Поради для населення у випадку виникнення радіаційної аварії

3 квітня 2022р, Новини. Департамент охорони здоров’я, Прес-служба ОДА

Радіаційна аварія— подія, внаслідок якої втрачено контроль над ядерною установкою, джерелом іонізуючого випромінювання, і яка призводить або може призвести до радіаційного впливу на людей та довкілля, що перевищує допустимі межі, встановлені нормами, правилами і стандартами з безпеки.
 
Що робити при оповіщенні про радіаційну аварію:
 
Залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40-100 разів.
Заберіть всередину домашніх тварин.
Зменшіть можливість проникнення радіації в приміщення – щільно закрийте всі вікна та двері не підходьте до них без нагальної потреби, найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях. Продукти харчування загорніть у плівки і покладіть у холодильник чи шафу.
Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання.
Не панікуйте, слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.
У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.
Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу.
Зберіть документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні вам речі у герметичну тару.
Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть протигаз, респіратор чи ватно-марлеву пов’язку, верхній одяг, гумові чоботи.
З прибуттям на нове місця перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно.
Дізнайтеся у місцевих органів державної влади адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
 
Ваші дії при необхідності виходу з укриття:
 
Виходьте лише у разі нагальної потреби. Обов’язково використовуйте засоби захисту: для захисту органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлева чи протипилова пов’язка, зволожена марлева пов’язка, хустинку; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг чи плащ з капюшоном, накидка, комбінезон, гумові чоботи й рукавички. 
Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди.
Після повернення додому зніміть верхній одяг, це позбавить до 90% радіоактивного забруднення. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини. 
 
Як безпечно пити воду?
 
Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду для можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу
 
Як безпечно харчуватися?
 
Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері. Не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті, не пийте молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах.
Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. 
Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. 
Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.
 
Йодна профілактика:
 
Йодна профілактика (екстрена блокада щитоподібної залози) проводиться лише після офіційного оповіщення!!! 
Завчасна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я!
 
Препарати стабільного йоду (калій йодид) приймається після їжі:
 
 • Діти старше 12 років та дорослі до 40 років, вагітні та жінки, які годують груддю, – 125 мг;
 • Діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
 • Діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
 • Немовлята (від народження до 1 місяця) – 16 мг.
 
Допустимий період для прийому стабільного йоду становить 24 години до і протягом 6 годин після очікуваного початку впливу радіоактивних ізотопів йоду. 
Початок йодної профілактики пізніше ніж через 14 годин після впливу радіоактивних ізотопів йоду може завдати більшої шкоди, ніж очікувана користь.
 
У надзвичайних ситуаціях, за відсутності таблетованої форми калій йодиду, як виняток (!), можуть бути використані інші препарати, що містять йод: спиртовий розчин йоду та розчин Люголя.
 
Спиртовий розчин йоду 5% застосовується для дорослих і дітей старших 12 років по 1 мл в 1/2 склянки води.
Дітям від 2 до 5 років можливе застосування 2,5 % спиртового розчину з розрахунку 20-22 краплі однократно шляхом нанесення на шкіру тампоном у вигляді смуг на передпліччях і гомілках та до 2 років 2,5% з розрахунку 10-11 крапель однократно.
Дітям від 5 років до 12 років спиртовий розчин йоду 5% по 20-22 краплі 1 раз або по 10-11 крапель 2 рази в один день на 1/2 склянки молока або води.
Розчин Люголя (водний розчин, містить 5% йоду та 10% йодиду калію). Застосовується для дорослих і дітей старших 12 років по 22 краплі, або 1 мл розчину в 1/2 склянки молока або води. Для дітей від 5 до 12 років по 10-11 крапель 1 раз або по 5-6 крапель 2 рази в день на 1/2 склянки молока або води. Іншим віковим групам не призначається. 
 
Протипоказання до прийому препаратів стабільного йоду:
 
 • Наявність (у том числі і в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи;
 • Фурункульоз;
 • Токсична аденома;
 • Важка алергічна реакція на сполуки йоду;
 • Герпетиформний дерматит Дюринга;
 • Гіпокомплементемічний васкуліт;
 • Геморагічний діатез;
 • Кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія;
 • Стан після тиреоїдектомії (видалення щитоподібної залози).

Скачати файл з рекомендаціями у форматі PDF можна за посиланням.

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook