На Львівщині відзначають 150-річчя товариства "Просвіта"
Сьогодні, 8 грудня, в області відбуваються урочисті заходи з нагоди відзначення 150-річчя з дня заснування товариства "Просвіта".
Відтак, громадськість поклала квіти до пам'ятника "Просвіті". Опісля колона вирушила до пам'ятника Тарасу Шевченку, де також вшанували членів товариства.
Товариство "Просвіта" виникло 1868 року як противага антиукраїнським течіям у культурному житті. Перші збори товариства відбулись 8 грудня ( за новим стилем - 20 грудня) у Львові. Головою товариства обрали професора Анатолія Вахнянина.
Нагадаємо, сьогодні також відбудуться урочистості з нагоди 150-річчя "Просвіти" у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької. Участь у заході візьме Президент України Петро Порошенко.
Новини за темою
На Львівщині відзначили Всеукраїнський день бібліотек
30 вересня 2020
Сьогодні, 30 вересня, у приміщенні Палацу мистецтв відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек. У святкуванні взяв участь заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. «Для мене є великою приємністю бути у вашому товаристві сьогодні. Бо ви ті, чия праця відкриває нам шлях до знань, ті, хто відправляє нас у неймовірну мандрівку світом казок, подорожей, історій країн та людей, науки і фантастики. Сьогодні бібліотеки - це не лише книгозбірні, це - справжні центри інтелектуального та культурного життя. І заслугою цих успішних перетворень є, перш за все, ваша праця та високий професіоналізм», - зазначив Іван Собко. Для бібліотекарів Львівщини влаштували святковий концерт за участі музичного колективу «Тріо Мар’яничі». Окрім того, бібліотекарям області оголосили Подяки голови Львівської облдержадміністрації та Подяки голови Львівської обласної ради. Також директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Ірина Гаврилюк за високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток бібліотечної галузі та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек вручила почесні грамоти бібліотекарям Львівщини.
У Львівській опері відзначили 30-ліття виходу УГКЦ із підпілля
4 листопада 2019
У понеділок, 4 листопада, у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької відбулась Духовно-мистецька програма «Божий Агнець», присвячена 30-літтю виходу УГКЦ із підпілля та Блаженному священномученику Омеляну Ковчу. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Маркіян Мальський із дружиною. «Церква дарує нам ті цінності, якими кожен із нас повинен керуватись у житті. Ми йдемо тим шляхом, яким скерував нас Господь. Люди, які ціною власної свободи відстоювали віру в Бога, достойні найвищих відзнак, нашої душевної подяки. Не забуваймо про цих людей – вони зробили для нас найцінніше – пронесли свою віру, незважаючи ні на що», - звернувся до присутніх Маркіян Мальський. Духовно-мистецька програма «Божий Агнець» – авторський проект Галини та Лесі Тельнюк – прозвучить у супроводі оркестру та хору Заслуженої академічної капели «Трембіта». Солістки виконають композиції, у яких на музику покладено вірші християнської тематики. Захід відображає життєвий та мученицький шлях УГКЦ. Назва є символічною для УГКЦ, бо Божий Агнець був розп’ятий за гріхи світу, але він воскрес і подарував життя як Греко-Католицька Церква, що була знищена у 1946 року і змогла відродитись. «Цим мистецьким заходом ми вшановуємо 30-ту річницю виходу із підпілля нашої церкви, яка була там довгих 44 роки. За ці три десятиліття ми зробили багато, великі кроки уперед. Вірю, що ми розвиватимемось і надалі, заради того, аби засвідчувати, що Церква – це живі люди», - наголосив Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк). Співорганізаторами заходу є Львівська архиєпархія УГКЦ, Львівська обласна державна адміністрація, Фундація «Андрей», Клуб Української греко-католицької інтелігенції, заслужена капела «Трембіта». Програма складалась із 3 блоків: Життя. Мучеництво. Воскресіння. Також у межах відзначення 30-ліття виходу УГКЦ із підпілля відбулось погашення ювілейної марки із зображенням собору Святого Юра, а також ювілейного конверта.
