На підприємствах Львівщини активно ліквідовують тіньову економіку
За 5 місяців працівники Головного управління Держпраці у Львівській області виявили порушення ст. 24 КЗпП щодо допуску до роботи працівників без належного оформлення трудових відносин у 67 роботодавців стосовно 187 працівників.
З них без укладення трудового договору працювали 34 працівники у 14 СГД. Водночас без повідомлення ДФС працювало 63 працівники у 39 СГД. При цьому 14 роботодавців уклали цивільно-правові договори, що мали ознаки трудових з 90 особами.
Слід зазначити, що за результатами інспекційних відвідувань 21 роботодавець належним чином оформив трудові відносини із 67 працівниками.
Станом на 31.05.2018 на 15 суб’єктів господарювання накладено штрафні санкції відповідно до ст. 265 КЗпП України на загальну суму 5 568, 8 тис грн. за використання праці 49 неналежно оформлених працівників.
За результатами проведеної інформаційно-роз’яснювальної та контрольної роботи в області працевлаштовано 2305 осіб.
ГУ Держпраці нагадує, що повністю задекларована праця у тому разі, якщо роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.
При цьому офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні і безпечні умови праці, регулярну виплату заробітної плати не нижче мінімальної, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, безробіття та нещасного випадку на виробництві, офіційні відпустки.
Новини за темою
Компенсацію за працевлаштування переселенців отримали 11 працедавців Львівщини
27 квітня 2022
Станом на сьогодні до Львівського обласного центру зайнятості надійшли документи від 17 фірм і компаній для призначення компенсації витрат з оплати праці за працевлаштування 25 осіб, що офіційно визнані внутрішньо переміщеними. З них 11 працедавців вже отримали кошти, загальна сума яких становить 110,5 тис. грн. Серед тих, хто подав документи переважають галузі переробної промисловості (виробництво), заклади роздрібної торгівлі, організації харчування, професійної, наукової та технічної діяльності, охорони здоров’я, сільського господарства та будівництва. За словами директора Львівського обласного центру зайнятості Василя Барилюка, ініціатива уряду, на яку виділили 200 млн грн, покликана підтримати вітчизняний бізнес, що продовжує функціонувати час війни, активізує процес працевлаштування переселенців, сприятиме відновленню вітчизняної економіки та зменшенню рівня безробіття. Скористатися державною фінансовою допомогою, що надається у розмірі 6500 гривень упродовж 2-х місяців з дати працевлаштування ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору, гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, можуть суб’єкти господарської діяльності, які перебувають на обліку як платники єдиного страхового внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, подали податкову звітність за четвертий квартал 2021 року або річну звітність за минулий рік. При цьому встановлений переселенцям розмір заробітної плати не може бути меншим за мінімальний. Програма діє у період воєнного стану та впродовж 30 календарних днів після його закінчення, однак вона не поширюється на установи на організації, що фінансуються з бюджету, а також фонди соціального страхування. Щоб отримати компенсацію, працедавець повинен не раніше ніж через 5 днів після працевлаштування ВПО подати до базового центру зайнятості або філії ЛОЦЗ заяву встановленого взірця, копію наказу про працевлаштування особи, документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених Порядком, відомості про працівників, які є застрахованими особами, копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Більш детально процедура надання працедавцям компенсації описана в інфографіці за посиланням https://bit.ly/3rLlpAI .
Додаткових вихідних у травні не буде - Держпраці
18 квітня 2022
У державній службі України з питань праці повідомили, що цьогоріч 25 квітня, 2 та 9 травня будуть звичайними робочими днями, які оплачуватимуться у звичайному порядку. «Навесні 2022 року мали б бути вихідними днями понеділки 25 квітня (перенесення вихідного з 24.04.2022), 2 травня (перенесення вихідного з 01.05.2022) та 9 травня (святковий день). Однак статтею 6 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" встановлено інші правила на період воєнного стану, а саме призупинено дію статті 73 КЗпП щодо визначення святкових і неробочих днів. Тому 25 квітня, 2 травня та 9 травня є звичайними робочими днями, робота в які оплачується у звичайному порядку», – йдеться у повідомленні.
За три поточні місяці на Львівщині працевлаштували понад три тисячі людей
14 квітня 2022
У січні-березні поточного року послуги з питань працевлаштування в обласній службі зайнятості отримували майже 23 тисячі осіб, у тому числі трохи більше ніж 20 тисяч офіційно визнаних безробітних. «Якщо порівнювати цьогорічні статистичні дані з цифрами за перший квартал торік, то число тих, хто шукав роботу за сприяння служби зайнятості, зменшилося на 21,5 тис. осіб або на 52%. Водночас в області на 5 тис. одиниць або 34% скоротилася кількість вільних робочих місць і вакантних посад: якщо у січні-березні 2021 року працедавці задекларували 14,7 тис. вакансій, то в поточному році до нас надійшло 9,7 тис. пропозицій працевлаштування», – повідомив директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. За його словами, за три місяці 2022 року фахівцям служби зайнятості вдалося забезпечити роботою 3,1 тис. осіб, у тому числі 2,8 тис. безробітних. Більш як чверть безробітних працевлаштована на підприємства переробної промисловості, а п’ята частина погодилася працювати у сфері гуртової та роздрібної торгівлі або влилася у трудові колективи, що займаються ремонтом автотранспортних засобів і мотоциклів. Станом на 1 квітня роботу за посередництва служби зайнятості шукали понад 12 тисяч безробітних, серед яких 63% – жінки. Найбільшу частку – 18% – складали ті, що працювали у сфері торгівлі та послуг, 17% обіймали посади керівників і менеджерів, 14% відносилися до професіоналів, 13% – до фахівців. В основному (54%) на лаві безробітних опинилися працівники, звільнені з підприємств, установ та організацій за угодою сторін (ст. 36 п.1 КЗпПУ), котрі у термін до одного року після припинення трудових відносин звернулися до служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. Більшість безробітних – 62% – з вищою освітою, 29% – з професійно-технічною, а 9% – із середньою.
Держслужба з питань праці розпочинає консультації для релокованих на територію Львівщини підприємств
25 березня 2022
Державна служба України з питань праці розпочала проєкт з надання консультаційної підтримки підприємствам, які у зв’язку з складною безпековою ситуацією переміщують свій бізнес до інших регіонів України. Розпочати проєкт вирішили саме з підприємств Львівської області. Після опрацювання перших результатів його планують поширити на територію всієї України. В межах проєкту всім підприємствам, що мають потребу і виявили бажання, інспектори праці в межах компетенції надаватимуть необхідний консультаційний супровід з широкого спектра питань: від оплати праці, звільнення, переведення, оголошення простою, обліку робочого часу до організації безпечного ведення робіт, створення безпечних та здорових умов праці, надання адміністративних послуг тощо. «Така послуга є надзвичайно корисною з огляду на зміни, які вносяться до трудового законодавства для його адаптації до умов воєнного стану»,- інформують у відомстві. За такою підтримкою підприємства можуть звернутись на: - Гарячу телефонну лінію Львівської обласної державної адміністрації – тел. 112; - телефон консультаційної підтримки Головного управління Держпраці у Львівській області +380681404120;
Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб: алгоритм дій
24 березня 2022
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 331 «Про затвердження Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні» працедавець у разі забезпечення роботою вимушено переміщених осіб на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, у т. ч. за сумісництвом, має право на отримання компенсаційної виплати у розмірі 6500 гривень за кожну таку особу. Загальна тривалість надання компенсації не може перевищувати два місяці з дня працевлаштування. Програма діє у період воєнного стану та впродовж 30 календарних днів після його закінчення. «Суб’єкти господарської діяльності, котрі претендують на компенсацію, повинні перебувати на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, мати подану податкову звітність за IV квартал 2021 р. або річну звітність за 2021 рік, – повідомив директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. – Слід врахувати, що розмір встановленої працівнику зарплати не може бути нижчим за мінімальні стандарти, встановлені законодавством». За його словами, щоби отримати компенсацію, працедавець не раніше ніж через 5 днів після працевлаштування внутрішньо переміщеної особи повинен надіслати заяву (бланк – за посиланням https://bit.ly/37Nlhtf ) в електронній формі через «Портал Дія» або відвідати центр зайнятості (філію ЛОЦЗ) за місцем знаходження й особисто подати заяву у паперовій формі чи надіслати її на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості (e-mail базових центрів зайнятості або філій Львівського ОЦЗ – за посиланням https://bit.ly/37SXcS3 ). У разі подання заяви через центр зайнятості (філію) також слід додати: копію наказу про працевлаштування особи, документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених вищевказаною Постановою, відомості про працівників, які є застрахованими особами (бланк – за посиланням https://bit.ly/3NgIEeW), копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. «Запроваджена урядом ініціатива дозволить не тільки підтримати бізнес у непростий воєнний час, а й сприятиме відновленню економіки та запобігатиме росту безробіття», – резюмував Василь Барилюк.
Львівська обласна служба зайнятості нагадує переселеним особам щодо можливості працевлаштування
14 березня 2022
Львівська обласна служба зайнятості працює в штатному режимі та допоможе кожному, хто готовий працювати в тилу, знайти роботу незалежно від наявності у вимушених переселенців трудової книжки, розірваних трудових відносин, місця реєстрації тощо. Звертайтеся у будь-який центр зайнятості або філію Львівського обласного центру зайнятості, які вам зручно відвідувати. Контакти за посиланням. Додаткову інформацією можна отримати, зателефонувавши на «гарячі лінії» Львівського ОЦЗ: - (032)245 05 45 (понеділок-четвер з 09:00 до 18:00 год, у п’ятницю – з 09:00 до 16:45). - 380966825183 (щоденно з 09:00 до 19:00 год). Консультації з питань роботи обласної служби зайнятості, можливостей працевлаштування, реєстрації клієнтів та отримання статусу безробітного також можна отримати за допомогою: - телеграм-каналу Львівської обласної служби зайнятості @DCZ_Lviv; - месенджеру Львівської обласної служби зайнятості. Щоденно на сайті Львівського обласного центру зайнятості оновлюється інформація про наявність вільних робочих місць і вакантних посад. Окрім того, відомості про можливості працевлаштування, а також варіанти роботи на волонтерських засадах оперативно розміщуються на профілі «Львівська обласна служба зайнятості» у соціальній мережі «Фейсбук».
Центри зайнятості сприятимуть переселенцям у пошуку роботи, в тому числі на релокованих підприємствах
12 березня 2022
Сьогодні Львівщина щодня приймає українців, які залишають свої домівки через бойові дії. Одні залишаються в області на тривалий час, інші, щоб перепочити зі складної дороги, треті, щоб вирушити далі на кордон. Ті ж, які залишаються, потребують чи надалі потребуватимуть заробітку. Як розповів керівник департаменту економічної політики ЛОВА Степан Куйбіда таким особам у працевлаштуванні сприятимуть Центри зайнятості. «Центри зайнятості будуть приймати абсолютно всіх людей, які будуть до них звертатись. При пошуку роботи залучатимуть ті виробництва, які мають актуальні вакансії, а також ті, які релокуються на Львівщину і шукатимуть працівників»,- зазначив Степан Куйбіда. Відтак, якщо людина переїхала на Львівщину з інших областей, де тривають активні бойові дії, вона зможе звернутись у найближче територіальне відділення центру зайнятості та отримати послуги передбачені у випадку безробіття. Також у співпраці з органами місцевого самоврядування області сформують потребу в кадрах в комунальних установах територій. Степан Куйбіда також наголосив підприємцям області на важливості відновлення їх діяльності, запуску підприємств, виробництв. Нагадаємо, ще раніше голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький звернувся до підприємців області з проханням відновити діяльність.
Керівників лікувальних установ закликають дотримуватися трудового законодавства: ГУ Держпраці у Львівській області
10 лютого 2022
Головне управління Держпраці у Львівській області застерігає керівників лікувальних установ від порушення трудових прав та соцгарантій медпрацівників. 13 січня 2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 2 від 12.01.2022 “Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я”. Відповідно до вимог пункту 1 Постанови № 2 передбачено розмір нарахованої заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності за повністю виконану місячну (годинну) норму праці у межах фонду оплати праці на 2022 рік на рівні: • не менше 20000 гривень – для лікарів (крім лікарів-інтернів) та професіоналів з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я, • не менше 13500 гривень для посад молодших спеціалістів з медичною освітою (фаховий молодших бакалаврів), фахівцям з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти, першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти і магістрів з медсестринства. Управління звертає увагу, що відповідно до вимог п. 2 Постанови № 2 розмір виплат медичним працівникам визначений п. 1 Постанови №2, можна регулювати за рахунок збільшення розміру надбавок визначених підпунктом “а” підпункту 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 № 1298 “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери”. Головне управління Держпраці у Львівській області застерігає керівників медзакладів від спроб примусу працівників до написання заяв щодо переведення на роботу на умовах неповного робочого часу та наголошує, що такі дії можуть містити ознаки складу кримінального правопорушення. За оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації, передбачено фінансову відповідальність суб’єкта господарювання відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення та адміністративна відповідальність посадових осіб суб’єкта господарювання, які вчинили дане правопорушення, відповідно до вимог ст. 41 КУпАП. Для отримання додаткових консультацій просимо звертатись в громадську приймальню Головного управління Держпраці у Львівській області, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Валова, 31 або телефонувати за номером: (032) 235-48-42.
Торік усунули 96% порушень охорони праці на АЗС області
26 січня 2022
На виконання доручення Прем’єр-міністра України на Львівщині торік перевірили усі суб’єкти господарювання, які фактично здійснюють реалізацію паливно-мастильних матеріалів на теренах області. “Перевірки з питань дотримання вимог охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці було проведено у 121 суб’єкта господарювання, що здійснюють діяльність на 541 об’єктах підвищеної небезпеки (АЗС, АГЗП, АЗК). За результатами вжитих впродовж 2021 року Головним управлінням заходів, на перевірених підприємствах усунули 96% з 1215 виявлених порушень вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці. За результатами перевірок підприємствами ідентифіковано та зареєстровано 169 об’єктів підвищеної небезпеки, на 50 % зросла кількість поданих декларацій безпеки об’єктів підвищеної небезпеки”, - повідомили у ГУ Держпраці у Львівській області. 9 суб’єктам господарювання за позовами ГУ Держпраці судом заборонено експлуатувати устаткування та виконання робіт підвищеної небезпеки на 46 об’єктах. Окрім того, упродовж 2021 року працівники ГУ Держпраці у Львівській області брали участь в роботі міжвідомчої робочої групи щодо перевірки дотримання вимог законодавства суб’єктами господарювання що здійснюють діяльність пов’язану із зберіганням та/або реалізацією нафтопродуктів. Як повідомив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, за результатами вказаної роботи перевірили понад 500 об’єктів, за результатами чого виявлено ряд порушень законодавства та вилучено 268 тонн пального та обладнання на суму 1,350 млн грн, а також нарахували штрафних санкцій на суму понад 11 млн грн.
У 2021 році на Львівщині легалізували зайнятість понад 36 тисяч працівників
19 січня 2022
Торік у Львівській області легалізували зайнятість понад 36 тисяч працівників. Також зафіксували зниження виробничого травматизму та кількість нещасних смертельних випадків. Про це повідомили в ГУ Держпраці у Львівській області. У лютому 2021 року за ініціативи Головного управління Держпраці створили постійно діючу робочу групу з питань зниження рівня незадекларованої праці, до складу якої ввійшли представники Департаменту економічної політики Львівської ОДА, ГУ Державної податкової служби у Львівській області, ГУ Пенсійного фонду у Львівській області, Львівського обласного центру зайнятості, ГУ Нацполіції у Львівській області, ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, Департаменту економіки Львівської міської ради, Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Об’єднання профспілок Львівщини. Таким чином за участю соціальних партнерів в області розроблено План спільних заходів щодо подолання незадекларованої праці на 2021 рік. Перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, зазначив, що упродовж 2021 року в області проведено 96 засідань робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, на яких заслухано 553 суб’єкти господарювання, які виплачують заробітну плату на рівні або нижче законодавчо встановленого розміру. "Згідно з поданою звітністю з єдиного внеску за ІІІ квартал 2021 року у Львівській області встановлено 1538 суб’єктів господарювання, які виплачують заробітну плату менше встановленого законодавством розміру, у трудових відносинах перебуває 9437 найманих працівників", - зазначив Андрій Годик. У межах реалізації Плану впродовж року тривала широка інформаційно-роз’яснювальна кампанія щодо переваг офіційного працевлаштування, якою охопили понад 11 тис роботодавців області. Окрім цього, з липня по жовтень 2021 року на Львівщині тривала масштабна інспекційна кампанія з легалізації праці. За результатами проведеної роботи Львівщина опинилася серед лідерів: за три місяці цієї кампанії інспекторами праці виявлено 868 працівників, допущених до роботи без оформлення трудових відносин. Контрольні заходи проводились на підприємствах з високим ступенем ризику використання незадекларованої праці, відтак порушення виявлено у 88% проведених інспекцій. За результатами проведених інформаційних та інспекційних заходів у цей період легалізовано працю 10,6 тис. осіб. Загалом впродовж року Головним управлінням Держпраці у Львівській області виявлено 1299 працівників, залучених до роботи без укладення трудового договору у 242 роботодавців. За результатами інформаційних та контрольних заходів впродовж 2021 року легалізовано понад 36 тисяч працівників.
Цьогоріч за сприяння служби зайнятості роботу знайшли майже 29 тисяч мешканців області
30 грудня 2021
За цей рік 9,4 тисячі підприємств, установ та організацій заявили про потребу у робочій силі. До обласної служби зайнятості надійшла інформація про наявність 43 тисяч вакансій. Інформують у Львівському обласному центрі зайнятості. Статут безробітного отримали 41,9 тис осіб. Роботою забезпечили 28,7 тис жителів області, у тому числі 20,9 тис безробітних. У середньому щодня служба зайнятості працевлаштовувала 115 жителів області. «Одноразову виплату допомоги з безробіття для започаткування власної справи отримали 25 осіб, новими робочими місцями з наданням працедавцям компенсації зі сплати єдиного соціального внеску забезпечили 200 осіб, у тому числі 56 безробітних з числа соціально вразливих верств населення, 144 особи працевлаштували на підприємства, що ведуть діяльність у пріоритетних видах економіки», - зазначають у Львівському обласному центрі зайнятості. Професійним навчанням охопили 5 тис безробітних, 91% із них повернулися до трудової активності, до участі у громадських та інших робіт тимчасового характеру залучили 710 безробітних. Станом на 29 грудня за сприяння служби зайнятості роботу в області шукали 12,8 тис безробітних, у базі вільних робочих місць і вакантних посад налічувалося 4,5 тис пропозицій працевлаштування. Середній розмір зарплати, зазначений у вакансіях, становив 9,1 тис грн, у середньому на одне робоче місце в області претендували 3 безробітних.
Розширили перелік послуг Держпраці, які можна отримати виключно через ЦНАПи
23 жовтня 2021
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 № 969-р внесли зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг». Відтак, розширили перелік послуг, що входять до повноважень Держпраці, які можна отримати виключно через ЦНАПи. Суб’єкти господарювання виключно через ЦНАПи зможуть отримати наступні адмінпослуги, що входять до повноважень Держпраці: • Реєстрація зміни відомостей у декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці – НОВА ПОСЛУГА. • Продовження строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки – НОВА ПОСЛУГА. • Реєстрація декларації безпеки об’єкта підвищеної небезпеки – НОВА ПОСЛУГА. • Реєстрація об’єкта (об’єктів) підвищеної небезпеки в Державному реєстрі об’єктів підвищеної небезпеки – НОВА ПОСЛУГА. • Виключення об’єкта підвищеної небезпеки з Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки – НОВА ПОСЛУГА. • Видача свідоцтва на придбання вибухових матеріалів – НОВА ПОСЛУГА. • Видача свідоцтва на зберігання вибухових матеріалів – НОВА ПОСЛУГА. • Видача гірничих відводів для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення – НОВА ПОСЛУГА. • Переоформлення гірничого відводу для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення – НОВА ПОСЛУГА. • Тимчасова реєстрація великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів – ПОСЛУГУ ОНОВЛЕНО. • Реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці. • Видача дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. • Анулювання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. • Реєстрація великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів. • Зняття з обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів. • Перереєстрація великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів. Ознайомитись з інформаційними та технологічними картками перелічених послуг можна на сайті Головного управління Держпраці у Львівській області, у рубриці «Адміністративні послуги» або перейшовши за посиланням.