"Говорити про дефолт через недовиконання дохідної частини місцевих бюджетів не доводиться", - Іван Собко
За підсумками 9 місяців фінансисти фіксують недовиконання дохідної частини як державного, так і обласного бюджету. Коронавірус вніс свої корективи у виконання бюджету.
«Враховуючи світову пандемію можна стверджувати, що за підсумками 9 місяців як у державному, так і місцевих бюджетах є недовиконання. По деяких територіях є перевиконання, але несуттєве. Рівень виконання обласного бюджету становить 95%, тому говорити, що нас очікує дефолт чи криза поки не доводиться. Недовиконання 5% не є критичним, а згідно із бюджетним кодексом критична цифра, яка потребує перегляду - 15 %», - наголосив заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
За словами заступника голови таких бюджетів, які потребують перегляду, на Львівщині є не більше п’яти.
«Всі вони є на контролі, і ми рекомендуємо переглядати критичні речі. З приводу обласного бюджету є деякі видатки, які довелось зменшити, адже їх важко профінансувати при недоїмці 200 млн.грн», - акцентував Іван Собко.
Реформа децентралізації, яка має завершитись цього року, дозволить місцевим бюджетам мати усі повноваження на своїх територіях, в тому числі і фінансові.
«Ми в очікуванні прийняття змін закону про місцеве самоврядування та змін до Конституції, де мають бути чітко прописані повноваження обласних рад, обласних адміністрацій та ОТГ, аби бачити функціонал кожного. Коли місцеві бюджети будуть самодостатні та матимуть усі необхідні ресурси, на них лягатиме відповідальність за ефективне використання коштів», - розповів заступник голови.
Із 73 ОТГ лише 8 будуть мати індекс податкоспроможності на рівні 0,3. Іще 25 громад прогнозується на рівні 0,3 – 0,5.
«Допоки на цих територіях не буде інвестиційної привабливості інших показників там не очікуємо. Решта - профіциті громади, кошти яких будуть спрямовані на розвиток. На виборах треба обрати фахових людей, господарників, які раціонально будуть використовувати кошти», - резюмував Іван Собко.
Заступник голови також наголосив, що раціональне використання бюджетних коштів також має контролювати громада. Крім того, люди мають розуміти за що відповідальний їхній сільський голова чи голова ОТГ.
Новини за темою
«У березні спостерігаємо погіршення надходжень податків і зборів до місцевих бюджетів Львівщини», - Олег Демків
25 березня 2022
За два місяці цього року загальний фонд місцевих бюджетів Львівщини перевиконали на 300 мільйонів гривень, обласний бюджет – на 80 мільйонів гривень, а динаміка надходження податків і зборів перевищувала 20%. Проте вже у березні на Львівщині спостерігають погіршення надходжень. Про це повідомив директор департаменту фінансів Львівської ОВА Олег Демків. «Серед основних причин - сповільнення економічної активності суб’єктів господарської діяльності. Але ключовим фактором стало внесення змін до податкового законодавства, перш за все - в частині скасування податку на прибуток. Для обласного бюджету це велика втрата. Ми на весь рік планували майже півмільярда гривень надходжень цього податку. З початку року надійшло понад 100 мільйонів гривень і це все, на що ми можемо розраховувати», - зазначив Олег Демків. «Ми зараз завершуємо відкореговувати наші цьогорічні баланси під форс-мажорні обставини, спричинені зменшенням надходженням податків і зборів. Також розуміємо необхідність забезпечити першочергові видатки місцевих бюджетів. Зараз ми зі всіма територіями прораховуємо їхні нові прогнози податків і спільно пропрацьовуємо можливості фінансувати захищені статті першочергово - зарплат, стипендій, продуктів харчування, енергоносіїв – все найнеобхідніше для функціонування бюджетної сфери. Плюс виплати й підтримка малозабезпечених категорій громадян», - додав Олег Демків. Він також наголосив, що на місцеві бюджети покладено і повноваження військового характеру. Це фінансова підтримка формування територіальної оборони, покриття видатків з харчування для переселенців, компенсації видатків на спожиті енергоносії закладами комунальної власності, які розміщують ВПО. «Ми сьогодні не зможемо в повному обсязі фінансувати інвестиційні видатки. Але будемо працювати на перспективу. У час війни важливо першочергово фінансувати оборонні видатки, але мати плани дій в частині відновлення економіки та інфраструктури теж важливо», - повідомив директор департаменту фінансів Львівської ОВА. Зазначимо, що місцеві бюджети Львівщини затвердили в кінці минулого року. Загалом в області є 81 місцевих бюджетів (бюджети громад, районів, обласний).
За перший місяць року на Львівщині сплатили понад 6 млрд грн податків
1 лютого 2022
Департамент фінансів Львівської облдержадміністрації повідомив перші оперативні підсумки виконання бюджетів за доходами в цьому році. До загального фонду бюджету Львівщини в січні мобілізовано 1 млрд 617 млн грн, що на 91 млн грн більше понад план. В обласному ж бюджеті 30 млн грн більше понад план. Річний план на 1 лютого виконується по області на 7%, що краще ніж січневі надходження попередніх років. Значно кращою є динаміка поступлень у порівнянні з січнем 2021 року. Зріст поступлень по області становить + 28,9 %, а в обласному бюджеті + 28,5 %. Позитивною є також ситуація щодо мобілізації податків і платежів до державного бюджету. Загалом їх надійшло по Львівщині 4,4 млрд грн, що на 1,3 млрд грн або 41,6 % більше у порівнянні з січнем минулого року.
Для представників сімейних фермерських господарств та ОТГ відбудеться онлайн-конференція
24 січня 2022
Департамент агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації запрошує голів територіальних громад, сімейних фермерських господарств та потенційних учасників СФГ взяти участь в конференції на тему: «Сімейні фермерські господарства: чому це вигідно і за яких умов» Онлайн-конференція відбудеться 26 січня об 11:00 на платформі Zoom. «Унікальність цієї події в тому, що вона присвячена роз’ясненню останніх змін в податковому законодавстві. Ми пояснимо чому в контексті цих змін, реєструватись фермерським господарствам вигідно, а також розкажемо про інструменти фінансової підтримки, які будуть діяти для сімейних фермерських господарств у 2022 році на рівнях обласного та державного бюджетів. Для сімейних фермерських господарств будуть певні пільги, про які, власне, ми хочемо розповісти. Особливо, це актуально для осіб, які проживають в сільській місцевості. Це якраз та можливість, коли справу свого життя можна трансформувати в бізнес», - зазначила директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман. Вона також додала, що на Львівщині, станом на сьогодні є 59 одиниць СФГ, що майже вдвічі більше, ніж минулого року. На заході розглянуть питання: Програми фінансової підтримки аграріїв з державного та обласного бюджетів у 2022 році; Нова податкова реформа в частині оподаткування СФГ і власників с/г земель; Алгоритм створення СФГ; ЄСВ: сімейні фермерські господарства мають право на отримання часткової компенсації; Субвенція органам місцевого самоврядування на заходи з проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення та на заходи з поліпшення громадських пасовищ. Для участі в онлайн-конференції реєструйтесь за посиланням. Посилання для підключення в Zoom.
Бюджети місцевих рад Львівщини отримали майже 6 млн гривень на охорону та поліпшення земель
4 січня 2022
У 2021 році до бюджетів різних рівнів області надійшло 9,8 мільйона гривень в порядку відшкодування витрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Про це повідомили в Головному управління Держгеокадастру. З цих коштів до обласного бюджету надійшли 4,4 млн грн, а на рахунки місцевих рад – 5,4 млн грн (деталі). «Ці кошти громади можуть використати лише в межах заходів на здійснення землеустрою, охорони та поліпшення земель. Працівники Держгеокадастру завжди готові надати консультативну допомогу місцевим радам. Реалізація цих заходів, зокрема землевпорядних робіт забезпечать в подальшому додаткові надходження коштів до місцевих бюджетів, що сприятиме розвитку територій громад», - відзначає Андрій Кавецький, начальник ГУ Держгеокадастру у Львівській області. У 2021 році використали майже 6 млн грн на проведення робіт із землеустрою та охорони земель. «В межах реалізації Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021 – 2025 роки, за кошти від втрат, у попередньому році, територіальним громадам вдалося поліпшити громадські пасовища орієнтовною площею 432 га. Цього року, в обласному бюджеті заклали 4,2 млн грн, з них 3 млн – на заходи з поліпшення пасовищ та 1,2 млн грн на інвентаризацію сільськогосподарських земель», - підкреслив начальник управління департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Ігор Вус. Загалом на спеціальних рахунках місцевих рад Львівської області акумульовано 26,4 мільйона, що надійшли в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Згідно зі статтею 209 Земельного кодексу України, вони можуть використовуватися лише на освоєння земель для сільськогосподарських та лісогосподарських потреб, поліпшення угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проєктів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі.
Бюджетна комісія підтримала ініціативу дофінансувати в наступному році галузь освіти на понад 260 млн гривень
20 грудня 2021
Сьогодні, 20 грудня, комісія з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Львівської обласної ради підтримала рішення про повернення понад 267 мільйонів гривень, спрямованих на освітню галузь області в межах проєкту обласного бюджету на 2022 рік. Також бюджетна комісія запропонувала дофінансувати в наступному році культуру, медицину та спорт. Отже, видатки збільшили для: Департаменту освіти і науки - на 267,4 млн грн. (усього 1,9 млрд грн.); департаменту з питань культури, національностей та релігій на 80,6 млн грн. (усього 516 млн грн); департаменту охорони здоров’я на 15,1 млн. грн. (усього 784 млн грн); управлінню молоді та спорту на 15 млн. грн. (усього 190 млн грн). Разом з цим, комісія підтримала ініціативу провести аналіз фінансово-господарської діяльності обласних комунальних установ, а також установ та закладів, які фінансуються з обласного бюджету і надають послуги в галузі освіти, охорони здоров’я, спорту та культури. Нагадаємо, що рішення підтримали напередодні сесії обласної ради.
Львівщина – на п’ятому місці в Україні за доходами бюджету
9 грудня 2021
У листопаді Львівщина піднялася у рейтингу регіонів України за динамікою надходжень податків до бюджету. За підсумками одинадцяти місяців Львівська область на п’ятому місці серед областей України. До цього часу найвищим результатом для Львівщини була сьома позиція в рейтингу. «Позитивна динаміка області загалом випереджає середню по державі вже п’ять місяців поспіль. У січні-листопаді наші надходження порівняно з відповідним періодом торік зросли на 22 %, а загалом по Україні зростання становить 20,9 %», - зазначив заступник директора департаменту фінансів Львівської ОДА Іван Нос. Він також розповів, що рейтинг області стосовно динаміки поступлень основних податків на 1 грудня не змінився (порівняно з 1 листопада): за єдиним податком Львівщина – друга в Україні, за податком на доходи фізичних осіб – сьома, за платою за землю – одинадцята, за податком на нерухоме майно – чотирнадцята.
Цьогоріч майже на 167 млн грн більше надійшло до місцевих бюджетів від платників плати за землю Львівщини
6 грудня 2021
Про це повідомило Головне управління Державної податкової служби у Львівській області. Упродовж січня – листопада 2021 року по платі за землю з юридичних осіб надійшло до місцевого бюджету 1106 млн грн, що складає 106,4 від індикативу (понад 1039 млн гривень). Як зазначили в податковому органі, порівняно з січнем – листопадом 2020 року (майже 939 млн грн) надходження збільшилися майже на 167 млн гривень. Упродовж листопада поточного року надійшло 99 млн грн, що майже на 5 млн грн більше ніж у листопаді 2020 року.
У Державному бюджеті на 2022 рік МОН передбачено 153,7 млрд грн – це на 14,4 млрд грн більше, ніж у 2021 році
2 грудня 2021
У Державному бюджеті на 2022 рік Міністерству освіти і науки України передбачено видатки обсягом 153,7 млрд грн, що на 14,4 млрд грн більше, ніж у 2021 році. Держбюджет на 2022 рік ухвалено Верховною Радою України сьогодні, 2 грудня 2021 року. “Дякую народним депутатам за підтримку сфери освіти і науки України. Ми продовжуємо працювати над посиленням соціального захисту педагогів. Уже з грудня зарплата педагогів зросла на понад 8%, з 1 січня 2022 року передбачено збільшення академічних стипендій у закладах професійної, фахової передвищої та вищої освіти. А також уперше буде надано субвенцію на забезпечення пожежної безпеки в школах у розмірі 1,50 млрд грн”, – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Загалом на субвенції для розвитку освіти передбачено 112,9 млрд грн (103,7 млрд грн у 2021 році). У 2022 році буде виділено такі субвенції: освітня – 108 млрд грн; на розвиток НУШ – 1,57 млрд грн; на реалізацію програми “Спроможна школа для кращих результатів” – 1 млрд грн; на надання державної підтримки особам з ООП – 0,50 млрд грн; на створення НПЦ професійної освіти – 0,25 млрд грн; на забезпечення пожежної безпеки у школах – 1,50 млрд грн. Державні видатки МОН на 2022 рік становлять 40,9 млрд грн, що на 5,4 млрд грн більше за минулорічний показник. Зокрема, передбачено кошти для: підготовки кадрів закладами вищої та фахової передвищої освіти – 27,8 млрд грн; виплат академічних стипендій – 5,14 млрд грн; забезпечення діяльності Національного фонду досліджень, грантової підтримки наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) досліджень – 0,83 млрд грн; фонду розвитку закладів фахової передвищої та вищої освіти – 0,25 млрд грн.
Верховна Рада підтримала проект Держбюджету-2022
2 грудня 2021
2 грудня Верховна Рада підтримала проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» у другому читанні та в цілому. Проект Держбюджету-2022 вперше ґрунтується на Бюджетній декларації-2022-2024 та враховує підтриманий Верховною Радою ресурсний законопроект 5600. «Проект Держбюджету-2022 є результатом злагодженої співпраці Президента України, Уряду та народних депутатів. Ми врахували пріоритети розвитку України на середньострокову перспективу. Бюджет передбачає інвестування коштів платників податків у майбутнє нашої країни – успішної та процвітаючої держави», - наголосив Міністр фінансів України Сергій Марченко під час виступу в Парламенті. Під час підготовки Державного бюджету України Мінфін спільно з міністерствами та відомствами ґрунтовно опрацював понад 3 тисячі правок народних депутатів. Значну їх частину враховано відповідно до пріоритетів Програми Президента України, а це, зокрема, такі ініціативи, як «Велике будівництво», «Доступне житло», «Туристичні магніти», «Цифрова трансформація», Програми діяльності Уряду та Верховної Ради в межах наявних можливостей ресурсної частини бюджету. Загалом, у рамках Бюджетних висновків враховано парламентські ініціативи на суму понад 37 млрд гривень. Порівняно з першим читанням доходи державного бюджету зросли на 54,7 млрд грн і визначені в сумі 1 трлн 322 млрд грн. Видатки закладені на рівні 1 трлн 521 млрд грн і враховують фінансування всіх пріоритетних потреб держави, зокрема: • забезпечення якісного рівня медицини та освіти; • створення інклюзивного освітнього середовища та безбар’єрного простору; • підтримку ветеранів; • посилення обороноздатності й безпеки держави; • розвиток інфраструктури; • цифровізацію. У рамках співробітництва з Міжнародним валютним фондом граничний дефіцит бюджету встановлено на рівні 3,5% ВВП, а в середньостроковій перспективі планується його поступове зниження до 3% ВВП у 2023 році та 2,7% ВВП у 2024-му. Це дозволить не лише продовжити фіскальну консолідацію бюджету, зменшити боргове навантаження, але й збільшить інвестиції в розвиток країни.
В області план надходження податків до загального фонду бюджету за 11 місяців виконали на 102,4 %
2 грудня 2021
У департаменті фінансів Львівської ОДА повідомили про суттєве покращення ситуації з виконанням бюджетів за доходами в розрізі територіальних громад. За підсумками 10 місяців невиконання плану зафіксували в 12 громадах, а за підсумками січня-листопада – лише в шести (Рудківська, Белзька, Добротвірська, Козівська, Моршинська і Самбірська). ''Загалом по області план надходження податків до загального фонду бюджету за 11 місяців виконано на 102,4 %. По 20 громадах вже перевиконано річні планові завдання (загалом по області виконання річного плану становить 93,4 %). Щоправда, є ряд територій, де план 11 місяців виконано лише завдяки нерівномірному помісячному розпису, адже рівень виконання річного плану явно недостатній: Великомостівська, Бібрська, Підкамінська, Стрілківська, Турківська, Яворівська громади'', - повідомив заступник директора департаменту Іван Нос. Він додав, що до закінчення бюджетного періоду залишився лише місяць. Відтак, протягом грудня територіальним громадам слід вжити усіх можливих заходів для забезпечення виконання планових завдань за доходами бюджету.
“Якісне розпорядження земельними ресурсами – добробут громад”, - Віталій Загайний
27 жовтня 2021
Сьогодні під головуванням заступника голови Львівської обласної державної адміністрації Віталія Загайного та за участі представників департаменту агропромислового розвитку, департаменту економічної політики облдержадміністрації, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) відбулась онлайн-нарада для керівників та землевпорядників територіальних громад на тему: «Важливі питання земельного законодавства в контексті розвитку громад». Віталій Загайний наголосив на важливості якісного і законного розпорядження землями, які є у віданні територіальних громад. «Якісне розпорядження земельними ресурсами – добробут громад. Львівська область в порівняні із іншими областями має в половину менший земельний банк сільськогосподарських угідь. Водночас, Львівщина особлива тим, що 39% населення області – сільське населення. З передачею сільськогосподарських земель до відання територіальних громад розширюються можливості громад приймати рішення по управлінню землями на всій території юрисдикції. Відтак, лише якісне розпорядження землями стимулюватиме соціальний і економічний розвиток територій, забезпечить надходження до бюджетів на місцях», - наголосив Віталій Загайний. Також у заході взяв участь голова постійної комісії з питань діяльності агропромислового комплексу, підприємництва та інвестицій Юрій Раделицький, який наголосив на важливості проведення таких заходів, оскільки земельна реформа та обіг (ринок) землі – це одне з найважливіших питань і стосується кожного – від представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування до пересічного громадянина та аграрія. «Вдячний громадам за активність. Як бачу, сьогодні зібрались за одними столом професіонали. Спільна з територіальними громадами комунікація щодо ходу земельної реформи і розвитку агропромислового комплексу в рамках цієї реформи - це основне із завдань сьогодення», - зазначив Юрій Раделицький. У своїй доповіді директорка департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман довела учасникам заходу інформацію про діючий з 1 липня обіг земель сільськогосподарського призначення та його результати. «Відтак, в рамках ринку землі по Україні укладено 33 853 правочини на загальну площу 84,1 тис. га, по Львівщині цей показник складає - 1056 угод на загальну площу 845 га. Однак, що стосується підмораторних земельних ділянок-паїв, то на такі землі укладено лише 168 угод купівлі-продажу, площа проданих паїв складає 198 гектарів. Це доводить, що ринок землі є консервативний, поступовий і неспішний», - зазначила Тетяна Гетьман. Начальник відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Віталія Шепега проінформувала присутніх щодо порядку використання та передачі в користування неуспадкованих земельних ділянок, орендних правовідносини, зокрема, щодо умов, порядку і поновлення договорів оренди. А також довела до відома норми законодавства щодо державної реєстрації прав власності в Державному реєстрі речових прав на земельні ділянки всіх форм власності. «Земля є життєво необхідним ресурсом, неминуче виникають конфлікти, що пов'язані з земельними відносинами. Тому правильна реєстрація прав - запорука захисту від рейдерства. Відтак, важливою і надалі залишається поінформованість населення щодо актуальних питань у сфері державної реєстрації», - наголосила Віталія Шепега. Заступниця начальника управління - начальниця відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Борушок поінформувала учасників щодо змін чинного земельного законодавства в рамках запровадження ринку землі, зокрема, переважного права на викуп земель сільськогосподарськогопризначення, порядку і умов викупу земель сільськогосподарського призначення громадянами України, яким належить право постійного користування/довічного успадкованого володіння для ведення фермерського господарства. А також наголосила про важливість проведення аудиту та інвентаризації земель сільськогосподарського призначення. «Аби якісно розпоряджатись земельним банком громадам вкрай необхідно провести земельний аудит. Необхідно виявити земельні ділянки, які можуть використовуватися в сільськогосподарському виробництві, але не задіяні, а також ділянки, які використовуються в сільськогосподарському виробництві, але за таке використання не сплачуються податки або ж сплачуються не в повній мірі», - зазначила Тетяна Борушок.
206 млн грн: щотижневе фінансування з обласного бюджету
23 жовтня 2021
Як інформують у департаменті фінансів Львівської ОДА, загалом впродовж цього тижня з обласного бюджету профінансували 206 млн грн, з яких 58,2 млн грн спрямували на поточне утримання бюджетних установ обласного підпорядкування. Окрім того, кошти скерували на: - на ремонт доріг - 75,4 млн грн; - закупівлю шкільних автобусів – 36,3 млн грн; - капітальне будівництво об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення – 22,7 млн грн; - закупівлю сучасних шкільних меблів – 3 млн грн; - фінансову підтримку ТРК „Перший Західний” – 2,4 млн грн; - реалізацію проєктів регіонального розвитку та місцевих ініціатив – 2 млн грн; заходи із поліпшення громадських пасовищ – 1,6 млн грн; - соціальну підтримку учасників АТО (ООС) та їхніх родин, бійців-добровольців АТО, а також родин Героїв Небесної Сотні – 0,9 млн грн; - будівництво каналізаційно-очисних споруд в селі Міженець Старосамбірського району – 0,8 млн грн; - соціальну підтримку окремих категорій громадян – 0,7 млн грн; - закупівлю спорядження для пошуково-рятувальних груп волонтерів – 0,5 млн грн; - відшкодування відсотків за кредитами, отриманими фізичними особами та ОСББ на заходи з енергозбереження – 0,4 млн грн; - придбання комп’ютерного обладнання закладам освіти – 0,3 млн грн; придбання відеоколоноскопа для центру радіаційного захисту населення – 0,3 млн грн; - придбання обладнання для театру ім. Ю Дрогобича та поповнення бібліотечних фондів для бібліотеки для дітей – 0,3 млн грн; - надання житлових кредитів – 0,2 млн гривень.