Економічне зростання територіальних громад Львівщини через розвиток аграрного бізнесу розглянули у межах семінару
Для 11 територіальних громад та аграріїв Самбірського району організували семінар-тренінг щодо економічного зростання територіальних громад Львівщини через розвиток аграрного бізнесу.
У межах зустрічі директор департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман звернула увагу на необхідності співпраці департаменту з уповноваженими на виконання функцій АПК в територіальних громадах .
«Наша мета - сформувати через органи місцевого самоврядування систему комунікаціі, яка дозволить ефективно реалізовувати державні та обласні програми розвитку аграрного бізнесу і в такий спосіб розкривати аграрний потенціал Львівщини. Я переконана, що Львівська область має багато можливостей для того, щоб в маштабах країни стати показовою за кількістю ефективних сільськогосподарських кооперативів та сімейних ферм. Ініціатива місцевих територіальних громад на цьому етапі є надзвичайно важливою», - зазначила вона.
До учасників семінар - тренінгу звернулась також заступник директора департаменту – начальник управління Людмила Гончаренко та поінформувала про зміни та механізми підтримки з державного та обласного бюджетів у 2021 році.
"12 травня на засіданні Уряду прийнято Постанову, яка розширює та вдосконалює державну підтримку розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції. До бюджетної програми додано два нові напрями – дотація за утримання кіз та овець і дотація за приріст корів", - пояснила Людина Гончаренко.
Також збільшено відсоток відшкодування за такими напрямами:
- з 50% до 80% – часткове відшкодування вартості племінних тварин, бджіл, генетичного матеріалу;
- з 30% до 50%, а сільськогосподарським кооперативам до 70% – часткове відшкодування вартості будівництва та/або реконструкції тваринницьких ферм і комплексів;
- з 30% до 50% – часткове відшкодування вартості об’єктів із зберігання та переробки зерна.
Загалом державна підтримка надаватиметься за шістьма напрямами:
- спеціальна бюджетна дотація за наявні бджолосім’ї – 240 млн грн;
- часткове відшкодування вартості племінних тварин, бджолиних пакетів, генетичного матеріалу та ін. – 350 млн грн;
- часткове відшкодування вартості будівництва та/або реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, рибницьких господарств, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції – 350 млн грн;
- часткова компенсація вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції за рахунок банківських кредитів – 60 млн грн;
- спеціальна бюджетна дотація за утримання кізочок, козематок, ярок, вівцематок – 50 млн грн;
- спеціальна бюджетна дотація за приріст поголів’я корів власного відтворення – 100 млн грн.
У 2021 році на програму передбачено 1,15 млрд грн.
Заступник директора - начальник управління департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Анна Кущак розповіла про актуальні форми підприємництва в сільській місцевості - сімейні фермерські господарства та сільськогосподарські кооперативи.
"У Львівській області велика кількість сільського населення (978 тис. осіб), а відтак і особистих селянських господарств. Саме особисті селянські господарства, що самостійно працюють на землі, мають потенціал для створення СФГ, які в подальшому можуть об`єднуватися у кооперативи для вирішення більш масштабних завдань щодо доступу до фінансових ресурсів, розширення ринків збуту, отримання дешевших та якісніших послуг тощо", - зазначила Анна Кущак.
Під час заходу присутніх поінформовано про хід земельної реформи.
«Земельна реформа - це ряд законів, що удосконалюють систему управління та дерегуляцію у сфері земельних відносин, запроваджують прозорий процес земельних електронних аукціонів, забезпечують публічність та відкритість інформації про землю та ресурси, поліпшують доступ малих агровиробників до банківського фінансування. Станом на 13 травня 2021 року забезпечено передачу майже 100 тис.га сільськогосподарських земель у відання 73 територіальних громад Львівщини. Робота в частині передачі земель триває. З передачею сільськогосподарських земель до відання територіальних громад розширюються можливості громад приймати рішення по управлінню землями на всій території юрисдикції. Для досягнення ефективного та раціонального використання земель територіальним громадам необхідно провести аудит земельного банку своїх територій: провести інвентаризацію непроінвентаризованих земельних ділянок, встановити наявність відумерлої спадщини, невитребуваних паїв, ініціювати проведення земельних торгів з продажу прав оренди на вільні земельні ділянки комунальної власності. Оскільки, територіальні громади на сьогодні отримали безцінний ресурс у вигляді додаткового земельного банку, на часі розпочати просторове планування власних територій: залучати інвестиції, розвивати сільськогосподарську кооперацію, розвивати інститут фермерства, при цьому створюючи нові робочі місця», - розповіла заступник начальника управління – начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин Тетяна Борушок.