Заповідник «Тустань» відновлює прийом відвідувачів:до кінця місяця вхід безкоштовний
Ключові слова:
ТустаньНовини за темою
«Вже 15-й рік поспіль фестиваль «Ту Стань» повертає історію назад і занурює нас у культуру Українського Середньовіччя», - Максим Козицький
7 серпня 2021
Поблизу села Урич на Стрийщині триває фестиваль середньовічної культури «Ту Стань», який цьогоріч переформатували так, аби уникати надмірних скупчень людей і забезпечити можливість спілкування у невеликих групах. «У такому форматі знайомитися з історією набагато цікавіше, адже можна спробувати себе у давніх ремеслах, пізнати особливості побуту, відчути справжній дух епохи у серці легендарної фортеці», - зазначають організатори заходу. «Ту Стань» є найстарішим в Україні історичним фестивалем, що відбувається безперервно з 2006 року. Особливістю заходу є його орієнтованість на визначений період минулого — час існування наскельного міста фортеці Тустань IX—XVI століття. Сьогодні фестиваль відвідав голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. «Ось вже 15-й рік поспіль фестиваль «Ту Стань» повертає історію назад і занурює нас у культуру Українського Середньовіччя. І хочу зазначити, що це один із найкращих, найцікавіших і найефективніших способів вивчати історію нашої країни. А зокрема - української історичної доби Х-ХV століть. Люди з усієї країни та з-за кордону з’їжджаються сюди, щоб відчути неймовірний колорит і атмосферу давньої епохи. Кожен, хто тут побуває, відчуває себе не просто відвідувачем фестивалю, а безпосереднім його учасником. Адже тут є можливість спробувати себе у давніх ремеслах, пізнати особливості побуту, відчути справжній дух епохи у серці легендарної фортеці. Хочу відзначити, що фестиваль щорічно проводиться на високому рівні, і цьогорічний фестиваль-табір «Ту Стань» не виняток. Дякую організаторам та всім учасникам за ці сім днів Українського Середньовіччя. За те, що відкриваєте відвідувачам всю багатогранність давньої епохи», - зазначив голова Львівської ОДА. Фестиваль триватиме ще завтра, 8 серпня. Детальніше про програму та заходи - за посиланням. На фестивалі діють майстерні з середньовічними ремеслами: гончарство, ткацтво, малярство, ливарство, ковальство тощо, для дітей організовують дитячі середньовічні ігри, також відбудеться кінна лицарська програма. Засновник фестивалю – «Державний історико-культурний заповідник «Тустань». Довідково: Тустань - середньовічна наскельна фортеця-град і митниця IV—XVI століть, давньоруський наскельний оборонний комплекс, залишки якого розташовані поблизу села Урич на Стрийщині. Утворена з пісковика. У комплексі урицьких скель виділяють окремі останці: Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб (Орел).
У скельному заповіднику Львівщини розпочався фестиваль «Тустань»: тижнева мандрівка в епоху Середньовіччя
2 серпня 2021
На території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» біля села Урич, що на Стрийщині розпочався один із головних фестивалів літа на Львівщині – «Тустань». Він триватиме не лише на вихідних, а й протягом усього тижня – аж до неділі (8 серпня) й винятково на відкритому повітрі. Як пояснив директор історико-культурного заповідника Андрій Котлярчук, таким чином сподіваються уникнути скупчення людей і забезпечити дотримання правил особистої безпеки у межах карантину. Разом із тим гостей заходу хочуть максимально інтегрувати в українську історичну добу Х-XV ст. Щодня з 11:00 до 19:00 години на території фестивалю для гостей відкритий середньовічний табір, відбуваються майстер-класи. Чимало уваги присвячено військовій справі Середніх Віків – можна буде взяти участь у кінній лицарській програмі, побачити парні поєдинки, бугурти (групові битви затупленою зброєю на лицарському турнірі), Тустанський лицарський турнір, а ще штурм фортеці з використанням відповідної зброї. Протягом усього тижня функціонуватиме майстерня середньовічних ремесел: ковальство, гончарство, чинбарство, ливарство, ткацтво, столярка. В обідню пору – майстер-клас кухні тих часів, а в другій половині дня можна повчитися виготовленню обладунків й таборового спорядження. У суботу й неділю від обіду до вечора працюватиме майстерня співу від гурту «Жива», виступатиме Хорея Козацька. На вихідні буде окрема програма для дітей – казкова фортеця з іграми й анімацією. «Заповідник «Тустань» є одним з головних туристичних магнітів Львівщини, а тутешній фестиваль історичної реконструкції має велику кількість прихильників. За час заходу «Ту Стань» крім власне його локації можна прогулятися скелями або відвідати «Хату у Глибокім» у селі Урич», - відзначила Наталя Табака, керівниця управління туризму та курортів Львівської ОДА. Вартість входу на територію заповідника й фестиваль – 80 грн (у будні) і 150 грн (у вихідні). «Кожен серед заходів може вибрати щось собі до вподоби. Комусь цікаво побачити повноконтактні бої, хтось вважає, що це страшно і йде ліпити щось із глини. А діти можуть повчитися стрільбі з лука і загалом програма для них максимально пристосована до тієї, яка буде цікава і дорослим», - розповів співорганізатор фестивалю Ярема Іванців.
До заповідника «Тустань» почав курсувати рейсовий автобус зі Львова
4 Червня 2021
За сприяння Львівської облдержадміністрації почав курсувати прямий автобусний маршрут зі Львова до Державного історико-культурного заповідника «Тустань». Як повідомили в управлінні транспорту та зв’язку ОДА, йдеться про продовження на 6 км дійсного рейсу. Маршрут автобуса пролягатиме через Меденичі, Трускавець, Борислав і Східницю. На майбутнє розглядають варіант зі збільшенням кількості автобусів на маршруті. Курсуватиме новий автобус з АС "Автовокзал Двірцевий" за таким графіком: виїзд зранку о 08:45 та в обід 14:00 год до села Урич; прибуття до фортеці «Тустань» о 12:05 та 18:20 год. «Це один з головних туристичних магнітів Львівської області. Навіть під час пандемії «Тустань» збирає велику кількість гостей. Напередодні до заповідника відремонтували дорогу, а тепер відкрили й автобусний рейс.У зв’язку з цим виникає більше можливостей для мандрівників, які обирають громадський вид транспорту.», - наголосила керівниця управління туризму та курортів Наталя Табака. За словами директора Державного історико-культурного заповідника Андрія Котлярчука, на появу автобусного маршруту в «Тустані» чекали не один рік. І заповідник докладав для цього чимало зусиль. "Тепер ситуація з доступністю змінюється на краще, що особливо важливо для гостей з різних регіонів України, туристів з-за кордону. На доїзд автобусом є величезний запит. Людина, яка приїхала потягом чи прилетіла літаком до Львова і хоче побачити область, має можливість приїхати до нас автобусом. Поява автобусного маршруту – це й зручність для селян Урича зокрема. Є можливість, припустимо, поїхати до стоматолога в Трускавець автобусом зі зрозумілим і затвердженим розкладом», - зазначив директор заповідника.
У Тустані відбувся книжковий пленер
3 серпня 2020
1 серпня на відкритому просторі території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» відбувся книжковий пленер. Учасники заходу провели час у компанії письменників, літераторів та бардів, де обговорювали проблеми розвитку книговидавничої галузі. Присутні наголосили на важливості живого спілкування авторів з читацькою аудиторією. Це дозволяє краще зрозуміти поведінку героїв книг, їх психологію та філософію вчинків. Захід відбувався під час таборування історичних реконструкторів, тож всі охочі мали змогу поринути в минуле та відчути дух епохи середньовічного лицарства. У зв’язку з загрозливою епідемічною ситуацією, захід був організований та проведений з дотриманням всіх карантинних обмежень.
В області триває фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!»
4 серпня 2018
Лицарські поєдинки, кінні турніри, автентичні ремесла, ярмарок, квести, нічний штурм і лазерне дійство - на Львівщині відбувається ХІІІ фестиваль української середньовічної культури "ТуСтань!". Упродовж кількох днів, 3-5 серпня, у Тустані відтворюють життя середньовічного міста, яке цілісно показує усі грані життя та побуту епохи розквіту Української Держави – Київської Русі. Учасників фестивалю привітав голова Верховної Ради України Андрій Парубій та перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський. "Так само, як і колись, сьогодні наші хлопці на Сході країни, боронячи кордони нашої держави, говорять ворогові: "Тут стань". Я хочу побажати всім воїнам, які сьогодні стануть до бою, перемоги, успіху. А усім учасникам фестивалю гарного настрою та занурення у середньовічну атмосферу, атмосферу українського лицарства", - зазначив Андрій Парубій. Територія заповідника розділена на 7 тематичних локацій: ристалище, ремісничі майстер-класи, театр, університет, духовна територія, література та бойки, де проходитимуть більше сотні різноманітних атракцій (лицарські поєдинки, кінні турніри, автентичні ремесла, ярмарок, квести, нічний штурм і лазерне дійство). "Такі фестивалі є вкрай необхідні для всіх нас, тому що ми збагачуємо свою культуру і популяризуємо її. Ми знаємо про свої традиції, історію. Ми передаємо ці знання нашим нащадкам і саме в такий спосіб вони пізнають, як формувався наш народ, нація. Осередок Тустані є вкрай важливим, бо тут формувався військовий дух України. Зараз цей військовий дух боронить мирту землю тут. Ми вдячні нашим хлопцям, які зупинили агресора. Вони боронять не лише свою землю, але й відстоюють цінності християнства, прозорості та демократії. Ми маємо міцну армію, яка реформована з ініціативи Президента України. Важливо, щоб ми пам'ятали, що від кожного з нас залежить, якою буде наша держава", - наголосив Ростислав Замлинський. Особлива увага цьогоріч присвячена дітям. Для них створили Дитячу Фортецю із забавами, танцями, постановками та іншими атракціями. Також на Фестивалі презентують декілька новинок: Лицарська школа та локація Віртуальної реальності, в межах якої гості зможуть здійснити політ над фортецею. З часу свого заснування фестиваль став одним із найпотужніших на Львівщині та збирає щораз більшу кількість активних людей, для котрих важливе правильне дозвілля, культура, традиції, які хочуть знати історію та бути її учасниками. Основне завдання Фестивалю – популяризувати пам’ятку, біля якої відбувається захід, і поглиблювати знання власної історії та пояснити, що Фестиваль, насамперед, культурна подія, яка відкриває історичний контекст та прив’язує до української історії.
Кожен, хто приїде сюди, зможе залишити про себе згадку, - Ростислав Замлинський на відкритті туристичного барометра Тустані
4 серпня 2018
Сьогодні, 4 серпня, у межах ХІІІ фестивалю української середньовічної культури «Ту Стань!» відбулось відкриття туристичного барометра Тустані. Участь в урочистому відкритті взяли голова Верховної Ради України Андрій Парубій, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський. «Для мене сьогодні велика честь бути тут. Я хотів би подякувати Львівській ОДА та Львівській ОР за цю ініціативу, яка підтверджує, що Тустань стає культовим місцем не лише для Львівської області, але й всієї України. Дуже приємно, що цей дух відтворюється не лише гуртом ентузіастів, а сотні і тисячі людей сьогодні тут у середньовічних костюмах. Це не лише львів’яни, але й гості з інших країн. Вони приїхали, аби пізнати дух українського середньовіччя, дух українського лицарства. Я впевнений, що наш барометр стане візитною карткою до заповідника. Барометр став ще одним підтвердженням того, наскільки велика кількість туристів і просто українців, що хочуть насолодитися духом лицарства з кожним роком зростає і Тустань стає більш популярною і культовою», - наголосив Андрій Парубій. Зазначимо, що туристичний барометр встановили з метою популяризації унікальної пам’ятки природи, культури та історії «Тустань». «Це зможе не лише популяризувати Тустань як осередок, де можна гарно провести час. Це хороший приклад, який як ми сподіваємося переймуть інші області, які будуть інвестувати у туристичну інфраструктуру, для того, щоб кожен, хто приїде сюди, зміг доторкнутися і залишити про себе згадку. А ми таким чином знатимемо скільки людей і туристів відвідали цю історичну місцину, місце, де дихає наша культура та історія», - зазначив Ростислав Замлинський. Окрім того, він також подякував усім причетним до цього фестивалю, адже з кожним роком він стає все масовішим і насиченішим, а також залучаються інноваційні технології, а це є підтвердженням того, що Львівщина активно розвивається. «Нам є що показати, нам є чим пишатися. Ми робимо це для того, щоб краще пізнати свою культуру і історію. Дуже важливо, що до цього долучаються діти, адже у такий спосіб вони можуть побачити, яким чином формувалася наша нація, культура та народ», - наголосив Ростислав Замлинський. Нагадаємо, що Проект реалізовано в межах Програми підтримки ініціатив Карпатських громад Реалізовано проект "Туристчиний барометр Тустані" Асоціаціацією сприяння розвитку молодіжного туризму у партнерстві із управлінням туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації та Державним історико-культурним заповідником «Тустань», підтриманого у межах програми підтримки ініціатив карпатських громад, що реалізовується АОМС "Єврорегіон Карпати – Україна" за фінансової підтримки Львівської обласної ради, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької обласних рад, ТзОВ "DTEK" та компанії "Моршинська".