У березні відбулось понад 170 заходів державного нагляду у сфері дотримання законодавства про працю
Пріоритетним напрямком державної політики в соціальній сфері на сьогодні є легалізація зайнятості та дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці.
За словами начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Ольги Вільхової, у березні цього року працівники управління провели 176 заходів державного нагляду у сфері дотримання законодавства про працю.
Так, щодо недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці виявлено порушення у 20 роботодавців до 557 осіб. За результатами контрольно-наглядових заходів донараховано та виплачено 82,4 тисяч гривень 515 особам.
Зазначимо, що упродовж січня-лютого 2018 року діяв мораторій на проведення заходів державного контролю. З березня 2018 року Держпраці та її територіальні органи виведені з-під дії мораторію.
До слова, упродовж 2017 року ГУ Держпраці у Львівській області проведено 1222 заходи державного контролю суб’єктів господарювання з питань дотримання законодавства про працю. Щодо недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці порушення виявлено у 122 роботодавців. У ході перевірок 67 роботодавців усунули виявлені порушення: 60 роботодавців донарахували працівникам мінімальні гарантії в оплаті праці (індексацію грошових доходів, доплату за роботу в нічний час, доплату за роботу в надурочний час) на загальну суму 3,3 млн гривень 4 149 особам, 7 роботодавців донарахували доплату до мінімальної заробітної плати).
Слід також зазначити, що з 1 січня 2017 року органам місцевого самоврядування делеговано повноваження Держпраці у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин. Так, на Львівщині службове посвідчення отримали 25 інспекторів праці у 23 органах місцевого самоврядування.
Новини за темою
Представників РДА ознайомили з алгоритмом роботи з питань охорони праці
5 серпня 2021
Сьогодні, 5 серпня, у Львівській обласній державній адміністрації відбувся семінар з питань охорони праці для представників районних державних адміністрацій Львівської області. Привітав учасників семінару заступник директора - начальник управління промисловості, підприємництва та інвестиційної політики департаменту економічної політики Львівської ОДА Орест Гринів. В межах заходу порушили низку питань, серед яких організація роботи з охорони праці, профілактика порушень норм безпеки, проведення розслідувань нещасних випадків на виробництві тощо. З алгоритмом роботи спеціалістів районних державних адміністрацій з питань охорони праці, основними завданнями та нормативно правовою базою присутніх ознайомили експерт з охорони праці Сергій Кравченко та начальник відділу нагляду в АПК і СКС Головного управління Держпраці у Львівській області Віктор Курило. Про безпеку праці та профілактику виробничого травматизму, проведення розслідувань нещасних випадків на виробництві розповів начальник відділу профілактики страхових випадків Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області Михайло Біловус. Богдан Винницький, головний інспектор праці Об’єднання профспілок Львівщини концентрував увагу слухачів на ролі профспілкових організацій у трудових правовідносинах з роботодавцями у сучасних умовах та завданнях, які стоять перед представниками трудових колективів з питань охорони праці.
Основні критерії роботодавців з високим ступенем ризику використання незадекларованих працівників
9 липня 2021
Працівника не можуть допустити до роботи без укладення трудового договору, що оформили наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу ДПС. Про це інформує Головне управління Держпраці у Львівській області. Звертаємо увагу, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Якщо роботодавець не сплачує за працівника єдиний соціальний внесок або ж працівник отримує зарплатню «у конверті», такі трудові відносини також вважаються незадекларованими, а роботодавцю загрожує відповідальність. Окрім цього, застерігаємо від спроб маскування трудових відносин так званим «стажуванням» та договорами цивільно-правового характеру. Нагадаємо, 1 липня 2021 року стартувала масштабна всеукраїнська інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників. Контрольні заходи проводяться у суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику використання незадекларованої праці. Інформаційні бази ДПС дають Держпраці можливість відібрати роботодавців, що мають високий ризик за наступними критеріями: Невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності. Наявність фактів порушення порядку оформлення трудових відносин, виявлених в ході здійснення контрольних заходів органами ДПС. Невідповідність кількості об’єктів за формою № 20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» та кількості найманих працівників. Наявність випадків невідповідності кількості одночасно працюючих реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) кількості працівників роботодавця із зазначенням розташування РРО. Частка працівників, залучених за договорами цивільно-правового характеру, перевищує частку працівників, що працюють за трудовими договорами (контрактами). Відсутність найманих працівників у платників об’єктів торгівлі, сфери послуг, у яких наявні ліцензії на виробництво, зберігання та реалізацію підакцизних товарів. Головне управління Держпраці вкотре закликає роботодавців оформити працівників належним чином.
28 квітня в Україні відзначатимуть День охорони праці
13 квітня 2021
Міжнародна організація праці оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці. Його започаткували, аби привернути увагу світової громадськості до проблеми безпеки людини на робочому місці. Через пандемію COVID-19 Всесвітній день охорони праці у 2021 році присвячений питанню зміцнення національних систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР). Головною метою державної політики України у сфері охорони праці є збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності. Девіз Дня охорони праці у 2021 році - «Передбачати, готуватися та реагувати на кризу – інвестуймо зараз у стійкі системи безпеки і здоров’я на роботі». Кожна людина, яка працює на виробництві, підпадає під певні ризики, починаючи від найбільш небезпечних секторів економіки, якими є промислове виробництво (вугільна промисловість, лісове господарство, будівництво та інші) і закінчуючи відносно безпечною сферою послуг. Упродовж 2020 року управлінням ВД Фонду у Львівській області взято на облік 239 нещасних випадків, в яких потерпіло 245 осіб, з них 26 – зі смертельним наслідком. Зокрема, у добувній промисловості (на підприємствах вугільної галузі) сталося 94 нещасних випадки, в т. ч. 3 – зі смертельним наслідком, на підприємствах лісової галузі – 8 випадків, в т. ч. 6 – зі смертельним наслідком, у будівництві – 15 випадків, в т. ч. 6 – зі смертельним наслідком. Причинами настання нещасних випадків у 84% були організаційні, а саме: порушення трудової і виробничої дисципліни, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспорту та інші. Статистичні дані вказують на те, що випадки травматизму на виробництві відбуваються саме тоді, коли роботодавець не приділяє уваги питанню безпеки на робочих місцях, працівники нехтують елементарними правилами виконання робіт, не знають своїх обов’язків, що закріплені у інструкціях з охорони праці. У зв’язку з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-COV-2, у 2020 році захворіло понад 3,8 тисяч медичних працівників. Управління ВД Фонду соціального страхування звертається до роботодавців Львівщини щодо створення на підприємствах безпечних та нешкідливих умов праці, дотримання санітарних норм та правил у виробничому процесі, забезпечення працівників спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами. Закликаємо всіх долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні, забезпечити широку інформаційну кампанію задля захисту та збереження життя і здоров’я працівників.
28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці
28 квітня 2020
У 2020 році День охорони праці відзначають під девізом «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 №685/2006, щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначають День охорони праці. Цього року він присвячений боротьбі з пандемією смертельно небезпечної недуги коронавірусної хвороби COVID-19, яка сьогодні вже панує у всьому світі. З метою належного відзначення організаційний комітет з підготовки та проведення у 2020 році Дня охорони праці в Україні за участі представників Держпраці, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Міжнародної організації праці в Україні, Фонду соціального страхування України та організацій профспілок і роботодавців опрацював Звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій з нагоди Дня охорони праці в Україні. Рекомендуємо під час організації відзначення Дня охорони праці використовувати підготовлений Міжнародною організацією праці Контрольний перелік заходів, що є важливим елементом профілактики і пом’якшення наслідків поширення коронавірусної інфекції на робочому місці, та постер до Дня охорони праці.
На Львівщині стартував форум з охорони праці
14 травня 2019
Сьогодні, 14 травня, до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під девізом «Безпечне та здорове майбутнє праці» у НУ «Львівська політехніка» стартував форум до Дня охорони праці. Форум став майданчиком для обміну досвідом між експертами, підприємцями, майбутніми працівниками і фахівцями з охорони праці. Привітав учасників форуму заступник голови Львівської ОДА Роман Филипів. «Тематика форуму і ті питання, які сьогодні будуть підніматися є більше ніж важливими та актуальними для Львівської області. Останні роки продемонстрували досить непогану динаміку у контексті нарощування промислових, виробничих, індустріальних можливостей нашої області. Це нові відкриті підприємства, створені робочі місця, нові можливості для наших людей для працевлаштування на теренах нашої області. Сьогодні хочу акцентувати увагу на низці питання. Перше є надзвичайно важливим в контексті економічної безпеки та соціальної захищеності наших працівників – це питання достойних заробітних плат. Друге – це створення безпечних умов праці для наших працівників. Третє – оздоровлення та відпочинок найманих працівників. І четверте це виховання в майбутніх поколінь свідомого патріотичного способу мислення, зокрема з питань праці. Ці всі питання є дуже важливими, але що важливіше розуміти істину, яку колись сказав В’ячеслав Чорновіл: «Україна починається з тебе» і кожен хто що може зробити для цієї держави, повинен це зробити. І тільки об’єднавшись можемо збудувати ту державу на яку заслуговуємо ми, і що найголовніше - на яку заслуговують наші діти»,- зазначив Роман Филипів. Також від імені голови Львівської ОДА Роман Филипів відзначив працівників галузі охорони праці. Мета Форуму - привернення уваги суспільства, особливо молоді, до важливості питань охорони праці, посилення співпраці між органами державної влади, роботодавцями, профспілками, керівниками підприємств і працівниками задля формування культури безпеки та гігієни праці та впровадження кращих практик у цій сфері. У межах заходів відбудеться урочисте нагородження переможців І відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей», заплановане проведення інтерактивного семінару та квесту «Безпечне і здорове майбутнє праці у наших руках» для молоді. Організатори проведення Львівського форуму з охорони праці - Головне управління Держпраці у Львівській області спільно з Національним університетом «Львівська політехніка» за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, ДП «Західний ЕТЦ Держпраці», Львівського обласного об’єднання організацій роботодавців, Об’єднання профспілок Львівщини, УВД ФСС України у Львівській області.
Мешканців області запрошують на ІІ Львівський форум з охорони праці «Безпечне і здорове майбутнє праці»
13 травня 2019
У вівторок, 14 травня, до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під девізом «Безпечне та здорове майбутнє праці» у НУ «Львівська політехніка» відбудеться форум до Дня охорони праці. Початок о 10:30 год. Метою Форуму є привернення уваги суспільства, особливо молоді, до важливості питань охорони праці, посилення співпраці між органами державної влади, роботодавцями, профспілками, керівниками підприємств і працівниками задля формування культури безпеки та гігієни праці та впровадження кращих практик у цій сфері. Форум стане майданчиком для обміну досвідом між експертами, підприємцями, майбутніми працівниками і фахівцями з охорони праці. У межах заходів відбудеться урочисте нагородження переможців І відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» та відзначення кращих фахівців Львівщини з охорони праці. Також для молоді заплановано проведення інтерактивного семінару та квесту «Безпечне і здорове майбутнє праці у наших руках». Організаторами проведення Львівського форуму з охорони праці є Головне управління Держпраці у Львівській області спільно з Національним університетом «Львівська політехніка» за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, ДП «Західний ЕТЦ Держпраці», Львівського обласного об’єднання організацій роботодавців, Об’єднання профспілок Львівщини, УВД ФСС України у Львівській області.
Найбільше вакансій в області на підприємствах переробної промисловості
21 лютого 2019
У січні 2019 року роботодавці Львівської області інформували обласну служби зайнятості про наявність 12,5 тис вакансій. На понад 16% запропонованих вакансіях заробітна плата перевищує рівень середньої заробітної плати в області (8000 грн.). За видами економічної діяльності: найбільше вакансій пропонується на підприємствах переробної промисловості; транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності, а також в оптовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів. За професійними групами найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників з інструментом, робітників з обслуговування, експлуатації устаткування, а також працівників сфери торгівлі та послуг. Слід зазначити, що є можливість навчатися чи перенавчатися відповідно до вимог ринку праці регіону. Загалом, упродовж січня-листопада 2018 року у Львівській області чисельність прийнятих на роботу на створені нові робочі місця становила 41,1 тис осіб. Середня заробітна плата одного штатного працівника в економіці області у 2018 році порівняно з 2017 роком збільшилась на 25,2% і становила 8001 гривень. Вищі розміри заробітної плати за середньообласний рівень спостерігалися у працівників промисловості, транспорту, сфери фінансової та страхової діяльності, професійної, наукової, технічної діяльності, інформації і телекомунікації та інших видів економічної діяльності.
Дітей Львівщини запрошують до участі в конкурсі «Охорона праці очима дітей 2019»
29 січня 2019
Головне управління Держпраці у Львівській області запрошує учнів та студентів віком від 6 до 18 років до участі у першому етапі Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей 2019», який організовують з нагоди відзначення Дня охорони праці. Конкурс організовують за напрямом художньої творчості – малюнок. Роботи мають бути виконані за тематикою охорони праці та промислової безпеки. Приймають лише індивідуальні оригінальні авторські роботи, що відповідають умовам Конкурсу. Детальні умови Конкурсу, критерії оцінювання конкурсних робіт описані у Положенні про VІІ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» з нагоди відзначення Дня охорони праці Україні у 2019 році. Художні твори учасників для підбиття підсумків Конкурсу на Львівщині необхідно надіслати до Головного управління Держпраці у Львівській області не пізніше 25 лютого 2019 року за адресою: 79005, м. Львів, площа Міцкевича, 8 (VIІ поверх). Малюнки повинні відповідати наступним вимогам: – На Конкурс подають малюнки у довільній графічній, живописній формах, виконані олівцями, олійними, акварельними фарбами чи гуашшю. – Розмір роботи не має бути більшим за формат А-2. – Роботи не потрібно оформляти рамкою, паспарту, наклейками тощо. - На зворотному боці кожної конкурсної роботи необхідно зазначити розбірливо українською мовою: назву роботи; прізвище, ім’я, по батькові та дату народження автора; місце проживання (повну адресу) автора, контактний телефон, електронну адрес (при наявності); сферу діяльності батьків; назву навчального закладу; прізвище, ім’я, по батькові методичного керівника. Роботи, що посядуть І, ІІ і ІІІ місця у першому відбірковому турі Конкурсу будуть нагороджені відповідними дипломами та подарунками. Художні твори переможців, які посядуть І місце на регіональному рівні будуть надіслані для участі у фіналі Конкурсу. Телефон для довідок (032)235-56-00. Положення про Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей 2019»
Запрошуємо молодь Львівщини до участі в конкурсі
4 грудня 2018
Головне управління Держпраці у Львівській області запрошує учнів та студентів віком від 6 до 18 років до участі у першому етапі VIII Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей», який проводиться з нагоди відзначення Дня охорони праці в Україні у 2019 році. Конкурс проводиться за напрямом художньої творчості – малюнок. Роботи мають бути виконані за тематикою охорони праці та промислової безпеки. Приймають лише індивідуальні оригінальні авторські роботи, що відповідають умовам Конкурсу. Детальні умови Конкурсу, критерії оцінювання конкурсних робіт описані у Положенні про VІІ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» з нагоди відзначення Дня охорони праці Україні у 2019 році. Художні твори учасників для підбиття підсумків Конкурсу на Львівщині необхідно надіслати до Головного управління Держпраці у Львівській області не пізніше 25 лютого 2019 року за адресою: 79005, м. Львів, площа Міцкевича, 8 (VIІ поверх). Важливо! Малюнки повинні відповідати наступним вимогам: – на Конкурс подають малюнки у довільній графічній, живописній формах, виконані олівцями, олійними, акварельними фарбами чи гуашшю. – розмір роботи не має бути більшим за формат А-2. – роботи не потрібно оформляти рамкою, паспарту, наклейками тощо. – на зворотному боці кожної конкурсної роботи необхідно зазначити розбірливо українською мовою: назву роботи; прізвище, ім’я, по батькові та дату народження автора; місце проживання (повну адресу) автора, контактний телефон, електронну адрес (при наявності); сферу діяльності батьків; назву навчального закладу; прізвище, ім’я, по батькові методичного керівника. Роботи, що посядуть І, ІІ і ІІІ місця у першому відбірковому турі Конкурсу будуть нагороджені відповідними дипломами та подарунками. Художні твори переможців, які посядуть І місце будуть надіслані до ДП Редакція журналу «Охорона праці» для участі у фіналі Конкурсу. Відповідальна за організацію та проведення першого етапу VІІ Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» на Львівщині – завідувач сектору взаємодії зі ЗМІ, міжнародних зв’язків та з питань Євроінтеграції Галина Ільницька, тел.:(032)235-58-75.
Головне управління Держпраці нагадує про важливість належного оформлення працівників
25 жовтня 2018
Фахівці ГУ Держпраці у Львівській області провели інспекційне відвідування у ТзОВ, яке здійснює свою діяльність у сфері оптової торгівлі та надання логістичних послуг. Під час контрольного заходу встановлено факт укладення суб’єктом господарювання договорів цивільно-правового характеру з 52-ма фізичними особами. Проте фахівці ГУ Держпраці встановили, що між працівниками та роботодавцем були саме трудові відносини. Відтак товариство з обмеженою відповідальністю оштрафовано на п’ять мільйонів вісімсот сім тисяч вісімсот вісімдесят гривень. Нагадаємо, що до порушень, які пов’язані з використанням незадекларованої праці належать: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору; підміна трудових відносин цивільними; оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків. До слова, з початку року Головним управлінням Держпраці у Львівській області за допуск працівників до роботи без належного оформлення оштрафовано 53 суб’єкти господарювання на загальну суму 23 663 590 грн.
Львівщина – серед лідерів в Україні із забезпеченості роботою
9 липня 2018
Про це сьогодні, 9 липня, повідомив директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк під час звіту про роботу центру зайнятості упродовж січня-червня 2018 року, що відбувся в межах апаратної наради у Львівській ОДА. Відтак, Львівська область займає 5 місце серед інших областей України за рівнем забезпеченості роботою. «Що стосується реалізації активної політики зайнятості, зокрема забезпеченості роботою, то в Україні у нас п’ятий показник. А це – 23 тисячі 400 осіб, які за півроку отримали місце праці», - зазначив Василь Барилюк. Окрім того, він також відмітив, що 70% працевлаштовуються у так званий «пошуковий період», до восьмого дня перебування у центрі зайнятості, а саме: молодь - 9,8 тис; мешканці села - 9,9 тис; соціально вразливі - 5,7 тис; особи з інвалідністю - 0,3 тис; учасники АТО - 0,2 тис. Також влаштовано 7 тисяч осіб осіб зі статусом безробітного.
Працедавцям нагадують про норми законодавства під час прийняття на роботу неповнолітніх
12 Червня 2018
Прийняття на роботу дітей віком молодше шістнадцяти років законодавством про працю не допускається. Водночас за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час після досягнення ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. Кожен роботодавець, у якого працюють діти, має вести їх спеціальний облік із зазначенням дати їх народження. Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах. Забороняється також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. На роботу діти можуть бути прийняті лише після попереднього медичного огляду. При цьому діти не можуть працювати уночі, у вихідні дні та надурочно. Тривалість робочого часу для дітей залежить від їх віку і встановлена для дітей віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для дітей віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень. Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли вісімнадцяти років. Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи. Праця працівників молодше вісімнадцяти років, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників. Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати. Тривалість щорічної відпустки, що надається працівникам віком до вісімнадцяти років, становить 31 календарний день. Зазначена відпустка надається у перший рік роботи за заявою особи у зручний для неї час до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі чи організації.