Мешканцям Львівщини нагадують як вберегтись від кліщів

20 Червня 2019р, Новини. Прес-служба ОДА

Найбільш поширеною серед інфекцій, які передаються кліщами, на території Львівської області є хвороба Лайма. Це захворювання викликається спірохетами роду Борелія і характеризується важкістю перебігу, ураженням різних органів та систем організму людини (шкіри, серця, суглобів, нервової системи, органів зору та ін.). Хвороба може виникнути після укусу кліща вже через 7-10 днів, а іноді інкубаційний період триває понад 6 місяців.

Про це повідомляє державна установа «Львівський обласний лабораторний центр міністерства охорони здоров’я України».

Характерним проявом хвороби Лайма є поява на місці укусу кліщової мігруючої еритеми – плями на шкірі насичено рожевого кольору, що має чітко виражені інтенсивно червоні, набряклі краї. Спершу хвороба може проявлятися також підвищенням температури тіла, слабкістю, сонливістю, втомлюваністю. Потім відмічаються неврологічні розлади, порушення діяльності серця, ураження суглобів.

Щорічно в області зростає кількість людей, які зазнали нападу кліщів. У 2018 році було зареєстровано 310 випадків хвороби Лайма, що удвічі більше, ніж у попередньому.

З початку року в лабораторії особливо небезпечних інфекцій досліджені на лаймбореліози 164 кліщі, які присмоктувались до людей, з них майже кожний третій кліщ виявився інфікованим бореліями, що свідчить про велику ймовірність розвитку захворювання.

Щоб не захворіти на хворобу Лайма, необхідно дотримуватись заходів індивідуального захисту від кліщів. Слід пам'ятати, що найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

 Застерегти себе і близьких від нападу кліщів можна. Для цього дотримуйтесь таких правил:

- збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку в штани, і обов'язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів;

- на відкриті частини тіла нанесіть репелент, що відлякує кліщів (продаються у великій кількості в аптеках та торгових мережах);

- відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів. 

Якщо кліщ присмоктався, то видалення кліща краще зробити у кабінеті медичного закладу. За відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща одним з наступних методів:

кліща захоплюють пінцетом якомога ближче до його ротового апарату (під головку) і тримаючи строго перпендикулярно до поверхні укусу, витягують розкачуючи, або вивертаючи  навколо осі тіла кліща легкими рухами;
міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і підтягуючи нитку доверху та у боки, витягують із шкіри;
ефективний і досить простий метод, особливо у польових умовах, полягає у застосуванні пластикового посуду: у склянці або у пляшці роблять кутовий виріз, який підводять під основу кліща, що присмоктався, після чого кліщ легко видаляється.

Пам'ятайте, різкий відрив кліща  багаторазово підсилює ризик зараження.

Після видалення кліща місце укусу продезінфікувати (70% спиртом, 5% йодом), а руки вимити з милом. Якщо на шкірі залишилась чорна цятка (при відриві головки або хоботка кліща), обробити її 5% розчином йоду і залишити до природної елімінації, або звернутись до хірурга для видалення. Інформація про місце, час і дату укусу і про те скільки кліщ міг перебувати на шкірі, є важливою для оцінки ризику зараження. Чим він менший, тим менша вірогідність захворювання. Після видалення кліща необхідно обов’язково звернутись до лікаря-інфекціоніста. 

Кліща намагайтесь видалити живим і передати в лабораторію для визначення зараженості.

Дослідження кліщів та діагностику хвороби Лайма здійснює лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м.Львів, вул.Круп’ярська, 27, тел. 276 85 92.

Ключові слова:

кліщіпрофілактика

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook