У Польщі відбулась конференція «Архіви в тоталітарних державах Центральної та Східної Європи»
Нещодавно у м. Люблін – Сандомеж (Республіка Польща) відбулась міжнародна наукова конференція на тему «Архіви в тоталітарних державах Центральної та Східної Європи»
Участь у заході взяли головні спеціалісти Державного архіву Львівської області Анна Шестакова та Анна Хлопецька. Зокрема, презентували доповідь «Політико-пропагандистська діяльність архівістів первинної комсомольської організації архівів м. Львова у 1940-1941 роках».
Конференція зібрала понад 30 дослідників з різних країна і була присвячена 40-й річниці архівної спеціалізації в університеті Марії Кюрі-Склодовської (UMCS) м. Люблін.
Організатори: Інститут національної пам'яті м. Варшава, відділ архівознавства та допоміжних наук Інституту історії Марії Кюрі-Склодовської у Любліні, Державний архів у Любліні, м. Сандомеж та Регіональний музей у Сандомежі.
Серед розглянутих питань:
1. Участь архівів і архівістів в політико-пропагандистській роботі;
2. Вплив політики на зміни в організації і формах роботи архівів;
3. Репресії архівістів;
4. Вплив політичних факторів на теорію і методику роботи архівів;
5. Вплив політичної пропаганди на менталітет архівістів.
Більше інформації можна переглянути за посиланням:
Новини за темою
У Львівській політехніці розробили комп'ютерну програму для пришвидшення роботи архіву
4 лютого 2022
У Державному архіві Львівської області тестують систему штучного інтелекту, яку розробили у Львівській політехніці. Комп’ютерна програма допомагає працівникам архіву виявити і відкоригувати помилки при подачі документів. Позитивно відреагували і самі співробітники архіву на подібну інновацію, адже раніше перевіряти доводилось усе вручну, а це займало чимало часу.. За словами головного спеціаліста відділу формування та діловодства Національного архівного фонду Андрія Березки програма значно пришвидшує робочий процес над документами. ''Зараз ця програма працює в тестовому режимі, адже необхідно виявити всі можливі недоліки, які можуть виникнути під час роботи. Вона перевіряє документи по номеклатурі справ, які здаються в архів. Ця програма суттєво економить час для нас як для працівників архіву'', - сказав Андрій Березка. Загалом в архіві працює 47 людей. За день кожен із працівників сканує понад 200 сторінок документів. Щоб архівісти менше витрачали часу на перевірку документів, вони почали користуватися спеціальною комп’ютерною програмою. Її розробили студент та завідувачка кафедри систем штучного інтелекту Львівської Політехніки Наталія Шаховська. ''Цю програму ми почали створювати з жовтня минулого року, а вже в грудні розпочався процес тестування на виявлення недоліків у її функціоналі. Сама програма створена у форматі вебсайту, доступ до якого мають лише співробітники архіву'', - сказала Наталія Шаховська. В.о. начальника управління з питань цифрового розвитку Львівської ОДА Максим Столярчук повідомив, що комп'ютерну програму створили в межах Регіональної програми інформатизації ''Цифрова Львівщина''. ''Ми виділили 50 тисяч гривень на цю комп'ютерну програму з Регіональної програми цифровізації для того, щоб це стало стимулом для створення подібних програм в майбутньому. Впевнений, що це стане прикладом для інших студентів як можна поєднати навчальний процес втілюючи реальні проєкти для громади Львівщини'', - сказав Максим Столярчук.
Про реорганізацію архівної галузі говорили на нараді директорів державних архівів
19 березня 2021
Про забезпечення функціонування та реорганізації архівної галузі України говорили сьогодні, 19 березня, на зум-нараді директорів державних архівів областей за участю Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова. Йшлося про підготовку фінансово-економічного обґрунтування до проєкту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами». Прийнято рішення у місячний термін підготувати зведені бюджетні запити з урахуванням потреб архівних відділів районних державних адміністрацій та державних архівів областей, закладати до бюджетних запитів потреби у поточному фінансуванні архівів та один-два пріоритетних напрями, що потрібно профінансувати наступними роками. На основі зведених бюджетних запитів буде готуватися фінансово-економічне обгрунтування до проєкту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами». Також обговорювали оприлюднення науково-довідкового апарату на вебсайтах державних архівів областей. Голова Укрдержархіву Анатолій Хромов наголосив на інтенсифікації публікації путівників, покажчиків, описів, картотек та базою даних, робота над якими завершена. Також Анатолій Хромов підкреслив важливість динамічного поповнення бази даних «Український мартиролог ХХ століття». Метою цього архівно-пошукового проєкту є забезпечення інтелектуального віддаленого доступу в мережі Інтернет до інформації, що міститься в архівних документах про жертви політичних репресій, та можливості здійснення пошуку інформації про особу за електронною базою даних для об’єднання нації навколо минулого. Як розповіла присутня на нараді директор Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс, учасники наради погодилися на необхідності вжиття всіх можливих заходів щодо приведення права власності на будівлі архівів відповідно до норм чинного законодавства та ще більшому посиленні зусиль, спрямованих на пошук приміщень для архівних відділів райдержадміністрацій укрупнених районів. Також під час наради обговорили розвиток генеалогічного туризму в архівах. Це подорожі з метою пошуків місця народження, діяльності своїх прародичів, встановлення родинного дерева. Порушили питання співпраці з установами системи страхового фонду документації та підготовки обласних програм страхового фонду документації.
У Держархіві Львівської області зберігається більше 5 тисяч архівних фондів
23 грудня 2020
Традиційно 24 грудня зберігачі документів відзначають своє професійне свято – День працівників архівних установ України. Це свято – слушна нагода підбити підсумки, зазначають у Державному архіві Львівської області. «Архів завжди працює як годинник. Наші працівники постійно здійснюють роботу з формування та збереження фондів, використання інформації, що несуть в собі документи», - розповідає директор Держархіву області Ірина Мартенс. На сьогодні Державний архів Львівської області є одним із найбільших сховищ писемної джерельної бази у Європі. Станом на січень 2020 року, в архіві зберігається 5 154 фонди, 2 671 626 одиниць зберігання. Фонди ДАЛО зберігаються у 15-ти архівосховищах, їх площа складає 5 965 м2). Загальна протяжність стелажного обладнання становить – 35 км. Працівники Держархіву області працюють над оцифруванням науково-довідкового апарату архівних фондів, переліків, описів та справ, які публікуються на офіційному веб-сайті архіву у рубриці «Електронний архів». Цього року за кошти, отримані від надання платних послуг, архів проводить ремонт кабінету "Стіл довідок" для комфортного надання послуг особам з інвалідністю. Також у 2020 році в архіві облаштували виставковий зал із тематичними виставками до знаменних і пам’ятних дат із документами архіву. Також тут проводять екскурсії для різних категорій громадян, учнівської та студентської молоді з різних країн світу. Для користувачів та відвідувачів у Державному архіві Львівської області працює читальний зал. Зазначимо, архів області розміщений у пристосованих будівлях колишніх Королівського арсеналу та монастиря ордену Домініканів, що за адресою вулиця Підвальна, 13 та Музейна, 1. Також є спеціалізоване архівне приміщення, збудоване у 1983 році на вулиці Професора Буйка, 4. До Дня працівників архівних установ України, який відзначають щорічно 24 грудня, ДАЛО підготував відеопрезентацію про роботу Держархіву Львівської області.
Державний архів Львівської області долучився до роботи виставки про Шталаг № 325
30 вересня 2020
Державний архів Львівської області, у рамках співпраці із Національним музеєм історії України у Другій світовій війні, підготував та надав копії документів для виставки «Шталаг № 325. Табір краплі води та повільної смерті». Документально-наративною основою виставки стали унікальні фото, документи, нагороди із фондозбірні Національного музею історії України у Другій світовій війні, Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія терору», Міжнародного комітету Червоного Хреста, Архівів Арользена, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Державного архіву Львівської області, приватної колекції Дмитра Піркла, а також матеріали з відкритих джерел. Смисловий рефрен виставки становлять малюнки колишнього бранця шталагу № 325 Ежена Вандерхейда. Інформація щодо виставки розміщена на офіційному сайті, а також на офіційній сторінці у мережі Facebook.
У Державному архіві Львівської області підготували виставку з історії архівної справи
9 Червня 2020
Державний архів Львівської області підготував виставку архівних документів. Виставка «З історії архівної справи у Львівській області» присвячена Міжнародному дню архівів. Матеріали виставки демонструють зв’язок між історичним минулим та сучасністю українського народу, а також привертають увагу суспільства до питань забезпечення ефективного управління архівами. Серед експонатів – документи, які розкривають історію архіву, його документальну наповненість. Також це різноманітні цікаві документи, які є на зберіганні в архіві, зокрема плакати міжвоєнного періоду, листівки, документи університетів тощо. «В архівній системі України чільне місце посідає Державний архів Львівської області. Сьогодні наш архів є однією з найбільших в Україні державних архівних установ. Документальна наповнюваність архіву становить 2 562 256 одиниць зберігання. Державний архів Львівської області зберігає документи державних та громадсько-політичних установ, організацій, підприємств і спілок, що функціонували на Львівщині у періоди Австро-Угорської імперії, Польської Республіки міжвоєнного періоду, Української РСР, німецької окупації під час Другої світової війни. Зараз архів комплектується документами установ, підприємств і організацій незалежної України», - розповіла директор Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс. Загалом виставка охоплює понад сотню екземплярів. Зазначимо, що 9 червня 2007 року члени Генеральної асамблеї Міжнародної ради архівів (МРА) (м. Квебек, Канада) прийняли рішення відзначати Міжнародний день архівів. Ця дата підкреслює те, що архіви — це не лише установи, що здійснюють зберігання документів, але й потужний ресурс культурної та історичної спадщини.
Основні напрями роботи державних архівних установ розглянули на розширеному засіданні колегії Державного архіву Львівської області
10 березня 2020
У п'ятницю, 6 березня, відбулося розширене засідання колегії Державного архіву Львівської області за підсумками виконання основних планових показників Державним архівом Львівської області, у 2019 році та основні завдання на 2020 рік. З доповіддю виступила директор Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс. Про основні напрями роботи державних архівних установ області відповідно до рішення колегії від 14.02.2020 №1/1 «Про підсумки діяльності Укрдержархіву, державних архівних установ і спеціальних установ СФД у 2019 році та їх завдання на 2020 рік», введеного в дію наказом Укрдержархіву від 18.02.2020 №19 ознайомила присутніх заступник директор Державного архіву Львівської області – Галина Кордіяка. З підсумками виконання основних планових показників архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад у 2019 році виступила заступник директора-начальник організаційно-аналітичного відділу Державного архіву Львівської області – Любов Білас. Про стан і обсяг документів НАФ, що зберігаються в архівних підрозділах юридичних осіб – джерел формування НАФ доповіла начальник відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Львівської області Ольга Заліська. Під час обговорення питань порядку денного відбувся обмін думками щодо шляхів вирішення проблемних питань в ході проведення адміністративної реформи, реорганізації установ та організацій, утворення територіальних громад та ліквідації частини органів виконавчої влади та місцевого самоврядування: забезпечення дієвого контролю за станом діловодства, якісного формування НАФ та збереженості документів в органах державної влади, місцевого самоврядування та своєчасного приймання на державне зберігання документів постійного терміну зберігання ліквідованих установ та організацій державними архівними установами області, а також трудовими архівами – документів з кадрових питань, що гарантують соціальний захист громадян.
В архіві презентували тематичну виставку з нагоди відзначення проголошення Акту Злуки
22 січня 2020
Проголошення Соборності Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 1919 року є історичним актом об’єднання українських земель в єдину державу. Акт Злуки увінчав столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній державі. Український народ отримав можливість об'єднатися на своїй землі в цілісній Україні. З нагоди відзначення проголошення Акта Злуки між УНР і ЗУНР підготовлено тематичну виставку, яка опублікована на офіційному сайті Державного архіву Львівської області. Основу виставки становлять статті із часописів «Україна», «Голос Калуша», «Нова Рада», «Стрийський вістник» та «Республіка». Інформативним є екземпляр часопису «Вістник державних законів Західної области Української Народної Республіки» від 31 січня 1919р. Важливими джерелами, у яких відображено процес Соборності є привітання центрального комітету Української національно-демократичної партії, розпорядження Державного секретаріату внутрішніх справ та Самбірської окружної військової команди, протокол зібрань вчителів Рудківщини, повідомлення про скликання Національної Ради в Станіславові та інші. Події січня 1919 р. сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Акт Злуки уособлює споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став виявом волі українців до етнічного та територіального визнання, свідченням самоідентифікації та становлення нації.
Для архівістів організували круглий стіл
23 серпня 2019
Архівісти Львівщини взяли участь у круглому столі з нагоди 28-ої річниці Незалежності України. Захід організували відповідно до Указу Президента України від 11 липня 2019 року №513/2019 «Про відзначення 28-ї річниці незалежності України»,розпорядження голови облдержадміністрації від 26.07.2019 року «Про відзначення 28-ї річниці незалежності України» №794/0/5-19, 21 серпня 2019 року Центральним державним історичним архівом України (м. Львів) спільно з Державним архівом Львівської області. В межах круглого столу прослухано і обговорено лекцію Петра Когута, к.і.н., доцента кафедри європейської інтеграції Львівського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України на тему «Гібридна війна в Україні на сучасному етапі».
Старшокласникам організували екскурсію Державним архівом
15 квітня 2019
Для учнів 10 класу школи № 72 Львова провели оглядову екскурсію Державним архівом Львівської області. Огляд експозицій організували з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистських окупантів 11 квітня 2019 року. Під час екскурсії учнів ознайомили з експозиціями виставок архіву та унікальними матеріалами з історії Голокосту в часи німецької окупації (1941 – 1944 рр.), а саме:обвинувачення та судові вироки у справах переховування євреїв, відозви та сімейні фотографії.
У 2018 році Львівський архів зробив майже 20 тисяч скан-копій документів з історії Польщі та України
22 лютого 2019
У 2018 році в межах проекту із оцифровування архівних документів, які стосуються університетського періоду Михайла Грушевського виготовлено 651 скан-копію окремих аркушів справ фонду Ф-26 «Університет Яна Казимира». Про це повідомила сьогодні під час звіту директор Державного архіву області Ірина Мартенс. «Проект із оцифровування документів архів Львівської області проводить спільно із з Державним архівом у м. Перемишль (Республіка Польща) дозволив отримати 19761 скан-копію документів, а також застосувати їх у наукових конференціях та семінарах», - зазначила під час звіту Ірина Мартенс. У рамках договору про співробітництво між Державною архівною службою України та Меморіальним музеєм Голокосту США оцифровано 14000 аркушів документів.
Торік Державний архів області організував 14 тематичних виставок
22 лютого 2019
У 2018 році Державний архів області організував 14 тематичних онлайн-виставок, присвячених визначним історичним подіям та датам. Про це повідомила сьогодні під час звіту директор Державного архіву області Ірина Мартенс. “Організували онлайн-виставки на веб-сайті архіву до Дня Незалежності України, до 100 – річчя української революції, до Дня Героїв, до Дня Пам’яті та Примирення і 73 - ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а також до 1030-річчя Хрещення Київської Русі і до Дня Конституції України»”, - зазначила Ірина Мартенс. Також Ірина Мартенс зазначила, що торік у Перемишлі (Республіка Польща) відбулась міжнародна наукова конференція «Проблема допомоги євреям під час ІІ Світової Війни за джерелами польських та іноземних архівів».
Архів Львівської області долучився до проекту «Електронний архів Михайла Грушевського»
28 грудня 2018
У межах співпраці між Державним архівом Львівської області та Інститутом української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України реалізується проект «Електронний архів Михайла Грушевського». Під час проекту оцифрують та створять подокументний покажчик архівних джерел про життя і діяльність Михайла Грушевського, що знаходяться на зберіганні в Державному архіві Львівської області. За час проекту уже розміщено майже 600 анотованих записів про фонди, описи, справи та документи, що містять інформацію про Президента та його родину. Усі опрацьовані матеріали розміщені на веб-порталі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського за посиланням.