Прогулятися вуличками Княжого Звенигорода у VR окулярах: в ЛОДА представили проект

17 грудня 2020р, Новини. Департамент архітектури та розвитку містобудування, Прес-служба ОДА

Проект «Княжий Звенигород: від реального до віртуального», реалізований за підтримки Українського культурного фонду, представили сьогодні у Львівській обласній днржавній адміністрації.

У межах проекту вперше в Україні у віртуальній реальності відтворили середньовічну княжу столицю. 12 місць давнього Звенигорода відтепер можна побачити, вдягнувши VR окуляри. Чотири з них – інтер’єри церков та палаців, вісім – вулиці, площі та панорами давнього міста. 

Все це стало можливо завдяки проекту “Княжий Звенигород: від реального до віртуального”, який цього року реалізувала команда науковців, дослідників та представників ІТ-сфери, на чолі з Наталею Войцещук, за підтримки Українського культурного фонду та Пустомитівської районної ради. 

Над проектом працювала команда археологів, істориків, архітекторів, мистецтвознавців, художників, графіків та програмістів зі Львова та Києва. 

“Вибираючи локації для реконструкцій, ставили собі за мету показати дуже різний Звенигород: місто князів і звичайних ремісників. Тому обирали різні закутки. При цьому, ми не могли оминути увагою найбільш знакові споруди міста – церкви та палаци, тому показали їх не просто ззовні, а відтворили інтер’єри. Усі наші реконструкції опираються на знахідки археологів минулих років”, – розповіла керівниця проєкту Наталя Войцещук.

У межах проєкту, підтриманого УКФ, у співпраці з компанією Skeiron також створено AR додаток, до якого увійшли три AR продукти: поштівки, “портали часу” та дитяча книжечка “Пригоди у княжому Звенигороді”, яку намалювала львівська художниця Леся Квик, а вірші написав відомий письменник та перекладач Андрій Содомора.

20 AR поштівок задумані як оригінальний подарунок чи згадка зі Звенигорода. Навівши на них відкритий у смартфоні додаток, можна побачити будівлі давнього міста та знахідки археологів з його території у формати доповненої реальності.

Завдяки “Порталам часу” можна з допомогою смартфона прогулятись двома звенигородськими церквами – дерев’яною та мурованою, а також заглянути до княжого палацу. Усі будівлі відтворено так, як вони могли виглядати у середині XII cт. – часі найбільшого розквіту Звенигородського князівства.

Незвична дитяча книжечка розповідає про пригоди п’яти друзів у давньому княжому місті Звенигороді. 

“У Середньовіччі Звенигород був одним із найбільших міст західної України - столицею Звенигородського князівства. Припускають, що він на 200 років старший за Львів. Для нас важливо підтримати такі проєкти. А також - вчитися в ініціативних команд і творити щось подібне по всій області. Адже ми розуміємо, що нам вже ніколи не вдасться відновити десятки зниклих пам’яток і цілих міст. Нинішні технології дозволяють це зробити. Дозволяють доповнити для відвідувачів те, що залишилося, зробити цікавими туристичні локації, показати громадам, навіщо берегти, фінансувати і дбати про культурну спадщину”, - повідомила директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

Цьогорічний проєкт зі створення княжого Звенигорода у VR та AR є продовженням торішнього, коли було створено 3D мапу княжого міста.

 

Христина Дмитрик

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook