На Львівщині урочисто відзначили 90-річчя створення ОУН
Сьогодні, 3 лютого, у Львівській національній філармонії відбулись урочистості з нагоди відзначення 90–річчя Організації українських націоналістів.
Присутніх привітав голова Львівської ОДА Олег Синютка.
“Ми, галичани, несемо особливу відповідальність за традицію українських воїнів, бо основоположники Організації Українських Націоналістів мають коріння тут, на Львівщині. Євген Коновалець родом із Зашкова, Андрій Мельник з Волі Якубової, недалеко від нас, на Франківщині, народжений Степан Бандера та інші герої. У найважчі часи патріоти, люди твердої волі зібрались із вірою, що Україна була, є і буде. Люди об’єднались у непростих умовах і це дало велику віру, що наша країна має відродитись. Ми, українці ХХІ століття, захищаємо нашу незалежність не просто на словах, а є свідками того, як тисячі воїнів взяли у руки зброю, щоб оборонити землю. Ми маємо чим гордитись, спільно відродили нашу армію, повернули церкву і робимо усе, щоб держава стала могутнішою”, - зазначив очільник області.
На виконання Указу Президента України Олег Синютка вручив ордени «За мужність» III ступеня Ігорю Руднику, члену ГО “Всеукраїнська організація Самооборона Майдану”, а також учаснику Революції Гідності Михайлу Ліоненку.
Окрім того очільник області спільно з істориком Миколою Посівничем вручили Бронзового хреста Заслуги Шефу головного військового штабу УПА, генералу Олексі Гасину, псевдо «Лицар». Нагороду отримала донька та внук генерала.
Із вітальним словом також виступив голова Організації українських націоналістів Богдан Червак.
“Вся історія України – це історія визвольних змагань нації за державність, однак особливе місце посідає історія боротьби під проводом ОУН, жоден інший етап боротьби народу за державність не був таким чисельним, організованим і натхненим як період діяльності Організації українських націоналістів. Сьогодні ми стали на правильний шлях. Ми є спадкоємцями не лише слави героїв, але й їхньої справи і запевняємо попередників, що ми йдемо їхнім шляхом і обов’язково переможемо”, - наголосив Богдан Червак.
У межах урочистої академії прозвучали музичні твори у виконанні Державної заслуженої хорової капели України «Трембіта» та інших виконавців.
Новини за темою
На Львівщині вшанували пам’ять членів ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина
23 грудня 2021
Сьогодні, 23 грудня, у Львові вшанували пам’ять членів Організації Українських Націоналістів Василя Біласа та Дмитра Данилишина. Близько 06:30 год представники департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА спільно з молодіжними громадськими організаціями спільним виконанням Гімну України та запаленням лампадок на місці страти членів УВО та ОУН (колишня тюрма «Бригідки», що на вул. Городоцька) вшанували їхню пам’ять. Опісля учасники переїхали на Янівське кладовище до могил Василя Біласа та Дмитра Данилишина на Меморіалі Українських Січових Стрільців. Також на полі №38 священнослужителі провели чин поминальної панахиди. Історична довідка: Дмитро Данилишин народився 2 квітня 1907 року в м. Трускавець. Закінчив три класи народної школи, та пішов працювати шевцем. Василю Біласу доводиться дядьком. Василь Білас народився 17 вересня 1911 року у Трускавці. Після закінчення семирічної школи працював продавцем. Обоє належали до пластового куреня ім. Івана Богуна у Дрогобичі.Кілька разів В. Біласа судили за участь у Пласті. У складі п’ятірки ОУН брали участь також у нападах на пошти в містах Трускавець і Борислав та вбивстві депутата польського сейму Тадеуша Голувка. 30 листопада 1932 року група ОУН здійснила напад на пошту в м. Городок (Львівська область) з метою експропріації коштів. Загальне керівництво операцією здійснювали Роман Шухевич і Микола Лебідь. Дмитро Данилишин і Василь Білас, були затримані, під час відступу з місця подій, згодом заарештували і Мар’яна Жураківського та Зенона Коссака. У ході судового процесу Данилишин та Білас були засудженні до смертної кари. Страчені 23 грудня 1932 року у м. Львів, на території в’язниці «Бригідки». Останніми словами Д. Данилишина були: «Мені тільки дуже жаль, що я не можу ще раз умерти за Україну». У момент страти в багатьох греко-католицьких церквах Галичини проводили поминальні служби, при цьому польська поліція, остерігаючись масових заворушень, не наважилась втрутитися. Польська влада відмовилася віддати тіла страчених для поховання.Проте пізніше їх таки поховали у м. Львові на Янівському кладовищі.
Львівська національна академія мистецтв святкує 75-річчя від дня заснування
17 грудня 2021
Сьогодні у Львівському палаці мистецтв відбулася Урочиста Вчена рада з нагоди 75-річчя заснування Львівської національної академії мистецтв. Учасників заходу привітала керівник апарату Львівської облдержадміністрації Ірина Шурпяк. Також вона зачитала привітання від імені Президента України Володимира Зеленського. «Приємно, що у закладі впроваджуються дієві сучасні підходи підготовки студентів, втілюється амбітні освітні проекти. Високо ціную зусилля академії пов’язані з інтеграцією України у європейський та світовий культурний простір. Хай здійснюються усі ваші творчі задуми, нехай свобода творчості і дух натхнення панують надалі. Бажаю колективу та студентам нових мистецьких перемог на благо України. Славетній академії – процвітання і розвитку”, - йдеться у привітанні Глави держави. Ірина Шурпяк відзначила подяками Міністерства культури та інформаційної політики, а також облдержадміністрації працівників Львівської національної академії мистецтв. Зазначимо, сьогодні о 17 год відбудеться «VIVAT ACADEMIA!» Виставка творів викладачів Львівської національної академії мистецтв у Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького. Також у межах 75-ти річчя ЛНАМ заплановано ще два проєкти: виставка дипломних робіт випускників-магістрів 2021 р. (30 грудня, 15:00, галерея ЛНАМ) та онлайн-виставка творів викладачів кафедри академічного живопису ЛНАМ.
Освітня академія зібрала представників професійно-технічної освіти
13 вересня 2021
У стінах Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу розпочалася традиційна «Освітня академія». Цього разу дводенну сесію організували для заступників директорів із навчально-виробничої діяльності закладів професійно-технічної освіти. Під час академії директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска презентував учасникам заходу стратегію розвитку освіти Львівщини, зосередивши свою увагу на важливості промоції професійно-технічних закладів. «У закладі, де є хороша матеріальна база, кваліфіковані кадри та якісна навчальна програма, дитина може отримати кращі шанси на добре майбутнє. Треба змінювати свідомість молодих батьків, які за кілька років будуть обирати для своїх дітей навчальний заклад. Ми маємо унікальні по своїй суті заклади, які приваблюють молодь з інших регіонів. В новому законі про ліцеї забрали принцип територіальності. Гадаю в новому законі про профтехосвіту це також врахують. Прикро, але зараз галузь професійно-технічної освіти працедавці сприймають як джерело дешевої робочої сили. На жаль, у більшості представників нашого бізнесу досі домінує радянське мислення. А бізнес повинен розуміти, що їм уже зараз треба шукати обдарованих учнів, налагоджувати співпрацю профтехосвітою. Хто зробить це найшвидше - той виграє», - наголосив Олег Паска. За словами очільника департаменту, система професійно-технічної освіти зараз потребує заходів із підвищення престижності, а це у свою чергу тягне за собою потребу покращувати матеріально-технічну базу училищ. «У структурі видатків Програми розвитку освіти, ПТО посідає перші місця. Ми готові підтримувати ті заклади, які чогось прагнуть. Скажімо, у нас уже є позитивний приклад співпраці ІТ-кластера із училищем у підготовці спеціалістів, які в майбутньому працюватимуть на ІТ-галузь. Подібний приклад співпраці профтехосвіти із бізнесом є в Сокалі. Ми - за будь-які проекти, які спрямовані на розвиток закладів. Окрім того, важливою складовою є раціональне використання ресурсів наших закладів. Ця освітня академія покликана залучити до спільної роботи і заступників керівників, адже вони теж частина управлінської команди», - зазначив керівник відділу професійно-технічної освіти Іван Пикус. В межах академії заступників директорів професійних училищ, коледжів поділили на групи, де вони могли попрацювати над окремими темами на чолі із менторами. У програмі академії – презентації про компетенції керівника, потреби ринку праці Львівщини, напрацювання проектів тощо.
600 курсантів - першокурсників розпочали навчання у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
1 вересня 2021
Сьогодні, 1 вересня, День знань та початок нового навчального року відзначили у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. З цієї нагоди в одному з провідних вищих військових навчальних закладів відбулась урочиста академія. Участь у заході взяв перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик. «Російська агресія змінила ставлення українців до армії та війська. Кожен усвідомив, що бути військовим – це не виключно відпрацювання стройового кроку на площі чи теорія у навчальних аудиторіях. Це, насамперед, вміння і готовність зі зброєю в руках захищати свою Батьківщину, її територіальну цілісність, суверенітет, незалежність. Вступивши до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, ви вибрали право і честь навчатися в одному з найкращих військових закладів нашої держави. Водночас на ваших плечах є надзвичайно велика відповідальність - гідно дотримуватись тих стандартів, які встановили ваші попередники, такі Герої, як Тарас Матвіїв, Микита Яровий та інші воїни, які віддали найцінніше – своє життя заради кожного з нас, нашої мови, культури. Щоб ми мали право бути українцями на своїй землі»,- зазначив Андрій Годик, вітаючи першокурсників. Також він вручив подяки від імені голови Львівської ОДА керівникам відділів та викладацькому складу академії.
До Освітньої академії долучились керівники відділів освіти
14 травня 2021
На Львівщині триває Освітня академія. Цього разу впродовж двох днів у заході беруть участь керівники відділів освіти територіальних громад. Керівникам відділів освіти новостворених громад цікаво та пізнавально було почути про стратегію цифровізації закладів, роль освіти у формуванні зрілого покоління, нову українську школу від спікерів академії серед яких науковці, бізнесмени, урядовці тощо. «Під час такиз заходів як Освітня академія ми фокусуємось на розвитку освіти. Новопризначеним керівникам відділів освіти буде корисним досвідом обмінятись думками із колегами, почути їхнє бачення на ті ж проблеми, поділитись власними вміннями та знаннями. Тут можна дізнатись багато корисного, практичного, тут народжуються ідеї. Департамент тісно співпрацює із обласною комісією з питань освіти, адже ми всі налаштовані на один вектор – розвиток, покращення та вдосконалення галузі. Працюймо гуртом над спільною метою», - звернувся до учасників академії директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Під час доповіді щодо впровадження профільної освіти в Україні секретар Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа акцентувала увагу на важливості впровадження профільної освіти в старшій школі. «Міжнародне дослідження продемонструвало, що наша освіта не є конкурентною на світовому ринку, треба щось змінити. Школа повинна готувати до життя. Вона має мотивувати. Сильна країна із високим ВВП може бути виключно тоді, коли є сильна освіта. Коли розвинені країни зробили свого часу на цьому акцент, то динаміка розвитку не примусила себе чекати. Старші класи одні із ключових. Багато є питань щодо профільної школи, адже це великий виклик, над яким треба серйозно попрацювати», - зазанчила Наталія Піпа. Впродовж заключного дня академії говоритимуть також про реалізацію освітньої політики в громадах, базові інструменти довіри в Інтернеті, про моніторинг та оцінку ефективності управління. «Ми добре розуміємо, що освіта потребує пріоритетного фінансування, без освіти ми далеко не знайдемо. Ті кошти, які зараз вкладають в освіту - це мало для розвитку. Для нас важливо співпрацювати із громадами, адже фахові люди на місцях знають про першочергові потреби потрібно. Фідбек від громад посприяє змінам», - наголосила голова обласної комісії з питань освіти Іванна Герус. Освітня академія дозволила також презентувати керівникам відділів нові можливості інноваційних платформ в системі освіти, що стосуються виявлення талантів дітей, контроль їхнього здоров’я, надання інформації щодо кар’єрних можливостей. Подібну академію планують організувати для вчителів шкіл уже влітку.
"Процес 59" показав справжню суть більшовицької тоталітарної системи», - історик Андрій Сова
15 січня 2021
15 січня 1941 року розпочався «Процес 59». Саме така кількість молодих українців – 22 жінки та 37 чоловіків, віком від 15 до 30 років, потрапили на лаву підсудних. Закритий політичний процес, проведений радянськими карально-репресивними органами у Львові 15-18 січня 1941, став одним з найдраматичніших моментів першого приходу радянської влади на західноукраїнські землі. Заарештованих, здебільшого студентів львівських вишів, звинуватили в приналежності до ОУН та антидержавній діяльності. Протягом слідства підсудні зазнавали тортур. Слідчі забороняли їм спати, а самі допити проводили вночі. Судова розправа виявилася надзвичайно жорстокою - із загальної кількості заарештованих 42-х було засуджено до найвищої міри покарання - розстрілу; 17 отримали по 10 років ув'язнення у виправно-трудових таборах СРСР та позбавлення громадянських прав на 5 років. "Великий судовий "Процес 59" показав справжню суть більшовицької тоталітарної системи в межах квазідержави УРСР. Лише гідна поведінка українців на судових засіданнях не дозволила окупантам досягнути своєї поставленої мети. Засуджені вчергове продемонстрували всьому цивілізаційному світові, що українці є окремою нацією, яка, незважаючи на чергову окупацію, прагне до створення Української Самостійної Соборної Держави", - зазначив історик Андрій Сова. Андрій Пташник
У Львові відзначили 112-річчя від дня народження Степана Бандери
1 січня 2021
Сьогодні, 1 січня, на Львівщині вшанували пам'ять голови Проводу ОУН, Героя України Степана Бандери. Захід відбувся з нагоди 112-ї річниці від дня народження провідника. Керівництво області та міста поклало квіти до підніжжя пам’ятника Степану Бандері. «Степан Бандера казав: «Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний». Наша боротьба триває. Тисячі молодих хлопців і дівчат сьогодні продовжують справу Степана Бандери, творячи наше майбутнє та відновлюючи історичну справедливість. Наші воїни відстоюють на Сході нашої держави найважливіші для кожного українця цінності – свободу, незалежність та право бути господарями на своїй землі», – зазначив голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. Очільник Львівщини додав, що наша перемога – це перемога спільної ідеї цілого Українського народу. І кожен на своєму місці може докластись до нашої спільної мети. Опісля, відбулась спільна молитва та громадське віче. «Степан Бандера був провідником, який вів за собою людей. Тому перед нами мають бути чіткі завдання і цілі. Бандера завжди говорив, що віра без чину є мертвою. Тому нам потрібно діяти. Нам потрібно об’єднуватися заради конкретних справ на благо нашого народу та країни», – наголосив громадсько-політичний діяч, кандидат історичних наук Микола Посівнич. Довідково: Степан Бандера (1 січня 1909, Старий Угринів, Івано-Франківська область — 15 жовтня 1959, Мюнхен, ФРН) — український політичний діяч, один з чільних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття, після розколу Організації українських націоналістів — голова Проводу ОУН-Б. Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року. 5 липня 1941 року Бандеру помістили під домашній арешт, а з 15 вересня 1941 року — в центральну Берлінську тюрму. З початку 1942 року по серпень 1944 року перебував у концтаборі Заксенгаузен в бункері “Целленбау”. У вересні 1944 року його звільнили і запропонували участь в керівництві антирадянського збройного руху в тилу Червоної армії, однак Бандера відхилив пропозицію і на співпрацю не погодився. Радянський уряд уповноважив КДБ вчинити вбивство Степана Бандери в Мюнхені, ФРН. Це здійснив радянський агент Богдан Сташинський 15 жовтня 1959 року. Христина Дмитрик
На Львівщині відзначили Всеукраїнський день бібліотек
30 вересня 2020
Сьогодні, 30 вересня, у приміщенні Палацу мистецтв відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек. У святкуванні взяв участь заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. «Для мене є великою приємністю бути у вашому товаристві сьогодні. Бо ви ті, чия праця відкриває нам шлях до знань, ті, хто відправляє нас у неймовірну мандрівку світом казок, подорожей, історій країн та людей, науки і фантастики. Сьогодні бібліотеки - це не лише книгозбірні, це - справжні центри інтелектуального та культурного життя. І заслугою цих успішних перетворень є, перш за все, ваша праця та високий професіоналізм», - зазначив Іван Собко. Для бібліотекарів Львівщини влаштували святковий концерт за участі музичного колективу «Тріо Мар’яничі». Окрім того, бібліотекарям області оголосили Подяки голови Львівської облдержадміністрації та Подяки голови Львівської обласної ради. Також директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Ірина Гаврилюк за високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток бібліотечної галузі та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек вручила почесні грамоти бібліотекарям Львівщини.
На Львівщині вшанують пам'ять членів ОУН Василя Біласа та Дмитра Данилишина
20 грудня 2019
У понеділок, 23 грудня, Львівщина вшановуватиме пам'ять членів Організації Українських Націоналістів Василя Біласа та Дмитра Данилишина. Про це інформують у департаменті внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА. Розпочнуться заходи о 06:25 годині біля колишньої тюрми «Бригідки», що на вулиці Городоцька, 20, де представники молодіжних громадських організацій покладуть лампадки до місця страти членів УВО та ОУН. Опісля присутні покладуть квіти та запалять лампадки до могил Василя Біласа та Дмитра Данилишина на Меморіалі Січових Стрільців, що на Янівському кладовищі (поле № 38). Тут також виконають Державний Гімн України та відбудеться чин поминальної панахиди. Запрошуємо мешканців області долучитися до заходу вшанування.
Маркіян Мальський привітав військовослужбовців із Днем Збройних Сил
6 грудня 2019
У Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулись урочисті заходи з нагоди Дня Збройних Сил України. Військових привітав голова Львівської ОДА Маркіян Мальський. Також очільник області відзначив військових подяками та цінними подарунками облдержадміністрації за сумлінне виконання службових обов’язків, особистий внесок у зміцнення обороноздатності країни під час виконання завдань у зоні проведення операції Об’єднаних сил та з нагоди Дня Збройних Сил України. У межах заходу відбувся святковий концерт. Нагадаємо, що сьогодні в межах відзначення Дня Збройних Сил України, новітніх Героїв вшанували на Личаківському кладовищі, також мешканці області помолились за захисників у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, де опісля на площі біля храму відбувся виступ оркестру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
В Академії сухопутних військ відзначили День Збройних Сил України
6 грудня 2019
У День 28-ї річниці Збройних Сил України у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулись урочисті заходи. Військовослужбовці та працівники академії разом із першим заступником голови Львівської обласної державної адміністрації Василем Лозинським, головою Львівської обласної ради Олександром Ганущиним, заступником міського голови міста Львова Андрієм Москаленком, представниками Збройних сил Королівства Данії, Канади та ФРН, представниками громадськості й духовенства, вшанували загиблих Героїв. Зокрема присутні вшанували пам’ять 63 випускників та військовослужбовців академії. Також сьогодні відбудеться покладання квітів та запалення лампадок на могилах борців за незалежність України на полі почесних поховань № 67 Личаківського кладовища та святкова Літургія у Гарнізонному храмі Петра і Павла.
У Львівській опері відзначили 30-ліття виходу УГКЦ із підпілля
4 листопада 2019
У понеділок, 4 листопада, у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької відбулась Духовно-мистецька програма «Божий Агнець», присвячена 30-літтю виходу УГКЦ із підпілля та Блаженному священномученику Омеляну Ковчу. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Маркіян Мальський із дружиною. «Церква дарує нам ті цінності, якими кожен із нас повинен керуватись у житті. Ми йдемо тим шляхом, яким скерував нас Господь. Люди, які ціною власної свободи відстоювали віру в Бога, достойні найвищих відзнак, нашої душевної подяки. Не забуваймо про цих людей – вони зробили для нас найцінніше – пронесли свою віру, незважаючи ні на що», - звернувся до присутніх Маркіян Мальський. Духовно-мистецька програма «Божий Агнець» – авторський проект Галини та Лесі Тельнюк – прозвучить у супроводі оркестру та хору Заслуженої академічної капели «Трембіта». Солістки виконають композиції, у яких на музику покладено вірші християнської тематики. Захід відображає життєвий та мученицький шлях УГКЦ. Назва є символічною для УГКЦ, бо Божий Агнець був розп’ятий за гріхи світу, але він воскрес і подарував життя як Греко-Католицька Церква, що була знищена у 1946 року і змогла відродитись. «Цим мистецьким заходом ми вшановуємо 30-ту річницю виходу із підпілля нашої церкви, яка була там довгих 44 роки. За ці три десятиліття ми зробили багато, великі кроки уперед. Вірю, що ми розвиватимемось і надалі, заради того, аби засвідчувати, що Церква – це живі люди», - наголосив Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк). Співорганізаторами заходу є Львівська архиєпархія УГКЦ, Львівська обласна державна адміністрація, Фундація «Андрей», Клуб Української греко-католицької інтелігенції, заслужена капела «Трембіта». Програма складалась із 3 блоків: Життя. Мучеництво. Воскресіння. Також у межах відзначення 30-ліття виходу УГКЦ із підпілля відбулось погашення ювілейної марки із зображенням собору Святого Юра, а також ювілейного конверта.