Старшокласникам організували екскурсію Державним архівом
Для учнів 10 класу школи № 72 Львова провели оглядову екскурсію Державним архівом Львівської області.
Огляд експозицій організували з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистських окупантів 11 квітня 2019 року.
Під час екскурсії учнів ознайомили з експозиціями виставок архіву та унікальними матеріалами з історії Голокосту в часи німецької окупації (1941 – 1944 рр.), а саме:обвинувачення та судові вироки у справах переховування євреїв, відозви та сімейні фотографії.
Новини за темою
«Сліди історії - площа Ринок у Львові»: Львівський історичний музей запрошує на екскурсію
10 травня 2022
Щовівторка, щочетверга та щонеділі о 14:00 год Львівський історичний музей запрошує на екскурсію, міську прогулянку серцем міста Львова, площею Ринок. Проводить екскурсію завідувач відділу Львівського історичного музею "Музей-Арсенал" Тарас Процак. В супроводі фахового історика-дослідника учасники дізнаються про минуле площі та її мешканців, зрозуміють коли і як забудовано центральну площу міста, куди подівся готичний Львів, якою була атмосфера міста у XVI–XX ст. та як виглядає сучасне життя у львівських кам’яницях. Під час екскурсії буде можливість заглянути у дворики найцікавіших будинків площі – Італійське подвір'я (пл. Ринок,6) та Лапідарій (виставка кам'яних пам'яток) у Чорній кам’яниці (пл. Ринок, 4). На екскурсантів також чекатиме археологічна пригода та знайомство з етапами становлення державності України на інтерактивній виставці «Historia Magistra Vitae Est – Наша державність» у Масарівській кам’яниці (пл. Ринок, 24). Зустріч: пл. Ринок, 6 о 14 год. щовівторка, щочетверга, щонеділі. Вартість з особи: повна - 100 грн., пільгова - 50 грн. (включає відвідання трьох експозицій Львівського історичного музею). Замовлення за тел.: 0978661878 (Тарас) Фото Львівського історичного музею: з однієї з екскурсій
Гостей області запрошують на екскурсійні прогулянки підвалами львівських храмів
12 квітня 2022
Всіх охочих, зокрема і тимчасово переміщених осіб, запрошують на екскурсійні прогулянки до підвалів львівських храмів. Перебування у середньовічних підземеллях цікаве та безпечне. Розважально-пошуковий квест «Середньовічне підземелля Домініканського костелу» від Львівського музею історії релігії – це подорож коридорами часу, яка відбудеться 14 квітня о 15:00. Ви дізнаєтесь хто такі ченці-домініканці, як звати засновника домініканського ордену, розшукаєте диво-карту, знайдете стару жебрачку, відьму, Юрія Змієборця. Спробуєте дізнатися як у невеличкому підземеллі поруч із церквами, монахами й мирянами розмістився величезний монастир. Телефон для попереднього запису: 0677021321. Для внутрішньо переміщених осіб щосереди, щосуботи і щонеділі о 15:00 год безкоштовні екскурсії музейною експозицією пропонує Музей «Львів Стародавній», який оповідає історію нашого краю від 11 до 18 століття. Інтерактивний музей розташований у підземеллі Преображенської церкви. В умовах воєнного стану заклад працює з 11:00 до 20:00 год, каса – до 19:00 год. Вартість вхідних квитків оплачується відповідно до тарифів музею з додатковою знижкою 20%. Увесь прибуток Музею спрямовують на підтримку Збройних Сил України. Для усіх діток в подарунок – квест зі щуриком Музейком. Довідкова інформація за телефоном: 0977082121. Одне з найбільших та найстаріших підземель міста у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, де можна побачити Львів, якого вже немає, теж запрошуємо на екскурсії. Вони відбуваються щодня о 13:00 та 14:00 год. Деталі за номером телефону: 067373 36 83.
У Львівській політехніці розробили комп'ютерну програму для пришвидшення роботи архіву
4 лютого 2022
У Державному архіві Львівської області тестують систему штучного інтелекту, яку розробили у Львівській політехніці. Комп’ютерна програма допомагає працівникам архіву виявити і відкоригувати помилки при подачі документів. Позитивно відреагували і самі співробітники архіву на подібну інновацію, адже раніше перевіряти доводилось усе вручну, а це займало чимало часу.. За словами головного спеціаліста відділу формування та діловодства Національного архівного фонду Андрія Березки програма значно пришвидшує робочий процес над документами. ''Зараз ця програма працює в тестовому режимі, адже необхідно виявити всі можливі недоліки, які можуть виникнути під час роботи. Вона перевіряє документи по номеклатурі справ, які здаються в архів. Ця програма суттєво економить час для нас як для працівників архіву'', - сказав Андрій Березка. Загалом в архіві працює 47 людей. За день кожен із працівників сканує понад 200 сторінок документів. Щоб архівісти менше витрачали часу на перевірку документів, вони почали користуватися спеціальною комп’ютерною програмою. Її розробили студент та завідувачка кафедри систем штучного інтелекту Львівської Політехніки Наталія Шаховська. ''Цю програму ми почали створювати з жовтня минулого року, а вже в грудні розпочався процес тестування на виявлення недоліків у її функціоналі. Сама програма створена у форматі вебсайту, доступ до якого мають лише співробітники архіву'', - сказала Наталія Шаховська. В.о. начальника управління з питань цифрового розвитку Львівської ОДА Максим Столярчук повідомив, що комп'ютерну програму створили в межах Регіональної програми інформатизації ''Цифрова Львівщина''. ''Ми виділили 50 тисяч гривень на цю комп'ютерну програму з Регіональної програми цифровізації для того, щоб це стало стимулом для створення подібних програм в майбутньому. Впевнений, що це стане прикладом для інших студентів як можна поєднати навчальний процес втілюючи реальні проєкти для громади Львівщини'', - сказав Максим Столярчук.
На Підзамчі вперше випробували екскурсію мультимедійним маршрутом району
26 серпня 2021
У вівторок, 24 серпня, в межах проєкту «Підзамче. Нарешті!» організували свято “Станція Незалежність” у Палаці Гната Хоткевича. Однією з подій програми стала тестова екскурсія мультимедійним маршрутом Підзамча. Фінальну версію додатку планують випустити у вересні. Маршрут створювали в межах проєкту «Підзамче. Нарешті!». За словами ініціаторів задуму, його створювали мешканці району, котрим допомагали експерти. Він існує у вигляді мобільного додатку, складається з десяти точок та низки історій підзамчан. Основою мультимедійного маршруту є літературна історія від Героя Підзамча – Колі Капсуля, котру написав письменник Петро Яценко. На основі пригод та прогулянок Підзамчем Колі Капсуля маршрут веде людей від точки до точки, а сам Капсуль є головним «екскурсоводом», розповідає цікаві факти та байки. Ця історія створена як у текстовому, так і в аудіоформаті: голос Колі Капсуля озвучив актор театру імені Леся Курбаса Ярослав Федорчук. «Це небувалий досвід, коли ти ідеш поруч із героєм вулицями Підзамча, слухаєш його історії, дивишся на ті самі будинки, слухаєш звуки району: трамваї, собачий гавкіт, розмови справжніх підзамчан. Вони мимохіть стають також учасниками цієї вистави разом зі слухачами екскурсії. З нетерпінням чекаю, коли всі львів'яни та гості зможуть також пройти цим маршрутом та почути цю історію, зануритися в Підзамче. Як автор тексту я помічав реакцію екскурсантів і тішився, що все йде так, як я хитрим чином планував», – каже автор сценарію маршруту Петро Яценко. У тестовій екскурсії 24 серпня взяли участь понад 20 людей. Організатори кажуть – у вересні планують випустити фінальну версію мобільного додатку, а зараз працюватимуть над усуненням недоліків, котрі виявили під час екскурсії. Відвідувачам екскурсії надіслали онлайн-анкету для відгуку, щоб швидше віднайти усі проблемні місця. Про створення фінальної версії повідомлять на фейсбук «Підзамче.Нарешті». “Підзамче. Нарешті!” – це ініціатива, що гуртує навколо себе активних діячів та мешканців мікрорайону Підзамче у Львові. Над ініціативою працює громадська організація Львівський культурний центр у партнерстві з Центром соціальних інновацій, Палацом Гната Хоткевича та офісом "Львів – місто літератури ЮНЕСКО". Проєкт існує за підтримки Українського культурного фонду.
Трускавець започаткував власну театралізовану екскурсію
9 липня 2021
У місті Трускавець, відомому лікувальними джерелами, впровадили екскурсію з елементами вистави під назвою «Легенди давнього курорту». Вона поєднує тематику містики й кохання. Участь у виставі-екскурсії беруть троє акторів, радіоведучих – Андрій Юркевич, Ігор Іванович та Марія Настьошин. Триває мандрівка з виставою приблизно півтори години. Екскурсії відбуваються щоп’ятниці о 20:00, а цього тижня показ вперше відбудеться ще й у неділю 18:00. Початок екскурсії біля інформаційно-курортного центру Трускавця на вулиці Бориславській, 1. Заступник керівника управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації Тарас Лозинський зауважує, що такого роду екскурсія вже є у Дрогобичі й користується у гостей великим успіхом. Минулого року вона потрапила до рейтингу найцікавіших в Україні. «Відомий бальнеологічний курорт Трускавець багато працює над тим, аби крім оздоровлення чи реабілітації гостям було цікаво проводити вільний час у місті. За конкурсом секторальної підтримки ЄС відреставрують одну з окрас центру громади – віллу Гопляна, де є художній музей Михайла Біласа. А тепер впроваджують і театралізовану екскурсію. Знаково, що до цього залучили тих же акторів, які беруть участь в екскурсії-виставі у Дрогобичі», - зауважує Тарас Лозинський. Учасниця ініціативи з впровадження театралізованої екскурсії, заступниця керівника Трускавецького інформаційно-курортного центру Галина Клепач розповідає, що прогулянка для гостей міста охоплює історичні місцини Трускавця. «Це вілли Клюберг і Гопляна, костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, плакучий бук, музичну альтанку, бювет, а також джерело «Едвард», – перераховує представниця інформаційно-курортного центру Трускавця. Для замовлення прогулянки з виставою обов’язкова попередня реєстрація за номером телефону 096-447-16-50. Екскурсії проводять для туристичних груп від 20 осіб, вартість з одного учасника – 100 грн. Відеоанонс екскурсії:
Понад 200 учням з Львівщини провели пізнавальну екскурсію на вітровій електростанції
15 Червня 2021
Всесвітній день вітру у світі відзначають 15 червня. У різних країнах світу, в тому числі і в Україні, в цей день відбуваються численні заходи, які популяризують екологічно чисте і відновлюване джерело енергії - вітер. До Дня вітру департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації запланував та організував ряд заходів. Це, зокрема, екскурсії для учнів загальноосвітніх закладів Львівщини на вітрову електростанцію «Старий Самбір – 2» ТзОВ «Карпатський вітер». Мета заходу: популяризація відновлюваної енергетики серед молоді Львівщини. Впродовж двох днів, 14 та 15 червня, понад 200 учнів шкіл Львівщини відвідали вітрову електричну станцію, на якій працівники ТзОВ «Карпатський вітер» провели екскурсію та ознайомили дітей з роботою станції. Департамент паливно-енергетичного комплексу енергоефективності та житлово-комунального господарства також рекомендує організувати проведення занять, присвячених Дню вітру, з дітьми дитячих дошкільних установ та літніх таборів Львівської області. Матеріали для проведення зазначеного заходу можна завантажити тут: https://globalwindday.org/downloads/childrens-activities/, http://www.letthewindblow.org/
Про реорганізацію архівної галузі говорили на нараді директорів державних архівів
19 березня 2021
Про забезпечення функціонування та реорганізації архівної галузі України говорили сьогодні, 19 березня, на зум-нараді директорів державних архівів областей за участю Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова. Йшлося про підготовку фінансово-економічного обґрунтування до проєкту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами». Прийнято рішення у місячний термін підготувати зведені бюджетні запити з урахуванням потреб архівних відділів районних державних адміністрацій та державних архівів областей, закладати до бюджетних запитів потреби у поточному фінансуванні архівів та один-два пріоритетних напрями, що потрібно профінансувати наступними роками. На основі зведених бюджетних запитів буде готуватися фінансово-економічне обгрунтування до проєкту Закону України «Про Національні архівні інформаційні ресурси, управління документацією та архівами». Також обговорювали оприлюднення науково-довідкового апарату на вебсайтах державних архівів областей. Голова Укрдержархіву Анатолій Хромов наголосив на інтенсифікації публікації путівників, покажчиків, описів, картотек та базою даних, робота над якими завершена. Також Анатолій Хромов підкреслив важливість динамічного поповнення бази даних «Український мартиролог ХХ століття». Метою цього архівно-пошукового проєкту є забезпечення інтелектуального віддаленого доступу в мережі Інтернет до інформації, що міститься в архівних документах про жертви політичних репресій, та можливості здійснення пошуку інформації про особу за електронною базою даних для об’єднання нації навколо минулого. Як розповіла присутня на нараді директор Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс, учасники наради погодилися на необхідності вжиття всіх можливих заходів щодо приведення права власності на будівлі архівів відповідно до норм чинного законодавства та ще більшому посиленні зусиль, спрямованих на пошук приміщень для архівних відділів райдержадміністрацій укрупнених районів. Також під час наради обговорили розвиток генеалогічного туризму в архівах. Це подорожі з метою пошуків місця народження, діяльності своїх прародичів, встановлення родинного дерева. Порушили питання співпраці з установами системи страхового фонду документації та підготовки обласних програм страхового фонду документації.
У Держархіві Львівської області зберігається більше 5 тисяч архівних фондів
23 грудня 2020
Традиційно 24 грудня зберігачі документів відзначають своє професійне свято – День працівників архівних установ України. Це свято – слушна нагода підбити підсумки, зазначають у Державному архіві Львівської області. «Архів завжди працює як годинник. Наші працівники постійно здійснюють роботу з формування та збереження фондів, використання інформації, що несуть в собі документи», - розповідає директор Держархіву області Ірина Мартенс. На сьогодні Державний архів Львівської області є одним із найбільших сховищ писемної джерельної бази у Європі. Станом на січень 2020 року, в архіві зберігається 5 154 фонди, 2 671 626 одиниць зберігання. Фонди ДАЛО зберігаються у 15-ти архівосховищах, їх площа складає 5 965 м2). Загальна протяжність стелажного обладнання становить – 35 км. Працівники Держархіву області працюють над оцифруванням науково-довідкового апарату архівних фондів, переліків, описів та справ, які публікуються на офіційному веб-сайті архіву у рубриці «Електронний архів». Цього року за кошти, отримані від надання платних послуг, архів проводить ремонт кабінету "Стіл довідок" для комфортного надання послуг особам з інвалідністю. Також у 2020 році в архіві облаштували виставковий зал із тематичними виставками до знаменних і пам’ятних дат із документами архіву. Також тут проводять екскурсії для різних категорій громадян, учнівської та студентської молоді з різних країн світу. Для користувачів та відвідувачів у Державному архіві Львівської області працює читальний зал. Зазначимо, архів області розміщений у пристосованих будівлях колишніх Королівського арсеналу та монастиря ордену Домініканів, що за адресою вулиця Підвальна, 13 та Музейна, 1. Також є спеціалізоване архівне приміщення, збудоване у 1983 році на вулиці Професора Буйка, 4. До Дня працівників архівних установ України, який відзначають щорічно 24 грудня, ДАЛО підготував відеопрезентацію про роботу Держархіву Львівської області.
Державний архів Львівської області долучився до роботи виставки про Шталаг № 325
30 вересня 2020
Державний архів Львівської області, у рамках співпраці із Національним музеєм історії України у Другій світовій війні, підготував та надав копії документів для виставки «Шталаг № 325. Табір краплі води та повільної смерті». Документально-наративною основою виставки стали унікальні фото, документи, нагороди із фондозбірні Національного музею історії України у Другій світовій війні, Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія терору», Міжнародного комітету Червоного Хреста, Архівів Арользена, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Державного архіву Львівської області, приватної колекції Дмитра Піркла, а також матеріали з відкритих джерел. Смисловий рефрен виставки становлять малюнки колишнього бранця шталагу № 325 Ежена Вандерхейда. Інформація щодо виставки розміщена на офіційному сайті, а також на офіційній сторінці у мережі Facebook.
«Верхньодністровські Бескиди» запрошують на квест-екскурсію
17 липня 2020
На численні прохання дітей, а також їхніх батьків, адміністрація РЛП "Верхньодністровські Бескиди" організовує екскурсію-квест "В гості до природи". Квест – чудова форма роботи для літнього періоду, оскільки забезпечує активність дітей та чергування різних видів діяльності. Ігровий квест розрахований на дітей від 9 років. Дата проведення - 21 липня. Початок о 10.00. Тривалість - 2 години. Подорож проходитиме в околицях Старого Самбора, з дотриманням карантинних вимог. Анкета для реєстрації учасників у заході за посиланням.
У Державному архіві Львівської області підготували виставку з історії архівної справи
9 Червня 2020
Державний архів Львівської області підготував виставку архівних документів. Виставка «З історії архівної справи у Львівській області» присвячена Міжнародному дню архівів. Матеріали виставки демонструють зв’язок між історичним минулим та сучасністю українського народу, а також привертають увагу суспільства до питань забезпечення ефективного управління архівами. Серед експонатів – документи, які розкривають історію архіву, його документальну наповненість. Також це різноманітні цікаві документи, які є на зберіганні в архіві, зокрема плакати міжвоєнного періоду, листівки, документи університетів тощо. «В архівній системі України чільне місце посідає Державний архів Львівської області. Сьогодні наш архів є однією з найбільших в Україні державних архівних установ. Документальна наповнюваність архіву становить 2 562 256 одиниць зберігання. Державний архів Львівської області зберігає документи державних та громадсько-політичних установ, організацій, підприємств і спілок, що функціонували на Львівщині у періоди Австро-Угорської імперії, Польської Республіки міжвоєнного періоду, Української РСР, німецької окупації під час Другої світової війни. Зараз архів комплектується документами установ, підприємств і організацій незалежної України», - розповіла директор Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс. Загалом виставка охоплює понад сотню екземплярів. Зазначимо, що 9 червня 2007 року члени Генеральної асамблеї Міжнародної ради архівів (МРА) (м. Квебек, Канада) прийняли рішення відзначати Міжнародний день архівів. Ця дата підкреслює те, що архіви — це не лише установи, що здійснюють зберігання документів, але й потужний ресурс культурної та історичної спадщини.
Основні напрями роботи державних архівних установ розглянули на розширеному засіданні колегії Державного архіву Львівської області
10 березня 2020
У п'ятницю, 6 березня, відбулося розширене засідання колегії Державного архіву Львівської області за підсумками виконання основних планових показників Державним архівом Львівської області, у 2019 році та основні завдання на 2020 рік. З доповіддю виступила директор Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс. Про основні напрями роботи державних архівних установ області відповідно до рішення колегії від 14.02.2020 №1/1 «Про підсумки діяльності Укрдержархіву, державних архівних установ і спеціальних установ СФД у 2019 році та їх завдання на 2020 рік», введеного в дію наказом Укрдержархіву від 18.02.2020 №19 ознайомила присутніх заступник директор Державного архіву Львівської області – Галина Кордіяка. З підсумками виконання основних планових показників архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад у 2019 році виступила заступник директора-начальник організаційно-аналітичного відділу Державного архіву Львівської області – Любов Білас. Про стан і обсяг документів НАФ, що зберігаються в архівних підрозділах юридичних осіб – джерел формування НАФ доповіла начальник відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Львівської області Ольга Заліська. Під час обговорення питань порядку денного відбувся обмін думками щодо шляхів вирішення проблемних питань в ході проведення адміністративної реформи, реорганізації установ та організацій, утворення територіальних громад та ліквідації частини органів виконавчої влади та місцевого самоврядування: забезпечення дієвого контролю за станом діловодства, якісного формування НАФ та збереженості документів в органах державної влади, місцевого самоврядування та своєчасного приймання на державне зберігання документів постійного терміну зберігання ліквідованих установ та організацій державними архівними установами області, а також трудовими архівами – документів з кадрових питань, що гарантують соціальний захист громадян.