На Бродівщині відновились унікальні карстові водойми «Сині вікна»
Під час обстеження карстових водойм «Сині вікна», що у НПП «Північне Поділля», працівники відділу рекреації та туризму провели черговий зимовий огляд. Цьогоріч дві карстові воронки вщент заповнені водою.
Також природохоронці зауважили, що вода відновлює свій колір яскравої бірюзи. Ще взимку 2016 року, вода у карстових водоймах зникла взагалі. Та вже через рік почала набиратися знову. В 2018 році води було у карстах вже достатньо, та все ж вона була каламутною і мала зеленкувато-болотяний відтінок. І лишень цієї зими вода кришталево-чиста й відновлює свій попередній бірюзовий відтінок.
Карстові водойми «Сині вікна» – це унікальний природний об’єкт, який планується найближчим часом використовувати у рекреаційно-туристичній діяльності. Вони розташовані на одній із ділянок майбутнього пішого туристичного маршруту, проект якого уже напрацьовано працівниками відділу рекреації та туризму «Туристичні принади Вороняцького горбогір’я».
Вже цього літнього сезону мандрівок тут можна помилуватись мальовничими просторами заповідних територій НПП «Північне Поділля».
Новини за темою
1972 річки та 3553 інших водойми: в області провели інвентаризацію водних об’єктів
27 січня 2022
Спеціалісти Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну спільно з представниками територіальних громад області провели інвентаризацію лінійних та площинних водних об’єктів, на територіях усіх 73-х ТГ Львівської області. За результатами інвентаризації сформували дані про 1972 річки загальною довжиною 9410 км та 3553 інші водойми (озера, ставки, водосховища). Крім цього, зібрали правовстановлюючу документацію (паспорти, договори оренди, акти на право власності та постійного користування) та оцифрували усі площинні водні об'єкти із застосуванням геопросторових технологій. Зібрана інформація корисна для використання територіальними громадами, громадянами, водокористувачами та землекористувачами: при проведенні землевпорядних робіт, плануванні територій; забезпеченні публічного доступу до інформації про водні об’єкти; для роботи органів місцевого самоврядування з метою надання в оренду земельних ділянок з розташованими на них водними об’єктами, та наповнення бюджету громади. Зазначимо, інвентаризацію водних об’єктів кожна область проводила на виконання пункту 5 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року «Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади». «Дякуємо громадам та спеціалістам Басейнового управління водних ресурсів Річок Західного Бугу та Сяну за командну роботу та надалі сподіваємося на співпрацю в питаннях збереження водних ресурсів нашого регіону», - зазначив директор департаменту екології та природніх ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.
На Львівщині визначили безпечні водоймища для проведення свята Водохреща
17 січня 2022
У середу, 19 січня, українці святкують Водохреща. У департаменті з питань цивільного захисту надали список безпечних водойм на території Львівщини, готових для проведення свята. Купання повинно проводитись лише у спеціально облаштованих місцях, де буде організоване чергування рятувальників та медиків, і є можливість за необхідності швидко отримати допомогу фахівців. Тож не проводьте самостійного (поодинокого) купання на необлаштованих для цього водних об’єктах. Нагадуємо, що відповідно до вимог «Правил поведінки на воді», всі організатори святкових заходів та власники водних об'єктів несуть персональну відповідальність за охорону життя людей, їх безпеку та забезпечують роботу відомчих рятувальних постів. На сьогодні готовими до Водохреща є такі місця: м. Львів, вул. Володимира Великого, 14А, парк “Горіховий гай”; м. Дрогобич – пляжі на озерах в міському парку ім. Б. Хмельницького, по вул. І. Франка та по вул. Наливайка; м. Золочів - пляж на міському озері; м. Моршин – пляж на міському озері; м. Перемишляни - пляж на міському озері; Стрийський район – пляж на водоймі поблизу з/ст. «Задорожнє»; м. Червоноград – в районі підвісного мосту через р. Західний Буг, на території рятувальної станції. Яворівський район – пляжі на рекреаційній водоймі Яворівського Національного природного парку поблизу с. Верещиця та на Яворівському кар’єрі поблизу с. Цетуля. Закликаємо жителів області неухильно дотримуватися правил поведінки під час проведення заходів «йорданського святкування» на водних об'єктах. Пам’ятайте, що перебування в крижаній воді у незагартованих людей може призвести до загального переохолодження організму. При його перших ознаках - ознобі, тремтінні, посинінні шкіри, болі у пальцях рук і ніг – людині негайно необхідно надати допомогу. При легкому ступені переохолодження постраждалого достатньо тепло одягти, напоїти гарячим чаєм та змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи. У разі середнього і важкого переохолодження - розтерти вовняною тканиною, зробити масаж усього тіла. Потім тепло одягти, укласти в ліжко. Зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур. Під час святкування не заходьте у воду в нетверезому стані. Не залишайте дітей без нагляду поблизу річки чи ставка під час святкування. Подбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких. Не нехтуйте правилами безпечної поведінки на льоді.
Безпечними для купання визначили 13 водойм
8 Червня 2021
Відповідно до рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 18 травня 2021 року (протокол №17) органами місцевої влади та місцевого самоврядування у Львівській області із залученням представників ГУ ДСНС України у Львівській області проведено комісійні обстеження місць масового відпочинку на водних об’єктах. На сьогодні готовими для безпечного купання відпочивальників є 18 пляжів на 13 водоймах, а саме: - озеро на території смт. Брюховичі Львівської громади ; - озеро на території с. Модричі Трускавецької громади; - м.Моршин – пляж на міському озері; - м.Золочів - пляж на міському озері; - м.Перемишляни - пляж на міському озері; - озеро у м. Пустомити; - озеро на території с. Воля Гамулецька; - озеро у Давидівській громаді; - озеро у с. Коросно; - озеро у с. Підберізці; - озеро у Тростянецькій громаді; - Стрийський район – пляжі на водоймі поблизу з/ст. «Задорожнє»; - Яворівський район – пляж на рекреаційній водоймі Яворівського Національного природного парку.
Національний природний парк «Північне Поділля» стане більшим
29 квітня 2021
Уряд надав дозвіл Національному природному парку «Північне Поділля» розробити проєкт землеустрою на відведення земельних ділянок площею 3951,65 га. Після оформлення документів на земельні ділянки, які були закріплені за національним парком Указом Президента, їх буде передано у постійне користування. А дані про них будуть внесені до Державного земельного кадастру, що унеможливить неправомірне відчуження таких земель. Територія парку охоплює частину фізико-географічних районів Гологір та Вороняків, що спільно з Розточчям та Кременецькими горами формують північно-західний край Подільської височини. Нагадуємо, НПП «Північне Поділля» створено Указом Президента України від 10.02.2010 № 156/2010 на загальній площі 15587,92 га з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів Північного Поділля. Розпорядження КМУ від 14.04.2021 № 364-р «Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» – за посиланням: https://cutt.ly/jbd4P71
У НПП «Північне Поділля» запроєктували новий туристичний веломаршрут
23 квітня 2020
Працівники відділу рекреації Національного природного парку «Північне Поділля» розпочали роботу над створенням нового велосипедного туристичного маршруту з робочою назвою «Стежками краю Галичини та Володимирії» . Під час першого етапу роботи над маршрутом фахівцями з туризму НПП «Північне Поділля» частково обстежено проїзні для велосипедів шляхи, що є наявними поміж заповідними ділянками природоохоронної установи та населеними пунктами. Також, працівниками зафіксовано цікаві для потенційних мандрівників природні і рукотворні об’єкти, зокрема й історичні пам’ятки краю. Що ж цікавого чекає веломандрівників на майбутньому туристичному маршруті? Насамперед, це мальовничі простори краю Галичини та Володимирії, на яких розкинулися ділянки НПП «Північне Поділля». У тому ж переліку й прекрасні букові лісостани, розлогі дерева, природні яри тощо. Окрім того мандрівники матимуть змогу дізнатися про сакральні споруди, пам’ятні знаки споруджені на честь полеглих мешканців краю у боротьбі за незалежність нашої держави, оглянути придорожні хрести та фігури періоду ХІХ сторіччя тощо. Та, автори проєкту веломаршруту впевнені, що веломандрівникам найбільше буде цікаво оглянути старовинні криниці, що викладені природним каменем, яких упродовж веломаршруту чимало.
На Львівщині триває перевірка водойм на доступність
6 березня 2020
До 21 лютого всі водойми загального користування в Україні повинні були позбутися огорож та інших конструкцій. Закон № 233-IX забезпечує громадянам безперешкодний доступ до озер, ставків та річок, однак не всі дотримуються його виконання. На території кожного району працюють відповідні комісії, які перевіряють водні об’єкти на предмет доступності до водойм. Комісії перевірили понад 300 водойм, понад 20 з них мали закритий доступ для людей. З метою демонтажу виявлених огорож райдержадміністрації скерували відповідні листи орендарям. “Закон є однаковим для всіх. Дуже важливо, щоб орендарі дотримувалися його. Мешканці повинні мати безперешкодний доступ до озер чи то річок. Тому комісії працюватимуть і надалі. А на проблемні озера, стави і річки будемо додатково виїжджати з громадськістю та журналістами”, - наголошує Юрій Холод. Відтак, на території Радехівського та Городоцького районі були здійснені перевірки, аби переконатися, що орендарі прибрали огорожі. Зокрема, перевірку демонтажу огорож здійснили на водному об’єкті площею 0,506 га, який розташований за межами Лопатинської селищної ради. Вхід на водний об’єкт обмежений, встановлені ворота, прибережна захисна смуга огороджена колючим дротом. Проте у Городоцькому районі (Угрівська сільська рада) водні об’єкти площею 0,55 га, а також 0,57 га, які розташовані в межах населеного пункту, мають часткові огородження з боку польової стежки з метою безпеки.
Формальні звіти про доступність водойм нікому не потрібні, - Юрій Холод
28 лютого 2020
До 21 лютого всі водойми загального користування в Україні повинні були позбутися огорож та інших конструкцій. Закон № 233-IX забезпечує громадянам безперешкодний доступ до озер, ставків та річок. У лютому в кожному районі області створили комісії, які мали перевірити виконання цього закону та надати приписи про порушення, якщо такі виявлені. Сьогодні, 28 лютого, профільний заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод провів робочу нараду з головами районних державних адміністрацій Львівщини, де обговорили результати роботи комісій за місяць. “Наразі, через погодні умови, комісії перевірили понад 300 водойм загального користування. Загалом в області є3 тисячі ставів. Понад 20 об’єктів мають закритий доступ для людей. Комісії будуть працювати і надалі. А на проблемні озера, стави і річки будемо додатково виїжджати з громадськістю та журналістами”, - каже Юрій Холод. Нагадаємо, що на Львівщині налічують 20 водосховищ, більше 3 тисячі ставків та понад 11 тисяч км річок, потічків і струмків. Розміри штрафів становлять від 200 до 400 НМДГ (від 3400 до 6800 грн і для посадових осіб - від 400 до 700 НМДГ (від 6800 до 11 900 грн). У разі виникнення аналогічних порушень упродовж року, розмір штрафу зростає, відповідно, від 400 до 700 НМДГ (від 6800 до 11 900 гр) - для порушника і від 700 до 1000 НМДГ (від 11 900 до 17 000 грн) - для посадових осіб.
Берегові укріплення та очищення ставу: на Городоччині виконали роботи з благоустрою водойми
27 грудня 2019
Укріпити береги, очистити й поглибити став і ще 150 метрів річкового русла, що його живить, - все це вдалося зробити у 2019 році в Завидовичах Городоцького району. Сьогодні, 27 грудня, щоб оглянути виконані роботи, на місці побували заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод та директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник. “Проєкт передбачав очищення і благоустрій водойми, укріплення берегів, поглиблення каналу ріки, яка наповнює став. Крім цього, в результаті ставок став глибшим до 1,5-1,7 метра, чистішим - тепер тут водяться різні види риби, і це тішить місцевих рибалок. Їх тут, на березі, у вихідні, буває дуже багато. Берегові укріплення захищають від підтоплення близько 3 га земель. Можна побачити на фото, що городи селян з одного боку впритул межують з водоймою”, - каже керівник департаменту екології Руслан Гречаник. Профінансували роботи спільно Екологічний фонд (500 тисяч гривень) та місцевий бюджет (554 тисячі). А виконав їх ФОП Левицький Тарас Михайлович. “Тішуся, що вдалося до нового року завершити все, що тут планувалося, що зроблено якісно. Береги укріплені навіть краще, ніж передбачав проєкт. Хочеться, щоб надалі ініціативу перейняли місцеві підприємці та влада: добре було б навесні засіяти береги травою, встановити кілька лавок, провести освітлення… Місцеву громаду прошу цінувати те, що нам вдалося зробити, не засмічувати. Ця водойма має всі шанси стати справжнім центром громадсько-культурного життя”, - зазначає Юрій Холод. Нагадаємо, саме Львівщина одна з перших в Україні від 2016 року почала проводити земельні торги з продажу права оренди водних об’єктів, які розташовані поза межами населених пунктів. На території області наразі є 438 вільних водойм, які можуть бути передані в оренду. Більшість із них в поганому стані. Не своє пильнувати ніхто не спішить. У 2019 році в оренду передано 115 водних об’єктів для риборозведення та рекреації. Відповідно, у місцеві бюджети вдалося залучити орендної плати на суму 407,231 тис. гривень. Наразі фахівці департаменту екології Львівської ОДА готують документи для оренди ще 127 водних об’єктів.
На Дрогобиччині триває берегоукріплення русла річки Вишниця
12 листопада 2019
На території Модрицької сільської ради Дрогобицького району завершується здійснення руслорегулюючих та берегоукріплюючих робіт для збільшення пропускної здатності русла р.Вишниця. Про це інформують у департаменті екології та природних ресурсів Львівської ОДА. Роботи з реалізації цього природоохоронного заходу здійснюють за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища. Зазначимо, що роботи виконують задля запобігання надзвичайної ситуації. Зокрема, захід спрямований на збільшення пропускної здатності р.Вишниця для недопущення попадання її вод в карстові виробітки рудників ПАТ «ГХП «Стебницький «Полімінерал» шляхом розчистки русла річки від деревної та чагарникової рослинності на довжині 6330 м, розширення русла річки, кріплення русла річки бетонними плитами вище течії. Результатом впровадження проєкту стане покращення гідрологічного стану річки, ліквідація можливості утворення карстових провалів, захист 69 житлових будинків та 126 присадибних ділянок мешканців села від виникнення надзвичайної ситуації. З обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на зазначений захід у 2019 році виділили 4255,0 тис гривень.
Фахівці парку «Північне Поділля» обстежили туристичний маршрут «Маркіянові місця»
6 Червня 2019
Працівники відділу рекреації та туризму Національного природного парку «Північне Поділля» провели сезонне обстеження екологічно-пізнавального, етнологічного туристичного маршруту «Маркіянові місця», що пролягає через заповідні ділянки природоохоронної установи. Фахівці з рекреації та туризму НПП «Північне Поділля» оглянули фізичний стан величного пам’ятного хреста Маркіяна Шашкевича, який розташовується на Підлисецькій горі Білій. Крім цього, працівники парку оглянули природні туристичні атракції, зокрема «болото дикої свині», багатолітні буки-патріархи та кам’яні штольні довоєнного періоду й розкопи бліндажів Другої світової війни. Також під час обстеження – встановили QR-коди із посиланнями на офіційний веб-сайт установи на інформаційних стендах, що в околицях заповідних ділянок. Тепер кожен турист, який мандрує самостійно, має унікальну нагоду, використовуючи смартфон, отримати детальну інформацію про турмаршрут. Водночас зазначаємо, якщо у літній період, коли – найкращий час для туризму маєте потребу у організації мандрівки територією парку – зателефонуйте до у НПП «Північне Поділля» за номером телефону (03266) 4-40-05 або 0667508064 .
Екоосвітяни Національного природного парку "Північне Поділля" взяли участь у святі останього дзвоника
4 Червня 2019
«Прощай, школо!» - «Привіт, літо!» під такою назвою відбулося свято останього дзвоника у Золочівському ОЗЗСО №1, у якому взяли участь екоосвітяни НПП "Північне Поділля". Під час свята організували різноманітні ігри та розваги. Їх метою було привернення увагу дітей до екологічних проблем сучасності, а особливо теми поводження зі сміттям і шляхи подолання цієї проблеми. Також, екоосвітяни провели майстер-клас "Друге життя вторинній сировині" та виготовили різнокольорові закладки для книжок.
Національний парк «Північне Поділля» активно долучається до флешмобу #ягодуюптахів
12 грудня 2018
Нещодавно працівники відділу еколого-освітньої роботи провели для учнів початкових класів Бродівської загальноосвітньої школи №3 еколого-освітній захід «Птахи взимку» та майстер-клас з виготовлення креативних годівничок. Метою проведення екозаходу є виховання бережливого ставлення до природи, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони і збереження орнітофауни. Насамперед, екоосвітяни продемонстрували фотопрезентацію та розповіли дітям про пернатих, які зимують у наших краях, а також про те, як слід здійснювати підгодівлю. Також екоосвітяни парку провели майстер-клас з виготовлення годівничок. Учні виготовляли креативні годівнички із апельсин та з шишок. Наповнивши годівнички кормом, усі учасники заходу розвісили готові вироби на деревах навколо школи.