«Від українців ніхто не чекав дива створення власної держави», - Микола Посівнич
Створення Західноукраїнської Народної Республіки і державних органів влади відбулося не лише у Львові, а й по всій західній України.
Новостворені органи влади у короткі терміни змогли налагодити всі ділянки суспільного і державного життя: збір податків, організація армії, створення волонтерського руху та Червоного Хреста.
«Нашій державі насправді не 27 років, а щонайменше 100. 1 листопада 1918 о 4-тій годині ранку розпочалось українське повстання у Львові. Українці захопили головні об’єкти в місті: будинок Галицького намісництва, Міську ратушу, Австро-Угорський банк, Головну пошту, залізничні вокзали, усі військові казарми та склади боєприпасів. Захоплення ключових установ міста й роззброєння військових частин відбулося майже без кровопролиття», - наголосив історик Микола Посівнич.
Українські активісти встановили владу у 49 політичних повітах Східної Галичини. Формування національної системи місцевої влади відбувалося на основі існуючих при австрійському режимі виконавчих органів.
«Традиції ЗУНР проявлялись протягом всього ХХ століття. Тому, коли у 1989 році відбулася відбудова української державності, то першим етапом стало відновлення могил Січових Стрільців та вояків УГА, як відтворення пам’яті про події сторічної давнини. Феномен Західноукраїнської Народної Республіки є неоціненим в нашій історії, тому ми мусимо вивчати події тих років та активно їх пропагувати, як це роблять у сусідних країнах, які саме в цей час створили свої сучасні держави», - зазначив Микола Посівнич.
Зазначимо, завтра, 1 листопада, відбудеться масштабне відзначення сторіччя створення ЗУНР, в межах якого відбудеться відкриття пам’ятника, вшанування вояків УГА на Личакові та Старому Знесінні, а також студентська хода до Янівського кладовища.
Новини за темою
Львівщина урочисто відзначила річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2021
Сьогодні, 1 листопада, на Львівщині відбулися заходи з нагоди відзначення 103-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськості поклали квіти до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА, які поховані на Личаківському кладовищі. «Синьо-жовтими прапорами замайоріла Львівська ратуша 1 листопада 1918 року. А за нею і всі інші важливі урядові установи краю. 103 роки тому Львів здійснив Листопадовий Зрив, а далі - проголосив Західноукраїнську Народну республіку. У цей же та наступні дні українські активісти і підрозділи Українських січових стрільців перейняли владу у Станіславові, Тернополі, Золочеві, Сокалі, Раві-Руській, Коломиї, Снятині, Печеніжині, Бориславі та інших містах і містечках Галичини. «Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-Угорської монархії Українська Держава. Найвищою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу в столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави», - такі слова відозви Української Національної Ради. Для всіх наступних поколінь - і тих, які були, і тих, які будуть після нас, дуже важлива ця перемога. І як приклад тактичних вольових дій, і як приклад великих особистостей, котрих ми маємо за взірець. Саме маємо, як показує новітня історія України. Хай не бракне нам, як і їм, рішучості, твердої певності і віри в Україну. Дай, Боже, нам сил іти лише вперед, відповідати за свої дії і відстоювати свою державу на рівні дипломатії та на полі бою!!", - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та Героїв, загиблих під час проведення антитерористичної операції/операції об’єднаних сил на сході України, на полі почесних поховань № 76 – до їх могил поклали квіти. Також учасники заходу взяли участь у поминальній панахиді.
Львівщина урочисто відзначила річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2020
Сьогодні,1 листопада, на Львівщині відбулися заходи з нагоди відзначення 102-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. "Утворення Західноукраїнської Народної Республіки було важливим етапом створення єдиної соборної України та потужним фундаментом державницько-правової розбудови нашої держави. Сьогодні приклад героїчної боротьби творців Західноукраїнської Народної Республіки наслідують незламні українські воїни, які мужньо протистоять агресору на Сході України. І вони обов’язково вистоять, обов’язково переможуть! То ж будьмо гідними наших Героїв! Слава Україні! Героям Слава!", - наголосив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76, а також провели чин панахиди.
До 101-ї річниці проголошення ЗУНР організували театралізоване військово-історичне дійство
3 листопада 2019
Сьогодні, 3 листопада, у сквері "На валах" відбулося театралізоване військово-історичне дійство "Бої за Львів". Динамічна реконструкція спогадів про героїчну боротьбу українських вояків зібрала глядачів з усієї Львівщини. Захід приурочили до відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Організатор – громадська організація “Товариство пошуку жертв війни “Пам’ять”. Зазначимо, що захід став переможцем конкурсу проектів для інститутів громадянського суспільства, який проводиться в межах реалізації Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки у 2019 році.
На Янівському кладовищі вшанували героїв Листопадового Чину
1 листопада 2019
Сьогодні, 1 листопада, з нагоди відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки біля Меморіалу Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі відбулось урочисте віче, під час якого вшанували борців за волю України. Студентство і громадськість поклали квіти до Меморіалу УГА та УСС, опісля чого відбулась панахида за всіма, хто віддав життя у боротьбі за незалежність України. Участь у заході взяв заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. “Історія України непроста, українці у всі часи мріяли мати власну, сильну, незалежну державу. Сьогодні – 101-ша річниця Західноукраїнської Народної Республіки – це мужній подвиг хлопців, які боролись за свою державу. Дуже приємно, що у сьогоднішніх заходах багато людей різного віку, особливо тішить око наша молодь, студентство, яке прийшло сюди, щоб вшанувати героїв. Мусимо пам’ятати, що ми сьогодні тут завдяки нашим героям. Ми усі, і політики, і громадськість,повинні докласти зусиль, щоб ця війна закінчилась, але завершитись вона має нашою перемогою, без жодного метра втрати території. Окупант повинен піти геть, бо українці є миролюбною, європейською нацією. Дякуємо кожному, хто захищає українські кордони. Ми повинні плекати пам'ять про тих, хто сто один рік тому віддав своє життя за нашу незалежну, вільну, суверенну Україну”, - зазначив Іван Собко. Нагадаємо, сьогодні також представники влади разом з громадськістю вшанували героїв Листопадового Чину на Личаківському кладовищі.
У Львові погасили марку до 101-ї річниці ЗУНР та 70-річчя марок підпільної пошти України
1 листопада 2019
У п’ятницю, 1 листопада, у Львівській ОДА відбулось урочисте спецпогашення поштової марки з нагоди 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки та 70-річчя марок підпільної пошти України. Участь у заході взяв заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень, директор Львіської філії АТ «Укрпошта» Микола Ростов, член асоціації філателістів Львівщини Олександр Жарівський. «Ми навіть не усвідомлюємо усю цінність та унікальність проведення процедури погашення марки. Переконаний, що із роками ці марки лише зростатимуть у своїй цінності, адже по них ми вже можемо вивчати нашу історію. Дякую Укрпошті за те, що вболіваєте за українську філателістику», - наголосив під час заходу Тарас Грень. Спецпогашення – це погашення спеціальним поштовим штемпелем поштових конвертів та марок, випущених з нагоди великих та пам’ятних подій. Відмінністю від стандартних поштових штемпелів є зовнішнє оформлення. Спецпогашення має особливе значення для філателістів, які збирають ювілейні марки та конверти. ДП «Укрпошта» традиційно відзначає найважливіші події погашенням поштових марок та конвертів спеціально виготовленим до урочистої дати поштовим штемпелем, який дійсний лише один день.
Львівщина урочисто відзначає 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2019
Сьогодні,1 листопада, на Львівщині відбуваються заходи з нагоди відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76. Зазначимо, також сьогодні відбудеться масштабна Студентська хода від Франкового університету до Янівського кладовища.
Із нагоди 101-ї річниці ЗУНРу всіх охочих запрошують до чаювань з Січовими Стрільцями
1 листопада 2019
Сьогодні в Україні відзначають роковини проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. З цього приводу біля входу до будівлі Львівської ОДА реконструктори в одностроях Української Галицької армії відтворюють події, коли українські вояки у ніч на 1 листопада захопили всі адмінбудівлі та військові склади. Усі охочі можуть поспілкуватися з учасниками заходу, попити чаю та сфотографуватися на згадку до 16:00 год сьогодні.
На Львівщині урочисто відзначать 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
29 жовтня 2019
1 листопада Львівщина урочисто відзначить 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Як повідомив директор департаменту внутрішньої та інформаційної політики облдержадміністрації Андрій Ковальський, з 9:00 год по 16:00 год усіх охочих запрошують на чаювання із Січовими стрільцями, яке відбудеться біля будівлі Львівської ОДА. Об 11:30 год відбудеться покладання квітів до Меморіалу воїнам УГА а також до могил Д. Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, М.Галущинського – коменданта Січових Стрільців, О. Тисовського – керівника і засновника «Пласту», С. Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. О 12:00 год - покладання квітів до могили Президента Національної Ради ЗУНР Є. Петрушевича та могил сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76. О 13:00 год до пам’ятника героям ЗУНР та УГА у м. Львові присутні покладуть квіти. Також о 13:00 год стартує масштабна Студентська хода від Франкового університету до Янівського кладовища. “Окрім того, 3 листопада о 15:00 год запрошуємо мешканців області та гостей у парк “На валах”, де відбудеться театралізоване військово-історичне дійство ”Бої за Львів”” , - наголосив Андрій Ковальський. Львівська обласна державна адміністрація щиро запрошує мешканців Львівщини та гостей стати частиною відзначення 101-ї річниці створення Західноукраїнської Народної Республіки.
Журнал "Пам'ятки України: історія та культура" відзначив 50-ліття
16 січня 2019
Сьогодні, 16 січня, у приміщенні Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького відбулось відзначення 50-річчя журналу «Пам'ятки України: Історія та культура». Участь в заході взяв директор департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації Андрій Ковальський. "Хочу подякувати за ту роботу, яку ведуть редакція журналу, наші музейники та усі присутні тут. За те, що бережемо Україну, нашу культуру і архітектуру, бо розуміємо, що Українська держава у ХХІ столітті змушена відстоювати себе на всіх фронтах. Культурний фрон - є також надзвичайно важливим. Так само як і хлопці, що боронять нас на Сході, ми боронимо нашу церкву та наше слово, наші національні надбання", - зазначив директор департаменту. За сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток і підтримку діяльності журналу «Пам'ятки України: історія та культура» та з нагоди відзначення 50-річчя від дня заснування Подяку голови Львіської обласної державної адміністрації оголосили колективу редакції журналу, а також Ларисі Возницькій - доцентові кафедри реставрації творів мистецтва у Львівській національній академії мистецтв. Нагадаємо, «Пам'ятки України: історія та культура» — науково-популярний ілюстрований журнал. Основні теми — національна культура, вітчизняна історія, краєзнавство, пам'яткознавство, українознавство, музейництво, археологія, архітектура, фольклор, етнографія. Зазначимо, що у межах заходу відбулась презентація нового львівського числа друкованого видання. Серед тем публікацій номера: Невідоме про Бориса ВОЗНИЦЬКОГО – оприлюднення його спогадів з передмовою доньки Лариси ВОЗНИЦЬКОЇ Замах на честь Руслана ЗАБІЛОГО – подробиці останньої сваволі СБУ Володимир МОКРІЙ (1947-2018) – світлої пам’яті реставратора з Божої ласки Портрет старовинного Львова від Оксани ЖЕПЛИНСЬКОЇ та Романа ЗІЛІНКА
Цьогоріч нагородили 6 переможців конкурсу "Історія, яка нас об’єднує"
20 грудня 2018
У 2018 році тематикою досліджень обрано "Україна в боротьбі за державність та незалежність. До 100-річчя Української революції 1917-1921"; "100-річчя Західноукраїнської Народної Республіки"; "75-річчя створення Української повстанської армії"; "25-річчя проголошення Незалежності України"; "5-річчя Революції Гідності". Конкурс організовано з метою сприяння молодим історикам, заохочення суспільного обговорення та правдивого висвітлення історичних подій, консолідації українського суспільства, поглиблення знань з історії України. Всього обрали 6 переможців: Понипаляк Аліна, студентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Попович Роксолана, Українська академія друкарства; Пугач Дмитро, Львівський національний університет імені Івана Франка; Твердовський Антон, студент Запорізького національного університету; Ткачук Дмитро, студент Житомирського державного технологічного університету; Труш Марія, студентка Львівського національного університету імені Івана Франка. Дослідження переможців публікуватимуть на сайті видання "Історичної правди" та у фахових виданнях.
До 100-річчя ЗУНР на Львівщині відзначили визначних діячів області
8 листопада 2018
Сьогодні, 8 листопада, в сесійній залі Львівської обласної ради відбулася церемонія нагородження Почесною відзнакою Львівської обласної ради «100-річчя від дня проголошення Західноукраїнської Народної Республіки». «Тут сьогодні люди, які щирі у своїй громадянській позиції і у своїх переконаннях. Зерна нашої незалежності зріли у глибинах історії, але наша боротьба не закінчилась 100 років тому, вона триває. Тому ми мусимо робити велику справу, яка стоїть перед нами. Кожен повинен висловлювати свою життєву проукраїнську позицію, адже тільки разом, плече до плеча, серце до серця, ми здолаємо ворога, а своєю щоденною працею утвердимо та розбудуємо незалежну Україну», - зазначив Олег Синютка. Олег Синютка разом із головою Львівської обласної ради Олександром Ганущином за п’ятьма напрямками нагородили видатних діячів, які своєю працею утверджують та розбудовують незалежну Україну: - за утвердження та розбудову незалежної України. - за вагомий особистий внесок у збереження історичної пам’яті. - за значну громадську діяльність. - за вагомий особистий внесок у розвиток та збереження мистецьких традицій. - за письменницьку, публіцистичну та видавничу діяльність, спрямовану на популяризацію історії Галичини. Окрім того, присутні насолодилися тематичною мистецькою програмою, в якій взяли участь: заслужена академічна капела України «Трембіта», виконавиці Оксана Муха і Софія Федина, соліст Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької Петро Радейко та інші.
На Львівщині завершились покази фотовиставки «Галицька Армія у боротьбі за незалежність України» до 100-річчя ЗУНР
8 листопада 2018
У навчальних закладах та музеях Львівщини відбувся показ науково-популярної фотовиставки «Галицька Армія у боротьбі за незалежність України», метою якої є патріотичне виховання молоді. Про це інформують у департаменті внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА. Зокрема, до огляду презентували 10-ть стендів, які розкривають основні сторінки історії Галицької Армії - «Досвід, здобутий у лавах війська Австро-Угорщини», «Листопадовий зрив», «Організація збройних сил ЗУНР», «Військове командування», «Військове міністерство та командування збройних сил ЗУНР», «Бої за Львів», «Другий етап польсько-української війни», «Треба допомогти нашим братам-наддніпрянцям визволити Україну…», «У трикутнику смерті», «Галичина в боротьбі за Україну у ХХ – на початку ХХІ ст». Організатори виставки - громадська організація «Міжнаціональний центр неформальної освіти», за підтримки департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА. Додамо, що захід реалізували у межах Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки.