Туристів запрошують у Яворівський парк побачити нащадків диких коней
«Оселю Розточчя», де знаходиться «Центр з розведення та збереження нащадків диких коней тарпанів» відвідали туристи та залишилися приємно враженими. Позитивні емоції переповняли як дітей, так і дорослих. Якщо звичайні свійські коні є у господарствах наших селян, то нащадків диких тарпанів в Україні можна зустріти лише у Яворівському національному природному парку. Щодо країн Західної Європи, то цих коників польських розводять у Республіці Польща (Розточанський парк народовий) та Австрії (Тіроль).
Генетично коні вже не такі дикі лісові чи степові тарпани, які проживали на території України (останній вільний степовий тарпан зник у 1918 р.). Однак за манерою поведінки та зовнішніми ознаками дуже нагадують своїх предків. Зокрема, у них виражена товста горбоноса голова, загострені вуха, густа коротка, майже кучерява шерсть сіро-бурого кольору, яка взимку сильно подовжується і набуває світлої мишастої масті з широкою, темною смугою вздовж спини.
Нащадків диких коней тарпанів у Яворівському НПП переважно використовують в атракційних цілях, тому туристи задоволені, адже змогли пізнати їх зблизька, зробити селфі на фоні дружелюбних тварин та покататися на санях горбогір’ям Головного європейського вододілу.
Новини за темою
Яворівський національний парк запрошує на еколого-пізнавальний маршрут Головним Європейським вододілом
26 серпня 2021
Гостей та жителів Львівщини запрошують пройти еколого-пізнавальним маршрутом Головного Європейського вододілу у Яворівському національному парку, де можна побачити: мальовничий «хребет», де річки регіону Розточчя розпочинають свій шлях та несуть свої води в басейни Чорного і Балтійського морів; поселення притаманні цьому регіону за схемою: двір – дворище – урочище – присілок – село – громада, яка походить від давньоруської дворищевої системи сільських поселень; урочище Мочари в межах, якого знаходиться відпочинковий осередок «Оселя Розточчя», де на пагорбах випасаються коні, нащадки диких коней тарпанів. Територія Розташована на стику трьох флористичних областей – Карпат, Полісся та Поділля. Також тут діє проєкт «В гостях у пасічника», де можна почастуватися продуктами бджільництва. Яворівський національний природній парк – створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних лісостепових ландшафтів та інших природних комплексів в районі Головного європейського вододілу. Детальніше про унікальні природні надбання, про анонси та події в межах Яворівського національного парку можна знайти на сторінці у парку у Фейсбуці (https://www.facebook.com/yavorivskiynpp) . Нагадаємо, у парку зараз реалізують міжнародний проєкт «Ровелове Розточчя», в межах якого триває будівництво та облаштування еколого-просвітницького візит-центру, а також ознакування міжнародного велосипедного шляху R-60, що веде до кордону з Польщею на митних перетинах Рава-Руська та Гребенне. Загальна протяжність шляху 160 км по території Львівської області і 187 км по території польського прикордоння. Візит-центр створюють з метою проведення еколого-просвітницьких акцій та збільшення туристичних потоків на Яворівщину. Він складатиметься з двох частин: хостел для велотуристів; конференц-зал для проведення різноманітних заходів та зустрічей на природоохоронну тематику.
Для мандрівників розробили новий ресурс про природоохоронні території країни - WOWNATURE.IN.UA.
25 Червня 2021
У Центрі розведення і збереження нащадків дикого коня-тарпана, що в межах Яворівського національного природного парку, координатори проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» презентували сайт присвячений територіям природно-заповідного фонду WOWNATURE.IN.UA. "Всі охочі до мандрів за допомогою розробленого ресурсу зможуть знайти актуальну інформацію щодо можливості відвідин (про відпочинок, можливість спостереження за флорою і фауною, про сплави, піші, вело- та кінні маршрути тощо) національних парків всієї та заповідників країни. Станом на сьогодні триває наповнення бази сайту", – зазначила під час презентації координаторка проєкту Світлана Крижанівська Блінова. Зазначений ресурс допоможе всім охочим спланувати свій маршрут вибраною природоохоронною територією та дізнатися про особливості зазначених регіонів, про їх флору і фауну, про види, які потребують охорони, цікаві та унікальні місця, контакти та можливості доїзду. Михайло Біляк, директор Яворівського національного парку, зазначив, що одним з основних напрямків роботи у сфері природоохоронної діяльності є формування екологічної культури населення та ощадливого ставлення до природи. Сайт розроблено в рамках проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», який фінансується урядом Німеччини через Кредитну установу для відбудови KfW.
В Яворівському національному природному парку відзначили річницю створення
8 липня 2020
В еколого-просвітницькому центрі Яворівського національного парку відбулися урочисті збори працівників парку з нагоди відзначення 22-ї річниці з Дня створення НПП та Дня працівника природно-заповідної справи. Директор департаменту екології Руслан Гречаник та його заступник Микола Маланич привітали присутніх зі святом. Під час відвідин Яворівського НПП директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Руслан Гречаник вручив грамоти та подяку департаменту за високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю Андрушевському Миколі Івановичу і Антоненко Марії Зіновіївні, а також колективу Яворівського національного природного парку за збереження природних скарбів та історико-культурних пам'яток, здобутки у науковій та природоохоронній сферах, підвищення рівня екологічної свідомості мешканців області, створення умов для відпочинку в гармонії з природою, пошанівок традицій та відтворення народних промислів, якими так славиться Розточчя, поширення екологічних знань та створення позитивного іміджу Львівщини. В межах візиту також оглянули будівництво еколого-просвітницького візит-центру, яке відбувається в рамках реалізації проєкту «Рове-Лове разом попри кордони» в рамках Програми ТСК Польща-Білорусь-Україна ЄІС 2014-2020. Проєкт фінансується Програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 в межах Європейського інструменту сусідства.
Яворівський національний природний парк відзначає річницю створення
6 липня 2020
Департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації вітає Яворівський національний природний парк з 22-ю річницею від дня заснування, адже, саме 04.07.1998 Президентом України підписано Указ № 744/98 «Про створення Яворівського національного природного парку». Яворівський національний природний парк створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних лісостепових ландшафтів та інших природних комплексів головного європейського вододілу, які мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення "Бажаємо всім працівникам Яворівського Національного природного парку творчої енергії, нових досягнень, сил та наснаги на шляху збереження та примноження природи – неоціненного багатства нашого краю, зичимо міцного здоров’я, добра і благополуччя", - зазанчив заступник директора депратаменту Максим Василишин. Природоохоронна установа має позитивні результати в роботі щодо розбудови екологічної мережі Розточанського краю, відтак, в межах парку реалізується міжнародний проєкт «РовеЛове Розточчя – разом попри кордони», в рамках Програми ТСК Польща-Білорусь-Україна ЄІС 2014-2020. Загальною метою проєкту є популяризація та збереження природної спадщини завдяки діяльності, спрямованої на розвиток туристичної інфраструктури, створення туристичних продуктів, що сприяє зміцненню партнерських зв’язків, поліпшенню іміджу та привабливості польського і українського Розточчя. Проєкт спільно реалізовують 6 партнерів з Львівщини та Люблінського воєводства, а саме: гміна Zamość, Асоціація Єврорегіон «Карпати – Україна», Маршалківське управління Люблінського воєводства, департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, Яворівський національний природний парк та Розточанський природний парк. Також у рамках проєкту, на території Яворівського НПП ведеться будівництво еколого-просвітницького центру, який сприятиме формуванню позитивного ставлення до природи, місцем зустрічей представників з польської та української прикордонних територій, налагодження співробітництва у прикордонній зоні, організації екологічних фестивалів, турів, спортивних змагань, пленерів тощо. Довідка: Яворівський національний природний парк (НПП) створений 4 липня 1998 року на базі Старицького та Магерівського військових лісгоспів, де проводилася традиційна лісогосподарська діяльність. Яворівський НПП розташований в північно-західній частині Львівської області на території Яворівського району, селищної ради Івано-Франкове і Лозинської сільської ради. Площа парку складає 7108 га, у тому числі 2915 га надані у постійне користування. До складу Яворівського НПП входять землі інших користувачів без вилучення у них земель, а саме: Магерівське лісництво Магерівського військового лісгоспу площею 917,0 га і Майданське лісництво Старицького військового лісгоспу площею 3276,0 га, усього – 4193,0 га.
У Яворівському НПП шукають імена для маленьких тарпанів
5 травня 2020
Яворівський національний природний парк має «карантинне завдання» - просить допомоги, дати кличку для дикого коня тарпана. У Яворівському національному природному парку радісна подія - народились лошатка, правда ще на прикінці зими 2020. У Парку чекають на варіанти кличок від всіх охочих! Але тут не все так просто. Нагадуємо, що кличку коникам дають від першої літери клички мами. Задача 1. Мама Міка - як назвемо лошатко (кобилка)??? Задача 2. Мама Тіна – кличка лошатку (кобилка) ??? Врахуйте, що кличка повинна бути звучною, красивою, підходити до звичок і характеру тварини. А тварини норовливі, нащадки диких коней тарпанів. Переможець, отримає сертифікат - «Верхи на тарпанах». Надсилати свої версії можна на електронку парку yavorivskiynpp@gmail.com або на на ФБ-сторінку Яворівського НПП.
У Яворівському національному природному парку зберігають нащадків диких коней-тарпанів
11 липня 2019
«Оселя Розточчя» є рекреаційним об’єктом Яворівського національного природного парку, що входить до складу Міжнародного Біосферного резервату «Розточчя» та функціонує під егідою ЮНЕСКО. Тут діє «Центр з розведення та збереження нащадків диких коней тарпанів», в якому утримуються нащадки диких коней-тарпанів. Центр створено у 2009 році за прикладом відтворення популяції нащадків диких коней-тарпанів у Розточанському національному природному парку (Республіка Польща), що поблизу міста Замость. «Ми завезли цих коней з Росточанського національного природного парку для збереження генофонду нащадків диких коней-тарпанів, розвитку кінного туризму, рекреації та екоосвіти у Яворівському національному природному парку. Спочатку налічувалось 4 особини. Для них тут був облаштований маленький вольєр, проте зараз його площа налічує 5,5 гектарів. Ми плануємо збільшити цю площу утричі», - розповів Біляк Михайло, директор Яворівського національного природного парку, Заслужений природо охоронець України. Зазначимо, що польськими вченими на генетичному рівні доведено походження цих тварин від дикого коня тарпана. Ця порода коней є унікальною та використовується в наукових, екоосвітніх, атракційних, і господарських цілях. Сьогодні у парку налічується 8 голів коней - нащадків дикого тарпана. Дорослих особин - 6, із них 5 – кобили (Тіберія, Турна, Міка, Тіна, Тоніка) і жеребець (Троль) та 2 лошатка. У парку використовується змішаний - вольєрно-конюшневий спосіб утримання даних коней. Для цього в урочшці «Мочарі» Млинківського ПНДВ облаштовано не лише загін, але й збудували нову конюшню. За словами головного природознавця Яворівського НПП Ігоря Плесака, з листопада по квітень коней годують сіном, жеребих кобил підгодовують зерном вівса та коренеплодами (морква, буряк). З кінця квітня до початку листопада коні постійно знаходяться на випасі, живляться зеленою травою та листям дерев і чагарників. Оскільки, площа вольєрів є недостатньою для повного забезпечення коней пасовищною травою, то їм додатково згодовують по 10-15 кг зеленої маси. Довідково: Історія походження. Вимерлий європейський дикий кінь (Equus caballus férus - кінь дикий, або тарпан (інколи розрізняють лісову і степову форми), невеликий на зріст (висота в холці 107 -130 см). однією з ознак, окрім малого зросту, є наявність темного «ременя» уздовж хребта, а також відсутність чілки і неповисла грива: Травоїд - у минулому досить поширений у Степу і Лісостепу Європи. Тарпани були маленького зросту з відносно товстою горбоносою головою, загостреними вухами, густою короткою хвилястою, майже кучерявою шерстю, яка сильно подовжувалася взимку, короткою, густою, кучерявою гривою і хвостом середньої довйжини. Влітку колір був рівномірний чорно-бурий, жовто-бурий або брудно-жовтий, взимку світліший, мишачий (мишаста масть) з широкою темною смугою вздовж спини. Ноги, грива та хвіст - темні. Густа шерсть дозволяла тарпанам переживати холодні зими. Міцні копита не вимагали підков. Тарпани водилися табунами, іноді по кількості табунів, які розпадалися на менші групи з жеребцем на чолі. Тарпани були вкрай дикі, обережні і полохливі. Історія знищення. Загальноприйнято вважати, що тарпани вимерли через оранки степів під поля і їх витіснили стада домашніх тварин, які займали пасовища і водопої. Через те, що ці коні надавали великої шкоди посівам їх почали нищити. До початку XVII століття деякі міста Європи містили загони стрільців, які полювали на диких коней, що спустошували поля. Спроби відтворення виду. У польській частині Біловезької Пущі з особин, зібраних по селянських господарствах (у яких в різний час опинилися тарпани і дали потомство) були штучно відновлені, так звані тарпановидні коні, що зовні виглядають як тарпани і відпущені на волю. Раніше коней з ознаками диких тарпанів використовували на різних сільськогосподарських роботах. У даний час цю породу, переважно, використовують в атракційних цілях - їзді в легкій упряжі, а також утримують в вольєрах для показу, як коней, що в найбільшій мірі зберегли ознаки зниклого тарпана. Утримання та годівля. Нащадки коня тарпана характеризуються невибагливістю до умов утримання та годівлі. Застосовуються три основних способи утримання даної породи коней: резерватна, вольєрна (загінна) та утримання в конюшні.
У Яворівському НПП організували екологічні заходи, приурочені до Дня довкілля
19 квітня 2019
До Дня довкілля, який традиційно відзначають в Україні у третю суботу квітня, у Яворівському національному природному парку організували екоквест «Пізнаємо Розточчя: край між двох морів» . У заходів взяли участь учні опорного закладу «Івано-Франківської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Івана Франка», Лозинського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ» та Дубровицької ЗОШ І-ІІ ст. Учасники екоквесту пройшли станції «Помилка художника», «Цікаві назви», «Вгадай дерево», «Походження культурних рослин», «Народ скаже як зав’яже», «Різьблена скринька» та фотостанцію «Народні символи», - розгадуючи завдання, які поєднували в собі знання з природної, а також культурної спадщини регіону. Метою таких квестів є сучасні підходи до навчального процесу та формування таких компетенцій як екологічна грамотність, навчання упродовж життя, провадження здорового способу життя, які можливі лише при поєднанні формальної та неформальної освіти. Впродовж місяця також відбувались як теоретичні (екологічні бесіди, уроки), так і практичні (прибирання, висадження дерев та квітів) заходи на території Яворівського НПП, присвячені Дню довкілля за участю учнівської молоді, вчителів, представників місцевого самоврядування, громадськості.
У Яворівському НПП продовжують роботи для створення належних умов утримання коней-тарпанів
28 листопада 2018
У Центрі розведення нащадків диких коней – тарпанів Яворівського НПП, продовжують роботи для створення належних умов утримання тварин. За кошти обласного екологічного фонду тут побудували та облаштували нову конюшню. Нащадки диких коней мають низку особливостей, зокрема, вони здатні якийсь час перебувати у зимовий період у відкритому природному середовищі. Працівники центру розведення, служби державної охорони та господарського відділу природоохоронної установи власними силами сприяють завершенню робіт щодо зведення піднавісу на території спеціально облаштованого вольєру. Відтак, цей об’єкт стане місцем перебування тварин у снігову негоду, створить зручність для їх підгодівлі, дозволить економно використовувати різні види кормів, а головне буде доступнішим для багаточисленних відвідувачів в осінньо-зимовий період. Яворівський національний природний парк запрошує усіх охочих завітати до рекреаційно-атракційного об’єкту «Оселя Розточчя».
У Яворівському національному парку поділилися досвідом у роботі з дітьми
20 листопада 2018
На базі Еколого-просвітницького центру Яворівського національного природного парку відбулося виїзне засідання методоб’єднання керівників гуртків туристично-краєзнавчого профілю КЗ ЛОР «Львівський обласний центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді». Засідання пройшло в межах співпраці між природоохоронною установою та центром організації роботи позашкілля. В роботі методоб’єднання взяли участь 11 керівників гуртків Львівської області, зокрема із Самбірського, Старосамбірського, Кам’янка-Бузького, Яворівського, Сокальського районів та м. Львова. Під час заходу всіх присутніх ознайомили з напрямами діяльності Яворівського НПП, багаторічним досвідом роботи у сфері екологічного просвітництва та шляхами впровадження екологізації населення. Керівники гуртків «Екологічне краєзнавство», які діють на базі Яворівського НПП представили багатогранність роботи з учнями в гуртку, запровадження різних форм зацікавлення дітей краєзнавством, еколого-просвітницькою роботою та дослідницькою діяльністю. Гості Яворівського НПП оглянули експозицію музею «Ера». Приємною несподіванкою для керівників гуртків стала участь у майстер-класі з виготовлення воскових свічок, який провів головний природознавець Яворівського НПП Ігор Плесак.
Яворівський національний природний парк відзначає 20-річчя
4 липня 2018
Сьогодні, 4 липня, заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Максим Василишин взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції «Природоохоронні, екоосвітні, рекреаційно-туристичні та історико-культурні аспекти сталого розвитку Розточчя», присвяченій 20-річній діяльності Яворівського національного природного парку. За словами директора Яворівського НПП Михайла Біляка, Яворівський національний природний парк впродовж 20-річного існування та в силу покладених на нього завдань став одним з центрів організації природоохоронної, науково-дослідної, рекреаційно-туристичної справи, екологічного виховання в регіоні Українського Розточчя. Природоохоронна установа має позитивні результати в роботі щодо розбудови екологічної мережі Розточанського краю. Завдяки активній міжнародній співпраці – створено українську частину Міжнародного біосферного резервату «Розточчя». З нагоди відзначення 20-ї річниці з Дня створення Яворівського національного природного парку, за сумлінну працю та високий професіоналізм заступник директора депаратменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації нагородив грамотами кращих фахівців.
Яворівським НПП зацікавилися туроператори з Польщі
14 травня 2018
У суботу, 12 травня, Яворівський НПП відвідала група туристичних операторів з Польщі. Метою їхнього візиту було ознайомлення з інфраструктурою та рекреаційно-туристичним потенціалом парку, а також налагодження співпраці між парком та закордонними туристичними фірмами. В еколого-просвітницькому центрі гості дізналися про історію створення та діяльність природоохоронної установи. У музеї історії «Ера» їхню увагу привернули численні експонати, віднайдені на території парку, в Янові і його околицях. Під час екскурсії смт. Івано-Франковим гості також відвідали Троїцький костел та музей місцевого ХПТУ №14 ім. Йосипа Станька. Кінцевим об’єктом ознайомлення гостей з територією парку був рекреаційний осередок «Верещиця». Підсумком зустрічі стало укладання між Яворівським НПП та туристичною фірмою Польщі угоди про довготривалу співпрацю у сфері обслуговування туристів з України та Польщі.
Яворівський НПП співпрацюватиме з ведмежим притулком «Домажир»
26 березня 2018
В адміністративному приміщенні Ведмежого притулку Домажир відбулася робоча зустріч представників притулку та Яворівського національного природного парку, на якій підписано угоду про співпрацю. Сторони домовились налагодити узгоджені та перспективні дії для ведення організованого туризму, екопросвітницьких заходів, відпочинку та надання інших видів рекреаційних послуг, а також проводити на належному рівні іміджування установ, наявної в них рекреаційно-туристичної інфраструктури та визначні місця Розточчя з метою масового залучення туристів. – Наша співпраця дасть змогу туристам відчути позитивні емоції, які дарує Розточчя, - каже директор Яворівського НПП, заслужений природоохоронець України Михайло Біляк. – Ми запрошуємо туристів відвідати Ведмежий притулок Домажир та далі мандрувати територією Яворівського НПП, де можна ознайомитися із центром розведення дикого коня-тарпана, пройтись вздовж берегів річки Верещиця, Янівських ставів та пізнати світ водоплавних птахів, зробити прогулянку ботанічними, науково-пізнавальними стежками, обабіч яких зростають унікальні червонокнижні любка дволиста, лілія лісова, та багато інших рідкісних рослин. – Можливості для розвитку різних видів туризму на наших об’єктах надзвичайно великі, - наголосив директор Ведмежого притулку Домажир Ігор Николин. – Тому плануємо, аналізуємо пропозиції аби кожному туристу незалежно від віку і захоплень було цікаво розважатись у природному середовищі, пізнати його, та найголовніше, оздоровитись. В угоді передбачена співпраця у сфері організаційно-господарської діяльності щодо створення спільних туристичних маршрутів, розважальної і соціально-культурної інфраструктури. Крім цього, особлива увага зосереджена на заходах, спрямованих на охорону навколишнього середовища.