На Львівщині зросли надходження від туристичного збору за 2019 рік
На Львівщині за п’ять місяців 2019 року збільшились надходження від туристичного збору. До місцевих бюджетів надійшла сума 7,3 млн грн, що на 27 % більше у порівнянні із 2018 роком (5,7 млн грн за 5 місяців).
З початку цього року набули чинності зміни щодо розміру ставки, бази справляння та порядку сплати туристичного збору, які сприятимуть децентралізації та зміцненню економічної бази регіонів.
З 1 січня 2019 року ставка туристичного збору встановлюється за рішенням відповідної ради за кожну добу тимчасового розміщення у місцях проживання у розмірі до 0,5% мінімальної заробітної плати – для внутрішнього туризму та до 5% мінімальної заробітної плати – для в'їзного.
Лідерами за обсягом туристичного збору в період з січня по травень 2019 р.на Львівщині є:
- міста обласного значення є: м. Львів (3,19 млн. грн), м. Трускавець (2,1 млн грн), м. Борислав (0,6 млн грн), м. Моршин (0,1 млн грн);
- райони Львівщини – Сколівський (0,12 млн.грн), Пустомитівський (0,1 млн.грн) та Жовківський (0,07 млн.грн);
- ОТГ - Славська ОТГ (0,2 млн.грн), Бібрська (0,08 млн.грн), Зимноводнівська (0,08 млн.грн).
Нагадаємо, що Львівська область посіла 2 місце в Україні за обсягом туристичного збору у 2018 році (13,4 млн грн).
Новини за темою
Цьогоріч на 55% зросли надходження ПДФО від бюджетних установ до бюджету області
11 травня 2022
Департамент фінансів здійснив порівняльний аналіз надходження до бюджету Львівщини податку на доходи фізичних осіб від установ та організацій, що фінансуються з бюджету, та решти платників (здебільшого зі сфери підприємництва). Нагадаємо, зазвичай загальні поступлення податку на Львівщині на третину формуються бюджетною сферою і на дві третини – сферою підприємництва. Проте в умовах воєнного стану зросли податкові надходження саме від бюджетних установ (особливо, з урахуванням суттєвого підвищення оплати праці військових). За чотири місяці 2022 року частка надходжень податку на доходи фізичних осіб від бюджетної сфери Львівщини становить 43 % (у самому квітні вона навіть перевищила половину). Порівняно з відповідним періодом торік надходження податку від сфери бюджету зросли на 55 %, тоді як від сфери бізнесу – на 17 %. Відрадно проте, що позитивна динаміка по сфері підприємництва, незважаючи на воєнний стан, усе ще залишається. Навіть у співставних умовах (цьогоріч територіальні громади отримують 64 % податку, тоді як минулого року – 60 %) приріст обсягу сплаченого бізнесом податку становить у січні-квітні 11 %.
У 52 громадах області перевиконали план надходження податків до загального фонду бюджету
6 травня 2022
Незважаючи на воєнний стан, у січні-квітні 2022 року план надходження податків до загального фонду бюджету перевиконали в 52 із 73 територіальних громад області (понад 70 %). З 21 громади, де планові завдання не виконали, суттєве невиконання (понад 10 %) у Заболотцівській, Великолюбінській, Бібрській, Лопатинській, Белзькій, Моршинській, Новояричівській, Самбірській, Сокальській і Сокільницькій громадах. Зважаючи на рівень виконання річних планових показників, нестача доходів у бюджетах спостерігається, крім вищезгаданих, також у Глинянській і Красненській територіальних громадах. Детальніша інформація – на діаграмі.
«Сьогодні складно назвати когось туристом на території області. Це вимушена історія, зумовлена війною»: Наталя Табака
28 квітня 2022
Керівниця управління туризму та курортів Львівської ОВА в ефірі ТРК Перший Західний розповіла про зміни в роботі туристичної галузі Львівщини за два місяці воєнного стану. «Туристична індустрія продовжує працювати так, щоб в тилу допомогти тим, хто прибув до нас із гарячих точок. Когось заклади тимчасового розміщення приймають на благодійній основі, хто має фінансовий ресурс – платить за своє перебування самостійно. Економіка має працювати», – наголошує Наталя Табака. Слід зазначити, що надходження туристичного збору за три місяці 2022 року склали 7 млн 363 тисячі грн. Торік суму в 6 млн 756 тисяч грн вдалося зібрати за півріччя. Готелі з перших днів війни працювали в повну силу. На сьогодні ситуація така: у Львові зайнятість номерного фонду складає 90%, Моршин, Трускавець – близько 85%, карпатські території, зокрема Славське, – 60-70% завантаженості. Зі слів Наталі Табаки, зменшення показників зумовлено тим, що частина вимушених переселенців, в основному жінки з дітьми, подалися за кордон. В організації безпечного перебування в європейських країнах людям допомагають наші туроператори у співпраці зі своїми іноземними партнерами. Вони організовують доїзд, проживання та повне харчування на курортах безкоштовно. Кожна громада на Львівщині, з ініціативи ДАРТу, пропонує для внутрішньо переміщених осіб безкоштовні екскурсії аби краще пізнати культуру та історію краю, в якому вони перебувають та емоційно розвантажитись. «В березні не було думок якогось емоційного розвантаження, бачимо що у квітні вже фізично люди потребують хоча б один день десь відволіктись думками. Аби далі бути продуктивним, людям потрібно перезаряджатися і, власне, зі Львова є дуже багато варіантів в межах як доступності автомобілем, автобусом чи велосипедом», – розповідає Наталя Табака. За її словами, попри те, що сфера туризму наразі не на час, невдовзі вона самостійно врегулюється, адже це ринкова історія. «Наша основна задача – якомога швидше перемогти і зберегти як природну та культурну спадщину, так і все, що стосується інфраструктури. А в першу чергу зберегти людські життя – найбільшу цінність, в тому числі і в галузі туризму», – переконана Наталя Табака. Переглянути відео можна за посиланням на ютуб: https://cutt.ly/mGbVpZS
«У березні спостерігаємо погіршення надходжень податків і зборів до місцевих бюджетів Львівщини», - Олег Демків
25 березня 2022
За два місяці цього року загальний фонд місцевих бюджетів Львівщини перевиконали на 300 мільйонів гривень, обласний бюджет – на 80 мільйонів гривень, а динаміка надходження податків і зборів перевищувала 20%. Проте вже у березні на Львівщині спостерігають погіршення надходжень. Про це повідомив директор департаменту фінансів Львівської ОВА Олег Демків. «Серед основних причин - сповільнення економічної активності суб’єктів господарської діяльності. Але ключовим фактором стало внесення змін до податкового законодавства, перш за все - в частині скасування податку на прибуток. Для обласного бюджету це велика втрата. Ми на весь рік планували майже півмільярда гривень надходжень цього податку. З початку року надійшло понад 100 мільйонів гривень і це все, на що ми можемо розраховувати», - зазначив Олег Демків. «Ми зараз завершуємо відкореговувати наші цьогорічні баланси під форс-мажорні обставини, спричинені зменшенням надходженням податків і зборів. Також розуміємо необхідність забезпечити першочергові видатки місцевих бюджетів. Зараз ми зі всіма територіями прораховуємо їхні нові прогнози податків і спільно пропрацьовуємо можливості фінансувати захищені статті першочергово - зарплат, стипендій, продуктів харчування, енергоносіїв – все найнеобхідніше для функціонування бюджетної сфери. Плюс виплати й підтримка малозабезпечених категорій громадян», - додав Олег Демків. Він також наголосив, що на місцеві бюджети покладено і повноваження військового характеру. Це фінансова підтримка формування територіальної оборони, покриття видатків з харчування для переселенців, компенсації видатків на спожиті енергоносії закладами комунальної власності, які розміщують ВПО. «Ми сьогодні не зможемо в повному обсязі фінансувати інвестиційні видатки. Але будемо працювати на перспективу. У час війни важливо першочергово фінансувати оборонні видатки, але мати плани дій в частині відновлення економіки та інфраструктури теж важливо», - повідомив директор департаменту фінансів Львівської ОВА. Зазначимо, що місцеві бюджети Львівщини затвердили в кінці минулого року. Загалом в області є 81 місцевих бюджетів (бюджети громад, районів, обласний).
Туристичний збір: як збільшити внесок туристів до бюджетів територіальних громад
27 січня 2022
Відбулась робоча нарада щодо вдосконалення сплати туристичного збору в межах територіальних громад Львівської області. Найвищий туристичний збір на Львівщині у Львівській, Трускавецькій, Східницькій, Славській та Судовишнянській територіальних громадах, а Львівська область – третя в Україні за підсумками 2021 року з показником туристичного збору 23 млн. Представники туристичної галузі області переконані, що цифра могла б бути в рази вища, якби більш совісно ставилися до сплати туристичного збору. «Туристичний збір – це плата туристів (громадян України та іноземців) під час подорожі при тимчасовому розміщенні у місцях проживання (ночівлі). Хочу зазначити, що податкові агенти − визначені заклади тимчасового розміщення органами місцевого самоврядування (відповідно до Податкового кодексу України) фактично не несуть додаткового податкового навантаження, а є посередниками між туристом та бюджетом громади. Відтак, отримані кошти від туристів громада може скерувати на проєкти соціально-економічного розвитку та ставати ще успішнішою та привабливішою. Якщо взяти громади-лідери по сумі туристичного збору – то в середньому для громадянина України – сума становить 12 грн за добу під час подорожі, а для іноземців – 18 грн (що еквівалентно 60 євроцентів)», – говорить заступник голови ЛОДА Віталій Загайний. Голова Славської селищної ради Володимир Бега «за» щоденну звітність про туристичні потоки, що дозволить уникнути ухилень податковими агентами від сплати туристичного збору, який туристи сплачують при поселенні. Це відповідно сприятиме збільшенню надходжень туристичного збору до бюджетів громад щонайменше від 5 до 10 разів. В іншому випадку буде коридор для маніпуляцій з боку будь-якого керівника чи менеджера готелю. «Як тільки підприємець бере гроші з рук в руки, відразу забуває, що таке туристичний збір. В тому є проблема. Уявіть скільки ми недоотримуємо в масштабах області, а в масштабах України, взагалі мовчу. «У цілій туристичній галузі в нас зараз цифри приблизні, а якщо ми не маємо чітких цифр по туристичних потоках як ми можемо планувати бюджети на його розвиток», – зауважує Володимир Бега. Керівниця управління туризму та курортів ЛОДА Наталя Табака розповідає, що вже не вперше піднімається питання статистики та туристичного збору під час зустрічей з експертним середовищем, бізнесом та органами місцевого самоврядування. «Це є світова практика – платять гості, які приїжджають, за перебування у місті, селі чи курортній громаді. Нам потрібно чітко відрегулювати правила для гравців туристичного ринку, які будуть зрозумілими для всіх», – наголосила Наталя Табака. Вона звернула увагу на механізми збільшення кола податкових агентів по сплаті туристичного збору від апартаментів та сільських садиб, а також іноземців, що приїжджають до наших курортів на оздоровлення. Свої пропозиції для поліпшення сплати туристичного збору внесли Трускавецька міська рада, Володимир Валило, начальник відділу доходів та економічного аналізу департаменту фінансів Львівської ОДА та Надія Мартин, начальник відділу адміністрування місцевих податків і зборів з юридичних осіб та розгляд звернень Головного управління ДПС у Львівській області. Наступну нараду планують провести з фахівцями цифровізації стосовно запровадження щоденного обліку туристів.
Майже 14 млн грн туристичного збору юридичні особи Львівщини сплатили до місцевих бюджетів
10 грудня 2021
Упродовж січня–листопада цього року від юридичних осіб до місцевих бюджетів Львівської області надійшло майже 14 млн грн туристичного збору. Надходження збільшилися майже на 7 млн грн у порівнянні з минулим роком. Інформують у Головному управлінні ДПС у Львівській області. Упродовж листопада поточного року місцеві бюджети Львівської області отримали 3 млн грн туристичного збору з юридичних осіб. Це на 2,2 млн грн більше ніж у листопаді 2020 року. Нагадаємо, що туристичний збір належить до місцевих зборів, кошти від якого зараховуються до місцевих бюджетів. Ставка туристичного збору за внутрішнього туриста не перевищує на сьогодні 30 грн за добу (до 0,5% мінімальної зарплати (МЗП)), а для в’їзного туризму (іноземців) ставка збору збільшується у 10 разів і може сягати до 300 грн (5% від МЗП).
Надходження до Державного бюджету зросли на 39 %
15 листопада 2021
За 10 місяців 2021 року, у порівнянні з відповідним періодом 2020 року, надходження до Державного бюджету зросли на 39 % (на 3,9 млрд грн) і досягли 14,1 млрд грн. Про це повідомив Ігор Комендат, начальник ГУ ДПС у Львівській області. "Окрім того, збір ПДВ склав 5,8 млрд. грн - це на 32,7 % або на 1.4 млрд грн більше у порівнянні з минулорічним періодом. Надходження податку на прибуток зросли на 42 % (плюс 800 млн.грн), ПДФО – на 28% (плюс 720 млн. грн.). Також за 10 місяців цього року надходження єдиного соціального внеску склали 13,9 млрд. грн., що на 27 % або на 2,9 млрд грн більше, ніж у минулому році", - зазначив Ігор Комендат.
Зросли надходження рентної плати до бюджетів усіх рівнів від платників Львівщини
3 листопада 2021
Упродовж січня-жовтня цього року до Державного бюджету України надійшло майже 2 млрд грн рентної плати. Інформують у Головному управлінні ДПС у Львівській області. Це майже на 972 млн грн, або на 94,8% більше ніж у січні-жовтні 2020 року. Найбільшу частку у надходженнях від рентної плати до державного бюджету, а саме 99,1%, складає рентна плата за користування надрами. За січень-жовтень 2021 року її надійшло до державного бюджету майже 2 млрд грн, що на понад 974 млн грн, або на 97,1% більше, ніж у тому ж періоді 2020 року. До місцевих бюджетів за січень-жовтень 2021 року надійшло понад 201 млн грн рентної плати. Порівнюючи з січнем-жовтнем 2020 року надходження збільшилися майже на 82 млн грн, або на 68,5%. Частка рентної плати за користування надрами у надходженнях до місцевих бюджетів Львівщини у січні-жовтні 2021 року складає 67,2% (понад 135 млн грн), плати за спеціальне використання лісових ресурсів 22,8% (майже 46 млн грн), плати за спеціальне використання води 10% (понад 20 млн гривень).
План надходжень до обласного бюджету виконали на понад 15 млн грн, - департамент фінансів
20 жовтня 2021
План з надходження податків і платежів до загального фонду обласного бюджету за 10 місяців виконали на понад 15 млн грн. Про це інформують у департаменті фінансів Львівської облдержадміністрації. «При плані січня-жовтня 2 млрд 471 млн грн на сьогодні фактичні поступлення становлять 2 млрд 486 млн грн (100,6 %). Тобто, понад план уже надійшло 15 млн грн. Порівняно з відповідною датою торік зростання надходжень до обласного бюджету становить на сьогодні 24,4 %», - розповів директор департаменту Олег Демків. «Розраховуємо, що зможемо уникнути жорсткого локдауну у зв'язку із загостренням пандемії, і виконанню обласного бюджету за доходами за підсумками року нічого не завадить», - додав Олег Демків.
Надходження до обласного бюджету зросли на 26%
28 серпня 2021
За надходженнями податків до загального фонду обласного бюджету виконано планові показники за серпень – повідомляють у департаменті фінансів Львівської ОДА. З урахуванням 7 млн грн, що надійшли вчора, надходження у серпні складають 289 млн грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження за січень-серпень зросли на 26 %. «Такій динаміці сприяє відсутність жорстких карантинних заходів. Відтак важливим для економіки і бюджету є недопущення повернення посиленого карантину. Темпи вакцинації, дотримання маскового режиму і фізичної дистанції – це те, що залежить від кожного з нас», - зазначив директор департаменту фінансів Львівської ОДА Олег Демків.
За II квартал року бізнес випереджає бюджетну сферу за обсягами сплаченого податку: порівняльний аналіз
20 липня 2021
Як повідомили в департаменті фінансів Львівської облдержадміністрації, фінансово-економічний поступ Львівщини продовжує набувати звичних для нормального розвитку рис. Про таке свідчить порівняльний аналіз динаміки надходжень до бюджету податку на доходи фізичних осіб від сфер бюджету та підприємництва. На відміну від першого кварталу, в другому бізнес щомісяця випереджає «бюджетників» за темпами зростання обсягів сплаченого податку у порівнянні з відповідним періодом торік. Зокрема, в червні приріст бюджетної сфери становив 26 %, а сфери підприємництва – 38 %. Станом на 1 липня частка надходжень податку від сфери бюджету у Львівській області становить 38 %. Найменш залежними від установ та організацій, що фінансуються з бюджету, є Славська і Сокільницька територіальні громади (частка «бюджетників» у надходженнях податку – менше ніж 7 %), а найбільш залежні – Новокалинівська (89 %) і Турківська (88 %) ТГ.
«Піврічний план надходжень до обласного бюджету перевиконали на 10,6 млн грн», - Олег Демків
23 Червня 2021
Учора до загального фонду обласного бюджету надійшло 21,7 млн грн податків. Завдяки цим надходженням на сьогодні, за 8 днів до завершення червня, досягнуто перевиконання піврічного плану надходжень 10,6 млн грн понад план. «Бюджет складається з двох великих частин – очікувані доходи та заплановані видатки. Зараз фіксуємо ситуацію, коли фактичні доходи перевищують заплановані, в такому випадку у бюджеті з’являються додаткові кошти. Станом на сьогодні це - 10,6 млн грн», - зазначив директор департаменту фінансів Львівської облдержадміністрації Олег Демків. Основними джерелами наповнення обласного бюджету традиційно є податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, плата за надання адміністративних послуг та рентні платежі.