На Старосамбірщині організували «живий урок» історії
У неділю, 22 квітня, у селищі Нижанковичі, містах Добромиль та Хирів Старосамбірського району відбулись панахиди за загиблими борцями за Волю України і театралізовані військові-історичні дійства, присвячені 100-річчю проголошення Західної Української Народної Республіки та створенню збройних сил ЗУНР – Галицької Армії.
Події з військової історії України відтворили з нагоди 100-річчя проголошення ЗУНР та боїв підрозділів Галицької Армії під час "Вовчухівської офензиви" (наступальної воєнної операції ГА у лютому-березні 1919 року під час українсько-польської війни 1918-1919 років).
Кількаденний захід з 20 до 22 квітня відбувся завдяки реконструкторам Товариства «Пам'ять» та його керівника Любомира Горбача за сприяння Старосамбірської райдержадміністрації та мерів міст Хирова, Добромиля та Старого Самбора.
Новини за темою
Львівщина урочисто відзначила річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2021
Сьогодні, 1 листопада, на Львівщині відбулися заходи з нагоди відзначення 103-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськості поклали квіти до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА, які поховані на Личаківському кладовищі. «Синьо-жовтими прапорами замайоріла Львівська ратуша 1 листопада 1918 року. А за нею і всі інші важливі урядові установи краю. 103 роки тому Львів здійснив Листопадовий Зрив, а далі - проголосив Західноукраїнську Народну республіку. У цей же та наступні дні українські активісти і підрозділи Українських січових стрільців перейняли владу у Станіславові, Тернополі, Золочеві, Сокалі, Раві-Руській, Коломиї, Снятині, Печеніжині, Бориславі та інших містах і містечках Галичини. «Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-Угорської монархії Українська Держава. Найвищою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу в столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави», - такі слова відозви Української Національної Ради. Для всіх наступних поколінь - і тих, які були, і тих, які будуть після нас, дуже важлива ця перемога. І як приклад тактичних вольових дій, і як приклад великих особистостей, котрих ми маємо за взірець. Саме маємо, як показує новітня історія України. Хай не бракне нам, як і їм, рішучості, твердої певності і віри в Україну. Дай, Боже, нам сил іти лише вперед, відповідати за свої дії і відстоювати свою державу на рівні дипломатії та на полі бою!!", - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та Героїв, загиблих під час проведення антитерористичної операції/операції об’єднаних сил на сході України, на полі почесних поховань № 76 – до їх могил поклали квіти. Також учасники заходу взяли участь у поминальній панахиді.
Мінцифри опублікувало уроки для школярів і онлайн-курс для батьків про приватність дітей в Інтернеті
20 жовтня 2021
Міністерство цифрової трансформації у партнерстві з громадською організацією «МІНЗМІН» опублікували корисні матеріали для батьків і вчителів щодо приватності дітей в Інтернеті. Уроки для школярів «Моя приватність» Це урок для учнів 1-4 класу, щоб навчити дітей розпізнавати приватну інформацію в Інтернеті, урок для учнів 5-8 класу про ризики після розголошення персональної інформації та наслідки публікації фотографій та персональної інформації в соцмережах, а також урок для учнів 9-11 класу про те, де можна залишати приватну інформацію у соцмережах. Онлайн-курс для батьків «Приватність дітей в Інтернеті» Це серія відео-блогів на теми, про які треба знати батькам, щоб подбати про дотримання права дитини на приватність. Хто збирає дані дітей в Інтернеті та як їх використовує? Як убезпечити дітей від шахраїв і забезпечити їхню приватність в соціальних мережах? Курс створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту EU4USocietу. Про приватність у Telegram Про приватність у Tiktok Про приватність в Інстаграм Про приватність у Facebook Закликаємо всіх охочих долучитися до створення більш безпечного цифрового середовища для дітей! Нагадаємо, Мінцифри та МІНЗМІН запустили кампанію «Тиждень безпеки дітей в інтернеті».
"Творчість Станіслава Лема надихає вчених на створення нових корисних винаходів", - Максим Козицький
12 жовтня 2021
Львівщина відзначає 100-річчя з дня народження відомого польського письменника Станіслава Лема. З цієї нагоди відбувається культурно-мистецький вечір, присвячений цій постаті. Участь у заході взяли голова Львівської ОДА Максим Козицький, Воєвода Підкарпатський Ева Леніарт та представники польської делегації. Очільник області привітав усіх присутніх і підкреслив, що слова «письменник» замало, щоб описати одного з геніїв світової фантастики, філософа, футуролога, автора реалістичної прози та саркастичних оповідань. «Саме Станіслав Лем передбачив виникнення електронних та аудіокниг, планшету, інтернету, роботів-продавців, 3D принтера, смартфонів і комп’ютерних ігор. Він писав свої шедеври в багатьох столицях Європи, проте завжди наголошував на своїй ідентичності Львів’янина: «Я львів’янин і львів’янином залишуся до смерті. І сьогодні ми мали унікальну нагоду побачити його літературні сюжети у візуальному мистецтві, зокрема у абстрактних експериментальних скульптурних композиціях. Минуло 15 років з того часу, як Станіслава Лема немає в нашому світі. Однак як спадок залишилися його чудові твори, які надихають і будуть надихати вчених на створення нових корисних винаходів, а творчих людей – на створення фільмів та візуальних мистецтв», - підкреслив Максим Козицький. Як зазначають організатори, мета заходу сфокусуватися на постаті Станіслава Лема через потрійну лінзу: письменник-футоролог, непересічна особистість прогнозист-пророк. У межах мистецького вечора виступив симфонічний оркестр Львівської Національної філармонії ім. Скорика, під батутою головного дирегента, генерального директора Володимира Сивохіла та DJ Тараса Мучичка. Присутні ознайомились з ретро машинами та живописом Миколи Шимчука та Мирона Катарана. Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкєвіч підкреслила, що важливо, аби кожен на своєму місці, творив майбутнє. «Крім технічних передбачень, Лем також вірив у майбутнє людських взаємин. І я вірю, що ми разом з вами будемо й надалі їх розвивати», - зазначила вона. Довідково: Станіслав Лем – письменник-футуролог. У 1951 році вийшла у світ його книга «Астронавти», успіх додав снаги, він почав писати книги щороку серед яких: «Магелланова хмара», «Едем», «Книга роботів», «Соляріс», «Казки роботів», «Непереможний», «Полювання».
Львівщина урочисто відзначила річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2020
Сьогодні,1 листопада, на Львівщині відбулися заходи з нагоди відзначення 102-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. "Утворення Західноукраїнської Народної Республіки було важливим етапом створення єдиної соборної України та потужним фундаментом державницько-правової розбудови нашої держави. Сьогодні приклад героїчної боротьби творців Західноукраїнської Народної Республіки наслідують незламні українські воїни, які мужньо протистоять агресору на Сході України. І вони обов’язково вистоять, обов’язково переможуть! То ж будьмо гідними наших Героїв! Слава Україні! Героям Слава!", - наголосив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76, а також провели чин панахиди.
На Львівщині відбувся перший етап профілактичного рейду “Урок”
13 жовтня 2020
У вересні - жовтні на території Львівської області було проведено перший етап рейду “Урок”. Про це сьогодні, 13 жовтня, у межах брифінгу повідомив начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис. Станом на 1 вересня, до навчання на території Львівської області не приступили 46 дітей. Усі вони є ідентифіковані. “Ця цифра є невеликою. Ми вбачаємо у цьому позитивний результат роботи соціальних служб, які обстежували родини, які перебували у зоні ризику, під час пандемії COVID-19”, - зазначив Володимир Лис. Ми вважаємо, що 10 листопада більша частина цих дітей приступлять до навчання. Зазначимо, що традиційно на початку кожного навчального року проводиться Всеукраїнський профілактичний захід «Урок». Його мета - надання дітям з сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, адресної допомоги в підготовці до нового навчального року та осінньо-зимового сезону, виявлення дітей шкільного віку, не охопленим навчанням на початок учбового періоду, соціального захисту виявлених дітей, запобігання їх бездоглядності і безпритульності. Рейд «Урок» триває впродовж вересня-жовтня, окрім цього, під час усього навчального року триватимуть заходи щодо моніторингу відвідування школярами закладів освіти. Христина Дмитрик
У Львові відкрили виставку до 100-річчя з дня народження Івана Павла II
18 травня 2020
Сьогодні, 18 травня, біля Львівської Митрополичої Базиліки Внебовзяття Пресвятої Діви Марії відкрили виставку. Експозиція присвячена 100-річчю від дня народження святого Івана Павла ІІ. «Перший і єдиний візит Понтифіка в незалежну Україну відбувся у 2001 року, з апостольським візитом він прибув до Львова. Іван Павло ІІ почував духовну близькість до України. Саме він проголосив блаженними і священномучениками 28 українців. Під час візиту Понтифік зустрівся з представниками усіх християнських громад, руйнуючи мури між різними релігіями. Під час візиту папа римський виголошував промови українською. У своєму прощальному виступі він сказав: «Дякую тобі, Україно, що оборонила Європу своєю невтомною та героїчною боротьбою проти загарбницьких орд...». Слова Івана Павла ІІ актуальні і досі. Україна продовжує боронити Європу і ціною життів українських Героїв доводить свою незламність», - зазначив у вітальному слові з нагоди відкриття виставки голова Львівської ОДА Максим Козицький. Також серед учасників відкриття Львівський міський голова Андрій Садовий, Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкевич, представники духовенства. Присутні поклали квітів до барельєфу святого Івана Павла ІІ та спільно помолились. Опісля оглянули виставку. Виставка присвячена 100-річчю з дня народження Івана Павла II складається із 7-ми двосторонніх стендів, виконаних українською та польською мовами та розповідає про життя та служіння святого. Організатори: Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові, Курія Львівської Архідієцезії Римсько-Католицької Церкви. Довідково Іван Павло ІІ (Кароль Юзеф Войтила) 18 травня 1920, Вадовиці, Польща — 2 квітня 2005, Ватикан (84 роки) 264-й Папа Римський. Римо-католицький польський єпископ, єпископ-помічник Кракова, а пізніше архієпископ-митрополит Краківський і кавалер Ордену Білого Орла; 6-й суверенний голова міста-держави Ватикан. Святий Католицької церкви, канонізований 2014 року. Іван Павло II перебував на чолі Католицької церкви протягом двадцяти шести з половиною років, що є другим за тривалістю понтифікатом після Папи Пія IX, який займав цю посаду 32 роки. Іван Павло II — перший в історії Папа-слов'янин, а також перший Папа-неіталієць з часів голландця Адріана VI, що служив з 1522 по 1523 роки. Поет і поліглот, також актор, драматург і педагог. Філософ історії, феноменолог, містик й представник християнського персоналізму. Вперше з 1523 року (понтифікат Адріана VI) на Апостольський престол піднявся не італієць, а іноземець. Особливе значення обранню Войтили надавав той факт, що новий понтифік походив із соціалістичної країни. На початку 1960-х років з'явилося багато нових тенденцій, що розвинулися впродовж 1970-х: використання та зловживання засобами масової інформації, матеріалізм і споживацтво, сексуальна революція та рухи проти приросту населення, проникнення комунізму в політичні і суспільні структури та утвердження секуляризму як панівної ідеології розвиненого світу. Іван Павло II, будучи Архієпископом Кракова, переконався на власному досвіді у складності втілення в життя постанов II Ватиканського Собору. Тому його понтифікат був позначений двома визначальними рисами: велика кількість опублікованих праць та постійні подорожі, протягом яких Святіший Отець відвідав із пастирським візитом майже усі країни, де є католики. Обрання Папою людини з комуністичної держави сприяло прискоренню процесів розпаду Радянського Союзу, визволення країн Східної та Центральної Європи і повернення релігійної свободи на всій пострадянській території. Уже після трьох місяців обрання Іван Павло II приймав у себе з візитом міністра закордонних справ Радянського Союзу А.Громика. Ця зустріч започаткувала низку контактів, які врешті допровадили до зустрічі з Генеральним секретарем ЦК КПРС Михайлом Горбачовим, що відбулася у Ватикані 1 грудня 1989 року. Це була перша в історії зустріч глави Ватикану з найвищим комуністичним достойником. ВІЗИТ ДО УКРАЇНИ. Візит Івана Павла II в Україну — державний візит Глави Держави Ватикан Папи Римського Івана Павла ІІ в Україну на запрошення українського уряду і католицьких ієрархів, відбувся 23—27 червня 2001 року, 94-й міжнародний візит Папи Івана Павла ІІ. Метою візиту була підтримка католиків у їхній вірі і допомога в налагодженні дружніх відносин між конфесіями в Україні. Згідно з програмою візиту, Іван Павло ІІ відвідав Київ та Львів. Папу Римського прийняв Президент України Леонід Кучма, який взяв також участь у церемоніях зустрічі та проводів Понтифіка, та в літургіях у Києві та Львові. Папа Римський також провів зустрічі з представниками політичних, ділових та культурних кіл України, учасниками засідання Всеукраїнської Ради Церков (окрім УПЦ МП). Папа Римський схилив коліна на Аскольдовій могилі (на вшанування пам'яті Аскольда - першого київського князя-християнина), поклав квіти до могили Невідомого солдата на Пагорбі Слави у Києві, до Меморіалів жертвам у Биківні, у Бабиному Яру. Під час перебування Папи Римського у Києві у різних заходах взяло участь понад 200 тис., у Львові — понад 2 млн прочан, а також Понтифіка радо вітали вздовж усіх маршрутів слідування. Папа Римський відслужив у Києві (на спорткомплексі «Чайка») та Львові (на іподромі) чотири служби (дві у латинському і дві у візантійському обряді), на месах були присутні понад 1,6 млн. прочан. Під час візиту він виголосив 11 проповідей і промов. Його промови характеризувалися винятковою виваженістю та доброзичливістю. Проповіді були виголошені українською мовою. Понтифік позитивно оцінив внесок України у забезпечення миру та стабільності в Європі та регіон. У Львові встановлено 3 пам’ятника на честь Понтифіка, названо парк та майдан.
Для львівських школярів організували урок органіки та безпечного харчування
20 січня 2020
Сьогодні, 20 січня в приміщенні Львівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І ступеня №53 з поглибленим вивченням англійської мови для учнів четвертих та третіх класів організували урок органіки та безпечного харчування. В уроці взяли участь представники Львівської міської громадської організації (ЛМГО) “Екотерра” та виробничого кооперативу «Як бджола». Відтак, учні школи мали можливість дізнатись, що таке органічна продукція та яким чином її вирощують і маркують. Також діти ознайомились з основами здорового харчування. Зокрема, учні отримали домашнє завдання, за найбільш оригінальні відповіді школярі зможуть отримати подарунки для своєї родини та свого класного керівника у формі «органічного кошика зі смаколиками». Зазначимо, урок організували за участі представників департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, генерального менеджера «Агропорт Україна».
Всеукраїнський профілактичний захід «Урок»: майже 50 дітей вдалося повернути на навчання
4 листопада 2019
На Львівщині завершився IІ етап Всеукраїнського профілактичного заходу "Урок". Про підсумки його проведення на території області розповів сьогодні, 4 листопада, у межах брифінгу начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис. Нагадаємо, що у межах I етапу Всеукраїнського профілактичного заходу виявили 85 дітей: 20 дітей віком від 6 до 10 років, 14 дітей віком від 11 до 14 років та 51 дитину віком від 15 до 17 років. "Зараз у нас є ще 37 дітей, які не приступили до занять у загальних навчальних закладах, професійно-технічних училищах та вищих навчальних закладах I – II рівнів акредитації. 8 перебувають з батьками за кордоном, 10 - за межами області, 2 не бажають навчатися, одна особа перебуває у СІЗО, 4 працевлаштувалися, 11 не навчаються за станом здоров’я, а також є одна конфліктна ситуація між батьками і адміністрацією школи, через яку особа не відвідує начальний заклад", - зазначив Володимир Лис. Окрім того, він зазначив, що у межах ІІ етапу рейду "Урок" 1721 дитина отримали допомогу, у тому числі фінансову та гуманітарну. За підсумками – повернуто до навчання 30 дітей, а на навчання влаштовано 21 дитину. Нагадаємо, що "Рейд "Урок" проводять з метою надання дітям з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, адресної допомоги в підготовці до навчального року та осінньо-зимового сезону. Цей захід також дозволяє виявляти дітей шкільного віку, не охоплених навчанням на початок учбового періоду, усувати причини та умови, що це спричинили.
До 101-ї річниці проголошення ЗУНР організували театралізоване військово-історичне дійство
3 листопада 2019
Сьогодні, 3 листопада, у сквері "На валах" відбулося театралізоване військово-історичне дійство "Бої за Львів". Динамічна реконструкція спогадів про героїчну боротьбу українських вояків зібрала глядачів з усієї Львівщини. Захід приурочили до відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Організатор – громадська організація “Товариство пошуку жертв війни “Пам’ять”. Зазначимо, що захід став переможцем конкурсу проектів для інститутів громадянського суспільства, який проводиться в межах реалізації Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки у 2019 році.
На Янівському кладовищі вшанували героїв Листопадового Чину
1 листопада 2019
Сьогодні, 1 листопада, з нагоди відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки біля Меморіалу Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі відбулось урочисте віче, під час якого вшанували борців за волю України. Студентство і громадськість поклали квіти до Меморіалу УГА та УСС, опісля чого відбулась панахида за всіма, хто віддав життя у боротьбі за незалежність України. Участь у заході взяв заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. “Історія України непроста, українці у всі часи мріяли мати власну, сильну, незалежну державу. Сьогодні – 101-ша річниця Західноукраїнської Народної Республіки – це мужній подвиг хлопців, які боролись за свою державу. Дуже приємно, що у сьогоднішніх заходах багато людей різного віку, особливо тішить око наша молодь, студентство, яке прийшло сюди, щоб вшанувати героїв. Мусимо пам’ятати, що ми сьогодні тут завдяки нашим героям. Ми усі, і політики, і громадськість,повинні докласти зусиль, щоб ця війна закінчилась, але завершитись вона має нашою перемогою, без жодного метра втрати території. Окупант повинен піти геть, бо українці є миролюбною, європейською нацією. Дякуємо кожному, хто захищає українські кордони. Ми повинні плекати пам'ять про тих, хто сто один рік тому віддав своє життя за нашу незалежну, вільну, суверенну Україну”, - зазначив Іван Собко. Нагадаємо, сьогодні також представники влади разом з громадськістю вшанували героїв Листопадового Чину на Личаківському кладовищі.
У Львові погасили марку до 101-ї річниці ЗУНР та 70-річчя марок підпільної пошти України
1 листопада 2019
У п’ятницю, 1 листопада, у Львівській ОДА відбулось урочисте спецпогашення поштової марки з нагоди 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки та 70-річчя марок підпільної пошти України. Участь у заході взяв заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень, директор Львіської філії АТ «Укрпошта» Микола Ростов, член асоціації філателістів Львівщини Олександр Жарівський. «Ми навіть не усвідомлюємо усю цінність та унікальність проведення процедури погашення марки. Переконаний, що із роками ці марки лише зростатимуть у своїй цінності, адже по них ми вже можемо вивчати нашу історію. Дякую Укрпошті за те, що вболіваєте за українську філателістику», - наголосив під час заходу Тарас Грень. Спецпогашення – це погашення спеціальним поштовим штемпелем поштових конвертів та марок, випущених з нагоди великих та пам’ятних подій. Відмінністю від стандартних поштових штемпелів є зовнішнє оформлення. Спецпогашення має особливе значення для філателістів, які збирають ювілейні марки та конверти. ДП «Укрпошта» традиційно відзначає найважливіші події погашенням поштових марок та конвертів спеціально виготовленим до урочистої дати поштовим штемпелем, який дійсний лише один день.
Львівщина урочисто відзначає 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2019
Сьогодні,1 листопада, на Львівщині відбуваються заходи з нагоди відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76. Зазначимо, також сьогодні відбудеться масштабна Студентська хода від Франкового університету до Янівського кладовища.