Хлібопекарські підприємства області розповіли про проблеми галузі та шляхи їх вирішення
Відбулась нарада з хлібопекарськими підприємствами Львівської області. Упродовж 2021 року зросли ціни на хліб, паливо, електроенергію тощо. Тож в межах зустрічі представники товариств ділились своїм досвідом роботи в нових ринкових умовах, аби спільно з керівництвом області розв’язати нагальні проблеми.
«Від забезпечення населення Львівщини хлібом залежить продовольча безпека регіону. На фоні загострення геополітичної ситуації, ми маємо тримати руку на пульсі, як ніколи, тому й вирішили отримати інформацію про найбільш гострі проблеми галузі від першроджерела - хлібопекарських підприємств. Наша мета - спрацювати на випередження і вчасно вжити заходів для допомоги в адаптації підприємтсв до нових умов», - наголосив заступник голови ЛОДА Віталій Загайний.
Станом на 1 січня 2022 року зросла ціна на пшеничний хліб (26 %), житньо-пшеничний (31 %) та батон (25 %). Також підвищилась вартість основних складових собівартості хліба. У порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, борошно зросло на 44% (з 9 до 13 грн/кг), паливо (в основному газ) на технологічні цілі в 6 разів (з 9,90 грн до 60 грн). Електроенергія - майже вдвічі (з 3 грн до 5,76 грн).
«На Львівщині понад 30 підприємств займаються випіканням хліба. Зростання ціни на борошно, газ, пальне та інші складові собівартості змушує хлібопекарів оперативно адаптувати виробництво до нових умов. Хліб є стратегічно важливим продуктом, тому Уряд вже розробив інструмент підтримки для таких підприємств, надавши можливість купувати газ власного видобутку з максимальною націнкою 24%. Для Львівської обласної адміністрації важливим є розуміти всі проблеми наших суб'єктів господарювання для оперативного їх вирішення, у т.ому числі шляхом ініціативи програм підтримки на національному та регіональному рівнях», - зауважила директорка департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман.
Нагадаємо, що Уряд зобов’язав приватні видобувні компанії продавати 20% газу українського видобутку на потреби виробників соціально значущих харчових продуктів з націнкою не вище за 24%. Це зробили аби зменшити вплив стрімкого зростання вартості енергоносіїв на собівартість і кінцеву ціну таких продуктів.
До соціально значущих продуктів належать: пастеризоване молоко, житньо-пшеничний хліб, батони, курячі яйця і рослинна олія.
Цією можливістю в січні скористалися два підприємства. В лютому на шести підприємствах вартість становила від 19 до 22 гривень. На березень заявки подали 12 підприємств, з них - 4 ФОП.
З-поміж інших проблем, виокремили скорочення посівних площ жита у с/г підприємствах з 2600 до 600 га у зв’язку з проблемами в збуті. Усе через формування невеликих партій.
У Комплексній програмі передбачена підтримка у вирощування жита. В департаменті агропромислового розвитку пропонують підприємствам налагодити співпрацю з місцевими виробниками, шляхом контрактації необхідних об’ємів та якісних показників для забезпечення сировиною, а також здійснювати закупівлю зерна в період жнив, де формуються найнижчі ціни.
За підсумками наради прийнято рішення долучити до діалогу з хлібопекарськими підприємствами виробників борошна та жита, щоб забезпечити у 22/23 році регіональні потреби у сировині. Також будуть напрацьовані пропозиції до Міненерго з розв'язання проблемних питань, пов'язаних із закупівлею газу за пільговими цінами.