Львівщина урочисто відзначила відкриття пластового року
22 вересня 2019
Сьогодні, 22 вересня, Львівщина урочисто відзначила відкриття пластового року. Пластунів привітав голова Львівської ОДА Маркіян Мальський. “Пласт є однією з найдревніших скаутських організацій в Україні. Патріотичне, свідоме виховання кожного з вас має найважливіше значення для формування нашої держави. Впродовж життя несіть у серці любов до України, бо це наша земля і нам спільно будувати її майбутнє. Давайте разом творити нашу державу, ви є гідним прикладом того, ким повинна бути людина. Зі своєї сторони, я завжди підтримуватиму Пласт”, – наголосив очільник області. Також очільник Львівщини відзначив кращих пластунів Подяками облдержадміністрації. Зазначимо, сьогодні у парку “На валах” триває пластовий ярмарок, де мешканці та гості міста зможуть ознайомитися з різними пластовими заняттями: тереновими іграми (квестами) для дорослих, пластовими забавами, ярмарком, мистецькими уміннями. Усіх охочих пластуни частуватимуть смачними стравами.
У Національній академії сухопутних військ – святкові урочистості до Дня матері
11 травня 2019
Сьогодні, 11 травня, у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулись урочистості з нагоди Дня матері. Привітав матерів курсантів й голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка. Він подякував матерям за виховання та підтримку у рішенні своїх дітей здобувати військову професію. Також Олег Синютка вручив подяки голови облдержадміністрації матерям кращих курсантів академії. Опісля відбувся святковий концерт.
На Львівщині урочисто відзначили 90-річчя створення ОУН
3 лютого 2019
Сьогодні, 3 лютого, у Львівській національній філармонії відбулись урочистості з нагоди відзначення 90–річчя Організації українських націоналістів. Присутніх привітав голова Львівської ОДА Олег Синютка. “Ми, галичани, несемо особливу відповідальність за традицію українських воїнів, бо основоположники Організації Українських Націоналістів мають коріння тут, на Львівщині. Євген Коновалець родом із Зашкова, Андрій Мельник з Волі Якубової, недалеко від нас, на Франківщині, народжений Степан Бандера та інші герої. У найважчі часи патріоти, люди твердої волі зібрались із вірою, що Україна була, є і буде. Люди об’єднались у непростих умовах і це дало велику віру, що наша країна має відродитись. Ми, українці ХХІ століття, захищаємо нашу незалежність не просто на словах, а є свідками того, як тисячі воїнів взяли у руки зброю, щоб оборонити землю. Ми маємо чим гордитись, спільно відродили нашу армію, повернули церкву і робимо усе, щоб держава стала могутнішою”, - зазначив очільник області. На виконання Указу Президента України Олег Синютка вручив ордени «За мужність» III ступеня Ігорю Руднику, члену ГО “Всеукраїнська організація Самооборона Майдану”, а також учаснику Революції Гідності Михайлу Ліоненку. Окрім того очільник області спільно з істориком Миколою Посівничем вручили Бронзового хреста Заслуги Шефу головного військового штабу УПА, генералу Олексі Гасину, псевдо «Лицар». Нагороду отримала донька та внук генерала. Із вітальним словом також виступив голова Організації українських націоналістів Богдан Червак. “Вся історія України – це історія визвольних змагань нації за державність, однак особливе місце посідає історія боротьби під проводом ОУН, жоден інший етап боротьби народу за державність не був таким чисельним, організованим і натхненим як період діяльності Організації українських націоналістів. Сьогодні ми стали на правильний шлях. Ми є спадкоємцями не лише слави героїв, але й їхньої справи і запевняємо попередників, що ми йдемо їхнім шляхом і обов’язково переможемо”, - наголосив Богдан Червак. У межах урочистої академії прозвучали музичні твори у виконанні Державної заслуженої хорової капели України «Трембіта» та інших виконавців.
На Львівщині відбулись урочистості з нагоди відзначення 150-річчя Івана Труша
18 січня 2019
Сьогодні, 18 січня, виповнюється 150 років від дня народження великого українського художника Івана Труша. З цієї нагоди в області відбулись урочисті заходи. Представники влади та громадськість поклали квіти до пам’ятника Іванові Трушу, що на вулиці Івана Франка, 168. Опісля відбулось богослужіння на могилі художника, що на Личаківському кладовищі. Також о 15 год заплановано спецпогашення художньо-маркованого конверта, присвяченого 150-річчю від дня народження Івана Труша. Нагадаємо, раніше в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відкрилася виставка «Ретроспектива» з нагоди ювілею митця.
Діяльність Товариства «Просвіта» назавжди вписана в історію українського державотворення – Президент привітав зі 150-річчям створення Товариство
8 грудня 2018
«Нас зібрала у цій залі визначна дата. Рівно 150 років тому, 8 грудня 1868 року у Львові було засноване Товариство «Просвіта». Абсолютно без перебільшення можна сказати, що ця дата і ця назва назавжди вписані в історію державотворення. Бо та подія означала створення нашої національної домівки поверх тогочасних кордонів, коли наша Вітчизна була ще поділена між різними імперіями. Імперії згодом впали. А ми були, ми, українці є і ми будемо», - звернувся Президент Петро Порошенко до присутніх на урочистому зібранні з нагоди 150-річчя заснування Товариства «Просвіта» в ході робочої поїздки до Львівської області. Глава держави зазначив, що Діячі «Просвіти» піднялися над імперськими кордонами і побачили єдиний український народ зі своїм історичним корінням, власною мовою, оригінальними культурними традиціями. «Єдність українського народу від Карпат по Кубань та його окремішність від народів польського та російського», – кредо діяльності «Просвіти», яке сформулював на її перших зборах Анатоль Вахнянин. Від нього Товариство не відступило ні на йоту. І не дарма 150 років «Просвіти» так перегукується із століттям Злуки, що наближається», - зауважив він. За його словами, «просвітяни» - тисячі й тисячі учителів, панотців, студентів, лікарів, підприємців, службовців дали нам приклад того, що не слова, а віра та тяжка праця творять націю та державу. Але з діяльністю Товариства пов’язали себе і видатні українці Іван Франко, Леся Українка, Микола Лисенко, Михайло Грушевський, Михайло Коцюбинський, Борис Грінченко, Юрій Федькович. Глава держави зазначив, що зусиллями діячів Товариства зводилося на ноги українське громадянське суспільство, народжувалася сучасна нація: «Засновувалися різноманітні спілки та рухи. Масово відкривалися бібліотеки, школи та публічні читальні. Працювали курси навчання для неписьменних, друкувалися книги та підручники. Було започатковано діяльність народного театру, музеїв та друкарень, різних курсів і шкіл. Проводилися народні свята, зʼїзди і краєзнавчі походи». «Вихована «Просвітою» патріотична молодь готувалася взяти до рук зброю для боротьби за незалежність України. З товариством пов’язане створення «Соколу», «Січі», «Пласту», - додав Президент та зауважив, що просвітницька робота з полоненими з наддніпрянської України під час Першої світової давала свій результат – тисячі їх поверталися додому вже не малоросами, а свідомими українцями, які стали згодом до лав війська, що боронило УНР. «Так, перша у ХХ столітті українська держава, ослаблена внутрішніми чварами політиків, впала під навалою з півночі. Україну знову поділили чужі країни. Національне відродження в УРСР розстріляли і виморили голодом. Це була та ціна, яку наш великий народ заплатив за відсутність єдності в української еліти. І Голодомор, що був геноцидом українського народу, і концентраційний табори НКВС і багато іншого… Але в українців залишилась велика надія, і цю надію берегла «Просвіта». В роки Другої світової виховане товариством нове покоління патріотів знову стало на боротьбу за свободу і незалежність України», - сказав Президент. За його словами, на збережених і переданих новому поколінню історичних прикладах героїзму в боротьбі за незалежність України вчимо зараз і нову українську армію, нові Збройні Сили, справжнє патріотичне українське військо. «В України є нова армія – добре підготовлена, оснащена зброєю, професійна, патріотична, з умінням достатнім, щоб стримати російську агресію. Вона вже входить до числа найкращих армій Європи, переходить на стандарти НАТО, набуває досвіду і вміння перемагати», - сказав він. Петро Порошенко додав, що цього року офіційним вітанням наших Збройних Сил стало: «Слава Україні! Героям слава!». «Це неймовірна гордість, яку ти відчуваєш за свій народ. І вчора, коли я приймав великого друга українського народу Президента Литовської Республіки Далю Грібаускайте і ми обходили стрій Почесної варти Президент звернулася до наших воїнів: «Слава Україні!», - розповів Глава держави. «Ці слова об’єднують нас з усіма поколіннями, які боролися за самостійну Україну», - сказав він. Глава держави також зауважив, що у новітній історії України справу «Просвіти» продовжило Товариство української мови імені Тараса Шевченка, яке очолив Дмитро Павличко. «Я хочу скористатися цією можливістю і подякувати всім ветеранам-«просвітянам», які здобували незалежність України», - сказав Президент. Глава держави зазначив, що «просвітяни» завжди робили і продовжують робити велику справу, бо їх небайдужості, досвіду, сил та енергії Українська держава потребує і зараз. Президент вручив високі державні нагороди членам Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.
