«5-7-9»: для підприємців презентували державну Програму доступних кредитів
Сьогодні у Центрі Митрополита Андрея Шептицького презентували державну програму «Доступні кредити 5-7-9%». Мета програми - створити сприятливі умови для підприємців в Україні для започаткування або розвитку власного бізнесу, та розбудови потужної екосистеми підтримки розвитку підприємництва.
Участь у презентації взяв перший заступник голови Львівської ОДА Василь Лозинський.
«Це ініціатива Президента України, Кабінету Міністрів. Ще два місяці назад ми почули про можливість реалізації такої програми, а вже сьогодні є перші кредити, які отримали наші підприємці. Очікуємо, що дана програма стане важливою для підприємницького середовища Львівщини. Програма передбачає максимально комфортні умови, це подача онлайн заявки, яка опрацьовується з банками і відповідні банки надають всю вичерпну інформацію для підприємця про те, як він може далі рухатися в цьому напрямку. Наголошуємо, що дана програма розрахована на підприємців, зокрема тих, які мають створено до 50 робочих місць, це є той сегмент, який створює найбільшу додану вартість у Львівській області. Відтак, заохочуємо підприємців скористатися можливостями програми», - наголосив Василь Лозинський.
В межах заходу відбувся також практичний бізнес-семінар для підприємців "Від ідеї до бізнесу. Інструменти підтримки МСП".
«Коли ми робили дизайн цієї програми ми виходили з того, що даних коштів повинно вистачити для того щоб профінансувати в цьому році, виходячи з тенденції зниження вартості ресурсів в банківській системі, зниження облікової ставки Національного банку, близько 50 тис позичальників на загальну суму близько 30 млрд грн. Ми спроможні профінансувати подібний попит, якщо він буде з боку позичальників. Ця програма не буде історією виключно про роздачу дешевих коштів. Вона має стати програмою, яка спонукає підприємців започатковувати свою справу. Основними ключовими показниками ефективності для нас є кількість створених робочих місць та модернізація обладнання, устаткування, механізмів, транспорту підприємців. Програма спрямовується на інвестиційні проекти. Основна мета і ідея програми - спонукати до трансформації національної економіки у бік приватного, малого підприємця», - зазначив представник Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев.
Спікери та тренери заходу розповіли деталі Державної програми “Доступні кредити 5-7-9%”, як і де можна отримати навчання із бізнес-планування та здійснення підприємницької діяльності, дали рекомендації з підготовки повного пакета заявки, а також презентували огляд та мапу доступних інструментів підтримки підприємництва: експертиза, фінанси, консультації, доступ до ринків збуту та закупівель тощо.
«Наша роль полягає в тому, щоб донести до підприємців, до осіб, які тільки планують започаткувати власну справу, що ця програма не тільки історія про кількість кредитів, а про можливості, які не обмежуються тільки цією програмою. В межах нашої презентації і наступних заходів, ми доносимо значно ширші можливості, які вже доступні в Україні, як в межах інших державних регіональних програм, так і в межах програм, які реалізуються за допомогою донорських організацій», - розповів керівник Офісу розвитку малого і середнього підприємництва Андрій Слабінський.
Також для підприємців, які зацікавляться участю у програмі, заплановано проведення консультативних та тренінгових семінарів.
З деталями Програми можна ознайомитись тут.
Новини за темою
Аграрії Львівщини упродовж останнього тижня залучили понад 200 млн гривень кредитів
6 травня 2022
Станом на 5 травня, в межах програми «Доступні кредити 5–7–9%» аграрії Львівщини залучили кредитів на суму 1 млрд 84 млн грн. Основна частина цієї суми була залучена за програмою портфельних гарантій 80%, тобто кредитних гарантій, які надає держава. На проведення комплексу весняно-польових робіт аграрії можуть залучити до 60 млн грн строком на пів року. Сплата за відсотками відсутня, потрібно тільки забезпечити для застави 20 % від суми кредиту, а решту суми гарантує держава. У заставу можна оформити майно клієнта або поручителя, обладнання, транспортні засоби, нерухоме майно, а також основні засоби, що купуються за кредитними коштами. Обмежень за кількістю землі в обробці немає. Але ключова умова – підпадати під визначення с/г товаровиробника. За інформацією Мінагрополітики України банками уже видано сільськогосподарським товаровиробникам 13 млрд 431 млн грн за програмою портфельних гарантій 80%. Граничний обсяг державних гарантій на портфельній основі у 2022 році, з урахуванням вільних лімітів 2021 року, становить 26 млрд 953 млн грн. З умовами отримання агрокредитів від державних банків ви зможете ознайомитися за посиланнями: «ПриватБанк»: https://cutt.ly/QGhlDKI; «Ощадбанк» https://cutt.ly/vF4ETcl; «Укргазбанк» https://cutt.ly/aF4Env6; «Укрексімбанк» https://cutt.ly/hGhxjd2.
Аграрії Львівщини можуть відшкодовувати відсотки за залученими кредитами з обласного бюджету
3 лютого 2022
Департамент агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації розпочав прийом заявок та документів від суб’єктів підприємництва, які залучили кредит у банківських установах на покриття виробничих витрат та придбання основних засобів сільськогосподарського призначення, а також придбали сільськогосподарську техніку у фінансовий лізинг. Кошти обласного бюджету надаються за сплачені суб’єктами підприємництва відсотки протягом поточного року в розмірі до 1,5 облікової ставки Національного банку України, що діє на дату нарахування % (комісії), але не більше ставки, передбаченої угодою кредитування чи договором фінансового лізингу на придбання сільськогосподарської техніки та обладнання. Користуватись цим напрямом підтримки можуть виключно мікро- та малі суб’єкти сільськогосподарської діяльності. «Станом на сьогодні облікова ставка НБУ становить 10%, тобто за цим напрямом підтримки з обласного бюджету відшкодуванню підлягає до 15%. Для прикладу, взявши кредит під 20%, сільгоспвиробник з власних коштів буде сплачувати лише 5%, решту витрат ми компенсуємо з обласного бюджету. Якщо ставка кредиту є в межах 15%, ми відшкодуємо всі витрати на обслуговування кредиту, але в межах 200 тис. грн протягом бюджетного року одному суб’єкту підприємництва», - розповідає директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман. Відшкодуванню підлягають короткострокові, середньострокові і довгострокові кредити, за виключенням кредитних договорів, відсотки за якими здешевлюються коштами державного бюджету. У 2021 році за цим напрямом підтримки освоєно 1,4 млн грн, підтримкою скористались 24 суб’єкти господарювання, яким здешевлено 32,6 млн грн залучених кредитних коштів. У 2022 році на цей напрям спрямовано 1,1 млн грн. Загалом з обласного бюджету на виконання заходів Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки в поточному році виділено 20,7 млн грн. Ознайомитись з іншими напрямами програми та з повним переліком документів, які подаються до департаменту для участі у Програмі можна за посиланням https://loda.gov.ua/agr_prohramy. Отримати консультацію щодо участі в програмах фінансової підтримки аграріїв можна в робочий час за тел. (032) 255-50-62, або +380667180918
У Львові презентували документальний фільм «Музичне товариство «Львівський Боян»
22 грудня 2021
Сьогодні, 22 грудня, у Центрі Шептицького Українського Католицького Університету, відбувся прем’єрний показ фільму «Музичне товариство «Львівський Боян». В основу документальної стрічки лягла діяльність товариства, якому цьогоріч виповнюється 130-ть років. Разом з тим, фільм має на меті не лише дослідити діяльність Львівського Бояна, а й проаналізувати його вплив на розвиток музичної культури Галичини та культурно-національного піднесення України. Музичне товариство під назвою «Львівський Боян» виникло з ініціативи відомого політика, культурно-громадського діяча, композитора Анатоля Вахнянина у 1891 році. Діяльність «Львівського Бояна» розгорталася настільки інтенсивно, що товариство швидко завоювало прихильність різних верств населення не тільки Львова, а й всієї Галичини. Створена на основі «Львівського Бояна» Заслужена академічна капела України «Трембіта» у Львові, що діє по нині, фактично є найстаршою професійною капелою нашої держави. Автором фільму став доцент кафедри богослів’я УКУ, керівник Фундації «Андрей», доктор наук соціальних комунікацій, засновник серії «Духовна музика України» Михайло Перун. Додамо, що створення фільму «Музичне товариство «Львівський Боян» стало можливим завдяки підтримці Львівської ОДА. На цю кінострічку виділили фінансовий ресурс в межах конкурсу на підтримку регіонального кінематографа.
Ще один банк долучився до обласної Програми енергоефективності
28 жовтня 2021
В області працює Комплексна програма енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики на 2021-2025 роки. Однією з її можливостей є отримання часткової компенсації відсотків за кредитами для ОСББ на заходи з енергоефективності. Так, сьогодні, 28 жовтня, представники департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства провели робочу зустріч з представниками АТ КБ «ПриватБанк», де підписали генеральний договір про співробітництво щодо співфінансування ОСББ. Основою цього Договору є співпраця у процесі надання часткової компенсації відсотків за кредитами для ОСББ, які отримали кредит у кредитно-фінансовій установі на заходи з енергоефективності. Адже, залучення кредитних коштів для ОСББ Львівщини створюють більш сприятливі умови щодо впровадження заходів з підвищення енергоефективності. Нагадаємо, Львівщина серед лідерів в Україні щодо роботи за програмою «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності». Станом на сьогодні Фонд схвалив 100 заявок від ОСББ на впровадження енергоощадних заходів. Програма передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості здійснених заходів/робіт для пакету «Легкий» та 50% для пакету «Комплексний» на грантовій основі. Окрім цього, у Львівській області додатково здійснюється підтримка ОСББ за умови участі в програмі «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності» шляхом відшкодування з обласного бюджету відсоткової ставки у розмірі 3%-10%. Операторами Програми є: • АТ КБ «Приватбанк» • ВАТ «Ощадбанк» • АБ «Укргазбанк» • АТ «КРЕДОБАНК». Такий механізм запровадили вперше в Україні у межах Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021 – 2025 роки. «У 2021 році вже 14 ОСББ області, що скористалися програмою «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності», компенсували 803 тис грн з обласного бюджету на відшкодування частини відсоткової ставки за отриманими кредитами. На завершення року очікуємо до 1500 тис грн виплат по цьому показнику. Отож, запрошуємо ОСББ області на наступний 2022 рік активно долучатись до участі у програмах підвищення енергоефективності та енергомодернізовувати житлові будинки», - зазначив начальник управління енергоефективності департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА Микола Вознюк.
Компенсація відсотків за кредитами для ОСББ: ще один банк долучився до обласної Програми енергоефективності
20 жовтня 2021
В області працює Комплексна програма енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики на 2021-2025 роки. Однією з її можливостей є отримання часткової компенсації відсотків за кредитами для ОСББ на заходи з енергоефективності. Зокрема, цього тижня до Програми приєднався ще один банк. Так, вчора, 19 жовтня, представники департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА провели робочу зустріч з представниками Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», в межах якої підписали генеральний договір про співробітництво щодо співфінансування ОСББ. «Договір встановлює умови та принципи співпраці у процесі надання часткової компенсації відсотків за кредитами для ОСББ, які отримали кредит у кредитно-фінансовій установі на заходи з енергоефективності. Адже, залучення кредитних коштів для ОСББ Львівщини створюють більш сприятливі умови щодо впровадження заходів з підвищення енергоефективності», - зазначають у департаменті. Нагадаємо, що Львівщина є одним з лідерів в Україні щодо роботи за програмою «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності». Так, станом на сьогодні Фонд схвалив 100 заявок від ОСББ на впровадження енергоощадних заходів. Програма передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості здійснених заходів/робіт для пакета «Легкий» та 50% для пакета «Комплексний» на грантовій основі. Окрім цього, у Львівській області додатково здійснюється підтримка ОСББ за умови участі в програмі «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності» шляхом відшкодування з обласного бюджету відсоткової ставки у розмірі 3-10%. Операторами Програми є: ВАТ «Ощадбанк». АБ «Укргазбанк», АТ «КРЕДОБАНК». Такий механізм запровадили вперше в Україні у межах Комплексної програми підвищення енергоефективності, енергозбереження та розвитку відновлюваної енергетики у Львівській області на 2021-2025 роки. У 2021 році вже 8 ОСББ області, які скористалися програмою «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності», компенсували 308 тис грн з обласного бюджету на відшкодування частини відсоткової ставки за отриманими кредитами. «Запрошуємо ОСББ брати участь в програмах підвищення енергоефективності та енергомодернізовувати житлові будинки», - додали у департаменті паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА.
У Львові презентували першу в Україні пілотну програму з кредитування інвестиційних проєктів під 0%
2 вересня 2021
Напередодні відзначення Дня підприємця (5 вересня) у Львові відбулась презентація пілотного проєкту «0% річних на реалізацію інвестиційних проєктів для мікро-, малого та середнього підприємництва Львівської області». Проєкт реалізуватимуть в межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Основна мета пілотного проєкту – посилити інвестиційну активність підприємців Львівської області та стимулювати створення нових робочих місць. «До Дня підприємця, ми презентували унікальний для України напрям кредитування. За ініціативи Львівської облдержадміністрації, малі середні підприємці Львівщини зможуть отримати кредити на інвестиційні цілі під 0%. До такої ставки компенсувати кредити за програмою Президента України «Доступні кредити 5-7-9» ми зможемо з обласного бюджету, адже 5 млн гривень на ці цілі у межах програми конкурентоспроможності Львівщини виділила Львівська обласна рада. Скористатися цим кредитом зможуть представники малого і середнього бізнесу, яким потрібні кошти для розвитку і створення робочих місць. Так ми не тільки підтримуємо місцевий бізнес, а й стимулюємо ріст робочих місць в області, - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Як зазначили розробники проєкту з Фонду розвитку підприємництва програма має кілька ключових переваг. Серед них виокремлюють такі: Для місцевої влади - участь у Програмі «5-7-9%» через запровадження додаткового пакета підтримки для місцевих підприємців з урахуванням пріоритетів розвитку регіону; Для уповноважених банків – додатковий стимул для залучення нових та наявних підприємців, які планують реалізувати інвестиційний проєкт; Для підприємців Львівщини – доступний кредит для фінансування проєкту, антиковідна підтримка. А також часткове відшкодування державою вартості створення робочих місць. У результаті: посилення інвестиційної привабливості регіону, зростання прозорості ведення бізнесу та укріплення довіри між бізнесом та місцевою владою. В межах зустрічі Львівська ОДА (Максим Козицький) та Фонд розвитку підприємництва (на чолі з в.о. Фонду Андрієм Гапоном та уповноваженим Валерієм Майбородою) підписали Договір про співпрацю. Принагідно, за багаторічну сумлінну працю та значний внесок у розвиток підприємницького середовища Львівської області та з нагоди Дня підприємця Максим Козицький відзначив подяками від голови облдержадміністрації десятьох підприємців області – керівників ТзОВ, ПП, ТОВ, ПрАТ, АТ. До слова, Львівщина лідирує з-поміж інших областей України за кількістю наданих кредитів за Програмою «5-7-9%». З понад 58 млрд гривень - 4,7 млрд отримали в кредит саме підприємці Львівщини.
Для представників територіальних громад організували форум щодо інклюзивного навчання
7 Червня 2021
Проєкт SURGe у жовтні 2020 – січні 2021 років провів дослідження з питань доступу дітей з особливими освітніми потребами до інклюзивної освіти у Львівській області. За результатами дослідження, та з урахуванням консультацій, проведених на національному та регіональному рівнях, були розроблені рекомендації, спрямовані на вдосконалення практик впровадження інклюзивної освіти. Ці рекомендації та результати дослідження днями презентували в межах форуму для представників відділів освіти та керівництва територіальних громад. «Результати міжнародного дослідження ми уже презентували директорам інклюзивно-ресурсних центрів, але вони також будуть корисні громадам, аби ті могли забезпечити подальший розвиток послуг для дітей з особливими освітніми потребами. Дослідження акцентує на позитивних нюансах та показує на що варто звернути увагу», - розповіла головний спеціаліст департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Марія Васюник. Під час заходу в інтерактивному форматі обговорили також ключові для організації роботи питання, зокрема, щодо співпраці громад з ІРЦ, важливості проведення семінарів та серії тренінгів для представників громад, забезпечення підручниками та створення банку даних. «Щоб стратегічно планувати роботу на території, закладати кошти на програми та раціонально використовувати ресурси, громади повинні володіти всіма даними. Попри субвенцію, місцеві бюджети відповідають за фінансування великої кількості аспектів. Аби знати скільки коштів закладати на навчання дітей із особливими освітніми потребами, необхідно володіти всією картиною, зокрема, яка є потреба для формування послуг. Потреби можна визначити знаючи скільки дітей і яких категорій мешкає на території громади. Тоді можна буде формувати потребу і розуміти які послуги треба надавати», - акцентувала Марія Васюник. SURGe є проєктом технічної допомоги Уряду України та сприяє кращому плануванню і впровадженню реформ, орієнтованих на громадян. В межах проєкту впроваджується Ініціатива щодо розвитку послуг в громадах для дітей та сімей, діяльність якої спрямована на вдосконалення практик роботи з дітьми та їхніми сім’ями, розвиток необхідних для них послуг, удосконалення законодавства з питань захисту прав дитини та розвитку послуг.
Чотири родини на Львівщині отримали “обласні” кредити на житло
17 травня 2021
Чотири родини з різних районів Львівської області вже цього року отримали кредити на закупівлю і будівництво власних домівок. Загалом на фінансування молодіжних житлових кредитів і будівництва осель у селі з обласного бюджету 2021 року передбачено 4,5 мільйона, а з державного - ще мільйон гривень. На середину травня використали з цих грошей 908 тисяч гривень. “Наразі 608 тисяч гривень з обласного бюджету та 300 тисяч з бюджету держави отримали четверо подавачів для будівництва житла у сільській місцевості”, - зазначає Михайло Політило, головний спеціаліст департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА. Комплексну програму надання житлових кредитів окремим категоріям громадян у Львівській області на 2021-2023 роки Львівська обласна рада проголосувала всередині лютого 2021 року. Обидва напрями програми передбачають пільгове цільове кредитування, розпорядниками коштів є департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі та Львівське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву». Першочергово та безвідсотково житлові кредити отримують учасники російсько-української війни. «Щодо молодіжних кредитів на житло, то термін їх погашення - до 30 років. А отримати такий кредит можуть громадяни, які перебувають на квартирному обліку, віком до 35 років (включно). Сім'я, яка не має дітей, сплачує кредит з відсотковою ставкою 3% річних від суми зобов'язань за кредитом. Якщо є одна дитина, це дає право на звільнення від сплати відсотків. Позичальникові, який має двох дітей, за рахунок бюджетних коштів погашається 25% суми зобов'язань за кредитом, який має трьох і більше дітей - 50% суми зобов'язань за кредитом», - пояснює директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько. Розмір кредиту визначає Львівське регіональне управління Держмолодьжитла, керуючись нормою 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. метрів на сім'ю, при цьому розрахункова вартість 1 кв метра житла не повинна перевищувати опосередкованої вартості його спорудження, що склалася в регіоні відповідно до даних Міністерства розвитку громад та територій. Щоб взяти участі у програмі кредитування молодіжного житла, необхідно звернутися до виконавця - у Львівське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 8. Підтримка індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» передбачає надання сільським жителям пільгових довгострокових кредитів для будівництва, добудови, реконструкції або купівлі житла у селі. Виконавцем цього напряму є Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. А 2021 року планується виділити на будівництво житла в селі 2 мільйони 685 тисяч гривень з обласного бюджету. Позичальниками тут можуть бути громадяни України, які постійно проживають (або переселилися для постійного проживання), будують об’єкти в сільській місцевості і працюють в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях сільського господарства, в особистих селянських господарствах, інших господарських формуваннях, що є у сільській місцевості, соціальній сфері села, а також на підприємствах, в установах та організаціях переробних і обслуговуючих галузей агропромислового комплексу, навчальних закладах, закладах культури та охорони здоров’я, розташованих у межах району, а також особи, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та громадяни України, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених. Кредит індивідуальному забудовнику надається, за умови відповідності вимогам програми та підтвердження ним своєї платоспроможності, на термін до 20 років. А молодим сім'ям (подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років) або неповним сім'ям (мати (батько) віком до 35 років) – до 30 років із внесенням за користування ним плати у розмірі трьох відсотків річних. Позичальник, який має трьох і більше дітей (у тому числі усиновлених та/або таких, що перебувають під його опікою/піклуванням), звільняється від сплати відсотків за користування пільговим кредитом протягом дії кредитного договору, починаючи з дати подання копії підтвердних документів (свідоцтва про народження дітей, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклування). Відсотки за користування кредитом також не нараховуються таким позичальникам (за умови звернення їх або повнолітніх членів їх сімей з відповідною заявою): військовослужбовцям, подружжю, в якому чоловік або дружина є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка, – з початку і до закінчення особливого періоду; резервістам та військовозобов’язаним, подружжю, в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, що підтверджується довідкою військового комісаріату або військової частини про перебування на військовій службі, – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період. Розмір кредиту, який можна отримати: - на нове будівництво – до 400 тис. грн; - на придбання житлового будинку – до 300 тис. грн; - на добудову, реконструкцію житлового будинку – до 250 тис. грн; - на спорудження інженерних мереж – до 100 тис. грн; Для розгляду можливості участі у зазначеному заході програми необхідно звернутися до виконавця у Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі за адресою: м. Львів, вул. Пекарська, 95
Кабмін вніс зміни щодо здешевлення кредитів для аграріїв
19 березня 2021
Постановою КМУ від 10 березня № 189 внесли зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромислового комплексі шляхом здешевлення кредитів. Зокрема, компенсації підлягають відсоткові ставки за: короткостроковими кредитами, залученими для поповнення обігових коштів; середньостроковими кредитами, залученими для поповнення обігових коштів, придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва, здійснення витрат, пов’язаних з будівництвом і реконструкцією виробничих об’єктів сільськогосподарського призначення, а також з переробкою сільськогосподарської продукції; довгостроковими кредитами, залученими для придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва, обладнання для виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції виробничих об’єктів (у тому числі сховищ для зберігання зерна, овочів та фруктів) Документи подаються впродовж року до уповноваженого банку, який підписав Меморандум про співпрацю з Мінекономіки до 1 листопада поточного року. Нараховані та сплачені відсотки за користування кредитами за листопад - грудень минулого року та за січень - жовтень поточного року підлягають відшкодуванню за рахунок коштів поточного бюджетного року. «Фінансова підтримка у вигляді здешевлення кредитів одна з найуспішніших програм впроваджених Урядом, що дозволяє залучати дешеві кредитні ресурси в аграрний сектор економіки та розвивати малий і середній бізнес на селі», - прокоментувала директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман.
На Львівщині презентували повне видання творів Лесі Українки
11 березня 2021
Авторський колектив науковців Волинського університету імені Лесі Українки презентував сьогодні у Львівській ОДА повне академічне видання творів Лесі Українки. Повне видання, що складається із 14 томів, передали Львівщині із нагоди 150-літнього ювілею від дня народження Лесі Українки. «Завдяки ентузіазму авторського колективу та усіх, хто сприяв цьому проекту, ми маємо нині унікальну можливість бачити повне академічне видання творів Лесі Українки. Цей рік присвячений ювілею великої поетеси. Такі проекти – це гідне пошанування наших світочів, літераторів, науковців. Першу збірку ми передамо науково-педагогічній бібліотеці, що знаходиться у колишньому маєтку Шептицьких, на вулиці Зеленій. Це буде символічний вчинок, що буде підкреслювати те, як наші генії – Леся Українка, Іван Франко, Митрополит Шептицький - будували своїми творами, своїми звершеннями Україну», - зазначив під час презентації директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Новинка є унікальною, оскільки попереднє «повне» видання було цензурованим і складалося з 12 томів. «Після 12-томника, що вийшов у радянський період нічого подібного ще не було. Подвиг і упорядників, і коментаторів створив цю знакову подію не лише для Волині а й для усієї України. Найціннішим у цьому виданні є його повнота. В ньому багато варіантів, звірки з рукописами, це дозволить відкривати для дослідників і для читачів Лесю Українку по-новому, оновить уявлення про велику поетесу. Видання важко переоцінити, особливо його вчасність та його актуальність», - наголосив директор Інституту Івана Франка НАН Євген Нахлік. Унікальним в цьому проекті є те, що одночасно було створено 14 редакційних команд, і ці команди працювали синхронно. «Неможливо уявити життя і творчість Лесі Українки без Волині. Ідея публікації та вивчення творчості була основною в роботі нашого університету. Наш університет має значний доробок творчості поетеси. Є оцифрована вся літературна спадщина Лесі Українки. Робота наших редакційних команд увінчалась успіхом, ми працювали без вихідних, без відпустки, але нам вдалось створити основу для виховання молоді. Адже від того наскільки наші діти будуть усвідомлювати своє значення в світі, свій патріотизм, буде залежати наше майбутнє», - акцентував ректор Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолій Цьось. Принципова відмінність видання — це максимальна увага до рукописів Лесі Українки, зокрема до чернеток, які відкривають завісу над таємницями творчого процесу. «Ми базувались на тих дослідженнях, які робили попередні покоління Волинської філологічної школи, але основну роботу зробили все-таки уже зараз. Проект трудомісткий, тому держава активно долучилась і ми отримали фінансування. Ми розуміли і терміни і обсяги, які ми мали зробити адже на весь проект було відведено лише 7 місяців. Авторські редакції складались переважно із науковців Волинського університету, але ми також залучали дослідників творчості і життя Лесі Українки з інших областей», - розповів проректор з навчальної роботи Волинського університету Юрій Громик. Видання створене у співпраці Українського інституту книги та Волинського національного університету імені Лесі Українки та інших навчальних і наукових інституцій України. Всі тексти подано з урахуванням авторського правопису. Фахівці працювали над тим, щоб усунути заангажованість у тлумаченні образів та сюжетів, характерну для видань радянського періоду. «Повне академічне видання – це наша спроба представити українцям їхню найвидатнішу письменницю у повному форматі. Для нас дороговказом були галичани, які дбають про пошанування Івана Франка. І ця відповідальність за людей своєї землі і потреба представити їх талант всій державі нас надихало. Цей 14-томник - це свідчення того, що може і що вміє українська наука. Сподіваюсь нам вдалось заповнити ту порожнечу, яка була у знаннях про Лесю Українку», - наголосив завідувач кафедри теорії літератури Волинського університету Сергій Романов. Шанувальники та дослідники творчості Лесі Українки в кожному томі зможуть прочитати не лише твори Лесі Українки, й розлогий науковий коментар, а ще ознайомитися зі зразками авторського рукопису, іконографією і живописом, першодруками тощо.
Майже 100 аграріїв Львівщини отримали компенсацію за залученими кредитами
3 листопада 2020
В області активно реалізуються державні програми підтримки агропромислового розвитку. З державного бюджету аграрії Львівщини отримали 24,1 млн грн компенсації за фактично сплачені протягом січня-вересня відсотки за залученими кредитами. Як повідомила т.в.о директора департаменту агропромислового розвитку Людмила Гончаренко, відшкодування відсотків за залученими кредитами здійснюється також за рахунок коштів обласного бюджету. Відтак, використали 2, 3 млн грн. «Кошти з держбюджету отримали 90 сільгосппідприємств Львівщини, у тому числі 20 підприємств, які провадять діяльність у галузі тваринництва. Спрямовані з державного та обласного бюджетів кошти дозволили здешевити кредитні ресурси, які були залучені аграріями у фінансових установах для покриття поточних витрат та витрат капітального (інвестиційного) характеру матеріальноно-технічної бази на суму біля 300 млн грн», - зазначила т.в.о. директора департаменту агропромислового розвитку Людмила Гончаренко. За її словами, компенсація надається аграріям, які займаються усіма видами сільськогосподарської діяльності та переробкою сільськогосподарської продукції. “Розмір відшкодування складає 1,5 облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами, зменшених на 5 відсоткових пунктів”, - додала Людмила Гончаренко. Сума компенсації, що надається позичальникам та пов’язаним із ними особам протягом бюджетного року не може перевищувати: для позичальників, які провадять діяльність у галузях тваринництва, - 15 млн грн; для позичальників, які провадять діяльність за іншими видами сільськогосподарської діяльності (крім тваринництва) та переробки сільськогосподарської продукції, - 5 млн грн. Оксана Буй
Співачка Соломія Чубай презентує новий альбом «Колискові для Олекси. ІІ»
15 жовтня 2020
23 жовтня о 19:00 у Палаці культури Гната Хоткевича у Львові відбудеться казковий концерт та презентація нового альбому «Колискові для Олекси. ІІ» у межах унікального для України соціально-культурного інклюзивного проєкту Соломії Чубай. Колискові співатимуть та танцюватимуть: Соломія Чубай - вокал, Сашко Главацький – гітара, Ігор Гнидин – барабани, Андрій, Коник – бас-гітара, флейта, Том Луголообі - рояль, Гурт ROCKOKO, Національна капела «Дударик», керівник Дмитро Кацал. Диригує Євген Крук (INSO-Lviv), відеоарт: Олексій Хорошко. Основою концерту буде презентація нового альбому «Колискові для Олекси ||» Соломії Чубай. Ви поринете у світ неймовірної красивої музики та текстів на слова Лесі Українки, Грицька Чубая, Миколи Вінграновського, Платона Воронька та наших сучансиків: Івана Малковича, Катерина Міхаліциної, Жака Жаб’є, Олесі Мамчич, Андрія Содомори. Колискові Соломії Чубай - зцілюють, а історія про її сина Олексу та його Планету - зачаровує. Вперше в Україні за допомогою музики порушують тему саме розладів аутичного спектру. Це не просто музичний альбом «Колискові для Олекси» - це інклюзивний проект про дітей і для дітей, який має на меті краще пізнати світ дитини з аутизмом, привернути увагу до проблем таких дітей, об’єднати якомога більше батьків, які виховують дітей з аутизмом, змінити ставлення у суспільстві і не соромитись особливих дітей. Це не просто історія про сина співачки - Олексу з Синдромом Аспергера (високофункціональний аутизм) та його Планету - це музика для заспокоєння, настрою, відчуття внутрішнього щастя та гармонії. Альбом можна вмикати вдома, в машині, на дитячих святах, засинати та танцювати під нього Презентація відбудеться за підтримки департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА.