Львівська опера присвятить лікарям грандіозну прем’єру опери «Турандот»
17 листопада 2020р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Прес-служба ОДА
Львівська опера готує грандіозну прем’єру опери «Турандот», на яку спеціально запросять лікарів.
Вражаючі декорації і костюми, неповторні світлові та 3D ефекти, які перенесуть глядачів в часи Стародавнього Китаю, а також екзотичне і масштабне звучання музики, від якої перехоплює подих. Вперше в історії театру, до 120-річчя Львівської національної опери відбудеться постановка опери «Турандот» італійського композитора Джакомо Пуччіні. Прем’єру опери глядачі зможуть відвідати 20, 26 та 27 листопада.
Міжнародна команда постановників з 5 країн світу та артисти театру присвячують цю постановку лікарям, яких спеціально запрошують на прем’єру.
«Лікарям, медсестрам, усім, хто кожен день сьогодні бореться за людське життя, часто ризикуючи власним. На прем’єрних показах нашим першим глядачем будуть медичні працівники», – наголосив генеральний директор – художній керівник театру Василь Вовкун.
"Ми всі в один день опинились в нових умовах, адже пандемія не оминула нікого. Маємо бути вдячні кожному медику за його титанічну роботу щодня. Мистецтво ніколи не стояло осторонь суспільних проблем і завжди за усіх можливостей долучалось до вирішення проблем. Гадаю, ініціатива оперного театру - хороший приклад підтримки наших медиків та можливість продемонструвати важливість спільної роботи у подоланні епідемії", - розповіла заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Тетяна Плугатор-Цибак.
Режисером-постановником вистави став один із найвідоміших сучасних оперних режисерів – Міхал Знанецький із Польщі, автор понад 200 постановок на сценах Польщі, Італії, Франції, Іспанії, Аргентини, Ізраїлю, Куби. Вистави у його режисурі кілька разів були нагороджені преміями «Золота маска» у Польщі, премією Хорватського національного театру та спеціальною нагородою в Італії – «Преміо Аббіаті».
Усі репетиції з режисером проводилися онлайн, однак перед здачею прем’єри опери режисер знайшов можливість приїхати до Львова на кілька днів. Варто зазначити, що це перша постановка Міхала Знанецького в Україні, тож – це грандіозна подія для оперного мистецтва Львова та всієї країни.
Над світловими ефектами працює польський художник світла Даріуш Альбрихт, який також зміг приїхати до Львова і працювати безпосередньо в театрі.
«В опері, дія якої відбувається в Стародавньому Китаї, світло відіграє одну із ключових ролей. Воно дає змогу підкреслити її казковість, передати особливу атмосферу того часу. У виставі використовуються понад 120 світлових прожекторів. Цілісну картину доповнюють вражаючі ЗD проєкції, які висвітлюються на елементах сценографії, перед та позаду артистів», – розповів художник.
До числа постановників залучені запрошені митці – художник Луіджі Скольйо (Італія), художниця костюмів Малгожата Слоньовська (Польща), балетмейстерка Діана Теохарідіс (Аргентина) та її асистенти – Стратос Мпапагіанакіс та Костантінос Кафандаріс (Греція). Робота з ними відбувалася дистанційно у форматі онлайн репетицій, що було неабияким викликом для артистів театру.
Серед виконавців – балет, хор і оркестр театру, а також запрошений дитячий хор – учасники Львівської національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик» (керівник – Дмитро Кацал).
Вистави зможуть відвідати лише 362 глядачів, згідно з чинними карантинними нормами.
Новини за темою
У львівській клініці працюватимуть лікарі з Краматорська
9 травня 2022
В одній із приватних клінік Львова працюватимуть лікарі КНП «Обласне територіальне медичне об’єднання м. Краматорськ». Це стало можливим завдяки співпраці та домовленості медиків обох закладів. Зараз переговори ведуться із близько 10 лікарями з Краматорська – переважно онкологічного спрямування із залученням напряму хіміотерапії. Львівська клініка може надати краматорським медикам приміщення для роботи. Як повідомили у львівській клініці, лікарі переходять на роботу до Львова, оскільки є великий ризик пошкодження їхньої лікарні та дороговартісного медичного обладнання через бойові дії, які ведуться на Краматорському напрямку. Окрім того, частина пацієнтів лікарні перебуває на заході України, тож вони зможуть продовжувати отримувати необхідне лікування. Краматорська лікарня законтрактована з НСЗУ і продовжуватиме працювати відповідно до умов контракту. Обидві сторони сподіваються розпочати роботу вже у травні. "Краматорська лікарня є юридичною особою, відповідно вона змінила місце надання медичних послуг і уклала договір оренди з львівською клінікою. Лікарі, що працюватимуть тут, зможуть і надалі вносити дані в електронну систему охорони здоров'я, лікувати пацієнтів, і таким чином продовжувати свою роботу та отримувати за це кошти", - зазначив директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Орест Чемерис. Назву львівського медзакладу не розголошуємо з міркувань безпеки.
Зірка світової оперної сцени Людмила Монастирська вперше виступить у Львові
25 серпня 2021
Вже в цю суботу, 28 серпня, у Львівській національній філармонії розпочнеться 119-ий концертний сезон. Відкриє його всесвітньо відома оперна співачка Людмила Монастирська, яка виступить з Академічним симфонічним оркестром філармонії під диригуванням Сергія Хоровця. Оперна співачка цього року вперше заспіває для львівської публіки. Людмилу Монастирську часто порівнюють із Соломією Крушельницькою та Монсеррат Кабальє. Вона зуміла підкорити оперний музичний Еверест: «Ла Скала» в Мілані, Королівському театрі Ковент-Гарден у Лондоні, «Метрополітен-опера» у Нью-Йорку, Мюнхені, Берліні, Відні та інших містах. Також виступала на оперних сценах Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Іспанії, Італії, Норвегії, Великої Британії, Австрії, Нідерландії, Чилі, Росії. Отож, 28 серпня, о 19:00 год цю унікальну виконавицю зможуть почути у Львові на відкритті 119-го концертного сезону Львівської національної філармонії. У програмі події «GALA OPERA» звучатимуть перлини світової опери – номери з опер Белліні, Верді, Пуччіні, а також обробки українських народних пісень. Детальна інформація про подію та квитки за посиланням. На думку кастинг-директора Метрополітен-опера Людмила Монастирська визнана кращою Аїдою за останні 50 років (в однойменній, одній із найбільш популярних опер італійського композитора Джузеппе Верді). Довідково: Людмила Монастирська - одна із найпотужніших солісток світової сцени, володарка унікального за своєю красою лірико-драматичного сопрано. Її ще називають «королевою нюансу» та «королевою піанісимо». Прима Національної опери України, народна артистка Українки, лауреатка Національної премії України ім. Т. Шевченка, у 2015 році співачка була номінована на престижну міжнародну премію «The International Opera Awards».
Медикам Львівщини нарахували майже 3 млн грн компенсації за час лікування профхвороби на COVID-19
30 липня 2021
За час лікування гострого професійного захворювання на COVID-19 медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я, які інфікувались під час виконання посадових обов’язків, Фонд соціального страхування України компенсує втрачений заробіток у розмірі 100 % середнього доходу незалежно від тривалості стажу. З початку пандемії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (далі – Управління) здійснило фінансування близько 500 листків непрацездатності, виданих у разі гострого профзахворювання на COVID-19. Загалом допомоги нарахували на суму понад 2,7 млн. грн. Працівникам закладів охорони здоров’я Львівської області – лікарям, медсестрам, медбратам та іншим медичним працівникам Управління оплатило 6620 днів тимчасової непрацездатності. Нагадаємо, гостре професійне захворювання медичних та інших працівників на COVID-19 вважається нещасним випадком на виробництві та передбачає розширений перелік страхових гарантій від Фонду соціального страхування України. Так, окрім компенсації втраченого доходу за час лікування від коронавірусної хвороби, Фонд фінансує для них: ● одноразову допомогу за кошти державного бюджету у разі смерті медика; ● одноразову допомогу за кошти державного бюджету у разі встановлення інвалідності; ● одноразову страхову виплату за кошти Фонду у разі смерті медичного працівника для членів його родини (у розмірі 100 прожиткових мінімумів); ● одноразову страхову виплату за кошти Фонду у разі смерті медичного працівника для осіб, які перебували на його утриманні (у сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму); ● одноразову страхову виплату за кошти Фонду у разі встановлення стійкої втрати працездатності, інвалідності (розмір залежить від ступеня втрати працездатності, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму); ● щомісячну страхову виплату для медичного працівника, якому встановлено стійку втрату працездатності, інвалідність (розмір щомісячної допомоги повністю компенсує втрачений заробіток залежно від відсотку втрати працездатності); ● щомісячну страхову виплату у разі смерті медика для осіб, які мають на неї право; ● також для медичних працівників, яким встановлено стійку втрату працездатності, інвалідність, Фонд фінансує майже 20 видів медичних і соціальних допомог, зокрема, лікування та медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування із визначеною періодичністю.
Понад 60% ліжок у ковідних лікарнях забезпечені киснем
17 листопада 2020
Роботи із розширення кисневої мережі у медичних закладах області тривають. У багатьох закладах уже розведена киснева мережа, зараз очікують на обладнання, аби його підключити до централізованого налаштування кисневих систем. «Із 3435 ліжок, де можна лікувати хворих на коронавірус, 2072 уже забезпечені централізовано киснем. Станом на сьогодні киснем забезпечені 60,3% ліжок», - розповів сьогодні під час брифінгу директор департаменту охорони здоров’я Орест Чемерис. За його словами, медичного персоналу наразі вистачає. «Кількість медиків при тій потужності, яка зараз є, цілком достатня. Однак зараз триває набір персоналу для роботи у розгорненому додатковому відділені лікарні швидкої допомоги, адже згідно з прогнозами епідеміологічна ситуація буде погіршуватись», - зазначив керівник департаменту. Сезонні захворювання та збільшення рівня підтверджених випадків свідчать про те, що кількість хворих буде зростати. «Говорити про пік захворювання дещо рано. Мусимо готуватись до погіршення ситуації. Відповідно маємо бути готові для залучення додаткових лікарень, розгорнення додаткових ліжок в межах існуючих лікарень, аби мати можливість забезпечити усіх пацієнтів стаціонарною медичною допомогою», - акцентував Орест Чемерис. Прес-служба ОДА
Львівська національна опера урочисто відзначить своє 120-річчя
2 жовтня 2020
3 та 4 жовтня Львівська національна опера урочисто відзначатиме своє 120-річчя З нагоди 120 річниці відкриття театру відбудеться урочиста академія, святкові Гранд-концерти та інші знакові мистецькі події. У концертній програмі - виконання зіркових артистів, найвідоміші фрагменти світової класики та української музики під супровід вражаючих 3D проєкцій. На концертах прозвучать найвідоміші фрагменти світової класики та української музики – з опер Р. Ваґнера, Дж. Пуччіні, Ш. Гуно, Дж. Верді, К. Данькевича, Ю. Мейтуса, М. Скорика, Є. Станковича, прем’єри яких стали вагомими музичними подіями впродовж 120-річної історії театру. Участь візьмуть солісти Львівської національної опери: Олеся Бубела, Любов Качала, Дар’я Литовченко, Людмила Осташ, Людмила Савчук (сопрано), Тетяна Вахновська (мецо-сопрано), Олег Лановий, Роман Трохимук (тенори), Орест Сидір, Роман Страхов (баритони), Юрій Трицецький (бас). Запрошені виконавці: Ольга Кульчинська – запрошена солістка Метрополітен-опера, Національної опери у Парижі, Оперного театру Цюриха, Оперного театру Рима, Баварської державної опери (сопрано), Валентин Дитюк – соліст Національної опери України імені Т. Шевченка (тенор), Сергій Магера – соліст Національної опери України імені Т. Шевченка (бас) У супроводі хору та оркестру Львівської національної опери. Диригент – Іван Чередніченко Запрошена диригентка - Оксана Линів Хормейстер – Вадим Яценко Сценографія – Тадей Риндзак Художник світла – Дмитро Ципердюк Режисер – Василь Вовкун. Придбати квитки можна у касах театру та за посиланням. Оксана Буй
Прем’єр-міністр відвідав Львівський національний театр опери та балету з нагоди його 120-річчя
25 вересня 2020
За тиждень Львівський національний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької відзначає 120 років із дня відкриття. З цієї нагоди Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час робочої поїздки до Львівської області 25 вересня вручив працівникам театру подяки та цінні подарунки. Глава Уряду був присутнім на репетиції до святкування та поспілкувався з колективом закладу. Він підкреслив, що Львівський національний театр опери та балету ім. С. Крушельницької — це одна з найбільш упізнаваних пам’яток міста та й всієї України. «Театр став першим серед українських, що ввійшов у міжнародну музичну асоціацію «Opera Europa» та в міжнародну організацію танцю ЮНЕСКО. На сцені театру виступали всесвітньовідомі виконавці, тому престиж театру — це престиж нашої країни. Саме для збереження та осучаснення таких культурних пам’яток України наступного року за ініціативи Президента розпочинаємо програму «Велика реставрація», — зазначив Денис Шмигаль.
Львівська національна опера запрошує одразу на два Гала-концерти
27 серпня 2020
В останні вихідні літа, 28-30 серпня Львівська національна опера запрошує одразу на два Гала-концерти: із найпопулярніших арій з опер Дж. Верді та шедеврів світового балету. «Верді-Гала» 28-29 серпня солісти театру у супроводі оркестру Львівської національної опери виконають улюблені публікою зі всього світу – віртуозні арії та ансамблі з опер «Набукко», «Ріголетто», «Трубадур», «Травіата», «Бал-маскарад», «Сила долі», «Дон Карлос», «Аїда» Джузеппе Верді. Початок концертів о 18:00. З дня тріумфального успіху опери «Набукко», яка стала символом національного відродження в Італії, Джузеппе Верді залишається найбільш популярним і виконуваним оперним композитором. Його мелодії запам’ятовуються з першого разу і пам’ятаються назавжди, а опери не сходять з афіш театрів не лише в Італії – на батьківщині композитора, але є основою репертуару усіх провідних оперних театрів світу. Солісти:Олеся Бубела, Аліна Діденко, Анастасія Корнутяк, Анна Носова, Тетяна Оленич, Людмила Осташ, Людмила Савчук, Маріанна Цвітінська (сопрано);Тетяна Вахновська, Яна Войтюк, Наталія Озерська (мецо-сопрано);Роман Коренцвіт, Олег Лихач, Василь Садовський, Роман Трохимук, Ігор Шевчук (тенори);Орест Сидір, Роман Страхов (баритони).Диригенти– Юрій Бервецький, Ірина Стасишин, Мирон Юсипович. «Балет-Гала» А вже 30 серпня, вперше після карантинної перерви, на сцену вийдуть артисти балету Львівської національної опери. «Балет-Гала» – справжня насолода для шанувальників танцю, вишуканості та грації.Глядачам представлять фрагменти з відомих балетів «Дон Кіхот» та «Баядерка» Л. Мінкуса, «Лебедине озеро» та «Лускунчик» П. Чайковського, «Спартак» А. Хачатуряна, «Корсар» А. Адана - Р. Дріго, «Кармен-сюїта» Ж. Бізе - Р. Щедріна, а також танцювальні номери на музику К. В. Глюка, Ф. Шопена, П. Масканьї та ін.у супроводі фонограми. За участі артистів балету – Вікторії Димовської, Наталії Дідик, Дарії Ємельянцевої, Анастасії Ісупової, Дарини Кірік, Інни Ключник, Уляни Корчевської, Дарії Косміної, Ярини Котис, Ілони Кравченко, Юлії Михаліхи, Мілени Русанової, Альбіни Якіменко, Андрія Адоніна, Олександра Гобелка, Костянтина Гуляя, Сергія Качури, Святослава Кащія, Аделя Кінзікеєва, Сергія Ломовицького, Віктора Маліновського, Мирослава Мельника, Андрія Михаліхи, Олександра Омельченка, Євгенія Свєтліци.Художній керівник балету Львівської національної опери – Андрій Мусорін. Гала-концерти «Верді-Гала»та «Балет-Гала» проводяться в рамках циклу концертів «Львів Опера-Гала», що розпочинають 121-ий театральний сезон. Звертаємо увагу, що відвідування подій можливе лише за умови дотримання протиепідемічних заходів, з якими Ви можете ознайомитися на сайті Львівської національної опери у розділі «Візит до театру».
До Дня Незалежності України артисти Львівської національної опери представлять концерт української музики
19 серпня 2020
Гала-концерти української музики до Дня Незалежності України відбудуться у Львівській національній опері 22 та 23 серпня 2020 року, початок о 18:00. У виконанні солістів та хору, у супроводі оркестру Львівської національної опери прозвучать мелодії рідні серцю, натхненні, що чарують мотивами з перших нот. У програмі - обробки українських народних пісень, відомі солоспіви і твори українських композиторів, зокрема, пісні «Дивлюсь я на небо», «Два кольори», «Ніч яка місячна», фрагменти з опер «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка, «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського, відомі твори Мирослава Скорика тощо. Також у програмі Гала-концерту прозвучить солоспів, який особливо любила виконувати Соломія Крушельницька - «Родимий краю» галицького композитора Віктора Матюка. Ексклюзивно до Гала-концерту української музики в оформленні сцени будуть використані елементи декорацій до культової опери «Золотий обруч» Бориса Лятошинського, створених до прем’єри вистави у 1970 році видатним українським художником Євгеном Лисиком. Сценографічна спадщина Євгена Лисика, який працював у театрі в 1960-1990 рр. ХХ століття, віднесена до Золотого фонду театру. Гала-концерт української музики до Дня Незалежності України проводиться в рамках циклу концертів «Львів Опера-Гала», що розпочинають 121-ий театральний сезон. Солісти: Олеся Бубела (сопрано), Любов Качала (сопрано), Анастасія Корнутяк (сопрано), Дар’я Литовченко (сопрано), Мар’яна Мазур (сопрано), Анна Носова (сопрано), Людмила Осташ (сопрано), Тетяна Вахновська (мецо-сопрано), Василь Садовський (тенор), Роман Трохимук (тенор), Ігор Шевчук (тенор), Микола Корнутяк (баритон), Орест Сидір (баритон), Роман Страхов (баритон). Хор та оркестр Львівської національної опери. Диригенти - Іван Чередніченко, Юрій Бервецький, Ірина Стасишин, Мирон Юсипович. Ведучі концерту - солісти Львівської національної опери Людмила Осташ і Петро Радейко. Звертаємо Вашу увагу, що відвідування заходів можливе лише за умови дотримання протиепідемічних заходів, з якими Ви можете ознайомитися на сайті Львівської національної опери у розділі «Візит до театру».
Унікальне видання про архітектуру театру вийде до 120-ліття Львівської національної опери
7 серпня 2020
До 120-ліття із дня відкриття Львівської національної опери вийде друком унікальне видання львівського дослідника Юрія Ямаша. Генеральний директор-художній керівник Львівської опери Василь Вовкун у вступному слові поділився своїми міркуваннями стосовно видання: «У книзі-альбомі “Архітектура Львівської опери” Юрій Ямаш науково і об’ємно не лише опрацьовує та узагальнює весь написаний до нього матеріал, а й робить власні відкриття-дослідження, знаходить індивідуальні «родзинки» в архітектурі театру, інтригуючи новим поглядом на інтер’єр та екстер’єр Львівської опери…». До слова, це перша видавнича новинка серед запланованих видань, які увійшли в програму розвитку театру «Український прорив». Презентація монографії відбудеться напередодні дня святкування 120-ліття Львівської опери.
Від COVID-19 на Львівщині одужали вже понад п’ять сотень медиків
8 липня 2020
В області одужало 516 медиків з 997 інфікованих коронавірусом. Серед них 316 лікарів, середній медичний персонал – 411, молодший медичний персонал – 176, інший персонал – 94. «Усі необхідні заходи проведені. Зокрема є медичні працівники, які скеровані на ізоляцію. Також всі працівники, які потребують лікування - амбулаторного чи стаціонарного, проходять його. Хочу зазначити, що наші медики, незважаючи на ризик, продовжують самовіддано працювати і надавати необхідну допомогу хворим», - повідомив директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Орест Чемерис. Зазначимо, зідно з рішенням Львівської обласної ради від 04.06.2020 № 1038 «Про внесення змін до обласних програм та показників обласного бюджету на 2020 рік» передбачено надання разової допомоги працівникам комунальних некомерційних підприємств охорони здоров'я, у яких підтверджено діагноз захворювання COVID-19 і які пройшли стаціонарне лікування, за період з 12 березня до 05 липня 2020 року.
Тиждень української музики: онлайн-трансляції Львівської Національної опери 12-14 червня
11 Червня 2020
Львівська Національна Опера завершує 2019/2020 сезон та показ онлайн-трансляцій вистав тижнем української музики. 12-14 червня відбудуться трансляції опер українських композиторів Миколи Лисенка, Юлія Мейтуса та Євгена Станковича на YouTube-каналі Львівської Національної опери за посиланням. Розклад трансляцій: 12 червня, п’ятниця, о 19:00 – феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича; 13-14 червня, субота-неділя, о 12:00 – опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка; 13 червня, субота, о 19:00 – опера «Украдене щастя» Юлія Мейтуса; 14 червня, неділя, о 19:00 – феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича. Просимо звернути увагу, що доступ до перегляду дійсний на час трансляції вистави та 12 годин після її закінчення. «Коли цвіте папороть» Новітня прем’єра феєрії «Коли цвіте папороть» сучасного українського композитора Є. Станковича відбулася на сцені Львівської Національної Опери у 2017 році. Про прем’єру феєрії критики писали: «музика Євгена Станковича – масштабна, всеосяжна…»; «уперше на українській театральній сцені можна було побачити вражаюче уяву дійство у форматі 3D»; «…унікальне поєднання жанрів, народних традицій і сучасної хореографії, а музика зачаровує». Та до того часу твір пережив десятиліття забуття, будучи забороненим радянською владою ще наприкінці 70-их років ХХ століття. «Я щасливий, що тепер у Львові мій твір відроджується по-новому, першим у грандіозному проєкті Василя Вовкуна «Український прорив», − відзначив композитор Євген Станкович. Відеозапис вистави доповнений розповідями про історію постановки цього твору композитора Євгена Станковича, режисера Василя Вовкуна та диригента Володимира Сіренка. Тривалість: 1 год. 35 хв, виконується українською мовою. «Украдене щастя» Опера «Украдене щастя» Юлія Мейтуса з часу прем’єри на сцені Львівської опери у 1960 році досі залишається в репертуарі театру. Лібрето створене М. Рильським за однойменною драмою Івана Франка. Сюжет опери вражає глибиною життєвої драми, а почуття головних героїв любовного трикутника, втілені у особливо емоційній музиці. Авторами першопрочитання були диригент Я.Вощак, режисер С.Сміян, сценограф О.Сальман. Вистава мала великий успіх. Багата партитура, оздоблена мелосом українських Карпат, приваблювала нове покоління постановників. У 1989 р. відбулася нова постановка «Украденого щастя» (диригент І.Лацанич, режисер Ф.Стригун, балетмейстер Г.Ісупов, сценограф Т.Риндзак). Львівська опера онлайн транслюватиме архівний запис вистави 2009 року, за участі славетних солістів театру – народних артистів України Володимира Ігнатенка (Микола Задорожний) та Ігоря Кушплера (Михайло Гурман), а також Заслуженої артистки України Любов Качали (Анна). Тривалість: 1 год. 55 хв, виконується українською мовою. «Наталка Полтавка» Опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка зачаровує відомими мелодіями з перших нот! Наталка Полтавка – улюблениця українського театру вже понад 200 років, адже Іван Котляревський створив цю п’єсу у 1819 році, а композитор Микола Лисенко написав на її основі оперу у 1889-му. Пісенні номери опери розкривають ключові моменти сюжету – тут і прониклива лірика закоханих, жартівливі пісні та діалоги, і щасливий фінал кмітливої Наталки та її нареченого Петра! Тривалість: 1 год. 45 хв, виконується українською мовою.
Поціновувачів оперного мистецтва запрошують на онлайн вистави
14 травня 2020
Цього тижня поціновувачі оперного мистецтва матимуть змогу переглянути онлайн оперні вистави українських композиторів з репертуару Львівської Національної Опери. Три обрані вистави – це невеличка подорож у часі: як розвивалося українське оперне мистецтво від кінця ХІХ століття до сьогодення. Від улюбленої багатьма поколіннями опери «Наталка Полтавка», що була створена Миколою Лисенком наприкінці 1880-их років; драми «Украдене щастя» Юлія Мейтуса – опери середини ХХ століття; до феєрії сучасного українського композитора Євгена Станковича «Коли цвіте папороть», що написана ще у 1970-их, однак новітня прем’єра якої відбулася лише у 2017 році. Трансляції вистав відбуваються на YouTube-каналі Львівської Національної Опери за посиланням (доступ до перегляду дійсний на час трансляції вистави та 12 годин після її закінчення). 15 травня, п’ятниця, о 19:00 – опера «Украдене щастя» Юлія Мейтуса; 16 травня, субота, о 12:00 – опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка; 16 травня, субота, о 19:00 – феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича. 17 травня, неділя, о 12:00 – опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка; 17 травня, неділя, о 19:00 – феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича. Опера «Украдене щастя» Юлія Мейтуса з часу прем’єри на сцені Львівської опери у 1960 році досі залишається в репертуарі театру. Лібрето створене М. Рильським за однойменною драмою Івана Франка. Сюжет опери вражає глибиною життєвої драми, а почуття головних героїв любовного трикутника, втілені у особливо емоційній музиці. Львівська Національна Опера транслюватиме онлайн архівний запис вистави 2009 року, за участі славетних солістів театру – Народних артистів України Володимира Ігнатенка (Микола Задорожний) та Ігоря Кушплера (Михайло Гурман), а також Заслуженої артистки України Любов Качали (Анна). Тривалість: 1 год. 55 хв, виконується українською мовою Опера «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка, прем’єра якої відбулася у 1889 році, написана за однойменною п’єсою Івана Котляревського. Цей твір вивчають ще у школі, а мелодії з опери – відомі і рідні серцю кожному українцю! Адже понад 200 років Наталка Полтавка – улюблениця українського театру, а згодом сюжет про кмітливу дівчину постав і на оперній сцені. Пісенні номери опери розкривають ключові моменти сюжету – тут і прониклива лірика закоханих, жартівливі пісні та діалоги, і щасливий фінал розумної та вірної Наталки та її нареченого Петра! Тривалість: 1 год. 45 хв, виконується українською мовою Феєрія «Коли цвіте папороть» у двох діях сучасного українського композитора Є. Станковича – це вражаючий спектакль, що поєднує енергетичну музику, хорове виконавство, народні традиції обряду на свято Івана Купала і сучасну хореографію. Доповнює враження – яскраве дійство з використанням 3D-технологій. 1 дія «Купало»: Людські, русалчині та відьомські купала тривають у купальську ніч. За легендою, в цей час лише на мить з’являється цвіт папороті. А можливо цією квіткою є саме мить кохання? 2 дія «Героїка»: «Золотій добі» легендарних часів язичництва, де панувала гармонія людини і природи, протиставляється доба гуманітарної катастрофи, війни, хаосу в Україні, починаючи з козацьких часів, і аж до сьогодення. Сподівання на новонародженого сина, який благословляється рідною землею і матір’ю – як майбутня надія України, її поводир і мудрець. Новітня прем’єра феєрії відбулася на сцені Львівської Національної Опери наприкінці 2017 року. Та до того часу – твір пережив десятиліття забуття, будучи забороненим Радянською владою. «Я щасливий, що тепер у Львові мій твір відроджується по-новому, першим у грандіозному проекті Василя Вовкуна «Український прорив», − відзначив композитор Євген Станкович. Тривалість: 1 год. 35 хв, виконується українською мовою.