На Львівщині майже 35 тисяч осіб щепилися бустерною дозою вакцини від Covid-19
На Львівщині триває вакцинальна компанія від COVID-19. Медики неодноразово наголошували про важливість вчасного отримання бустерного щеплення, адже це підсилює опірність організму людини до вірусу приблизно до 90%. У Львівській області, зокрема, бустером вакцинувалися вже 34 189 мешканців.
Як зазначав раніше директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис, від штаму «Омікрон», який зараз циркулює в Україні та світі, потрібен додатковий захист, тому осіб, які мають дві дози вакцини, закликають зробити також бустерне щеплення, що зменшить ризик інфікування.
“Зважаючи на складну ситуацію в області, а також чисельні новини про смерть мешканців, ми сім’єю вирішили цими вихідними провакцинуватися бустерною дозою вакцини “Комірнаті”. Я переконана, що це надійний захист від цієї небезпечної недуги. Після вакцинації почуваюся добре і закликаю всіх пройти повноціниий курс вакцинації”, - зазначила мешканка міста Львова пані Валентина.
Загалом щеплення від ковіду на Львівщині отримали 1 037 601 особа, з них 993 811 - дві дози.
Нагадаємо, що усі, хто зробив бустерну дозу щеплення від COVID-19, можуть отримати 500 гривень за програмою Президента України "єПідтримка". Механізм перерахування коштів через додаток "Дія" наразі напрацьовують. Проте в "Дії" вже можна завантажити новий COVID-сертифікат з інформацією про отримане бустерне щеплення.
Ключові слова:
бустерна дозаНовини за темою
«Бустерна доза підвищує опірність організму до вірусу до 90%», - медики
15 лютого 2022
В області триває вакцинальна кампанія. Так, на Львівщині, станом на сьогодні вже провели більш як два мільйони щеплень, з них 984 254 - другою дозою. Вакцинуються мешканці області й третьою – бустерною дозою. Медики запевняють – бустерна доза є ефективною. «Третя доза вакцинації, так звана бустерна доза, посилює дію проведених попередніх вакцинацій. На сьогодні в області бустерною дозою вакциновано майже 29 тисяч осіб, що демонструє розуміння населенням необхідності вакцинації третьою дозою. Сьогодні в нас є великий прошарок населення, який отримав базовий курс щеплення 6-9 місяців. Тому запрошуємо мешканців області прийти і отримати бустерну дозу», - зазначив регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусної інфекції у Львівській області Олег Когут. Він розповів, що отримання бустерної дози підсилює опірність організму людини до вірусу приблизно до 90%. Сьогодні, Львівщина входить у десятку кращих областей в Україні з вакцинації бустерною дозою. Проте, як зазначають медики, показники, які є все ж потрібно підвищувати. Нагадуємо про відмінності бустерної і додаткової дози вакцини від коронавірусу. Бустер – для людей, які отримали базовий курс щеплення 6-9 місяців тому і яким необхідно поновити захист від COVID-19. Додаткова доза – для людей, у яких ослаблений імунітет через важкі хвороби. Її роблять через 28 днів – 3 місяці після основного курсу щеплень.Бустер подовжує дію COVID-сертифікату, а додаткова доза – ні. Ще більше відмінностей – в інфографіці нижче.
Які дані після щеплення бустерною дозою мають бути в ЕСОЗ, щоб згенерувався COVID-сертифікат: роз'яснення МОЗ
7 лютого 2022
Частина питань із завантаженням COVID-сертифікатів пов’язана з невірно внесеними даними про щеплення в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ). Це зазначила заступниця міністра охорони здоров'я Марія Карчевич. «Ми бачимо деякі труднощі, пов’язані з тим, як вносяться дані. Попри те, що після старту вакцинальної кампанії з бустерного щеплення ми розробили інструкції для медичних працівників, які працюють з системою, та надіслали в усі заклади охорони здоров’я. Однак, можливо, не усім закладам ця інформація надійшла або не всі лікарі з нею встигли ознайомитися», – заявила заступниця міністра. Марія Карчевич нагадала, що для правильно сформованого COVID-сертифіката на підставі бустерної дози потрібно, щоб в ЕСОЗ були коректно внесені вірно такі дані: кількість і порядковий номер вакцини зазначається: «1/1» причина вакцинації: «щеплення за станом здоров’я (планово)» етап вакцинації: «бустерна доза» Також нагадуємо, що на сайті Академії НСЗУ є розроблений новий навчальний матеріал, присвячений внесенню даних після щеплення бустерною дозою. Насамкінець, заступниця міністра зауважила, що пацієнтам також важливо знати цю інформацію, аби разом з лікарем мати можливість звірити коректність введення даних після щеплення.
У Дії з’явився COVID-сертифікат для щеплених бустерною дозою
1 лютого 2022
Відсьогодні усі, хто отримав бустерну дозу щеплення від COVID-19, можуть завантажити новий COVID-сертифікат. Міністерство охорони здоров’я разом з Міністерством цифрової трансформації запустило технічний функціонал для нових цифрових документів про щеплення. Щоб отримати сертифікат, достатньо надіслати запит на порталі чи в застосунку «Дія». Зробити це можна одразу в перший день введення дози вакцини проти COVID-19, щойно медики введуть дані про вакцинацію до ЕСОЗ. Термін дії такого документа складатиме 270 днів, як і в усіх країнах ЄС. “Як і обіцяли, всі, хто отримав бустерну дозу щеплення від COVID-19 можуть завантажити новий COVID-сертифікат. Наразі понад 350 тисяч українців посилили свій захист та вже отримали бустерну дозу антиковідної вакцини. Принаймні 1 дозою вже вакциновано половина дорослого населення. Більше 47% отримали повний базовий курс вакцинації, а саме 2 дози. Збільшення відсотку вакцинованих українців, дозволить нам з більшою впевненістю дивитися у майбутнє”, - заявив міністр Віктор Ляшко. Новим цифровим документом можна користуватися як всередині країни під час введення карантинних обмежень, так і за кордоном. Зокрема, український COVID-сертифікат після бустерної дози буде чинним в Україні з дня вакцинації, а в країнах, які входять до Довірчої мережі, — з 14 дня від дати щеплення. Сертифікат генерується за умови будь-якої з дозволених схем поєднання вакцин, визнаних в Україні. Зауважимо, для бустерної дози Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) рекомендує надавати перевагу м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty, незалежно від того, якою вакциною раніше був проведений повний цикл вакцинації. Слід зазначити, що окрім COVID-сертифіката, українці, які отримали бустер, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Медичний документ видається за місцем щеплення чи в сімейного лікаря, та в ньому мають бути перелічені усі дози вакцинації проти COVID-19 відповідно до вимог. Цей документ, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19. Окрім того, нагадаємо, два тижні тому Уряд, вслід за рішенням ЄС, скоротив термін дії «зелених» COVID-сертифікатів. Їхній термін дії замість 365 днів тепер складає 270 днів. Щоб новий термін сертифіката коректно відображався у додатку «Дія», слід згенерувати свій документ повторно. Це важливо зробити, оскільки після того, як сплине 270 днів від останньої дози повної вакцинації, документ втратить чинність.
Працівники Львівської ОДА отримали бустерну дозу вакцини від коронавірусу
28 січня 2022
Мобільна бригада провела вакцинацію бустерною дозою працівників Львівської облдержадміністрації. Зокрема, бустерну дозу сьогодні отримали 69 працівників. ''Фактична чисельність працівників адміністрації та її структурних підрозділів становить 647 осіб з них вакциновано 99.2% (642 людини). Решта 0.8% - це працівники, які нещодавно перехворіли на ковід або мають протипокази до вакцинації. Загалом 615 співробітників ОДА вакциновано двома дозами'', - розповів т.в.о. керівника апарату Львівської ОДА, начальник адміністративного управління апарату Львівської ОДА Володимир Скірка. ''Дуже важливо, що працівники адміністрації розуміють важливість вакцинації саме бустерними дозами вакцини. Лише бустерними можна досягнути максимальної опірності імунітету від захворювання на коронавірусну хворобу. Тому рекомендованою є така вакцинація всім, хто пройшов повний курс вакцинації, понад три місяці тому. Гарну ініціативу показують директори департаментів, які власним прикладом мотивують працівників до отримання бустерних доз'', - зазначив регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусної інфекції на Львівщині Олег Когут.
Чим відрізняються бустер та додаткова доза? Інфографіка МОЗ
28 січня 2022
У Міністерві охорони здоров'я нагадують про відмінності бустерної і додаткової дози вакцини від коронавірусу. Бустер – для людей, які отримали базовий курс щеплення 6-9 місяців тому і яким необхідно поновити захист від COVID-19. Додаткова доза – для людей, у яких ослаблений імунітет через важкі хвороби. Її роблять через 28 днів – 3 місяці після основного курсу щеплень.Бустер подовжує дію COVID-сертифікату, а додаткова доза – ні. Ще більше відмінностей – в інфографіці нижче. Вакцинація рятує життя. Захистіть себе від важкого перебігу та смерті від COVID-19. Запишіться на вакцинацію! - наголошують у МОЗ. Зазначимо, на Львівщині цього тижня отримати щеплення можна у 23-х центрах вакцинації. Також вакцинуватися можна у пунктах щеплень, попередньо звернувшись до сімейного лікаря.
Вакцинованим бустерною дозою виплачуватимуть по 500 грн, а можливості «єПідтримки» збільшать – Офіс Президента
26 січня 2022
Усі українці, вакциновані бустерною дозою від коронавірусної хвороби і мають завантажений в Дії COVID-сертифікат, зможуть отримати додатково 500 грн у межах програми єПідтримка. Про це заявив Президент Володимир Зеленський. «Триває наша спільна боротьба з COVID-19. Що можете зробити ви, крім простого дотримання норм безпеки? Вакцинуватися! Наразі кількість випадків дійсно зростає, але кількість госпіталізацій значно менша – зайнято лише 28% ліжкомісць. Тобто, більше ніж 2/3 ліжок – вільні. Нехай такими вони і залишаються. Для цього потрібно продовжувати збільшення темпів вакцинації в Україні», – зазначив Президент України Володимир Зеленський після засідання РНБО 24 січня. Щоб зберегти ці здобутки, потрібно збільшувати темпи вакцинації. «Завдяки збільшенню кількості вакцинованих ми маємо на сьогодні не високий рівень госпіталізації. Наразі хворими зайнято лише 28% ліжкомісць. Водночас ми і далі нарощуємо темпи щеплення, зокрема організовано роботу мобільних бригад у тих територіальних громадах, де щеплено менше ніж 25% мешканців», – зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. Від учора, у межах програми єПідтримка, люди старші 60 років можуть придбати ліки на 1000 грн, які держава виплачує вакцинованим. Крім цього, упродовж лютого програма буде додатково розширена для літніх людей: вони зможуть оплачувати комунальні послуги. Також незабаром до програми єПідтримка будуть включені громадяни України віком 14–18 років. Крім базових цілей на спорт, музеї, кіно, театр та подорожі, вони зможуть витрачати гроші на освітні проєкти: на курси, програми, інші освітні послуги. Вакцинація довела свою ефективність та безальтернативність не тільки в Україні, а і в усьому світі. Бережіть себе – вакцинуйтеся! Записатися на щеплення можна в будь-який пункт чи центр вакцинації: https://vaccination.covid19.gov.ua/list
"Наше спільне завдання - активізувати вакцинальну кампанію і захистити мешканців області", - Іван Собко
18 січня 2022
Відбулась селекторна нарада під очільництвом заступника голови Львівської облдержадміністрації Івана Собка з головами райдержадміністрацій та територіальних громад щодо проведення вакцинальної кампанії на території області. Від початку 2022 року у Львівській області трохи більше ніж 995 тисяч людей отримали щеплення проти коронавірусної інфекції. Показники свідчать, що у період різдвяних свят обсяги охоплення населення вакцинацією знизилися. «Станом на зараз по Львівській області спостерігаємо збільшення кількості випадків захворювання на коронавірус. У зв’язку з цим, питання активізації вакцинальної кампанії набуло ще більшого значення. Звичайно, що усі охочі вакцинуватись вже давно це зробили. Йдеться про освітян, бюджетну сферу. Однак, за цей місяць вакцинованих осіб не так багато, тому зараз маємо посилити роботу з населенням. Зокрема, це стосується маломобільних груп/ Наше спільне завдання - активізувати вакцинальну кампанію і захистити мешканців області», - зауважив Іван Собко. Під час наради головам РДА та ОТГ наголосили на важливості організувати на місцях виїзд вакцинальних бригад, аби дати змогу вакцинуватись усім, хто з тих чи інших причин не може самостійно прибути до найближчого центру вакцинації чи пункту щеплення. «Показники вакцинації, з якими ми почали цей рік, залишають бажати кращого. Пріоритетними для країни категоріями залишається сільське населення, а також люди віком «60+». Перш за все, треба активізувати роз’яснювальну роботу у всіх населених пунктах, а особливо в тих, де є низькі показники вакцинації. Потрібно взяти до уваги кількість людей, які хочуть вакцинуватись, й організувати виїзд вакцинальних бригад на місця. Якщо ж охочих не багато, то варто було б організувати для них транспорт до найближчого місця отримання вакцинації», - зауважив регіональний координатор з питань вакцинації проти коронавірусної інфекції на Львівщині Олег Когут. До речі, загальна кількість вакцинованих осіб категорії «60+» по Львівській області становить 34%. За дорученням МОЗ, необхідно активізувати роботу з сільським населенням, адже саме ця категорія найменш охоплена вакцинацією. За підсумками наради, голови ОТГ отримали доручення скласти графіки виїздів мобільних бригад та проінформували про це населення. У межах наради звернули увагу також на рівень вакцинації населення бустерною дозою. «Офіційно в Україні дозволена бустерна доза вакцинації. Наше завдання зараз – максимально поширити необхідну інформацію та донести до населення чому її варто робити. Бустерну дозу можна робити після 6 місяців щеплення другою дозою вакцини. На території області бустерної дози є достатньо аби зробити повторне щеплення. Йдеться про Pfizer або Moderna. Вона здатна захистити від важкого перебігу захворювання на ковід, викликаного, в тому числі, новим штамом «Омікрон» », - розповів директор департаменту охорони здоров’я ЛОДА Орест Чемерис. Як зазначив Іван Собко, не менш важливим залишається процес здачі в експлуатацію чотирьох приймальних відділень та медичного обладнання (КТ, рентгени) на Львівщині. Відповідно до цього, голови ОТГ отримали доручення до кінця тижня врегулювати це питання. Нагадаємо, що загалом у Львівській області щеплення від коронавірусу отримали 995562 людини, з них другу дозу – 937376, 104 – додаткову та 4828 – бустерну.
Майже 100 тисяч українців отримали бустерну дозу вакцини проти COVID-19 – нарада під головуванням Президента
17 січня 2022
В Україні лише нещодавно дозволили введення бустерної дози вакцини проти COVID-19, але вже майже 100 тис. громадян отримали третє щеплення. Про це йшлося на селекторній нараді щодо протидії поширенню коронавірусу, яка відбулася під головуванням Президента Володимира Зеленського. Загалом зростають темпи вакцинації у порівнянні зі святковим тижнем. За інформацією Міністерства охорони здоров’я, минулого тижня було щеплено 552 тис. громадян, а від початку кампанії з вакцинації зроблено 29,37 млн щеплень. Вакцинацією охоплено 15 млн українців, з яких 14,28 млн отримали дві дози. Володимир Зеленський наголосив на важливості проведення чіткої роз’яснювальної роботи серед громадян щодо необхідності вакцинації бустерною дозою. Так, на сьогодні майже 100 тис. українців зробили третє щеплення. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко також повідомив, що в сільській місцевості почали працювати мобільні бригади з вакцинації, облаштовано модульний центр вакцинації на КПВВ «Станиця Луганська» на лінії розмежування. Глава держави зауважив, що такий центр потрібно облаштувати й на КПВВ «Новотроїцьке» в Донецькій області. Водночас, за інформацією Кабінету Міністрів, минулого тижня спостерігалося стрімке збільшення кількості нових хворих на COVID-19 – тижнева кількість виявлених випадків зросла майже вдвічі: 55 тис. минулого тижня проти 28 тис. позаминулого. Кількість активних хворих збільшилася до 105 тис. (з 93 тис. осіб тижнем раніше). Госпіталізовано майже 11 тис. громадян. Через перевищення коефіцієнту виявлених хворих Івано-Франківська та Сумська області нині перебувають у «помаранчевій» зоні епідемічної небезпеки. Решта областей України – у «жовтій» зоні, повідомили в Кабміні. За прогнозами, очікується подальше зростання кількості недужих, так само як і в інших країнах, зокрема європейських. Крім того, як доповіли урядовці, найближчим часом на засіданні Кабінету Міністрів буде ухвалено рішення щодо можливості використання коштів за програмою «єПідтримка» вакцинованими особами, старшими за 60 років. Міністерство освіти і науки надало пропозиції стосовно розширення програми на дітей віком 14-18 років. Зокрема, з’явиться можливість використовувати вказані кошти на позашкільну освіту. Також опрацьовується рішення щодо такої можливості для дітей у віці 12-14 років.
Для чого вводять бустерну дозу вакцини - роз'яснення МОЗ
11 січня 2022
Дослідження показують, що з плином часу ефективність усіх вакцин від COVID-19 поступово знижується. Крім того, на ефективність вакцин впливає і поява нових мутованих штамів коронавірусу, як-от “Омікрон”. Про це інформує Міністерство охорони здоров'я. Введення бустерної дози дозволяє поновити ефективність вакцин проти симптоматичного захворювання на COVID-19, госпіталізації та смерті внаслідок цієї хвороби. Найкращі результати демонструють бустерні дози мРНК-вакцинами після щеплення двома дозами вакцин інших типів. Так, згідно з препринтом нерецензованого британського дослідження, ефективність двох доз вакцини проти варіанту “Омікрон” швидко знижується. Вже через 15 тижнів після другої дози ефективність вакцини Comirnaty/Pfizer проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом “Омікрон”, оцінюють у 34-37%. Після бустерної дози вакциною Pfizer, вона збільшилася до 71,4% для тих, хто попередньо отримав 2 дози AstraZeneca, та до 75,5% для тих, хто вже отримав 2 дози Pfizer. Жовтневе чилійське дослідження показало, що введення третьої дози вакцини AstraZeneca або Pfizer після двох доз вакцини CoronaVac/Sinovac дає кращий захист від інфікування та госпіталізації внаслідок COVID-19 ніж три дози вакцини CoronaVac. З огляду на дані цих та інших досліджень в Україні було рекомендовано вводити бустерну дозу вакцин людям старшим 18 років, які отримали дві дози вакцини понад 6 місяців тому. Водночас дуже важливо, щоб якомога більше невакцинованих українців, особливо з груп ризику, отримали базовий захист, який дають дві дози антиковідних вакцин. Це критично необхідно для літніх людей та людей із супутніми хворобами, адже в разі інфікування, повний курс щеплення допоможе зберегти їхні життя. Окрім того, як пояснив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, після отримання бустерної дози вакцини проти COVID-19 не реєструється збільшення побічних ефектів, а захист від ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби лише покращується.
В Україні вводять бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для всіх вакцинованих
6 січня 2022
В Україні дозволили бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для всіх вакцинованих осіб віком від 18 років. Оптимальний термін ревакцинації – від 6 до 9 місяців після завершення первинного курсу вакцинації незалежно від того, якою вакциною щепилася людина. Введення бустерної дози вакцини проти COVID-19 вже продемонструвало свою безпечність. Вона посилює імунну відповідь та ефективність проти різних актуальних варіантів коронавірусу SARS-CoV-2. На сьогодні дані свідчать, що ефективність вакцин у запобіганні симптоматичному перебігу COVID-19, зумовленому варіантом “Омікрон”, значно нижча у порівнянні з варіантом “Дельта” і швидко знижується з плином часу, особливо серед людей старшого віку. Введення бустерної дози наближає ефективність вакцин до 90% у попередженні госпіталізації внаслідок захворювання на COVID-19. Основною метою вакцинації проти COVID-19 залишається попередження тяжкого перебігу хвороби, особливо серед груп ризику, та збереження життів, а також захист системи охорони здоров’я від перенавантаження. Саме тому критично важливо, щоб якомога більше літніх людей, людей із серйозними супутніми хворобами та медичних працівників пройшли первинний курс вакцинації проти COVID-19. МОЗ закликає усіх невакцинованих людей віком від 60 років щепитися проти COVID-19 якнайшвидше. Для цього створені всі необхідні умови – літні люди можуть записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації, де вони мають пріоритет. Люди, які не можуть пересуватися самостійно, можуть викликати мобільну бригаду додому. Для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech, незалежно від того, якою вакциною була щеплена людина. Тим, хто отримав перші два щеплення вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна зробити іншою вакциною згідно з дозволеними в Україні схемами. Люди з ослабленим імунітетом, яким зараз вводять додаткову дозу вакцини від COVID-19, теж зможуть отримати бустерну дозу через 3 місяці після додаткової (оптимальний термін введення від 3 до 6 місяців). Якщо з часу завершення повного курсу вакцинації від COVID-19 вже минуло пів року, ви можете отримати бустерну дозу в будь-якому пункті чи центрі вакцинації. Перелік та контакти пунктів та центрів – на vaccination.covid19.gov.ua/list або за телефоном 0 800 60 20 19. Нагадаємо, що бустерну дозу в Україні вже вводять людям віком від 60 років, медичним працівникам та співробітникам будинків інтернатного типу. Після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат, який діятиме 270 діб з дати її введення. Згенерувати його можна буде в «Дії» орієнтовно наприкінці січня 2022 року. До того часу буде чинним сертифікат за попередню повну вакцинацію.
За минулу добу щеплення від ковіду отримали 7603 жителі області
6 січня 2022
На Львівщині за вчора, 5 січня, щеплення від ковіду отримали 7603 оcоби (з них – 1610 людей отримали першу дозу вакцини, 5925 – другу дозу, 68 – бустерну дозу). Вчора в області працювали 22 центрів вакцинації та 178 пунктів щеплення. Загалом на Львівщині станом на сьогодні провели 1 894 659 щеплень (з них 911 425 - другою дозою, 79 – додатковою, 402 - бустерною): вакциною «Covieshield» – 38 403, «Astra Zeneca» - 192 506, «Coronavac» - 517 517, «Pfizer» - 945 400, «Moderna» - 200 833. Графік роботи центрів вакцинації в області цього тижня – за посиланням. Для отримання щеплення у центрі вакцинації при собі необхідно мати документ, що посвідчує особу. Також вакцинуватися можна у пунктах щеплень, попередньо звернувшись до сімейного лікаря.
Вакциновані бустерною дозою отримають нові COVID-сертифікати - МОЗ
5 січня 2022
COVID-сертифікат для щеплених бустерною дозою від коронавірусної хвороби з'явиться наприкінці січня. Доти усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися "зеленим" сертифікатом про повну вакцинацію. Про це розповіла заступниця міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич. Щоб отримати новий цифровий документ, достатньо надіслати запит на порталі чи у застосунку «Дія» не раніше останніх чисел січня, звісно, вже після самого щеплення. Порядок генерації сертифікату нічим не відрізнятиметься від того, як створюються COVID-сертифікати на підставі одужання чи вакцинації. Єдиною відмінністю є термін дії нового документа — він буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19. Слід зауважити, що, крім COVID-сертифіката, українці, які отримали бустер, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Медичний документ видається за місцем щеплення чи у сімейного лікаря та у ньому мають бути перелічені усі дози вакцинації проти COVID-19 відповідно до вимог. Цей документ, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19. Нагадаємо, що бустерною дозою від COVID-19 вважається доза, яку вводять як ревакцинацію вже після повного курсу щеплень, щоб посилити ефективність вакцинації, яка з часом знижується. Нещодавно МОЗ дозволило бустерну дозу вакцини проти коронавірусної хвороби не лише для медичних працівників, але й для людей віком від 60 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися.