпаній, промислові об’єкти, бізнес-центри, туристичні об’єкти та торговельно-розважальних об’єктів. Сучасними технологіями відновлювальної енергетики можна забезпечити повну потребу в тепловій енергії, гарячому водопостачанні, електроенергії та кондиціонуванні», - розповів директор департаменту Богдан Кейван. Власники сонячних електростанцій приватних домогосподарств використовують енергію сонця для власних потреб, а надлишок «сонячної» енергії відпускають в мережі енергетичних компаній за «зеленим» тарифом. За І півріччя 2020 року у Львівській області власниками приватних сонячних станцій сплачено до бюджетів різних рівнів (в тому числі міст, ОТГ та районів) більше 9,8 млн грн податків на доходи фізичних осіб. Законодавством закріплено «зелений» тариф до 2030 року. Нагадаємо, що в області діє Програма енергозбереження для населення Львівщини, в межах якої працюють механізми підтримки мешканців області, які встановлюють за власні та кредитні кошти відновлювальні джерела енергії – сонячні електричні станції, теплові помпи, геліоколектори та малі вітроенергетичні установки . За роз'ясненнями щодо участі у програмі можна звертатись в управління енергозбереження департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження облдержадміністрації (електронна скринька: vdelviv@ukr.net).
В області діє механізм підтримки ОСББ для впровадження заходів з підвищення енергоефективності
26 Червня 2020
Для органів місцевого самоврядування провели онлайн тренінг «Стимулювання підвищення енергоефективності житлового фонду на місцевих рівнях». Як наголосили у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА підвищення енергоефективності в житловому фонді – важливий елемент боротьби зі змінами клімату. Тренінг провели регіональний консультант у Львівській області Програми підтримки Фонду енергоефективності Галина Когут та начальник управління енергозбереження департаменту Андрій Якубовський. В межах семінару обговорили важливі аспекти місцевих програм підтримки, серед яких простота і прозорість, рівний доступ, сталі правила гри та уніфікація з програмами ДУ «Фонд енергоефективності». Як розповіли у департаменті сьогодні в межах програми «Енергозбереження для населення Львівщини» передбачено механізм підтримки об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження заходів з підвищення енергоефективності за умови роботи з Державною установою «Фонд енергоефективності». Механізм передбачає відшкодування відсоткової ставки на рівні облікової ставки НБУ у перший рік кредитування. «Надзвичайно важливим є також забезпечення підтримки на місцевому рівні», - наголосили у департаменті. Станом на сьогодні 14 ОСББ Львівської області мають погодження заявки ДУ «Фонд енергоефективності». «Підвищення енергоефективності у житловому фонді є надзвичайно важливим оскільки близько 60% паливно-енергетичних ресурсів в області використовується фізичними особами на потреби домогосподарств. Комплексна термомодернізація житлового фонду не тільки дозволить скоротити енергоспоживання, а відтак і зменшити вартість платіжок за тепло, а й підвищить комфортні умови проживання, зменшить навантаження на комунальні служби міст, підвищить енергонезалежність та зменшить викиди парникових газів», - зазначив директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА Богдан Кейван. ДУ «Фонд енергоефективності» компенсує на грантових умовах до 70% коштів залучених на підвищення енергоефективності. З детальною інформацією про ДУ «Фонд енергоефективності» можна ознайомитись на сайті.