На Львівщині створили першу патронатну сім’ю
3 квітня у Яворівській райдержадміністрації відбулось підписання договору з патронатними батьками, які виховують своїх чотирьох дітей та згідні стати патронатними вихователями для інших потребуючих в піклуванні та опіці дітей.
«Після підписання договору сім’я отримає офіційний статус патронатної сім’ї. Це перша сім’я, яка створена як патронатна сім’я на території області», - зазначив начальник служби у справах дітей обласної державної адміністрації Володимир Лис.
Патронатний вихователь – це особа, яка за участі інших членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Помічник патронатного вихователя – його чоловік/дружина чи інший дорослий член його сім’ї.
Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров’я, соціальних та поведінкових наук та досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у статті 212 Сімейного Кодексу України).
Ключові слова:
патронатна сім'яНовини за темою
Від початку року у Львівській області усиновили 31 дитину
23 вересня 2021
В Україні 30 вересня відзначають День усиновлення. Служба у справах дітей Львівської облдержадміністрації підбила підсумки щодо ситуації з влаштування дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування області. Про це сьогодні йшлося під час брифінгу. Зараз у Львівській області на обліку в службах у справах дітей перебувають 2183 дитини-сироти та дитини без батьківського піклування, з них 1650 – під опікою. «В області функціонують 37 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховуються 263 дитини. Також на території області є 80 прийомних сімей, в яких виховуються 150 дітей», - начальник служби у справах дітей ЛОДА Володимир Лис. За його словами, станом на 1 вересня у Львівській області усиновили 31 дитину. Торік цей показник був меншим, оскільки у той період кількість усиновлених дітей склала 21 дитину. Під опіку громадян влаштовано 151 дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування. Також у 2021 році на території області створили два дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) – у селі Мокротин (Львівський район) і в місті Борислав (Дрогобицький район). До слова, найближчим часом у Великих Мостах відкриють ще один дитячий будинок сімейного типу, який стане вже третім відкритим цьогоріч на Львівщині. Також планують відкрити ДБСТ у селі Наварія. В області від початку року створили 4 прийомні сім’ї: у Львові, Стрийському та Самбірському районах. А також розвивають нову послугу – патронатна сім’я. «Патронатна сім'я - це тимчасова сім’я для дитини, завдання якої полягає у тому, аби мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Завдяки цьому діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться та забезпечать догляд і реабілітацію», - додав Володимир Лис. У Львівській області станом на сьогодні перебуває 100 пар-кандидатів в усиновлювачі. Нагадаємо, від початку року Львівський обласний центр соціальних служб організував 7 навчань для кандидатів в прийомні батьки, усиновителі, опікуни та батьки-вихователі, які охопили 140 осіб. У результаті, усі кандидати, які пройшли навчання отримали довідки та рекомендації про їх внесення до електронного банку даних потенційних прийомних батьків. «Нещодавно завершився ще один курс підготовки для тих, хто має намір усиновити дитину. Батьки мають вміти знаходити контакт з дитиною, адже здебільшого, такі діти не мають досвіду у спілкування, не достатньо соціалізовані. Саме тому з потенційними усиновлювачами працюють психологи, медики, соціальні працівники», - зазначив керівник Львівського обласного центру соціальних служб Ярослав Бордіян. До кінця року планують провести ще два таких навчання для потенційних усиновлювачів. Ілона Орнат
Небайдужих мешканців Львівщини закликають стати патронатними вихователями
3 листопада 2020
У Міністерстві соціальної політики України наголошують, що патронат над дитиною не передбачає усиновлення чи відриву дитини від рідних батьків. Навпаки, він має на меті вирішення родинних проблем шляхом тимчасової опіки над дитиною. Про це сьогодні, 3 листопада, йшлось у межах Всеукраїнської наради з питань формування та реалізації державної політики у сфері прав дітей, зокрема стосовно забезпечення права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на сімейне виховання під головуванням Прем'єр- міністра України Дениса Шмигаля. "Сьогодні ми говоримо не просто про здійснення реформ. Йдеться про життя і порятунок дітей, що опинились в складних життєвих обставинах. Жоден інтернатний заклад не замінить патронатну сім'ю. Тому ми повинні робити усе, аби таких сімей стало більше", - зазначив Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба. Нагадаємо, що у 2019 році на Львівщині первинний відбір в патронатні вихователі пройшли 4 сім’ї. За словами керівника Служби у справах дітей Володимира Лиса, станом на 1 жовтня цього року на Львівщині створили 4 патронатні сім’ї. Зокрема, у Львові-1, Яворові-2, Золочеві-1, в які влаштували 6 дітей та відібрали ще 3 сім’ї кандидати. "Діти повинні виховуватися в сім’ях. Якими б хорошими не виглядали для нас умови проживання в інтернатних закладах, ніщо не може замінити їм родину", - наголосив голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. Відтак, Львівська обласна державна адміністрація закликає небайдужих мешканців Львівщини ставати патронатними вихователями. Про те, що потрібно знати майбутнім вихователям, можна ознайомитися за посиланням. Нагадаємо, що у державному бюджеті на 2020 рік на розвиток патронату передбачено 44,7 млн грн, що дозволяє забезпечити функціонування майже 300 сімей патронатних вихователів. А розмір грошового забезпечення патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. Довідково. Патронатна сім'я - це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, завдання якої полягає у тому, аби мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Саме завдяки даній формі влаштування діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться та забезпечать догляд і реабілітацію. Оптимальний строк перебування дитини в такій сім’ї становить до трьох місяців (в окремих випадках – до 6-ти місяців). За цей час органи опіки та піклування проводять роботу з батьками дитини і визначають де їй буде краще. При цьому можливість повернення дитини до батьків має бути пріоритетом в роботі з сім’єю. Христина Дмитрик
На Львівщині стартувала інформаційна кампанія щодо підтримки сімей патронатних вихователів
6 жовтня 2020
У 2020 році в Україні розпочали реалізацію ІІ етапу ДІ-реформи, яка передбачає практичні заходи щодо розвитку в громадах різноманітних послуг в тому числі і патронату. Міністерство соціальної політики України упродовж жовтня-листопада 2020 року оголосило про проведення «Всеукраїнської інформаційно-просвітницької кампанії в межах популяризації послуги патронату для дитини». Сьогодні, 6 жовтня, у всіх районах та містах Львівської області, стартувала інформаційна-просвітницька кампанія в межах популяризації послуги патронату над дитиною. Про це повідомили під час брифінгу у Львівській обласній державній адміністрації. "Створення патронатних сімей - це перший крок до того, щоб кількість інтернатних закладів поступово зменшувалась. Не можу не радіти, що сьогодні ми запускаємо таку інформаційну кампанію і, я впевнений, що результат буде лише позитивним", - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод. Відтак, інформацію про патронат буде розмістять на біг-бордах та сіті-лайтах в містах районного та обласного рівнів, крім того планується провести «круглі» столи, вебінари та конференції на відповідну тематику, під час яких роздаватимуться буклети та листівки з інформацією про патронат. "Разом із Міжнародною благодійною організацією Партнерство "Кожній дитині" та Міністерством соціальної політики ми розробили інформаційні матеріали та запустили таку інформаційну кампанію по усій країні. Ця інформаційна дослідницька кампанія є першим кроком для вдосконалення програм послуг , наступним стане певне дослідження, яке дозволить нам вдосконалювати та якісніше надавати соціальні послуги, у тому числі патронату над дитиною", - додала координаторка пілотного проекту в Львівській області, Ініціатива щодо розвитку послуг в громадах для дітей та сімей, Проект «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) Ольга Бойко. У брошурах можна віднайти інформацію про основні завдання патронату, гарантії від держави, інструкцію про те, яким чином можна отримати консультації, контактну інформацію тощо. У Львівській області інформаційна кампанія триватиме у період з 6 жовтня по 27 листопада. Зазначимо, що у 2019 році первинний відбір в патронатні вихователі пройшли 4 сім’ї. За словами керівника Служби у справах дітей Володимира Лиса, станом на 1 жовтня цього року створили 4 патронатні сім’ї. Зокрема, у Львові-1, Яворові-2, Золочеві-1, в які влаштували 6 дітей та відібрали ще 3 сім’ї кандидати. Нагадаємо, що патронатна сім'я - це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, завдання якої полягає у тому, аби мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Саме завдяки даній формі влаштування діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться та забезпечать догляд і реабілітацію. Оптимальний строк перебування дитини в такій сім’ї становить до трьох місяців (в окремих випадках – до 6-ти місяців). За цей час органи опіки та піклування проводять роботу з батьками дитини і визначають де їй буде краще. При цьому можливість повернення дитини до батьків має бути пріоритетом в роботі з сім’єю. Христина Дмитрик
Незабаром на Львівщині з’являться ще вісім патронатних сімей, - Юрій Холод
20 лютого 2020
Про ДІ-реформу на Львівщині йшлося під час зустрічі заступника голови Львівської ОДА Юрія Холода, начальника Служби у справах дітей області Володимира Лиса з радницею міністра Міністра соціальної політики Наталією Кириченко. Також до розмови про реформу деінституціалізації в нашій області долучилися Ольга Бойко - координатор пілотного проєкту з трансформації закладів інституційного догляду та виховання дітей у Львівській області (“Супровід урядових реформ в Україні “SURGe”) та Блія Пилипас - керівник проєктного офісу з підтримки реформи деінституціалізації. Обидві - за згодою - представниці компанії “Agriteam Canada Consulting Ltd” в Україні. “Львівщина - одна з кращих областей щодо впровадження реформи ДІ. Зі столичними гостями ми говорили саме про неї. Якщо конкретно, то про житло для сиріт і дітей, чиї батьки позбавлені батьківських прав, про створення малих групових будинків, прийомних сімей, а також розвиток послуг для дітей в ОТГ. На Львівщині особливу увагу приділяємо і створенню патронатних сімей. У планах наразі - створити ще вісім таких сімей. Це багато, порівняно з іншими областями, але ми хочемо досягнути ще кращого результату”, - наголошує заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод. “Загалом в Україні на кінець 2019-го було 123 патронатні родини, у яких проживало 510 дітей. У шістьох областях патронатні сім'ї не створені. Йдеться про тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини у сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками чи іншими законними представниками складних житттєвих обставин”, - зазначає начальник Служби у справах дітей ЛОДА Володимир Лис. Щоб створити таку сім’ю, потрібно пройти спеціальні навчання. Але насамперед, зголоситися на сайті за посиланням чи написати працівникам Служби у справах дітей в соцмережах. Тема патронатних сімей була ключовою на селекторній нараді, яка відбулася в Львівській ОДА 17 лютого. На Львівщині минулоріч створили 3 патронатні сім’ї у м. Львові, Золочівському та Яворівському районах, в яких перебувають 6 дітей.
У Золочівському районі створили першу патронатну сім’ю
9 серпня 2019
В новостворену сім’ю влаштували 3 дітей, які є між собою рідними братами та сестрою. Це вже третя патронатна сім’я в області. Про це повідомив начальник служби у справах дітей обласної державної адміністрації Володимир Лис. Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Метою патронату є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, а також надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.
На Львівщині розпочалась підготовка кандидатів на патронатних вихователів
20 липня 2018
Сьогодні, 20 липня, відбулась перша зустріч із кандидатами на патроних вихователів, які виявили бажання доглядати за дітьми, що потребують захисту. Захід відбувся за підтримки освітньої фундації. Досвідом із учасниками зустрічі поділилась патронатна сім’я з Києва. Майбутніх патронатних батьків привітала заступник голови Львівської ОДА Оксана Стоколос-Ворончук. “Ви мужні люди, бо робите важливі кроки, щоб дітям створити хороші умови. З вас можна брати приклад, тільки спільними зусиллями ми зможемо працювати продуктивно”, - зазначила Оксана Стоколос-Ворончук. Патронат – це нова форма сімейного виховання, яка передбачає надання комплексу послуг з тимчасового догляду та виховання дітей в сім’ї патронатного вихователя. Простіше – це сім’я, яка екстренно, у будь-яку годину дня чи ночі має змогу тимчасово прийняти до себе дитину, яка опинилась у біді. Така сім’я обов’язково проходить спеціальне навчання, а коли починає працювати – отримує заробітну платню. Хто потребує послуги патронату? - новонароджені діти, від яких відмовились батьки - підкинуті, безпритульні діти - діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров’ю - діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження - діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті Так, перелік включає такі категорії діток, які потребують компетентної термінової допомоги. Також під час зустрічі із вітальним словом виступив начальник Служби у справах дітей Володимир Лис. Зазначимо, навчання для патронатних сімей стартують 4 серпня. За детальнішою інформацією просимо звертатись у Службу у справах дітей Львівської ОДА за тел. 235-44-56.