У заповіднику "Нагуєвичі" відбудеться з`їзд хранителів музеїв
27-28 травня у Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбудеться І-й Міжнародний з’їзд архівістів та хранителів музеїв в Нагуєвичах.
Захід відбудеться у межах вшанування 102-ї річниці від дня смерті Івана Франка. Тема з'їзду: «Архівна спадщина Івана Франка та України: поступ оцифрування та популяризації».
У програму з'їзду входять також заходи Міжнародної літературно-мистецької академії «Країна Франкіана», а також відкриття міжнародної виставки «Посмертна Маска Вічно Живого» у підземеллях історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» у понеділок 28 травня об 11:30 год.
Новини за темою
Відтепер заповідник "Нагуєвичі" приймає документи в «Дії»
28 січня 2022
Відтепер Державний історико-культурний заповідник "Нагуєвичі" приймає документи в «Дії». Про це повідомив директор заповідника Богдан Лазорак. Як відвідувачам скористатися «Дія.QR»? Відскануйте QR-код, щоб поділитися цифровою копією. Підтвердіть запит на передачу своїх даних у застосунку. «Дія» автоматично сформує чернетку листа з копіями цифрових документів із вашою адресою. Вам просто потрібно натиснути «Надіслати». Відтепер дуже швидко можна отримати замовлення послуг заповідника, а також здійснити запит на копії цифрових документів від КЗ ЛОР АДІКЗ "Нагуєвичі". Наприклад, замовити послугу «Проведення екскурсій та майстер-класів». Замовник послуги також отримує вільний доступ до документів: Картка платника податків (РНОКПП) Паспорт громадянина України Заявку на послугу Використання «Дія.QR» – це: оптимізація процесу надання послуг; шеринг копій цифрових документів; підтвердження особи за декілька секунд; швидкий пошук документів у базі даних; економія коштів на папір, принтер, зберігання та утилізацію паперових копій. Більше про «Дія.QR» ви можете дізнатися тут: https://diia.gov.ua/services/diyaqr
У Нагуєвицькій спеціальній школі цьогоріч навчатиметься більше сотні дітлахів
2 вересня 2021
Представники департаменту освіти і науки відвідали із робочим візитом Нагуєвицьку спеціальну школу для дітей із порушеннями зору, аби поспілкуватись із керівництвом закладу та дізнатись як школа підготувалась до навчального року. У школі навчається понад сотня дітей із Дрогобицької, Бориславської, Трускавецької, Старосамбірської та інших територіальних громад. В усіх дітей, які там навчаються та проживають, є порушення зору. У деяких – складні порушення (діти з інтелектуальними порушеннями та порушення зору). «Останніх п’ять років школа активно розвивається, значно поліпшується матеріально-технічна забезпеченість закладу. Для цього регіону школа має неабияке значення. Дітям із порушенням зору потрібні спеціальні умови та кваліфіковані педагоги. Тут має бути не лише асистент вчителя, а й корекційний педагог, дефектолог, спеціальні підручники, корекційне та реабілітаційне обладнання. Тому при всьому позитиві розвитку інклюзії в загальноосвітніх школах, спеціальні заклади, де є сильніший кадровий склад та методичне забезпечення, дають цим дітям кращу освіту», - розповіла головний спеціаліст відділу ліцензування та атестації навчальних закладів департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олександра Солтис. У школі нещодавно відремонтували харчоблок та фасади двох корпусів, провели ремонт пральні, котельні, їдальні, сходових кліток. Зробили евакуаційне освітлення навчально-спального корпусу. Також встановили пандуси та облагородили територію. «Вчителі вже підготували свої кабінети та чекають на повноцінний навчальний рік. Освітньо-виховний та організаційний процес у школі забезпечують понад 80 фахівців. Цього року педагогічний склад суттєво оновили. Також триває вакцинація педагогів. У школі вже вакцинували третину персоналу. Також важливим чинником в нашій роботі є корекційні заняття з дітьми, тому ми за спонсорські кошти закупили офтальмологічне обладнання», - розповів директор школи Ігор Роскіп. Школа працює із 1961 року, однак від початку функціонування закладу, у ньому не було спортзалу. Відтак, у найближчих планах керівництва – облаштувати критий спортзал та відкритий спортивний майданчик.
Освітяни вшанували в Нагуєвичах пам’ять Івана Франка
29 серпня 2021
Працівники департаменту освіти та науки Львівської ОДА всім колективом вшанували пам’ять Івана Франка на його малій Батьківщині. У Нагуєвичах, в межах відзначення 165-ої річниці із дня народження видатного українця, відбувся V Етно-фест в садибі Франка. На території Державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі"- розмістили понад 70 різноманітних локацій, серед яких гончарство, ковальство, петриківський розпис, майстер-класи, інтерактивні шоу, історичні реконструкції, театралізовані екскурсії та квести. Представники департаменту поклали квіти до пам’ятника Каменяреві та відвідали експозицію Літературно-меморіального музею заповідника «Нагуєвичі». «Українці щасливі вже тим, що мають серед своїх світочів таких людей як Іван Франко. Нам треба рівнятись на таких велетнів, аби розуміти хто ми і куди далі йти. Цей рік особливий тим, що Львівщина святкує багато ювілеїв своїх великих уродженців, серед яких Петро Яцик, Іван Франко, Іван Верхратський, Юліан Дзерович та інші. Кожен із них чимало доклався до становлення нації та відновлення Незалежності Держави, нам залишається лише йти їхнім шляхом і нашаровувати ті всі надбання, які вони зробили для України», - зазначив директор департаменту освіти і науки Олег Паска. Відзначення 165-ої річниці від дня народження Івана Франка у Нагуєвичах заплановано впродовж двох днів. Серед іншого також просто неба показали драму «Мойсей» від колективу Львівського академічного обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича.
У Садибі Франка в Нагуєвичах стартував V-ий Етнофест
28 серпня 2021
Сьогодні у селі Нагуєвичі на Дрогобиччині проходить V-ий Етнофест, приурочений до 165-ї річниці з дня народження Івана Франка. Низка заходів у межах фестивалю проходить у Садибі Франка. Привітати учасників та гостей Етнофесту завітав голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. «Тішить, що 165-й ювілей Каменяра Львівщина відзначила низкою різноманітних заходів, кожен з яких вражає і відкриває нам Івана Франка по-новому. Це і урочиста церемонія нагородження лауреата Міжнародної премії Івана Франка у Дрогобичі, і прем’єра грандіозного проєкту Дому Франка “Легенда про вічне життя” у Львівській національній опері і ,звісно ж, традиційний Етнофест у Садибі Франка. Також цьогоріч сталася ще одна знаменна подія – на вершині гори Пікуй відновили пам’ятну дошку, яка засвідчує, що висоту 1408 м свого часу, а саме у серпні 1888 року, підкорив Іван Франко. То була добра ініціатива Школи вільних і небайдужих. Львівська ОДА також долучилася до пошанування пам’яті видатного письменника, і в травні, до 105 річниці з дня смерті Каменяра, організувала масове сходження на цю гору для школярів, урядовців і всіх охочих», - сказав Максим Козицький. На фестивалі голові Львівьської ОДА вручили подяку від Міжнародного фонду Франка - за плідну співпрацю та підтримку Фонду. «Етнофест» у Нагуєвичах організовують вже вп’яте. На території Державного історико-культурного заповідника "НАГУЄВИЧІ" цьогоріч розмістили понад 73 найрізноманітніші локації: гончарство, ковальство, петриківський розпис, різноманітні майстер-класи з соломи, вати, піску, шкіри, воску, дерева, гуцульської музики, пекарства, ляльок-мотанок, народного хусткування, витинанок, реконструкція бойківських обжинків, тощо. Також на фесті презентували унікальні виставки: «Невідомі і мало відомі портрети Івана Франка 1930-1990-х рр» «ФРАНКО-БАЙК» від мотоклубу з Дрогобича MFC «BULLDOGS» реконструйовану кімнату Дому письменника в Нагуєвичах» (20 робіт з приватної колекції А. Недзельського, викупленої Миколою Княжицьким та Михайлом Цимбалюком).
В історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбувся інтеграційний захід "Скарби культури для всіх людей"
27 липня 2021
У Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбувся інтеграційний захід "Скарби культури для всіх людей" Цей проєкт – один з переможців цьогорічного конкурсу мистецьких проєктів серед громадських організацій Львівщини, який отримав фінансову підтримку з обласного бюджету. Захід організувала ГО «Дрогобицьке добровільне товариство захисту дітей та молоді з інвалідністю «Надія»». Ось вже 30 років товариство «Надія» проводить просвітницьку інклюзивну кампанію та створює ряд мистецьких заходів, учасниками яких є творчі діти та молодь з інвалідністю, що власним прикладом демонструють успіхи в мистецтві. Так, 23 липня у Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» відбувся інтеграційний захід "Скарби культури для всіх людей". Захід націлений на адаптацію музейного простору та екскурсійної діяльності для інклюзивних завдань суспільного розвитку через культурну спадщину. Відтак, близько 40 учасників з особливими потребами мали змогу не тільки ознайомитися із музейними експонатами архіву Івана Франка, але й взяти участь у різноманітних заходах, передбачених у проєкті. Зокрема, відбулися театралізована екскурсія по заповідному художньо-меморіальному комплексу «Стежками Івана Франка», екскурсія давнім фіакром територією заповідника та селом Нагуєвичі, майстер-класи з вокалу та хореографії. Завершився захід вечірньою ватрою та етно-частуваннями. «Діти та молодь з інвалідністю, які потребують постійного стороннього супроводу, теж мають право знати, бачити те, що є доступним для кожного бажаючого доторкнутись до цієї культурної спадщини. Тому даний проект – це чудова можливість це зробити»,- розповідає керівник ГО «ДДТЗДІ «Надія» Ірина Дзюрах. «Комфорт та можливості реалізації потреб людей з інвалідністю – це не приватна проблема, а суспільна. І вона завжди на часі. Дуже тішить, що є стільки небайдужих людей і організацій, які забезпечують гідні умови для розвитку таких людей і через їх проєкти, люди з інвалідністю можуть самостверджуватися, навчатися, розширювати своє коло спілкування та інтегруватися у суспільство», - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Ірина Гаврилюк. Учасники проєкту – художня та креативна спільноти, педагоги, фахівці, представники громадського сектору, які опікуються розвитком інклюзивного суспільства в регіоні та Україні.
На Дрогобиччині відкрили новий садок
27 серпня 2020
Сьогодні у Нагуєвичах запрацював садок, який перебував на реконструкції із 2016 року. Дошкільний заклад розрахований на 60 малюків та зможе охопити навчанням усіх дітей села. Участь у відкритті взяв голова Львівської Ода Максим Козицький. «Дуже символічно нині відкривати дитячий садок у рідному селі Каменяра, в день його уродин. Знаємо, як сильно любив Іван Франко дітей, з яким теплом і любов’ю писав для них свої казки, оповідання. У Нагуєвичах садок не працював 24 роки! Розумію, як важко доводилося молодим родинам, які не мали куди подіти дітей. Багато хто, у кого не було допомоги від бабусів-дідусів, не могли ходити на роботу. Дуже тішуся, що у цих стінах знову буде лунати дитячий сміх. І відкриття цього закладу стане потужним поштовхом для розвитку Нагуєвич – відомого на всю Україну села», - розповів очільник області. Загальна кошторисна вартість реконструкції садка становить 14 млн 651 тис гривень, з обласного бюджету на об’єкт скерували майже 7 млн грн. Під час візиту до Нагуєвич також відбулось покладання квітів до пам'ятника Іванові Франку.
Максим Козицький оглянув реконструкцію дошкільного навчального закладу у Нагуєвичах
24 липня 2020
Голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький із робочим візитом перебуває на Дрогобиччині. У межах візиту очільник Львівщини ознайомився з реконструкцією дошкільного навчального закладу у селі Нагуєвичі. Реконструкція об'єкту розпочалась ще у 2016 році. У 2018 році відбулось коригування проектно-кошторисної документації. Загальна кошторисна вартість закладу становить понад 14,6 млн гривень. Фінансовий ресурс, який скерували на реалізацію реконструкції - це кошти обласного бюджету у співфінансуванні з коштами Державного фонду регіонального розвитку. Уже незабаром у цьому садочку 60 діток зможуть навчатися та проводити час. У закладі буде 4 групи по 15 діток у кожній.
У заповіднику "Нагуєвичі" презентуватимуть спеціалізоване видання "Садиба Франка"
26 травня 2020
Державний історико-культурний заповідник "Нагуєвичі" презентуватиме своє перше спеціалізоване видання «Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі» У четвер, 28 травня, Музей Івана Франка ДІКЗ "Нагуєвичі" в академічному форматі із онлайн-трансляцією презентуватиме своє перше спеціалізоване видання "Садиба Франка: науковий збірник заповідника «Нагуєвичі». "Садиба Франка рекомендована науково-методичною радою ДІКЗ "Нагуєвичі" та вченою радою ДДПУ ім. І. Франка. Буде цікава перш за все для науковців, студентів, краєзнавців та шанувальників спадщини Івана Франка", - наголосила директор депратаменту культури, національностей та релігій Ірина Гаврилюк. Перша книга «Садиби Франка»: наукового збірника заповідника «Нагуєвичі» репрезентована новими документальними матеріалами, статтями і повідомленнями, оглядами та рецензіями з актуальних проблем франкознавства, музейної справи, історії України та суміжних країн, культурології, мистецтвознавства, етнографії, музикознавства, літературознавства, історичного краєзнавства, археології, джерелознавства, історіографії, спеціальних історичних дисциплін та досліджень, пов’язаних із розвитком туризму та креативної музейної педагогіки. Час проведення - 12.00-13.30, місце проведення - подвір'я садиби Франків у Нагуєвичах Транслюватиметься онлайн о 12.00 на фейсбук сторінці ДІКЗ "Нагуєвичі".