У Львівській Духовній Семінарії Святого Духа УГКЦ відбулися урочистості з нагоди початку академічного року
15 вересня 2018
Сьогодні, 15 вересня, у Львівській Духовній Семінарії Святого Духа УГКЦ відбулися урочистості з нагоди освячення розписів святилища храму та початку нового 2018-19 академічного року. Участь в урочистостях взяла керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська. Розпочався захід Архиєрейською Божественною Літургією у Храмі Святого Духа, яку очолив владика Ігор (Возьняк). Після Літургії відбулось посвячення підрясників для студентів-семінаристів I року навчання, а також освячення розписів святилища храму. Завершився захід урочистою академією у конференц-залі семінарії.
Запрошуємо мешканців області урочисто зустріти наших захисників, які повертаються із зони бойових дій
26 Червня 2018
У суботу, 30 червня, з нагоди повернення із зони проведення операції Об’єднаних сил, у Львові відбудеться урочиста хода військовослужбовців 80-тої десантно-штурмової бригади. О 10:00 год від місця розташування 80-тої окремої десантно-штурмової бригади вирушить колона військових за маршрутом: вул. Стрийська — вул. Героїв Майдану — вул. Сахарова — вул. Коперника — просп. Свободи. Біля пам’ятника Тарасові Шевченку об 11:00 год відбудеться урочиста церемонія і зустріч військових. Участь в заходах візьмуть близько близько тисячі військовослужбовців та їх рідних. Відтак, зважаючи на заходи безпеки, буде ситуативне перекриття руху транспорту за маршрутом ходи, а також перекриття руху на пр. Свободи, що передбачає зміну руху громадського транспорту. Про змінені маршрути громадського транспорту буде повідомлено згодом. «У такий спосіб хочемо подякувати усім, хто носить горде звання – Захисник України, для кого патріотизм – не просто слова. Запрошуємо долучитися до цих заходів усіх, аби підтримати наших Героїв», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало. Також в суботу, 30 червня, о 13:30 год. у Міському палаці культури ім. Гната Хоткевича (вул. Кушевича, 1) відбудеться презентація книги спогадів учасників та очевидців оборони Луганського аеропорту. Документальна хроніка «У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту» створена на громадських засадах. У книзі описуються не тільки події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень-початок вересня 2014 року), але й події, що передували окупації Луганська (зима-весна 2013−2014 років). Книга видана за кошти, які жертвували небайдужі люди та громади з усіх куточків світу. Участь у презентації візьмуть учасники та очевидці подій, сім’ї загиблих, військові, волонтери та медики. Нагадаємо, в суботу, 30 червня, о 16.00 год на площі навпроти Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької (просп. Свободи, 28) розпочнуться Всеукраїнські змагання з функціонального багатоборства «Ігри Героїв». Також біля пам’ятника Тарасові Шевченку на просп. Свободи відбудеться концерт з нагоди повернення військовослужбовців 80-тої окремої десантно-штурмової бригади з району виконання операції Об’єднаних сил.
На Львівщині урочисто відзначили 94-ту річницю з дня створення військової частини 4114 Національної гвардії України
14 Червня 2018
Сьогодні, 14 червня, відбулись урочистості з нагоди відзначення 94-ї річниці з дня створення військової частини 4114 Національної гвардії України. Військових привітала керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська. “Сьогодні ви разом з усіма військовослужбовцями оберігаєте усю країну, захищаєте кордони на Сході. Завдяки вам ми можемо спокійно працювати, народжувати дітей, навчатись, тому зичу нам усім миру, сили вам і великої любові у родинах”, - зазначила Маріанна Вільшинська. За високий професіоналізм, сумлінне виконання службових обов’язків, вірність військовій присязі та народові України та з нагоди 94-ої річниці з Дня створення військової частини 4114 Національної гвардії України Маріанна Вільшинська відзначила військових подяками облдержадміністрації.
На Львівщині відзначили 30-річчя відновлення «Просвіти»
10 Червня 2018
Сьогодні, 10 червня, відбулись урочисті заходи з нагоди відзначення 30-річчя відновлення «Просвіти» - створення товариства української мови ім. Т. Шевченка. У межах заходів на площі біля пам’ятника Т. Шевченку відбулось громадське віче. З вітальним словом до присутніх звернувся голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Ми зібралися тут сьогодні, тому що не просто святкуємо 30 років відновлення «Просвіти», ми сьогодні тут утверджуємо, що це наша земля, наша мова і ми є господарями на своїй землі. Я дуже хочу, щоб дух просвітництва був завжди з нами, не залежно від того, де ми: на площі, серед діточок у школі чи в іншому місці. Сьогодні кожен з нас думає про нашу майбутню перемогу. І кожен тішиться, коли Україна крок за кроком відновлює свою територіальну цілісність. Ми переможемо у цій війні не лише силою нашої зброї, але й нашою вірою, культурою, гордістю за рідну землю», - зазначив очільник Львівщини. Окрім того, Олег Синютка додав: «Я переконаний, що цей рік буде не лише роком відновлення «Просвіти», але й роком повернення і проголошення автокефалії української церкви». Також усі присутні спільно з отцем Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Володимиром Адамчуком помолилися за мир в Україні. «Ця організація стала унікальним явищем в історії України. Це організація, яка була не просто історичною подією, але яка стала чинником нашої історії. Вона виконала свою основну функцію – привела українців до усвідомлення своєї потреби у власній державі. Основним завданням просвіти було кувати зброю думки, зброю, що готувала борців за волю України. Борців, що взяли у руки зброю і воювали у лавах Січових стрільців, УПА та зараз продовжують захищати нашу державу на Сході країни», - наголосив голова Львівського обласного товариства "Просвіта" Ярослав Пітко. Опісля, усі охочі змогли долучитися до концертної програми. Зазначимо, що ініціатор та організатор заходу – Львівське обласне товариство «Просвіта» ім. Т.Шевченка за підтримки департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації.
На Сокальщині відкрили Меморіальний музей отця Кирила Селецького
28 квітня 2018
Сьогодні, 28 квітня, виповнюється 100 років від дня смерті засновника Згромадження Сестер св. Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії о. Кирила Селецького. З цієї нагоди у селі Цеблів відкрили та освятили музей у приміщенні колишнього монастиря, а також провели Архиєрейську Божественну Літургію. Участь в урочистих заходах взяв голова Львівської ОДА Олег Синютка. “Ми зібрались славити священика, непересічну людину, яка залишила великий слід на землі. Отець сто років тому так само служив, проповідував, працював, шанував людей і кожен з нас має шанс у Бога заслужити таку ж шану. Для цього потрібно, щоб кожен на своєму місці робив усе, що від нього залежить”, - зазначив Олег Синютка. Присутніх також привітала провінційна настоятелька сестер св. Йосифа монахиня Єлизавети Бігун і вручила пам’ятну медаль парафіяльній церкві з нагоди 100-річчя від дня смерті о. Кирила Селецького . Довідково: о. Кирило Селецький - український греко-католицький священик, публіцист, активний громадський діяч. Служив у Перемиській Єпархії УГКЦ, співзасновник першого жіночого апостольського монашого згромадження в Галичині. 1874 - став парохом у с. Жужіль і приєднаної до неї парафії с. Цеблів З метою боротьби з пияцтвом заложив Брацтва тверезості. Отець дбав про поширення освіти серед сільського населення. Сам був освідченим священиком. Добре знав латинську, французьку і німецьку мови. Створив у своїх парафіях читальні, де мешканці села могли безплатно випозичати книжки. 1895 р. - в Жужелю постало Товариство Івана Милостивого (надавали матеріальну поміч вдовам, сиротам і опущеним на території свого села). Останніх десять років присвятив виключно новозаснованому в Цеблові Згромадженню сестер св. Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії.