Успішна сертифікація зараховується як проходження атестації педагогом – роз’яснення МОН
Успішне проходження сертифікації має бути зараховано як проходження атестації педагогічним працівником. Про це йдеться у відповідному листі-роз’ясненні МОН.
Згідно з Законом «Про повну загальну середню освіту», успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.
Водночас, згідно із зазначеним вище Законом, керівник школи зобов’язаний сприяти проходженню педагогами атестації та сертифікації.
Наголошуємо, що успішне проходження вчителем початкових класів сертифікації, що підтверджено відповідним сертифікатом, є достатньою підставою для прийняття атестаційною комісією рішення про присвоєння йому наступної кваліфікаційної категорії чи наступного педагогічного звання та/або підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії чи наявного педагогічного звання. Даний процес не потребує надання жодних додаткових документів чи проведення будь-яких заходів, пов'язаних із вивченням діяльності педагога.
Нагадаємо, пілотну добровільну сертифікацію вчителів початкової школи 2020 року успішно пройшли 902 педагоги. У сертифікації 2021 зможуть взяти участь 2 000 педагогів, реєстрація розпочнеться 18 січня.
Довідково
Сертифікація – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей вчителів. Мета сертифікації – виявити і заохотити вчителів з високим рівнем майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
Успішне проходження сертифікації дозволяє отримувати надбавку в 20% до зарплатні й може зараховуватись як проходження чергової (позачергової) атестації. Сертифікат дійсний три роки. Передбачається, що в майбутньому, з розвитком реформи «Нова українська школа», сертифікація замінить атестацію педагогів.
Новини за темою
У департаменті освіти і науки Львівської ОВА відбулося засідання атестаційної комісії ІІІ рівня
14 квітня 2022
Впродовж двох тижнів атестаційна комісія III рівня Львівської облдержадміністрації атестувала осіб, які призначаються на посади та визначала відповідність займаній посаді керівних кадрів навчальних закладів; присвоїла кваліфікаційну категорію "спеціаліст вищої категорії", розглянула апеляції на рішення атестаційних комісій I та II рівнів. Атестація педагогічних працівників навчальних та інших закладів є обов'язковою. Чергова атестація здійснюється один раз на п'ять років. Втім, зважаючи на умови воєнного стану, Міністерство освіти і науки затвердило наказ від 14.03.2022 р. № 239, а також Листом від 16.03.2022 №21-496/0/1-22 перенесло строки проведення атестації на один рік у тих областях, де проведення атестації є неможливим. У Листі також вказується на те, що успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації і є підставою присвоєння відповідної кваліфікації та педагогічного звання, не потребує процедури оцінювання досвіду та особистої присутності педпрацівника, що зменшує ризики завдання шкоди життю і здоров’ю. Департамент освіти і науки ЛОВА прийняв рішення провести атестацію у запланований термін, дотримуючись необхідних умов безпеки. Перша атестаційна комісія ІІІ рівня розглянула 160 атестаційних справ педагогів закладів обласного підпорядкування, методистів, медичних працівників та тих, хто йде на встановлення вищої категорії вчителя та на відповідні займаним посадам заступника директора та директора закладу освіти. Також відбулися засідання комісій, які атестували працівників закладів професійно-технічної освіти та коледжів. Загалом цьогоріч на Львівщині атестували близько 500 освітян. «У нас є можливість атестації, бо частина областей, звичайно, через воєнний стан такої нагоди позбавлені. Сьогодні атестація — це не лише про напрацювання, які отримує педагог, наскільки він відповідає встановленій кваліфікації, а це також про його громадянську позицію. Тішить і те, що незважаючи, на дистанційний формат роботи, що домінував попередні два роки, наші педагоги не зменшили темпи підвищення своєї кваліфікації та вдосконалення власних напрацювань», - розповіла голова атестаційної комісії, заступниця директора департаменту освіти і науки ЛОВА Ольга Котовська. Членів комісії вразила діяльність, яку проводять освітяни в умовах воєнного стану, педагоги займаються не тільки навчанням учнів, не лише їх підготовкою до майбутньої професії, а й активно допомагають фронту. Разом з тим освітяни створюють гідні умови для розміщення та забезпечення усім необхідним внутрішньо переміщених осіб.
Педагогам Львівщини пропонують пройти навчання з мінної небезпеки на спеціальній онлайн платформі ⠀
4 квітня 2022
Громадська організація «Асоціація саперів України» за підтримки МОН у 2020 та 2021 роках реалізувала пілотний проєкт з навчання педагогів Дніпропетровської, Донецької, Луганської областей та міста Києва на спеціальній онлайн платформі з питань мінної небезпеки (Explosive Ordnance Risk Education – EORE). ⠀ Враховуючи широкомасштабну війну російських окупаційних військ на всій території України, МОН вбачає за доцільне проходження зазначеного навчання педагогами з усіх регіонів України. В подальшому набуті знання і навички педагогів з мінної небезпеки дозволять їм проводити інформаційні заняття з безпекових питань для аудиторії різних вікових категорій, насамперед, для учнів закладів загальної середньої освіти. ⠀ Курс розрахований на 30 годин онлайн навчання. Слухачеві потрібно зареєструватись за покликанням: https://eoreplatform.web.app/ та у зручний для себе час пройти онлайн курс навчання. Підтвердження аккаунтів відбувається упродовж доби. ⠀ Усі педагоги, які успішно пройдуть зазначений курс навчання, отримають відповідний сертифікат (генерується автоматично) та зможуть завантажити в особистому кабінеті необхідну навчально-методичну літературу (в електронному вигляді). Загальна кількість учасників онлайн навчання не обмежена. ⠀ Контактна особа від Асоціації - Чуткий Сергій Іванович, член правління організації. E-mail: ua.deminers@gmail.com.
Заборонено примушувати педагогічних та інших працівників писати заяви про відпустку без збереження зарплати
28 лютого 2022
До МОН почали надходити звернення від педагогічних працівників щодо примушування з боку окремих керівників закладів освіти до написання заяв про відпустки без збереження заробітної плати у зв’язку із введенням в Україні правового режиму воєнного стану. «Наголошую на тому, що Міністерство категорично забороняє керівникам органів управління освітою та/або керівникам закладів освіти примушувати педагогічних та інших працівників до написання заяв про відпустку без збереження заробітної плати. Відповідного листа з проханням роз'яснити цю позицію керівникам закладів освіти та педагогічним працівникам вже направлено керівникам обласних управлінь (департаментів)», - зазначив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. Він також наголосив, що працівникові може бути надано відпустку лише за добровільним бажанням або його може бути звільнено відповідно до вимог трудового законодавства. «У найскладніший для країни час важливо залишатися згуртованими та підтримувати один одного», - додав Міністр. Нагадуємо, всім закладам освіти рекомендовано припинити освітній процес та оголосити канікули на два тижні.
На Педагогічному форумі нагородили переможців інноваційного конкурсу для вчителів
7 жовтня 2021
Конкурс «Інноваційні програми та дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу-2021» організували цього року вперше. На розгляд комісії подали кілька десятків робіт. «Цей конкурс дає можливість творчим педагогам реалізувати своє бачення навчального процесу, маємо надію, що з допомогою креативних вчителів конкурс розвинеться, і до нього будуть зголошуватись не лише заклади середньої освіти. Серед переможців конкурсу є молоді прогресивні вчителі, тому це вселяє віру у правильність нашого спільного шляху», - наголосив під час урочистого вручення нагород директор департаменту освіти і науки Олег Паска. Авторські колективи та окремі автори стали лауреатами конкурсу, а переможцями комісія обрала Навчальну програму інтегрованого курсу «Інтегрований курс літератур (української та зарубіжної). 5-6 класи» авторства Наталії Пастушенко та Марії Чумарної, а також Навчальну програмою інтегрованого курсу «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти» для 5-6 класів авторського колективу Олени Аркуші, Мар’яна Мудрого та інших авторів, серед яких представники Тернопільщини та Черкащини. «У нас дуже сильний та мотивований творчий колектив, і тепер ми будемо намагатись реалізувати цю програму. Хотілось зробити так, аби ця програма не була формальністю, тому ми намагались закласти в неї певну ідею. Можу впевнено сказати, що нам це вдалось», - поділився враженнями доцент кафедри новітньої історії України ім. М. Грушевського Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат історичних наук Мар ’ян Мудрий. Конкурс покликаний знайти і підтримати тих педагогічних працівників Львівщини, які хочуть впровадити власні педагогічні знахідки й інновації, наприклад, інтегровані курси. «Складовою частиною успішного, сприятливого, результативного освітнього середовища є навчальна програма. Неодноразово вчителі мали зауваження до чинних навчальних програм, тому авторські навчальні програми зможуть вдосконалити змістове наповнення освіти. Заохотити вчителів писати свої навчальні програми ми вирішили таким конкурсом. Ми задоволені тим, що вчителі відгукнулись на нього. Приємно нас вразило, що на конкурс подався один із наших закладів спеціальної освіти «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр Святого Миколая», - розповіла начальник відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки Ірина Сислюк. Навчально-реабілітаційний центр подав на конкурс 14 програм. Усі вони скеровані на проведення уроків із дітьми, які мають порушення інтелектуального та психофізичного розвитку. «Дуже вдячна за можливість взяти участь у такому конкурсі, дуже приємно, що комісія високо оцінила наші здобутки. За цим стоїть праця цілого колективу. Це дуже талановиті, працьовиті люди, які завжди готові до нових проектів, відкриті до постійного руху, розвитку та не бояться ніяких перешкод. Достатньо мені висловити ідею, як вони уже її підхоплюють і підтримують мене. Дуже багато проектів ми втілили завдяки цьому згуртованому колективу», - наголосила керівник Навчально-реабілітаційного центру Святого Миколая Наталія Цимбалюк. Усі подані на конкурс програми оцінювались експертними групами. Кожна робота мала двох-трьох рецензентів, а комісія робила загальний висновок про якість кожної програми. «Судячи із цих оцінок, усі ці програми мають перспективи. Автори програм зацікавлені в тому, щоб їх апробували в школах, і вже є навіть заклади, які готові взятись за апробацію цих програм. Тепер будемо міркувати над тим, як у пілотних школах організувати цей експеримент. Плануємо із наступного навчального року за участі авторів, які будуть готувати роз’яснювальні матеріали, апробувати ці програми в школах. Після того, можемо подавати їх на гриф міністерства», - розповів керівник проєкту Роман Пастушенко. Конкурс планують зробити щорічним та розширити кількість номінацій, аби до нього могли зголоситись педагоги вищої та фахової передвищої освіти. Нагадаємо, зараз триває ще один конкурс для педагогів «Дидактичне забезпечення змішаного та дистанційного навчання». Подавати свої роботи вчителі можуть до 24 жовтня. Деталі тут.
В області проти COVID-19 вакцинували уже майже три тисячі освітян
15 квітня 2021
Цього тижня на Львівщині розпочали вакцинувати працівників освіти. На рівні закладів формують списки охочих щепитись, після чого планується логістика мобільних бригад. Впродовж кількох днів першу дозу вакцини отримали 2805 освітян. «Ми завершили на першому і другому етапі вакцинувати усіх охочих, тому стартувала вакцинація освітян. Порадившись із Міністерством, ми вирішили третій етап розпочати трохи завчасно. Згодом він перейде у повномасштабну фазу, тоді коли зайде наступна партія вакцини. Також буде проведено повторне щеплення тих, хто отримав першу дозу», - розповів регіональний координатор з вакцинації проти коронавірусної інфекції у Львівській області Олег Когут. За його словами, китайською вакциною CoronaVac планують вакцинувати педагогів, які будуть залучені до проведення ЗНО. «Вчителі, які задіяні у проведенні зовнішнього незалежного оцінювання обов’язково повинні мати щеплення, адже йдеться про безпечне проведення тестування. Мусимо відповідально поставитись до процесу вакцинації. Наше спільне завдання організувати безпечне проходження ЗНО», - акцентував директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Як повідомили у Міністерстві освіти і науки України, освітян, які отримають першу дозу вакциною CoronaVac проти COVID-19, через 28 днів вакцинують другою дозою з тієї ж партії.
В області триває підготовка до вакцинації освітян
12 квітня 2021
Уже невдовзі стартує третій етап вакцинації від COVID-19, під час якого щепитись від вірусу зможуть освітяни області. Зараз триває робота з підготовки до цього етапу. Днями у департаменті освіти і науки Львівської ОДА організували нараду щодо вакцинації та шляхів подолання поширення інфекції. Як розповіла керівниками відділів освіти територіальних громад директор Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко, ризики від вакцинації значно нижчі, ніж від інфікування. «У Львівській області критична ситуація із захворюваністю. Щодня підтверджується понад півтори тисячі випадків інфікування. Враховуючи смертність і кількість захворілих, зупинити пандемію можна тільки вакцинацією. Нові штами вірусу лише підвищують його заразність», - наголосила Наталія Іванченко. Окрім того, частіше стали хворіти діти. Якщо раніше медики говорили, що дитина може бути носієм, то зараз ситуація змінилась: діти стають активними учасниками патологічного процесу. «На жаль, стабілізації ситуації із захворюваністю ми поки що не прогнозуємо. Частка хворих дітей стрімко зростає. Торік ця частка становила 3-4%, зараз 7 %, до того ж хворіють різні вікові групи, і немовлята, і школярі», - акцентувала керівник Лабораторного центру. З огляду на ситуацію із захворюваністю серед дітей, освітян закликали відповідально та серйозно поставитись до вимог Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів. «Попри те, що Львівщина перебуває у червоній зоні епідемічної небезпеки, в області дозволена робота дошкільних навчальних закладів. Однак, мусимо спільно працювати над тим, щоб цю епідемію подолати. Варто відмовитись у садках від м’яких іграшок, килимів із довгим ворсом, стежити, аби діти та працівники мили руки з милом та часто провітрювати приміщення. Режим роботи закладів дошкілля має бути організовано так, щоб мінімізувати випадки ймовірного інфікування», - нагадала Наталія Іванченко.
Педагоги, які розробляють власні навчальні програми, зможуть подавати їх на конкурс
29 березня 2021
Для вчителів шкіл Львівщини, які створюють авторські навчальні курси, організують конкурс. Проект «Інноваційні програми і дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу» передбачено у Програмі розвитку освіти Львівщини та розрахований на 5 років. Положення Обласного конкурсу авторських загальноосвітніх навчальних програм і матеріалів обговорили із членами Експертної ради при департаменті освіти і науки Львівської ОДА. «Ми хочемо стимулювати працю педагогів і науковців Львівщини над програмами, насамперед інноваційними. Це переважно інтегровані курси, які забезпечують навчання за новими державними стандартами. Для того, щоб стимулювати наших педагогів до розробки таких програм і створення під них дидактичного забезпечення, ми вирішили оформити це у вигляді конкурсу. Ми зобов’язуємось підтримувати найкращі проекти для того, щоб вони були впроваджені спершу у львівських школах, а потім із грифом Міністерства освіти і в інших областях», - розповів заступник директора департаменту освіти а науки Роман Пастушенко. Критерії оцінювання програм передбачають певні характеристики інноваційності. Одним із важливих критеріїв є відповідність кількості годин у навчальній програмі до очікуваних результатів від навчання. До критеріїв також планують додати придатність тої чи іншої програми бути адаптованою до дистанційного, змішаного навчання та спрямованість на розвиток дослідницьких умінь учнів «Інноваційність в освіті породжена ситуацією із коронавірусом. Зараз психологія і філософія сприйняття найближчого майбутнього змінюється. Тому цей процес вимагає інноваційності. Вже затверджено стандарт для початкової та базової школи. У перспективі буде затверджено стандарт для профільної школи. Тож ми перед важливим кроком реформи старшої школи. Її треба наповнити зовсім новими інноваційними проектами», - зазначив під час засідання Експертної ради провідний науковий співробітник державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього Національної академії наук України» Степан Давимука. На важливості оновлення підходів до формування навчальних програм наголосила також директор Центру інноваційних освітніх технологій Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти «Львівської політехніки» Маргарита Носкова. «Зараз активно обговорюється можливість розвитку дослідницьких талантів, комплексного підходу до компетентностей учнів. В цьому випадку, якщо йдеться про інтегровані курси та STEM-освіту, було би добре мати критерій, який би визначав цю дослідницьку складову. Це розвиватиме в учнях дослідницькі якості», - акцентувала Маргарита Носкова. Участь у конкурсі зможуть брати автори чи авторські колективи, основу яких складають науково-педагогічні працівники Львівської області. Передбачено також створення конкурсної комісії, що відбиратиме кращі роботи таких авторських програм на основі експертних висновків. «Ми розраховуємо на те, що конкурс буде стимулювати наших львівських авторів активніше впливати на зміни якості і формату освіти в масштабах цілої України. Окрім того, в положенні про конкурс йдеться не лише про курси, які стосуються загальної частини, а й про курси, які складають шкільний компонент. Таким чином ми зможемо підтримати наших вчителів, які спроможні забезпечувати інтереси територіальних громад, викладаючи, наприклад, краєзнавство. Тепер їх досвід може бути використано іншими педагогами», - переконаний директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Цього річ на проект «Інноваційні програми і дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу» передбачено 220 тисяч гривень.
Департамент освіти та науки ініціює формування держзамовлення для підготовки педагогів
19 січня 2021
Останніми роками загострюється проблема щодо забезпечення педагогічними працівниками закладів освіти. Як свідчить статистика, особливо гостра потреба є у вчителях фізики, інформатики, англійської мови, психологів та логопедів. «Це ситуація попередніх років, але ми бачимо, що тенденція зберігається. Окрім того, бракує вчителів музики, малювання, трудового навчання та фізкультури. Департамент освіти та науки Львівської ОДА працює над пропозиціями, які надішлють до Міністерства освіти та науки щодо державного замовлення на відповідні професії», - наголосив директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Із переліком вакансій можна ознайомитись тут. Нагадуємо, що згідно з законодавством про освіту, педагогічних працівників приймають на роботу керівники закладів освіти. Для працевлаштування потрібно звертатися безпосередньо у заклади освіти.
Стартує реєстрація на проходження сертифікації педагогічних працівників
18 січня 2021
Сьогодні стартує реєстрація на проходження сертифікації педагогічних працівників. Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним. «Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню», - зазначили у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти. До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній. Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі. “Під час сертифікації відбудеться незалежне тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти); самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи); вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи)”, - повідомили у департаменті освіти і науки Львівської ОДА. Зазначимо, цього року сертифікацію зможе пройти не більше двох тисяч вчителів початкової школи. Наказом Міністерства освіти і науки України визначено граничну кількість вчителів для проходження сертифікації в розрізі регіонів. Оксана Буй
Стартує реєстрація на проходження сертифікації педагогічних працівників
18 січня 2021
Сьогодні стартує реєстрація на проходження сертифікації педагогічних працівників. Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним. «Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню», - зазначили у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти. До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній. Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі. “Під час сертифікації відбудеться незалежне тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти); самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи); вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи)”, - повідомили у департаменті освіти і науки Львівської ОДА. Зазначимо, цього року сертифікацію зможе пройти не більше двох тисяч вчителів початкової школи. Наказом Міністерства освіти і науки України визначено граничну кількість вчителів для проходження сертифікації в розрізі регіонів. Оксана Буй
Понад сотня вчителів області зможуть пройти сертифікацію
13 січня 2021
У 2021 році сертифікацію зможе пройти не більше двох тисяч вчителів початкової школи. Наказом Міністерства освіти і науки України визначено граничну кількість вчителів для проходження сертифікації в розрізі регіонів. Відтак, Львівщина має квоту - 141 вчитель початкової школи. Про це сьогодні йшлось під час брифінгу у Львівській ОДА. «Сертифікація прирівнюється до атестації педагогічних працівників. Пройшовши її, можна не проходити атестацію. Педагоги, які зголосяться до проходження сертифікації, матимуть надбавку до зарплати», - зазначив директор департаменту освіти на науки Львівської ОДА Олег Паска. Реєстрація для участі у сертифікації триватиме з 18 до 31 січня включно. «До сертифікації, як правило, зголошуються вчителі які, готові до змін та підняття власної планки, адже це спосіб підвищення кваліфікації. Наразі це швидше пілотний проект, адже стосується поки що виключно вчителів початкової школи. Переважна більшість вчителів, які добровільно беруть участь у сертифікації – це педагоги середнього віку», - розповів заступник керівника Львівського обласного центру оцінювання якості освіти Андрій Миляник. Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним. Під час сертифікації відбудеться незалежне тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти); самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи); вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи). До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній. Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.
Наступного тижня розпочинається реєстрація на проходження сертифікації педагогічних працівників
12 січня 2021
Реєстрація для участі у сертифікації триватиме з 18 до 31 січня включно. Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним. Під час сертифікації відбудеться незалежне тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти); самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи); вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи). «Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню», - зазначили у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти. До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній. Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі. У 2021 році сертифікацію зможе пройти не більше двох тисяч вчителів початкової школи. Наказом Міністерства освіти і науки України визначено граничну кількість вчителів для проходження сертифікації в розрізі регіонів.