На Львівщині інсценізували «Сон» Тараса Шевченка
19 березня 2018р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Прес-служба ОДА
З нагоди відзначення 204-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у Народному домі села Пасіки Зубрицькі відбулася інсценізації твору «Сон» Кобзаря за участі студентів факультету культури і мистецтв Львівського національного університету ім. І. Франка.
Захід відбувся за ініціативи департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації.
«Більше століття березневі дні називаємо шевченківськими і вклоняємось величній постаті геніального поета, пророка і проповідника українського народу. Величаємо Його в думках, у прочитанні творів, у показі вистав, у присвяченні поезій, картин, у концертах та академіях. Протягом року у народних домах Львівщини за участі студентів відбуватимуться вистави, читання поезій та мистецькі вечори присвячені Кобзареві» - повідомила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Мирослава Туркало.
Новини за темою
У Львові презентували документальний фільм «Музичне товариство «Львівський Боян»
22 грудня 2021
Сьогодні, 22 грудня, у Центрі Шептицького Українського Католицького Університету, відбувся прем’єрний показ фільму «Музичне товариство «Львівський Боян». В основу документальної стрічки лягла діяльність товариства, якому цьогоріч виповнюється 130-ть років. Разом з тим, фільм має на меті не лише дослідити діяльність Львівського Бояна, а й проаналізувати його вплив на розвиток музичної культури Галичини та культурно-національного піднесення України. Музичне товариство під назвою «Львівський Боян» виникло з ініціативи відомого політика, культурно-громадського діяча, композитора Анатоля Вахнянина у 1891 році. Діяльність «Львівського Бояна» розгорталася настільки інтенсивно, що товариство швидко завоювало прихильність різних верств населення не тільки Львова, а й всієї Галичини. Створена на основі «Львівського Бояна» Заслужена академічна капела України «Трембіта» у Львові, що діє по нині, фактично є найстаршою професійною капелою нашої держави. Автором фільму став доцент кафедри богослів’я УКУ, керівник Фундації «Андрей», доктор наук соціальних комунікацій, засновник серії «Духовна музика України» Михайло Перун. Додамо, що створення фільму «Музичне товариство «Львівський Боян» стало можливим завдяки підтримці Львівської ОДА. На цю кінострічку виділили фінансовий ресурс в межах конкурсу на підтримку регіонального кінематографа.
Мешканців Львівщини запрошують на виставу за участі молоді з інвалідністю
1 жовтня 2021
Центр дозвілля та соціальної реабілітації для молодих людей з особливими потребами, що діє при Благодійному фонді «Карітас-Львів УГКЦ» разом з інтеграційним театром тіней «Крила» за підтримки департаменту комунікацій та внутрішньої політики ЛОДА розпочав реалізацію Проєкту «Розвиток інформаційного простору та культурно-просвітницької діяльності шляхом соціальної інтеграції молоді з інтелектуальними порушеннями та культурно-мистецького дозвілля». Його метою є розвивати інформаційний простір та культурно-просвітницьку діяльність щодо осіб з інтелектуальними порушеннями, формувати світогляд та таланти, сприяти їх соціальній інтеграції та адаптації шляхом організації театральної вистави та виставки власноруч вироблених виробів та картин. «У нашій соціальній майстерні, яку відвідують особи з інвалідністю відбувається багато активностей, творчих занять та спілкування. Під час яких наша молодь з інтелектуальними порушеннями має можливість поспілкуватися, здобути нові життєво необхідні навички, навчитися виготовляти вироби ручної роботи, розвивати свою творчість, креативність, свої здібності й таланти», - розповіли у БФ «Карітас-Львів УГКЦ». Відтак, у межах проєкту організатори проводять репетиції, заняття з арттерапії та майстер-класи з виготовлення виробів ручної роботи. Все це усі охочі зможуть побачити у неділю, 3 жовтня, у Львівському палаці мистецтв, що на Коперника, на виставі «Синдбад і диво-птах». В межах заходу присутнім проведуть майстер-клас від інтеграційного театру тіней «Крила» та продемонструють виставку робіт та картин, створених молоддю з інтелектуальними порушеннями. Початок о 12:00 год. Довідково Театр «Крила» – інтеграційний театр, в якому беруть участь молоді люди з особливими потребами та їх батьки. Працює в техніці тіньового театру. Репетиції проводяться 1-3 рази на тиждень. Метою репетицій є навчання та вдосконалення акторської майстерності, написання сценарію, створення спектаклю. А також участь у різноманітних фестивалях, конкурсах, та виступах перед різною аудиторією. Метою театру є інтеграція, соціалізація та підвищення самооцінки молоді з інвалідністю. Показати суспільству, що творчість немає меж і кордонів.
За участі молоді з інвалідністю відбудеться вистава та представлять зроблені ними власноруч твори мистецтва
7 вересня 2021
Цими днями на Львівщині розпочався проєкт «Розвиток інформаційного простору та культурно-просвітницької діяльності шляхом соціальної інтеграції молоді з інтелектуальними порушеннями та культурно-мистецького дозвілля», що реалізовується центром дозвілля та соціальної реабілітації для молодих людей з особливими потребами та благодійною організацією Благодійний фонд «Карітас-Львів УГКЦ» та інтеграційним театром тіней «Крила». Навчання відбуваються в межах конкурсу з визначення проєктів (заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка з Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2021-2025 роки у 2021 році. Як зазначають у департаменті комунікацій та внутрішньої політики облдержадміністрації, проведення навчання для цих дітей дає змогу розвивати інформаційний простір та культурно-просвітницьку діяльність, формувати світогляд та розвивати таланти осіб з інтелектуальними порушеннями, сприяти їх соціальній інтеграції та адаптації шляхом організації театральної вистави та виставки власноруч вироблених виробів та картин. В ході реалізації проєкту заплановано проведення багатьох активностей, зокрема творчі заняття та різноманітні платформи для спілкування у різних напрямках, під час яких молодь з інтелектуальними порушеннями навчились виготовляти вироби ручної роботи, розвивати свою творчість, креативність, здібності та таланти. Театр «Крила» - це інтеграційний театр, в якому беруть участь молоді люди з особливими потребами та їх батьки. «Ми працюємо в техніці тіньового театру. Репетиції проводяться від 1-3 разів на тиждень. Метою репетицій є навчання та вдосконалення акторської майстерності, написання сценарію, створення спектаклю. А також участь у різноманітних фестивалях, конкурсах, та виступах перед різною аудиторією», - зазначають члени благодійної організації. Метою театру є інтеграція, соціалізація та підвищення самооцінки молоді з інвалідністю. Як інформують у департаменті, підсумком реалізації проєкту стане перегляд вистави та виставка робіт молоді з особливими потребами.
Для представників територіальних громад організували форум щодо інклюзивного навчання
7 Червня 2021
Проєкт SURGe у жовтні 2020 – січні 2021 років провів дослідження з питань доступу дітей з особливими освітніми потребами до інклюзивної освіти у Львівській області. За результатами дослідження, та з урахуванням консультацій, проведених на національному та регіональному рівнях, були розроблені рекомендації, спрямовані на вдосконалення практик впровадження інклюзивної освіти. Ці рекомендації та результати дослідження днями презентували в межах форуму для представників відділів освіти та керівництва територіальних громад. «Результати міжнародного дослідження ми уже презентували директорам інклюзивно-ресурсних центрів, але вони також будуть корисні громадам, аби ті могли забезпечити подальший розвиток послуг для дітей з особливими освітніми потребами. Дослідження акцентує на позитивних нюансах та показує на що варто звернути увагу», - розповіла головний спеціаліст департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Марія Васюник. Під час заходу в інтерактивному форматі обговорили також ключові для організації роботи питання, зокрема, щодо співпраці громад з ІРЦ, важливості проведення семінарів та серії тренінгів для представників громад, забезпечення підручниками та створення банку даних. «Щоб стратегічно планувати роботу на території, закладати кошти на програми та раціонально використовувати ресурси, громади повинні володіти всіма даними. Попри субвенцію, місцеві бюджети відповідають за фінансування великої кількості аспектів. Аби знати скільки коштів закладати на навчання дітей із особливими освітніми потребами, необхідно володіти всією картиною, зокрема, яка є потреба для формування послуг. Потреби можна визначити знаючи скільки дітей і яких категорій мешкає на території громади. Тоді можна буде формувати потребу і розуміти які послуги треба надавати», - акцентувала Марія Васюник. SURGe є проєктом технічної допомоги Уряду України та сприяє кращому плануванню і впровадженню реформ, орієнтованих на громадян. В межах проєкту впроваджується Ініціатива щодо розвитку послуг в громадах для дітей та сімей, діяльність якої спрямована на вдосконалення практик роботи з дітьми та їхніми сім’ями, розвиток необхідних для них послуг, удосконалення законодавства з питань захисту прав дитини та розвитку послуг.
На Львівщині презентували повне видання творів Лесі Українки
11 березня 2021
Авторський колектив науковців Волинського університету імені Лесі Українки презентував сьогодні у Львівській ОДА повне академічне видання творів Лесі Українки. Повне видання, що складається із 14 томів, передали Львівщині із нагоди 150-літнього ювілею від дня народження Лесі Українки. «Завдяки ентузіазму авторського колективу та усіх, хто сприяв цьому проекту, ми маємо нині унікальну можливість бачити повне академічне видання творів Лесі Українки. Цей рік присвячений ювілею великої поетеси. Такі проекти – це гідне пошанування наших світочів, літераторів, науковців. Першу збірку ми передамо науково-педагогічній бібліотеці, що знаходиться у колишньому маєтку Шептицьких, на вулиці Зеленій. Це буде символічний вчинок, що буде підкреслювати те, як наші генії – Леся Українка, Іван Франко, Митрополит Шептицький - будували своїми творами, своїми звершеннями Україну», - зазначив під час презентації директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Новинка є унікальною, оскільки попереднє «повне» видання було цензурованим і складалося з 12 томів. «Після 12-томника, що вийшов у радянський період нічого подібного ще не було. Подвиг і упорядників, і коментаторів створив цю знакову подію не лише для Волині а й для усієї України. Найціннішим у цьому виданні є його повнота. В ньому багато варіантів, звірки з рукописами, це дозволить відкривати для дослідників і для читачів Лесю Українку по-новому, оновить уявлення про велику поетесу. Видання важко переоцінити, особливо його вчасність та його актуальність», - наголосив директор Інституту Івана Франка НАН Євген Нахлік. Унікальним в цьому проекті є те, що одночасно було створено 14 редакційних команд, і ці команди працювали синхронно. «Неможливо уявити життя і творчість Лесі Українки без Волині. Ідея публікації та вивчення творчості була основною в роботі нашого університету. Наш університет має значний доробок творчості поетеси. Є оцифрована вся літературна спадщина Лесі Українки. Робота наших редакційних команд увінчалась успіхом, ми працювали без вихідних, без відпустки, але нам вдалось створити основу для виховання молоді. Адже від того наскільки наші діти будуть усвідомлювати своє значення в світі, свій патріотизм, буде залежати наше майбутнє», - акцентував ректор Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолій Цьось. Принципова відмінність видання — це максимальна увага до рукописів Лесі Українки, зокрема до чернеток, які відкривають завісу над таємницями творчого процесу. «Ми базувались на тих дослідженнях, які робили попередні покоління Волинської філологічної школи, але основну роботу зробили все-таки уже зараз. Проект трудомісткий, тому держава активно долучилась і ми отримали фінансування. Ми розуміли і терміни і обсяги, які ми мали зробити адже на весь проект було відведено лише 7 місяців. Авторські редакції складались переважно із науковців Волинського університету, але ми також залучали дослідників творчості і життя Лесі Українки з інших областей», - розповів проректор з навчальної роботи Волинського університету Юрій Громик. Видання створене у співпраці Українського інституту книги та Волинського національного університету імені Лесі Українки та інших навчальних і наукових інституцій України. Всі тексти подано з урахуванням авторського правопису. Фахівці працювали над тим, щоб усунути заангажованість у тлумаченні образів та сюжетів, характерну для видань радянського періоду. «Повне академічне видання – це наша спроба представити українцям їхню найвидатнішу письменницю у повному форматі. Для нас дороговказом були галичани, які дбають про пошанування Івана Франка. І ця відповідальність за людей своєї землі і потреба представити їх талант всій державі нас надихало. Цей 14-томник - це свідчення того, що може і що вміє українська наука. Сподіваюсь нам вдалось заповнити ту порожнечу, яка була у знаннях про Лесю Українку», - наголосив завідувач кафедри теорії літератури Волинського університету Сергій Романов. Шанувальники та дослідники творчості Лесі Українки в кожному томі зможуть прочитати не лише твори Лесі Українки, й розлогий науковий коментар, а ще ознайомитися зі зразками авторського рукопису, іконографією і живописом, першодруками тощо.
Відомі спортсмени Львівщини продекламували вірші Кобзаря (ВІДЕО)
9 березня 2021
Сьогодні, 9 березня, Львівщина відзначає 207-річницю з дня народження Тараса Шевченка. Зокрема, до відзначення Шевченківських днів долучилися відомі спортсмени області, переможці світових та континентальних змагань. Так, уривок з поеми-послання «І мертвим, і живим, і ненародженим...» декламували багаторазовий чемпіон України з водного поло (ВК «Динамо» Львів), чемпіонка Європи з вільної боротьби Оксана Лівач, бронзовий призер чемпіонату світу до 23 років з вільної боротьби Данило Стасюк, чемпіонка світу з блискавичних та швидких шахів Аня Музичук, чемпіонка світу з класичних шахів Марія Музичук, багаторазовий чемпіон України з волейболу (ВК «Барком-Кажани» Львів) Юрій Семенюк, чемпіон Європи з карате серед чоловіків Станіслав Горуна та багаторазова чемпіонка України з велосипедного спорту на треку Соломія Лукачук. Додамо, що сьогодні також пам'ять Кобзаря вшанували у Львові. Представники влади разом з громадськістю поклали квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку. Усі присутні, у супроводі хорової капели «Дударик», спільно виконали «Реве та стогне Дніпр широкий».
Максим Козицький разом з громадськістю вшанував пам'ять Великого Кобзаря
9 березня 2021
Сьогодні, 9 березня, Львівщина урочисто відзначає 207-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Разом із громадськістю представники влади поклали квіти до пам’ятника Кобзарю, що у центрі Львова. Усі присутні, у супроводі хорової капели «Дударик», спільно виконали «Реве та стогне Дніпр широкий». «Постать Тараса Шевченка вже давно стала національним символом України. Сьогодні, коли ми відзначаємо 207-річницю від дня його народження, здавалося б, ми знаємо усе про нього та його творчість. Але феномен Шевченка у тому, що щоразу, коли повертаємося до його постаті і творчості, завжди відкриваємо щось нове. Шевченко ніколи не перестає вражати і захоплювати. Особливо, коли перестаєш дивитися на нього крізь призму канонів і шаблонів. І такий сучасний погляд на Тараса Шевченка аж ніяк не применшує його геніальності. А навпаки робить його ще актуальнішим, ще важливішим. Адже його слова - це те, що ніколи не дасть заснути нашій совісті і честі», - зазначає голова Львівської ОДА Максим Козицький. Також у межах святкувань біля пам’ятника великому українцю провели флешмоб «Шевченківські читання». Студенти Львівського фахового коледжу культури та мистецтв декламували вірші Тараса Шевченка.
Співачка Соломія Чубай презентує новий альбом «Колискові для Олекси. ІІ»
15 жовтня 2020
23 жовтня о 19:00 у Палаці культури Гната Хоткевича у Львові відбудеться казковий концерт та презентація нового альбому «Колискові для Олекси. ІІ» у межах унікального для України соціально-культурного інклюзивного проєкту Соломії Чубай. Колискові співатимуть та танцюватимуть: Соломія Чубай - вокал, Сашко Главацький – гітара, Ігор Гнидин – барабани, Андрій, Коник – бас-гітара, флейта, Том Луголообі - рояль, Гурт ROCKOKO, Національна капела «Дударик», керівник Дмитро Кацал. Диригує Євген Крук (INSO-Lviv), відеоарт: Олексій Хорошко. Основою концерту буде презентація нового альбому «Колискові для Олекси ||» Соломії Чубай. Ви поринете у світ неймовірної красивої музики та текстів на слова Лесі Українки, Грицька Чубая, Миколи Вінграновського, Платона Воронька та наших сучансиків: Івана Малковича, Катерина Міхаліциної, Жака Жаб’є, Олесі Мамчич, Андрія Содомори. Колискові Соломії Чубай - зцілюють, а історія про її сина Олексу та його Планету - зачаровує. Вперше в Україні за допомогою музики порушують тему саме розладів аутичного спектру. Це не просто музичний альбом «Колискові для Олекси» - це інклюзивний проект про дітей і для дітей, який має на меті краще пізнати світ дитини з аутизмом, привернути увагу до проблем таких дітей, об’єднати якомога більше батьків, які виховують дітей з аутизмом, змінити ставлення у суспільстві і не соромитись особливих дітей. Це не просто історія про сина співачки - Олексу з Синдромом Аспергера (високофункціональний аутизм) та його Планету - це музика для заспокоєння, настрою, відчуття внутрішнього щастя та гармонії. Альбом можна вмикати вдома, в машині, на дитячих святах, засинати та танцювати під нього Презентація відбудеться за підтримки департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА.
У Львові представили виставку "Королі і Люди"
2 жовтня 2020
Львівський історичний музей та Альянс Франсез у Львові в рамках фестивалю французької культури "Французька осінь 2020" презентували виставку "Королі і Люди" у приміщенні Кам'яниці Корнякта. Відкриття виставки відбулося за участі директора Альянс Франсес Ніколя Фасіно, президента Альянс Франсес Василя Кметя , директора Львівського історичного музею Романа Чмелика, представника департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Ярослава Музичка. На виставці представлені портрети знакових постатей французької історії та культури ― монархів, політичних, військових та релігійних діячів, письменників, поетів, драматургів, філософів, математиків, лікарів тощо. Назва «Королі і Люди» умовно поділяє їх на дві категорії, які можемо охарактеризувати як «від народження» та «за досягнення». «Королі» входили в аннали історії вже за фактом своєї появи на світ, оскільки престол успадковували при народженні. «Люди», навіть будучи аристократами, ставали відомими завдяки власним досягненням в тій чи іншій царині. Хронологічні рамки життя і діяльності персонажів виставки охоплюють період від VІІІ ст. до початку ХХ ст. Автор виставки – заступниця директора Львівського історичного музею Галина Скоропадова.
На Миколаївщині презентували виставу «Pentecost»
21 вересня 2020
19 вересня у закинутому костелі Матері Божої, що в селі Демня на Миколаївщині, відбувся показ вистави «Pentecost» Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва спільно з проєктом «Під Зорею Пінзеля». Цей захід розпочав 101-й театральний сезон Першого театру і водночас актуалізував важливу тему: збереження культурної спадщини України. Гості, що відвідали виставу «Pentecost» у Демні, мали змогу більше ознайомитись з перлинами селища, яке справді нагадує «музей» кам’яних скульптур просто неба. Мета проєкту – привернути увагу до збереження національної культурної спадщини України через моду, музику, сучасний живопис і скульптуру, книги, фільми, вистави, кліпи, різноманітні події і конкурси. У заході взяла участь директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Ірина Гаврилюк, яка привітала колектив театру зі 100-річчям та передала подяку голови обласної державної адміністрації «За високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток національного театрального мистецтва та з нагоди 100-річчя з дня заснування». Захід відбувся за підтримки Львівської обласної державної адміністрації. Довідково: Вистава «Pentecost» розповідає про закинуту сільську церкву (в оригіналі події відбуваються на Балканах). За сюжетом на цей храм претендують православні, греко-католики, партія, що нібито дуже дбає за збереження пам’яток, міністр культури, який робить вигляд, що здійснює комунікацію між усіма. Крім того, до цього храму місцеві повії приводять своїх клієнтів. І ось якось у церкві місцева мистецтвознавиця знаходить фреску дуже схожу на розпис Джотто. Унікальність знахідки у тому, що фреска на 100 років старша за роботи Джотто. Тобто виходить, що епоха Відродження розпочалася не з Джотто в Італії, а з фрески у сільському храмі. Для цього жінка викликає мистецтвознавця з Америки. Зрештою починає точитися запекла боротьба за те, що одні хочуть, щоб там був храм, а інші – музей. У цей момент церкву захоплюють біженці, які втікають від війни і мріють потрапити до Європи. У результаті усі гинуть. Людей розстрілюють у храмі. А разом з біженцями гине і фреска. Ще однією сюжетною лінією «Pentecost» є перетворення культури на заручницю політики.
У Будинку воїна презентували книгу Ігоря Гавриліва
2 вересня 2020
До 75-ї річниці з дня завершення Другої світової війни у Будинку воїна відбулась перезентація книги Ігоря Гавриліва «Україна та українці в Другій світовій війні: сучасний погляд історика». Автор книги Ігор Гаврилів зазначив, що епіграфом до книги можуть бути слова: "Якою переконливою може бути брехня". "Так само історія українців та України періоду Другої світової війни подавалася крізь призму совєцких та російських ідеологем. Ця книга є сучасним поглядом українського науковця на події понад 75-річної давнини", - акцентував Ігор Гаврилів.
Виставу «Pentecost» перенесли з технічних причин
21 серпня 2020
Виставу, яку мав зіграти Перший академічний український театр у переддень 29-ї річниці незалежності України, з технічних причин перенесено. У межах 100-річчя Першого театру та проекту «Під Зорею Пінзеля» 23 серпня було заплановано виставу «Pentecost» у селі Демня на Миколаївщині. Мета - привернення уваги до збереження національної культурної спадщини України. Можливість зіграти виставу «Pentecost» у Демні Перший театр здобув завдяки перемозі на конкурсі надання фінансової підтримки на реалізацію заходів у галузі культури на території Львова в рамках святкування Дня незалежності України. Також у співпраці з ГО «Арт-студія Івони Лобан» проєкт «Під Зорею Пінзеля» отримав підтримку від Львівської обласної державної адміністрації. Дату проведення вистави повідомлять згодом.