Львівщина відзначила 104-ту річницю перемоги Січових стрільців у бою на Маківці
Сьогодні, 5 травня, відбулись урочисті заходи з відзначення 104-ї річниці перемоги Українських січових стрільців на горі Маківка, що у Сколівському районі Львівщини.
Віддали шану героїчному подвигу Січових стрільців, які загинули в боях з російськими окупантами, керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська, представники громадських організацій, ветерани національно-визвольних змагань, бійці Української армії та добровольчих батальйонів, жителі навколишніх сіл та гості із інших областей України.
«За останніх сто років Україна виборює свою незалежність вперше як незалежна держава. Ми маємо твердо знати, що наше майбутнє залежить від нас з вами, від кожного з нас, від нашої роботи. Чи довго стане сили боронити кордони та віри в те, що ця боротьба не марна. Ми, тут, кожен на своєму місці, мусимо переконувати наших захисників, що боротьба недаремна. Ми не дозволимо більше жодному ворогу своїми чобітьми топтати нашу землю. Працюймо і живімо так, аби сучасні герої, які полягли на російсько-українській війні були останніми похованими за незалежність воїнами. Для цього ми мусимо згортуватися і йти до перемоги проти одного ворога», - звернулась до усіх присутніх керівник апарату Львівської облдержадміністрації Маріанна Вільшинська.
Урочистості розпочались із традиційного сходження на гору Маківка. Опісля, учасники заходу поклали квіти до Меморіалу Українських Січових Стрільців.
Після чину панахиди відбулось громадське віче.
Окрім того, учасники товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» відтворили один із найзапекліших епізодів весняного бою 1915 року.
Довідка:
Бої за гору Маківку відбулись під час Першої світової війни на східному фронті в Карпатах між підрозділами австро-угорських та російських військ. Найзапекліша боротьба за гору Маківку тривала з 29 квітня до 4 травня 1915 року. У той час, як австрійські частини відступали під натиском російських військ, Українські Січові Стрільці вистояли та зуміли втримати позиції. Таким чином 55-й австро-угорська піхотна дивізія виконала передбачені стратегічні завдання.
Новини за темою
Для молоді Львівщини організували мандрівку-семінар «Шляхами героїв»
30 листопада 2021
Львівська обласна організація Спілки Української Молоді в Україні у селі Тухля 26-28 листопада зібрала молодь Львівщини на мандрівку-семінар «Шляхами героїв». Під час семінару 40 учасників прочитали гутірки, присвячені історичним подіям, які відбулися на горі Маківка. Тут з 29 квітня по 4 травня 1915 року велися запеклі бої Українських січових стрільців проти російської царської армії. Маківка була панівною висотою, і її взяття для імперської армії мало дуже важливе стратегічне значення, щоб контролювати околиці сіл Козьова і Тухлі та створення плацдарму для подальшого наступу і переходу через Карпати. Завдяки успішній обороні гори Українськими січовими стрільцями, наступ російських військ захлинувся. І, хоча Маківку росіяни здобули, але цілей досягти їм не вдалось і вже через 9 днів царські війська відступили, залишивши ці терени без єдиного пострілу. Вже за доброю СУМівською традицією, всі учасники піднялися на гору Маківку, де провели урочисту збірку та молитву. Молодь також прослухала гутірки про створення Спілки незалежної української молоді, а також про Україну у визвольній боротьбі. «Гора Маківка для кожного українця є знаковою, а для СУМівців вона має ще й дуже символічне значення. Адже саме тут 19 серпня 1989 року було проголошено про створення “Спілки Незалежної Української Молоді”. І цього року минає 32 роки від тієї історичної події. Символічно, що у ці дні, коли весь світ вшановує пам’ять тих, які померли внаслідок Голодомору – геноциду проти української нації, ми також вшановуємо і молимося за наших героїв, які поклали життя на незалежність України у нерівній боротьбі. І наша боротьба триває. Тому маємо вчитися, передавати досвід, гартувати тіло і дух та виховувати молоде покоління на християнсько-патріотичних засадах», – наголошує голова Львівської обласної організації СУМ в Україні Роман Хмизюк. 27 листопада молитвою та хвилиною мовчання учасники заходу вшанували жертв Голодоморів і запалили свічку Пам’яті. У ХХ столітті Україна пережила три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 років. Нагадаємо, мандрівку-семінар «Шляхами героїв» реалізовує Львівська обласна організація Спілки Української Молоді в Україні за підтримки управління молоді та спорту Львівської ОДА в межах конкурсу молодіжних проєктів обласної програми «Молодь Львівщини» на 2021-2025 роки.
У Сокалі встановили світовий рекорд «Наймасовіше виконання хористами Гімну Українських Січових Стрільців»
25 серпня 2021
Вчора, 24 серпня було встановлено Національний Рекорд України «Наймасовіше виконання хористами Гімну Українських Січових Стрільців «Ой у лузі червона калина». Керівниками зведеного хору стали Роман Козярський та Богдан Кійко. Сертифікат начальнику відділу культури Сокальської міської ради Мирославі Михайлюк вручив експерт Національного реєстру рекордів Павло Горішевський. Організатор – відділ культури Сокальської міської ради. Рекорд зафіксували у кількості 848 осіб у Сокальській територіальній громаді. У встановленні рекорду взяли участь народні, вокальні, аматорські колективи, бібліотекарі, учасники АТО, депутати, представники духовенства, влади, медицини, освіти, художньої самодіяльності сіл Сокальської територіальної громади. А саме: м.Сокаль, смт Жвирка, та села Завишень, Забужжя, Бояничі, Опільсько, Хоробрів, Угринів, Тудорковичі, Войславичі, Нісмичі, Варяж, Лубнівка, Савчин, Гута, Поториця, Зубків, Переспа, Комарів, Тартаків, Копитів, Романівка, Суховоля, Равщина, Ульвівок, Теляж, Фусів, Княже, Шпиколоси, Стенятин, Ільковичі, Скоморохи, Перетоки, Лучиці, Шарпанці, Свитазів, Лещатів, Боб’ятин, Перв’ятичі, Спасів, Горбків, Волиця, Ниновичі, Старгород, Пісочне, Гатківка, Конотопи, Трудолюбівка, Лешків, Русин.
На Маківці реконструювали події героїчного бою Українських січових стрільців
16 травня 2021
Сьогодні, 16 травня, Львівщина відзначає 106-ту річницю перемоги Українських січових стрільців у бою на горі Маківка. До цієї події на горі, де відбувся героїчний бій, реконструювали події понад столітньої давнини. Організувала реконструкцію Громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять». Як розповів засновник та керівник Товариства Любомир Горбач реконструкція бою є продовженням фільму «Бій за гору Маківка», де детально відтворені події того часу. Відтак, реконструкція не є винятком і максимально наближує глядача до героїчної історії. «Складно пригадати, але, мабуть, 10 років назад, виникла ідея створити документально-ігровий фільм «Бій за гору Маківка», адже тоді багато про Маківку говорили, але фільму, який би детально відтворював події, не було. Товариство «Пам'ять» почало ретельну підготовку до фільму. Перечитали чимало літератури, спогадів вояків з обох сторін і упродовж року ми пошили собі стрілецькі однострої, однострої російської імператорської армії, відтворили події тих років. Так ми створили фільм. І відповідно вже маючи все необхідне ми вирішили до річниці подій на Маківці проводити військово-історичні реконструкції»,- зазначив Любомир Горбач. Так реконструкції стали традиційними. «За місяць-два до відзначення подій нам телефонують представники громадськості, які щорічно їздять на Маківку і запитують чи буде відтворення бою. Театралізоване військово-історичне дійство не залишає байдужим нікого», - розповів Любомир Горбач. Триває реконструкція приблизно пів години. За цей час з понад десяток учасників театралізованого бою, які зображають воїнів, демонструють глядачам події того часу. Цьогоріч для реалістичного відтворення бою використовували австрійську гірську гармату, кулемети, стрілецьку зброю: гвинтівки та карабіни. Любомир Горбач наголосив: зброя – автентична, часів Першої світової війни, проте не придатна до стрільби бойовими набоями. Відтак, бій відтворювали за допомогою шумового імітаційного заряду. Глядачі ж були на безпечній оглядовій відстані. Довідка: Бої за гору Маківку відбулись під час Першої світової війни на східному фронті в Карпатах між підрозділами австро-угорських та російських військ. Найзапекліша боротьба за гору Маківку тривала з 29 квітня до 4 травня 1915 року. У той час, як австрійські частини відступали під натиском російських військ, Українські Січові Стрільці вистояли та зуміли втримати позиції. Таким чином 55-й австро-угорська піхотна дивізія виконала передбачені стратегічні завдання.
На Маківці вшанували воїнів січового стрілецтва полеглих у боротьбі за волю України
16 травня 2021
Сьогодні, 16 травня, Львівщина відзначає 106-ту річницю перемоги Українських січових стрільців у бою на горі Маківка. Заходи відбулись на горі Маківка біля Меморіалу Українських січових стрільців. Так, присутні поклали квіти та запалили лампадки до Меморіалу, представники духовенства провели чин панахиди за загиблими воїнами українського січового стрілецтва. Також відбулось громадське віче. «Українські Січові Стрільці не маючи власної держави зуміли проявити себе тут на горі Маківка. Невипадково європейські та українські історики з часом оцінили цей вчинок і порівняли його з легендарними фермопільськими подіями, які свого часу увійшли в європейську та світову історію, як приклад протистояння маленької країни проти величезної деспотії, яка рухалась зі Сходу. Тоді довелось силою трьохсот воїнів відстояти демократію і все те, що пізніше стало надбанням європейської цивілізації. Через багато тисяч років те саме повторили УСС на горі Маківка. Вони фактично своїм вчинком стримали наступ переважаючих сил противника і тим самим обірвали всі задуми генштабу тодішньої російської царської армії. І це надзвичайно великий внесок, який зробили українці, вписавши героїчні сторінки в історію Першої світової війни»,- зазначив заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний. Та додав: «Воїни УСС проходили вишкіл в спортивно-культурних товариствах, навчались в осередках «Просвіти» - все це було зародками в тому, що пізніше сформувалось і вилилось в серйозні військові формування. Ми пишаємось вчинком наших земляків, наших героїв початку 20 століття. І ми цей досвід, цей героїзм з величезною повагою переносимо на початок 21 століття, адже сьогодні ми так само стоїмо перед тією ж загрозою, яка рухається зі Сходу в нашому напрямку і заставляє нас бути насторожі. Нам потрібно пам’ятати про героїчне минуле наших предків і бути належними послідовниками в сьогоднішньому часі тих героїчних подій, які були тут на горі Маківка понад сотню років назад». В межах заходу лунали стрілецькі пісні, історичний екскурс. Також відбулось театралізоване військово-історичне дійство «Бій за гору Маківка». Довідка: Бої за гору Маківку відбулись під час Першої світової війни на східному фронті в Карпатах між підрозділами австро-угорських та російських військ. Найзапекліша боротьба за гору Маківку тривала з 29 квітня до 4 травня 1915 року. У той час, як австрійські частини відступали під натиском російських військ, Українські Січові Стрільці вистояли та зуміли втримати позиції. Таким чином 55-й австро-угорська піхотна дивізія виконала передбачені стратегічні завдання.
У неділю на Маківці вшанують полеглих у боротьбі за волю України
12 травня 2021
У неділю, 16 травня, Львівщина відзначатиме 106-ту річницю перемоги Українських січових стрільців у бою на горі Маківка. Заходи відбудуться на горі Маківка біля Меморіалу Українських січових стрільців. Так, присутні покладуть квіти та запалять лампадки до Меморіалу, священники проведуть чин панахиди за загиблими воїнами українського січового стрілецтва. Також заплановане громадське віче, виконання стрілецьких пісень, історичний екскурс, театралізоване військово-історичне дійство «Бій за гору Маківка». Початок заходу о 13:00 год. «106 років тому, героїчною перемогою завершились кількаденні протистояння за гору Маківку. Бої за цю карпатську вершину залишаються найбільш відомими й славетними в історії Легіону Українських січових стрільців, який став символом відновлення наших військових традицій. 16 травня о 13:00 год запрошую усіх охочих долучитися до урочистостей на горі Маківці та віддати шану полеглим у боротьбі за волю України», - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Довідка: Бої за гору Маківку відбулись під час Першої світової війни на східному фронті в Карпатах між підрозділами австро-угорських та російських військ. Найзапекліша боротьба за гору Маківку тривала з 29 квітня до 4 травня 1915 року. У той час, як австрійські частини відступали під натиском російських військ, Українські Січові Стрільці вистояли та зуміли втримати позиції. Таким чином 55-й австро-угорська піхотна дивізія виконала передбачені стратегічні завдання.
На Львівщині розпочався традиційний табір «Злет на горі Маківка»
18 вересня 2020
Сьогодні, 18 вересня поблизу села Тухля Сколівського району розпочався триденний табір «Злет на горі Маківка» для молоді Львівщини. Львівська обласна молодіжна організація «Спадщина» щороку урочисто вшановує пам’ять героїв, що відчайдушно боронили гору Маківка в 1915 році. Традиційно це відбувається у травні, але через карантинні обмеження подію перенесли на вересень. У програмі передбачено мандрівку на гору Маківка для вшанування пам’яті Січових Стрільців, велику теренову гру, різнотематичні заняття, співи під гітару та інтерактивні ігри. «Вже традиційно програма табору складена так, щоб усі учасники змогли в інтерактивній формі ознайомитись із історією українського стрілецтва, а також щоб молодь Львівщини урочисто вшанувала полеглих воїнів. Табір передбачає як фізичну підготовку, так і історичні квести та тренінги із саморозвитку» - зазначають організатори. Проєкт реалізовується Львівською обласною молодіжною організацією «Спадщина» за підтримки департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації у межах підтримки конкурсу молодіжних проєктів, для реалізації яких у 2020 році надається фінансова підтримка з обласної програми «Молодь Львівщини» на 2016 – 2020 роки. Контактна особа – Діана Паук, тел. 0637169399 Деталі події за посиланням.
105 років тому розпочалися запеклі бої за гору Маківка
29 квітня 2020
1915 року розпочалися бої за гору Маківка між Українськими січовими стрільцями (УСС) та російськими військами. Упродовж осені 1914 – зими 1915-го усуси воювали як партизани у тилу противника, а також як авангард регулярного війська у бойових діях у Карпатах. Навесні 1915-го року легіон УСС направили в район гори Маківка, де очікувалися найзапекліші бої. Через Маківку відкривався шлях на Угорщину, чим і планувало скористатися російське військове командування. Відтак, битва за гору мала стратегічне значення. Російські війська розпочали наступ на позиції Українських січових стрільців на г. Маківка 29 квітня 1915 р., атакувавши їх з трьох сторін. Вони захопили перші лінії окопів та 114 полонених, але були відкинуті внаслідок артилерійського вогню та контратаки двох куренів Українських січових стрільців. Другий штурм центральної вершини Маківки був проведений 30 квітня – 1 травня 1915 р. силами двох полків російської армії. Їм вдалося зайняти першу лінію окопів та зруйнувати дротові загородження супротивника, проте після цього російські війська потрапили під щільний вогонь Українських січових стрільців, які невдовзі перейшли у контратаку і захопили 3 кулемети та полонили 173 російських солдатів. Це сповільнило початок атаки лівого флангу російського війська. Загальний наступ останніх 1 травня призвів до першого захоплення вершини Маківки та полону 588 солдатів австро-угорської армії. Залучивши резерви та артилерію, австро-угорські війська перейшли у контратаку, однак були відкинуті супротивником. Третя контратака стала для них успішною –вершину гори вдалося повернути, а ввечері 1 травня залишки російських батальйонів відступили, залишивши на полі бою чимало вбитих. Ввечері 3 травня 1915 р. два курені легіону УСС були відведені у резерв 130-ї австро-угорської бригади. 4 травня російським військам вдалося захопити Маківку, використавши усі резервні сили. Та продовжити наступ не змогли через величезні втрати й змушені були поспішно відступити. Після цього вирішального бою почався загальний відступ російських військ із території Галичини у 1915-му році.
Із нагоди 101-ї річниці ЗУНРу всіх охочих запрошують до чаювань з Січовими Стрільцями
1 листопада 2019
Сьогодні в Україні відзначають роковини проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. З цього приводу біля входу до будівлі Львівської ОДА реконструктори в одностроях Української Галицької армії відтворюють події, коли українські вояки у ніч на 1 листопада захопили всі адмінбудівлі та військові склади. Усі охочі можуть поспілкуватися з учасниками заходу, попити чаю та сфотографуватися на згадку до 16:00 год сьогодні.
На Знесінні освятили пам’ятний знак Українським Січовим Стрільцям
24 серпня 2019
Відзначення Дня Незалежності на Львівщині триває. В межах святкування на вулиці Польовій у Львові відкрили та освятили пам’ятний знак Українським Січовим Стрільцям. Урочистості розпочалися виконанням Державного Гімну України та підняттям прапора. "Цей пам'ятний знак є для нас, тих хто ходить стежками землі та наших нащадків. Проходячи повз цього пам'ятника, завжди важливо робити тут іспит свого сумління з прожитого дня. Дякуємо нашим Героям за свідчення їхнього життя і просимо їхнього покрову на дорогу нашого життя", - зазначив Преосвященніший владика Володимир, єпископ-помічник Львівської архиєпархії. Участь у відкритті знаку взяв голова Львівської ОДА Маркіян Мальський, священики, представники громадськості. “Січові стрільці – це ті Герої, які у серці кожного з нас займають особливе місце. На жаль, не у всіх містах знають про них. Наш обов’язок – розповісти співгромадянам, хто ці Герої. Тішить, що сьогодні тут представники різних поколінь. Батьки, які сьогодні привели сюди своїх дітей, ви - великі молодці. Бо лише своїм прикладом, продовжуючи українські традиції, ви дозволяєте пам’яті Січових Cтрільців існувати. Допоки є пам'ять про людину – людина жива. Кожного дня ми повинні пам’ятати цих Героїв”, - зазначив Маркіян Мальський. Також очільник області наголосив на важливості постаті Євгена Коновальця в українському державотворенні. “Євген Коновалець зміг об’єднати людей навколо себе, а не розділити чи посварити їх. Перебуваючи у конфлікті, він боровся за об’єднану ідею України, не переслідуючи своїх власних інтересів, а будуючи сильну, об’єднану державу. Кожного дня працював над тим, щоб наступні покоління могли оцінити реальність його вчинків. На сьогодні Україна є в складному становищі і від нас з вами залежить її майбутнє. Я закликаю кожного з вас, пам’ятати про Січових стрільців, про справжніх Героїв, тих, хто ціною власного життя боронив нашу з вами державу. Бо хто знає, де були б ми, і чи були б вільними, якби не Січові Cтрільці”, - підкреслив голова Львівської ОДА . У межах заходу пролунали стрілецькі пісні та виступили мистецькі колективи. Довідка: На цвинтарі Старого Знесіння є братська військова могила стрільців Української Галицької Армії, полеглих в боях на Знесінні в грудні 1918 р. під час українсько-польської війни. В цьому бою полягло біля 30-ти усусусів, яких пізніше поховали на цвинтарі Старого Знесіння. Це єдина у Львові незруйнована могила УСС – бійців УГА. В 1930-ті роки (орієнтовно 1935-38 рр.) з ініціативи української громади Знесіння було зібрано кошти і споруджено пам’ятник у вигляді піраміди з дикого каменю, увінчаної стрілецьким хрестом. Під хрестом вмурували стрільно (гільзу від снаряда) – так було прийнято для військових поховань. Проект пам’ятника розробляла архітектурна група Товариства «УкрДизайнГруп» на чолі з відомим архітектором Михайлом Федиком та інженер-конструктором Миколою Лапчуком. Роботи по каменю виконували брати Зеновій та Андрій Манчури.
На Львівщині реконструювали бій за гору Маківка
6 травня 2019
У неділю, 5 травня, на горі Маківка відбувся поминальний молебень за загиблими вояками Легіону Українських січових стрільців та театралізоване військово-історичне дійство “Бій за гору Маківка”. Театралізоване дійство приурочене до річниці боїв за гору Маківка, що точилися з 29 квітня до 4 травня 1915 р. під час Першої Світової війни. Організувала реконструкцію Громадська організація “Товариство пошуку жертв війни “Пам’ять”.
На Маківці відбудеться табір, присвячений пам’яті героїчного бою УСС
3 травня 2019
З нагоди святкування 104-ої річниці битви Січових Стрільців Організація української молоді «Спадщина» за підтримки департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації проведе щорічний табір «Злет на горі Маківка». Триватиме табір з 9 по 12 травня і приєднатися зможе кожен охочий віком від 9 до 21 року. Програма перш за все буде орієнтована на те, щоб ознайомити учасників з діяльністю та історією українського січового стрілецтва, а основна ціль подорожі – урочисте вшанування полеглих воїнів. Та, окрім цього, для учасників різного віку передбачена відповідна програма. На молодших чекають заняття, які відбуватимуться у форматі квесту протягом всього табору. Старші ж матимуть тренінги, котрі допоможуть у саморозвитку та покращенні, так званих, софт скілів. Проект став переможним на конкурсі молодіжних проектів та отримав фінансування з Обласної програми «Молодь Львівщини» на 2016-2020 роки. Ви не можете пропустити перший цього річний наметовий табір у горах. Дізнатися деталі та зголоситися в табір: Богдан (095-301-86-99) https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMkBNUpAaabgiLomyn2D_Sv6yFNJJW-E-GYuCyoP6XyJwWeA/viewform?fbclid=IwAR0lRc4ISunD8nK1FS9KF6lkkSpkL0V0sI9NNy52L_wayiqMQI12ae_NmoI
На Миколаївщині освятили пам’ятник Січовим Стрільцям
25 листопада 2018
Сьогодні, 25 листопада, у селі Верин Миколаївського району урочисто освятили та відкрили пам’ятний хрест Вишколу Українських Січових Стрільців. Урочистості розпочались Архієрейською літургією за участю владики Стрийської єпархії Тараса Сеньківа, після чого відбувся молебень та освячення. Участь у освяченні хреста, що розташований на території Веринської церкви, взяла заступник голови Львівської облдержадміністрації Оксана Стоколос-Ворончук. Вишкільна Група УСС, яка розмістилася спочатку в Розвадові, після поповнення новобранцями поширилася на села Верин, Надітичі та Рудники. Вишкіл УСС виконав важливу історичну місію, перетворивши Леґіон УСС на високовартісну потужну бойову формацію та виховавши кільканадцять тисяч молодих українців на свідомих борців за незалежність України.