На Львівщині вшанували пам’ять поручника УПА Володимира Щигельського
Сьогодні минає 100 років з дня народження поручника УПА Володимира Щигельського (позивний «Бурлака»).
Пам’ять упівця, командира сотні «Ударники-4», який відзначився своєю діяльності на території Закерзоння (зараз Республіка Польща) вшанували покладанням квітів до меморіальної таблиці поручника, яка знаходиться на Пекарській, 19.
У заході взяли участь представники влади, громадськості, ветерани УПА, представники об’єднаних товариств депортованих українців «Закерзоння».
Довідково:
Володимир Омелянович Щигельський (1921 – 1949) народився у Львові. Був у лавах спортивної-патріотичної організації «Сокіл» та у «Карпатській Січі», учасником Військових відділів націоналістів (військових формувань українських добровольців у складі Вермахту). З 1944 р. вступає в УПА у 1947 - потрапляє у чехословацький полон.
З приходом до влади в Чехословаччині в лютому 1948 року комуністів, розпочалося слідство у справі полонених вояків УПА. В обвинувачення Володимиру Щигельському пред’явили його діяльність в лавах Української Повстаньскої Армії, а також спробу втечі із в’язниці. Пізніше суд оголосив упівцю смертний вирок, який виконали у 1949 році на території Ряшівської в’язниці у Польщі.
Новини за темою
У Львівській ОДА презентували календар "Генерали УПА"
16 лютого 2022
Календар "Генерали Української Повстанської Армії" видали з нагоди 80-річчя створення УПА за підтримки департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської обласної державної адміністрації. У календарі є інформація про генералів УПА (Романа Шухевича, Василя Кука, Дмитра Грицая, Олексу Гасина, Дмитра Маївського, Миколу Арсенича, Івана Климіва, Леоніда Ступницького та Івана Трейка) та три свята (Свято Героїв, Свято Зброї та Свято УПА), які по-особливому відзначали українські повстанці. Директор департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської облдержадміністрації Дмитро Посипанко наголосив на важливості збереження пам'яті про діяльність УПА. ''Цьогоріч в Україні відзначаємо 80-річчя від створення Української Повстанської Армії. З цього приводу заплановано чимало заходів і видання різної друкованої продукції. Першою ластівкою у цьому контексті є презентований календар “Генерали Української Повстанської Армії”. У ньому вміщені основні імена та дати з якими асоціюється УПА'', - сказав Дмитро Посипанко. Доктор історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрій Сова розповів про особливості цього календаря. ''До нашого часу в Україні та різних країнах світу вже було чимало видано різнопланових календарів, які висвітлювали цю тематику. Наш календар особливий, адже вперше представляє під однією обкладинкою усіх генералів, які були в УПА, їхні нагороди та найбільш вживані псевда'', - розповів Андрій Сова. Кандидат історичних наук, завідувач відділу новітньої історії Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича Національної академії наук України Михайло Романюк також додав про відмінність УПА від інших повстанських рухів. ''Українська Повстанська Армія – єдина з-поміж національно-визвольних рухів народів Центрально-Східної Європи, яка понад 10 років вела завзяту збройну боротьбу проти найжорстокішого тоталітарного режиму не маючи жодної підтримки ззовні, а опираючись виключно на власний народ'', - сказав Михайло Романюк. Авторами та упорядниками календаря виступили історики Михайло Романюк і Андрій Сова та співробітник департаменту комунікацій та внутрішньої політики Андрій Пташник. Довідково: Українська Повстанська Армія (УПА) - українська військово-політична формація, що боролася за незалежність України. Виникла у жовтні 1942 року на Волині. Процес формування УПА завершився влітку-восени 1943 року, коли було створено чітку єдину військову структуру. У вересні 1949 року повстанські відділи остаточно були розформовані, а їхні вояки приєдналися до збройного підпілля, в межах якого продовжували боротьбу до середини 1950-х.
Біля Львівської ОДА можна оглянути відтворені спорядження та військову техніку вояків УПА
14 жовтня 2021
До Дня Захисників і Захисниць України та 79-ї річниці створення Української Повстанської Армії, громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», представила для огляду відтворені військові однострої, спорядження вояків УПА, озброєння та військову техніку. З виставкою можна ознайомитися біля будівлі Львівської облдержадміністрації по вул. Винниченка, 18, у Львові. Реконструктори роздають перехожим інформаційні листівки про День Захисників і Захисниць України, розповідають про створення і збройну боротьбу УПА. Також відвідувачам реконструкції розповідатимуть про спорядження та зброю, яку використовували бійці УПА в боротьбі проти різних окупаційних режимів. Представлення-реконструкція доступна для огляду сьогодні до 16 год. Її організатори – музей «Жива пам’ять», що розташований у с. Конопниця Львівського району). У самому музеї можна побачити копії військової та цивільної техніки для військово-історичних відтворень, фрагменти військових одностроїв, спорядження побуту тощо. Також, сьогодні о 17 год, у селі Конопниця реконструктори ГО «Пам’ять» відтворять бій «УПА проти ВВ НКВД».
На Львівщині проведуть наукову конференцію присвячену 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця
11 жовтня 2021
13 жовтня у приміщенні сесійної зали Львівської обласної ради відбудеться наукова конференція «Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія в контексті Національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи». Захід присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця. Початок роботи конференції о 10:00 год. В межах проведення заходу передбачена робота в секціях, яка розпочнеться о 10:30 год. Також, під час конференції презентують проєкт з історії України і Литви «#EK_UA_LT Полковник Євген Коновалець». Як зазначають організатори, спільно із науковцями обговорять такі важливі історичні моменти як: - Збройна боротьба ОУН і УПА: регіональний та національний вимір; - Євген Коновалець та його доба; - Роль постаті в добу визвольних змагань; - Історіографія Українського визвольного руху. Боротьба народів Центрально-Східної Європи проти тоталітарних режимів. Організатори: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича Національної Академії Наук України, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Львівська міська рада, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Центр незалежних історичних студій, Меморіально-пошуковий центр «Доля»
На Львівщині перепоховали останки трьох невідомих вояків УПА
22 травня 2021
Сьогодні у селі Стрілки Бібрської міської громади перепоховали останки трьох невідомих воїнів УПА. Їх торік поблизу цього населеного пункту віднайшов меморіально-пошуковий центр “Доля”. Саме у цій місцевості, наприкінці квітня 1944 року, УПА контролювало близько 40 сіл Бібрського, Перемишлянського, Бережанського, Рогатинського повітів. “Перепоховання є важливим елементом збереження національної пам'яті та гідного пошанування наших воїнів. Бо в пам'яті народу про минулі часи героїчної боротьби криються звитяги сьогодення та здобутки майбутнього.Слава Україні! Героям Слава!”, - наголосив голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. Зазначимо, Українська повстанська армія військово-політична формація Українського визвольного руху, стратегічною метою якого було відновлення української державності. Заснована на зламі 1942–1943 років, вона діяла до вересня 1949-го, після чого реорганізована в збройне підпілля, що тривало до середини 1950-х. Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб.
Львівщина вшанувала Героїв-захисників Української держави
14 жовтня 2020
З нагоди Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української повстанської армії сьогодні, 14 жовтня, керівництво області разом із громадськістю, військовими, близькими й рідними захисників Української держави вшанували Героїв, похованих на полях почесних поховань Личаківського цвинтаря. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Віддаємо шану всім, хто в різні часи жертовно стояв на захисті нашої державності, нашої історії, культури та самобутності. І дякуємо кожному, хто нині відважно боронить рідну землю від ворогів. Ви - найміцніша опора для своїх рідних, товаришів та для цілої України. В часи війни з російським агресором Львівщина втратила 326 своїх найкращих синів. Заради їх світлої пам’яті маємо не втрачати віру у перемогу над ворогом і боротися до кінця», - зазначив очільник області. Спершу квіти поклали до Меморіалу невідомому вояку Української повстанської армії. Опісля – вшанували борців за незалежність України, котрі спочивають на полі почесних поховань № 67 та загиблих під час проведення ООС на сході України на полі почесних поховань № 76. Присутні поклали квіти та запалили лампадки на могилах Героїв, виконали Державний Гімн України. Священики відслужили чин панахиди за Героями, які віддали своє життя за нашу державу. Заходи відбулись за участі військовослужбовців роти почесної варти Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та у супроводі військового оркестру.
На Львівщині розпочались заходи до Дня захисника України та 78-ї річниці створення УПА
14 жовтня 2020
Сьогодні, 14 жовтня, Львівщина відзначає День захисника України та 78-му річницю створення Української повстанської армії. З цієї нагоди, в області відбувається низка заходів. Вже традиційно заходи розпочалися біля Меморіалу невідомому вояку УПА. Саме тут представники влади, громадськість, військові поклали квіти до місця спочинку воїнів Української повстанської армії. Участь у заходах бере голови Львівської ОДА Максим Козицький. Присутні виконали Державний Гімн України та помолились за спочилих вояків. Вшанують і борців за незалежність України, котрі спочивають на полі почесних поховань № 67 та загиблих під час проведення ООС на сході України на полі почесних поховань № 76. В межах заходів відбудеться молитва за Україну та її захисників у Гарнізонному храмі Святих Верховних Апостолів Петра і Павла УГКЦ, а також мистецький перформанс «Знаймо наших Героїв!» під стінами Львівської ОДА на вул. В.Винниченка, 18. Також сьогодні у селі Нагуєвичі відкриють перший пам’ятник Петрові Франку – наймолодшому сину Івана Франка. Захід приурочений до Дня захисника України та 130-річчя з дня народження Петра Франка.
До Дня Героя понад 2 мільйони гривень виплатили ветеранам Української Повстанської Армії
21 травня 2020
989 ветеранів Української Повстанської Армії, вдів (вдівців) ветеранів УПА отримали одноразову грошову допомогу до Дня Героя в розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01.01.2020 (2102 гривні). Такі виплати передбачено Комплексною програмою соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської області на 2018-2020 роки. Довідково: День Героїв або Свято Героїв — щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків -- борців за волю України, передусім лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН-УПА, а також Героїв Небесної Сотні та сучасної російсько-української війни. В сучасному вигляді відзначається 23 травня.
На Львівщині відбулася загальнообласна акція «Дякуємо ветеранам УПА»
16 жовтня 2019
Напередодні Дня захисника України, річниці створення Української Повстанської Армії, Свята Покрови Пресвятої Богородиці та Дня українського козацтва на Львівщині відбулася загальнообласна акція «Дякуємо ветеранам УПА». Впродовж 7 – 14 жовтня учнівська молодь районів області з метою висловлення поваги та турботи відвідувала ветеранів Української повстанської армії. “Дуже важливо, щоб сучасна молодь вивчала історію, знала героїв, які обороняли і продовжують захищати кордони нашої країни”, - зазначив директор департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Андрій Ковальський. У межах зустрічі ветерани поділилися спогадами про нелегкі часи своєї юності та надихнули молоде покоління самовіддано любити і захищати свою Україну.
На Личаківському кладовищі перепоховали воїнів Української Повстанської Армії
14 жовтня 2019
Сьогодні,14 жовтня, у День захисника України та День створення Української Повстанської Армії на Личаківському цвинтарі перепоховали воїнів УПА. Місце поховання вояків знайшли у селі Щирець Пустомитівського району. «Сьогодні ми, перш за все, згадуємо тих, хто ціною власного життя боронив наш спокій. Наші Герої і сьогодні стоять на сторожі наших кордонів. Кожен з нас повинен усвідомити героїзм наших захисників. Вони ризикують і щодня можуть втратити все. Дякую їм, адже вони дарують нам майбутнє. Пам’ятаймо щодня про тих людей, які захищають нашу державу», - зазначив голова Львівської ОДА Маркіян Мальський. На полі почесних поховань № 86-А перепоховали Михайла Мочурад-Савура та Дмитра Онищака, які героїчно загинули у вересні 1951 року у селі Сороки Пустомитівського району. Це унікальна подія, адже не завжди дослідникам вдається ідентифікувати вояків Української повстанської армії. Останки ексгумувало КЗ ЛОР «Доля» завдяки співпраці з організацією «Меморіал» імені Василя Стуса» та ініціативи родичів. Зазначимо, що КЗ ЛОР «Доля» цьогоріч на Львівщині віднайдено та ексгумовано 6 воїнів Української повстанської армії, 2 з яких сьогодні перепоховали на Меморіалі невідомому вояку УПА Личаківського кладовища. Фото з події на сторінці Львівської ОДА у фейсбук за посиланням.
У парку «На валах» відбувся театралізований «Бій відділів УПА проти військ НКВД»
14 жовтня 2018
Сьогодні, 14 жовтня, у 76-ту річницю створення Української повстанської армії та День захисника України відтворили «Бій відділів УПА проти військ НКВД». У театралізованому військово-історичному дійстві взяли участь кілька десятків реконструкторів та 4 одиниці техніки часів ІІ Світової війни. Виставу, яку просто неба організували у парку «На валах» неподалік будівлі Львівської ОДА, переглянули кілька сотень глядачів. Глядачі змогли відчути історичні події, посидіти у машині, якою користувались вояки Української Повстанської Армії, потримати у руках зброю та послухати історичні розповіді. Довідково: Театралізоване військово-історичне дійство «Бій відділів УПА проти німецького «Вермахту» та підрозділів військ НКВД СССР» у парку «На валах» відтворило події липня 1944 року. Нацистська Німеччина під натиском радянської Червоної Армії залишає Україну і відступає на захід. На зміну нацистським окупантам повертаються московські. Одні відступають грабуючи українські землі, інші наступають, дограбовуючи українське населення. В населений пункт в супроводі уже німецьких вояків повертаються представники німецької влади, щоб під прикриттям добре озброєних та технічно забезпечених вояків все ж таки провести збір майна та продуктів і заарештувати тих чоловіків і жінок, які перешкоджали попереднім їхнім діям. Німецькі вояки грубо поводься із жінками і дітьми. На їх захист встає чоловік, якого вбивають. Грабунки тривають. В село приходять повстанці, потрапляють у засідку, починається бій. Повстанці знищують НКВДистів, але одному вдається утекти. Повстанці роблять засідку на НКВД. Прибуває великий, озброєний відділ. УПА вступає в бій з ворогом. На допомогу повстанцям надходить ще допомога і вони разом знищують ворога.
На Личаківському кладовищі перепоховали воїнів Української Повстанської Армії
14 жовтня 2018
Сьогодні,14 жовтня, у День захисника України та День створення Української Повстанської Армії на Личаківському цвинтарі перепоховали воїнів УПА. Місце поховання вояків знайшли у с. Верхня Білка Пустомитівського району. Про місця захоронення інформацію повідомили мешканці села. «76 років тому, коли Україна горіла в огні, молоді люди, українці, попрощались із батьками і пішли рятувати від окупанта свою Україну. Наші воїни віддали найцінніше – життя, за Українську державу. Вони боролися за українську церкву, українську мову, за те, щоб їхні діти, онуки, щоб ми з вами жили у могутній, процвітаючій, великій державі. Наш обов’язок – пам’ятати про них, їхній подвиг та з шаною їх перепоховати. Сьогодні з почестями перепоховаємо двох хлопців, а скільки їх ще – невідомих, скільки матерів посивіли і відійшли, не дочекавшись синів додому? Сьогодні ми святкуємо дуже важливе свято – наших Захисників, які не зважаючи ні на що, взяли зброю до рук, щоб не допустити до нас окупанта, - зазначив під час урочистостей голова Львівського Крайового Братства ветеранів національно-визвольної боротьби Олесь Гуменюк. Дослідники запевняють, рік поховання встановити важко, однак в одного з повстанців знайшли радянську газету за липень 1944 року. Останки ексгумувало «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять». «Сьогоднішня подія є глибоко символічною. В День святої Покрови та Дня Захисника України полеглі воїни Української Повстанської армії знайшли своє почесне місце в пантеоні слави українських Героїв. І це святкування особливо важливе для нас, для живих нащадків повстанців. Полеглі воїни - це мірило наших вчинків сьогодні. Ми повинні бути гідними назвиватися їхніми нащадками. Перед сучасним покоління невдовзі постануть нові виклики, на які ми мусимо дати достойну відповідь. Але зараз на нашому боці великі перемоги, тому ми повинні повіри ти в себе, у своє майбутнє та у квітучу Україну. Україні єдина та сильна, і ми розбудовуватиме нашу державу такою, про яку мріяли воїни УПА», - зазначив ліцеїст Львівської державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут Марян Кахневич.
У парку «На валах» відбудеться театралізований «Бій відділів УПА проти військ НКВД»
14 жовтня 2018
Сьогодні, 14 жовтня, у 76-ту річницю створення Української повстанської армії та День захисника України відтворять «Бій відділів УПА проти військ НКВД». У театралізованому військово-історичному дійстві візьмуть участь кілька десятків реконструкторів та 4 одиниці техніки часів ІІ Світової війни. Виставу просто неба організують у парку «На валах» неподалік будівлі Львівської ОДА. Глядачі такого дійства на собі можуть відчути історичні події, посидіти у машині, якою користувались вояки Української Повстанської Армії, потримати у руках зброю, послухати історичні розповіді. Початок о 16:00 год. Запрошуємо усіх охочих!