На Личакові віддали шану загиблим воїнам-десантникам
Сьогодні, 2 серпня, у Львові вшановують пам’ять загиблих захисників України – військовослужбовців 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Скорботні заходи відбулись на Личаківському кладовищі, де Герої знайшли місце вічного спочинку.
Перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик запалив лампадки та поклав квіти до могил загиблих воїнів-десантників.
Заходи вшанування пам’яті військовослужбовців, які загинули за незалежність і територіальну цілісність України в зоні проведення АТО/ООС, відбулися також на території військової частини, що на вулиці Стрийській.
Довідково:
80-та окрема десантно-штурмова бригада (початкова назва 80 парашутно-десантний полк) сформовано в березні 1955 року. Перше місце дислокації полку – м. Гайджунай. У 1960 році полк передислоковано в Баку та включено до складу 104-ої повітряно-десантної дивізії.
19 грудня 1979 року військова частина була передеслокована в м. Хирові Львівської області. 19 грудня для особового складу бригади є Днем частини.
В січні 1980 року 1-й десантно-штурмовий батальйон бригади в повному штатному складі убув для ведення бойових дій в Республіку Афганістан. Близько 150 офіцерів, прапорщиків, солдат і сержантів бригади за зразкове виконання бойових завдань в Республіці Афганістан були нагороджені бойовими орденами і медалями.
У 1986 році офіцери та прапорщики бригади приймали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
В січні-березні 1990 року особовий склад бригади успішно виконував завдання уряду по роз’єднанню міжнаціонального конфлікту в м. Степанакерт Вірменії.
В квітні 2003 року полк передислокований в місто Львів.
Найбільш видатними в історії бригади виявилися 2014-2015 роки, коли вся Україна вкотре дізналася про легендарних львівських десантників – непереможних представників Високомобільних десантних військ Збройних Сил України.
У зоні АТО на рахунку бригади участь у звільненні Слов’янську, виконання завдань в районі населених пунктів Георгіївка, Хрящувате, Новосвітлівка, Красне, Круглик, Переможне.
Найвідомішим подвигом бригади є оборона Луганського аеропорту, де військовослужбовці майже 5 місяців героїчно тримали оборону.
Новини за темою
Львівські десантники збили ворожий російський ударний вертоліт Мі-24
11 травня 2022
Львівські десантники вкотре доводять свою мужність й відданість українському народові у боротьбі проти загарбника. Наші бійці продовжують нищити ворожу російську техніку. Вчора в одному з районів виконання завдань, підрозділ протиповітряної оборони, а саме десантники 80-тої окремо-штурмової бригади з переносного зенітно-ракетного комплексу «Stinger» збили російський ударний вертоліт Мі-24. На відео, яке опублікували на офіційній сторінці бригади, зафіксовано, як палає «Крокодил» окупантів. Слід відзначити, що це вже 15 російський вертоліт, збитий саме підрозділами Десантно-штурмових військ ЗС України за час широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну. Разом до перемоги! Слава Україні!
Максим Козицький спільно з представниками польського та литовського Сеймів вшанували пам'ять полеглих Героїв України та учасників Січневого повстання
2 квітня 2022
Сьогодні на Львівщині із робочим візитом перебувають делегації Сейму Литовської Республіки та Сейму Республіки Польща. Представники Литви та Польщі зустрілись із начальником Львівської обласної військової адміністрації Максимом Козицьким та передали 4 автомобілі швидкої допомоги для забезпечення потреб галузі охорони здоров’я Львівщини. Також начальник Львівської ОВА спільно з представниками Сеймів вшанував пам'ять на могилах загиблих під час Січневого повстання в Польщі проти російського царату. Повстанці поховані на Личаківському цвинтарі у Львові. Також присутні вшанували пам'ять новітніх Героїв України, які загинули з початку широкомасштабного російського вторгнення та учасників АТО. Довідково: Зазначимо, що січневе повстання – шляхетське повстання 1863-1864 років на землях колишньої Речі Посполитої. Разом з поляками у повстанні взяли участь литовці, українці та білоруси.
Десантники з Львівщини відбили ворожу атаку військових росії в бою за Вознесенськ: детальніше
26 березня 2022
З 1 по 3 березня десантники 80 окремої десантно-штурмової бригади під командуванням Володимира Ратушняка не допустили оточення окупантами міста Вознесенськ, що на Миколаївщині. Про це повідомив начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. Про це ж розповіли у бригаді. Лише за 2 березня наші військові змогли придушити вогнем два артдивізіони противника, зокрема гаубичний артилерійський та реактивно-артилерійський 126-ї окремої бригади берегової оборони ЧФ рф, які відкрили вогонь по місту. Разом з цим, десантники захопили трофейну техніку. Знищили машину з боєкомплектом, командно-штабну машину, дві одиниці РСЗО «Град» та близько 30 російських окупантів. «Орки втратили і особовий склад, і техніку – українські бійці наносили удари по штурмових колонах ворога, відбивали танкові атаки. А під час штурму Катеринівки Володимир Ратушняк зі штурмовою групою знищив БМП та дві вантажівки окупанта. Під час бою десантно-штурмовий підрозділ зманеврував так, що танки ворога потрапили під вогонь українських протитанкістів. Офіцер діяв скоординовано та організовано, і навіть коли отримав контузію, то залишився командувати підрозділом на бойових позиціях», - розповів очільник ЛОВА. До слова, за оборону Вознесенська Володимира Ратушняка уже нагородили орденом «За мужність» III ступеня. «І хто б подумав, що до 2014 року Володимир Ратушняк – керував європейською компанією і до війська жодного стосунку не мав. Це наші люди. Наша армія. Це ті, хто наближає нашу перемогу!», - додав Максим Козицький.
Максим Козицький спільно з представником МЗС Польщі вшанували пам'ять новітніх Героїв України
24 березня 2022
Місяць тому росія здійснила повномасштабний наступ на територію української держави. Сьогодні начальник Львівської ОВА Максим Козицький та заступник міністра МЗС Польщі, шеф закордонної служби Аркадій Жегоцький, на Личаківському кладовищі вшанували пам'ять новітніх Героїв, які віддали своє життя, обороняючи рідну землю. Принагідно очільник області подякував польському народу в особі заступника міністра МЗС Польщі за підтримку у війні, у тому числі гуманітарну допомогу, надану нашій державі. Аркадій Жегоцький зазначив, що Польща і надалі допомагатиме Україні і побажав, щоб якнайшвидше українці здобули омріяну перемогу. Він наголосив, що її ціна дуже висока, але український народ зможе вистояти і захистити свої території. Поляки пишаються українцями.
На Личаківському кладовищі вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні
20 лютого 2022
Сьогодні, 20 лютого, Львівщина вшановує 8-му річницю подій Революції Гідності. З цієї нагоди на Личаківському кладовищі відбулись заходи вшанування новітніх Героїв України. Громадськість, родини Героїв Небесної Сотні та голова Львівської облдержадміністрації ОДА Максим Козицький поклали квіти та лампадки біля могил Героїв, що загинули під час Революції Гідності, генерала Сергія Кульчицького, полковника Андрія Соколенка та борців за волю України на полі почесних поховань № 67 Личаківського кладовища. Опісля духівництво провело чин екуменічної панахиди за загиблими Героями. Довідково: 20 лютого в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні - згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Саме 20 лютого 2014 року загинуло найбільше активістів Майдану. Серед Героїв Небесної Сотні 20 - родом із Львівщини. Нагадаємо: 21 лютого о 18:30 відбудеться лекція наукової співробітниці Музею Гідності у Львові Олени Чебелюк «Вирішальний день Майдану» (культурний простір «РадіоГараж», вул. Князя Романа, 6).
У Будинку воїнів представили 12 учнівських медіажиттєписів, присвячених Героям Небесної Сотні та воїнам АТО/ООС
6 грудня 2021
«Я до тебе з небес посміхнуся – ти лишень свої очі здійми до зірок». Під такою назвою відбувся сьогодні у Будинку воїна Обласний кінофестиваль учнівських медіажиттєписів, присвячений Героям Небесної Сотні та воїнам АТО/ООС. Метою Кінофестивалю є вшанування учнями пам’яті героїв Небесної Сотні та воїнів АТО/ООС, загиблих у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність держави. Таким чином сьогоднішній захід приурочили до Дня Збройних Сил України. У кінофестивалі взяли участь більше 30 дітей, які представили 12 медіажиттєписів. Привітав учасників та організаторів кінофестивалю заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. «Діти у своїх роликах намагалися відобразити те, що має бути в нашій пам’яті, в пам’яті наших дітей, внуків – це подвиг Героїв. Я бажаю, щоби в кожного зрілого українця в пам’яті було те, що, власне, завдяки тим людям ми сьогодні є, ми плануємо свій день, чекаємо свят… На жаль, це дуже болить – для багатьох черговий рік буде у неповній сім’ї. Це страшна плата – плата неповернення, яку ми маємо пам’ятати і шанувати. Діти є уособленням і відтворенням нашого єства і нашої душі – зрілих свідомих українців. Я гордий з того, що моя дитина співає гімн України на цілий голос! Це те, заради чого ми тут є. Це те, заради чого, ті хлопці і дівчата, яких сьогодні немає, віддали своє життя, щоби ми могли продовжувати їхню справу. Сьогодні наш день наповнений реальним змістом, символізмом і гордістю за наші Збройні Сили. Ми у Будинку Воїна, який символізує героїзм, мужність, відвагу, і впевненість в тому, що завтра буде українське завтра. Дякуємо усім дітям, які долучилися до цього заходу. Ви справжні українці!», - зазначив Іван Собко. Організатором Кінофестивалю є департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації. Його учасниками стали учні віком 12-18 років закладів освіти Львова та Львівської області, які працювали на розробкою медіажиттєписів разом з кураторами-вчителями. Тренінг для конкурсантів щодо створення конкурсних робіт та формату медіажиттєписів проводили викладачі інституту післядипломної освіти. У заході також взяли участь директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска та заступниця директора Ольга Котовська. Кінофестиваль відбувся за музичного супроводу хорової капели «Дударик». "Найкраще формує сусільство саме пам'ять. І ніхто краще ніж самі діти не розповість дітям про наших Героїв. Тому що вони говорять однією мовою. Тому що діти можуть побачити те, що ми не бачимо. Можуть розповісти так, як ми не розкажемо. Велика подяка вам, діти, за ті відеоролики, які ви зробили. Це ваш внесок у побудову справді незалежної країни. Тому що ті емоції і ті переживання не забуваються ніколи", - сказав у своєму вітальному слові Олег Паска.
Освітяни Львівщини вшанували Героїв Небесної Сотні у Хмельницькому
27 травня 2021
У Хмельницькому організували спільну акцію департаментів освіти Львівської та Хмельницької державних адміністрацій на знак вшанування Героїв Небесної Сотні, які працювали у сфері освіти. «Нема нічого важливішого для будівництва держави, ніж пам’ять. Пам’ять і освіта будують сильну країну. Якою буде освіта, таким буде наше суспільство. Пам'ять про людей, які віддали своє життя, які були освітянами, зобов’язує нас будувати таку державу, про яку вони мріяли. Кожен із нас мусить замислитись яким чином він може докластися на своєму робочому місці до цієї ідеї, за яку загинули наші Герої», - зазначив директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Захід відбувся у межах відзначення Дня Героїв та річниці Незалежності України. «Україні болить і пече не тільки останніх сім років, а впродовж десятиліть та століть. Ворог, який зачаївся біля наших кордонів та вишкірює на нас зуби, породив наших Героїв. Щоразу нам вдається давати відсіч російському окупанту завдяки нашим Героям. Ми не маємо права забути про ті події, які змінили Україну, світ та наше суспільство», - наголосив керівник департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА Олег Фасоля. В межах проекту вшанували п’ятьох освітян: Богдана Сольчаника, Сергія Бондарчука, Володимира Жеребного, Романа Вареницю та Миколу Дзявульського. «На восьмому році неоголошеної війни важливо пам'ятати про всіх Героїв, про тих перших достойників, які здійснили початок нового відліку. Серед тих, чиє життя обірвалось у нерівній битві добра зі злом, були освітяни. Саме українська освіта здатна витягнути на новий рівень наше суспільство. Учитель повинен відповідати за все суспільство, а не лише за свій предмет. Він виховує справжніх захисників, закладає майбутнє держави. Герої Небесної Сотні розуміли, що це святе покликання. Пам'ятаймо щодня про високу ціну нашої свободи, про подвиг гордих світлих відважних сердець», - звернулась до всіх присутніх співорганізатор заходу Лідія Ільків. Під час спільного проекту Львівський історичний музей презентував виставку «Історії життя Героїв Небесної Сотні». «Коли ми кажемо слово «Герой», то здається, що це людина особлива, безстрашна, мужня. Але вони були такі як ми. Вони навчались, працювали, кохали, мріяли, хотіли щастя для себе і своїх родин. Дух і сила роду їх плекали. Пам’ятаймо про них», - акцентувала авторка єдиної в Україні виставки про Героїв Небесної Сотні Світлана Кочергіна. Виставка для огляду педагогічної спільноти, учнівської та студентської молоді працюватиме у Хмельницькому до 29 травня. «Для рідних важлива пам'ять про наших найближчих людей. 42 роки тому мої батьки одружились. Прожили 35 років, і жили би далі якби не куля снайпера. Останнє Різдво було особливим. Здається, він все робив, щоб ми запам'ятали його життєлюбним і запальним. Він доклав усіх зусиль, щоб донести до дітей правдиву історію України, він робив це з таким запалом, шо забути неможливо. Заходи для пошанування їхньої пам'яті вкрай важливі», - поділилась спогадами про батька донька Миколи Дзявульського Оксана.
На Личаківському кладовищі зводять пам’ятник Мирославу Скорику
18 січня 2021
На Личаківському кладовищі, що у місті Львові, розпочали спорудження пам’ятнка композиторові, Герою України Мирославу Скорику. Меморіал планують звести до річниці смерті видатного композитора на місці його поховання. Проект ініціювала дружина композитора, проректор з питань науки Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського, доктор мистецтвознавства, професор Адріана Скорик. Його підтримав голова Львівської ОДА Максим Козицький. Для будівництва об’єкту з обласного бюджету у 2020 році витратили 700 тисяч гривень. Загальна кошторисна вартість - 1 млн 385 тисяч гривень. Відтак, на могилі видатного композитора, згідно з проектом, розташують скульптуру «Плакальниця». «Скульптура – це зажурена дівчина, яка тужить та плаче, бо митець покинув цей світ. Схожий образ можна побачити на могилі видатного композитора Фредеріка Шопена на одному із найвідоміших кладовищ Парижа – Пер-Лашезі. Саме на могилі цього композитора за рік до смерті був Мирослав Скорик з дружиною. Тоді йому дуже сподобався цей меморіал, тому вирішили відтворити цей образ », - зазначив керівник проекту Зіновій Юпин. Наразі уже виконали всі роботи з вапняку, встановили постамент, виготовили необхідні елементи з вапняку. Невдовзі розпочнуть виготовлення моделі «Плакальниці» та бронзового барельєфу. Нагадаємо, 10 листопада управління капітального будівництва Львівської ОДА оголосило тендер. Відтак, у результаті аукціону, перемогу отримала підрядна організація ФОП «Дума Орест Богданович», з яким підписали договір на будівництво. Завдяки тому, що тендер провели у системі публічних закупівель «Prozorro», вдалось зекономити майже 200 тисяч гривень. Додамо, що за ініціативи Адріани Скорик, колективу Львівської національної філармонії та Львівської облдержадміністрації, філармонії присвоїли ім’я Мирослава Скорика. У межах відзначення Дня Незалежності Президент України Володимир Зеленський анонсував заснування державної премії імені Мирослава Скорика – за вагомий внесок у розвиток музичного мистецтва. Христина Дмитрик
На Личакові перепоховали в’язнів Пересильної тюрми № 25
29 грудня 2020
Сьогодні на Личаківському кладовищі, на полі почесних поховань № 76 , перепоховали останки жертв політичних репресій – в’язнів Пересильної тюрми № 25. Присутні вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів та лампадок до місця поховання та виконали Державний Гімн України. Також відбулась громадська панахида. «Відновлення правди про політичні репресії, гідне вшанування їхніх жертв є громадянським обов’язком кожного з нас. Люди, які загинули від жорстоких злочинів комуністичного режиму мають були поховані належним чином. Висловлюю велику подяку комунальному підприємству Львівської обласної ради «Доля» за надзвичайно важливу здійснену пошукову роботу, за відновлення та збереження пам’яті жертв політичних репресій. Назавжди залишаться в нашій пам’яті та пам’яті майбутніх поколінь українців невинні жертви радянської репресивної машини. Ми як ніколи повинні усвідомлювати цінність свободи і незалежності, яку сьогодні наші воїни, ризикуючи власним життям, захищають на Сході України у боротьбі з російським агресором. Вічна і світла пам’ять жертвам політичних репресій, честь і слава Героям! Слава Україні!» - зазначив заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень. Зазначимо, у співпраці з Меморіальним музеєм «Територія терору», фахівці КП ЛОР «Доля» упродовж 2017-18 років провели ексгумацію 428-ми останків жертв політичних репресій – в’язнів Пересильної тюрми №25 із території садово-городнього кооперативу «Світоч» за адресою: м. Львів, 6-й Топольний провулок.
На Личаківському кладовищі вшанували пам'ять словенських воїнів
30 жовтня 2020
Сьогодні, 30 жовтня, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Словенія в Україні Томаж Менцін спільно з заступником голови Львівської ОДА Іваном Собком вшанували пам'ять словенських воїнів. Так, присутні поклали квіти та лампадки до Меморіалу пам'яті словенських воїнів 1914-1918 років на Личаківському кладовищі у Львові. Заступник голови Львівської ОДА наголосив, що сьогоднішній захід - це відображення спільної взаємної поваги, толерантності та солідарності з історією словенського та українського народів. Нагадаємо, що пам'ятний знак відкрили 23 травня 2018 року на Личакові за участю міністра оборони Словенії Андрія Катіча і заступника міністра оборони України з питань євроінтеграції Анатолія Петренка. Пам'ятний знак виготовили словенські майстри з похорського граніту і доправили до України, його вага - 3 тонни. Зазначимо, що захід відбувся з дотриманням усіх карантинних заходів. Христина Дмитрик
На Львівщині патріотичним пробігом вшанували пам’ять Героїв України
26 вересня 2020
У Стрийському парку сьогодні відбувся Всеукраїнський патріотичний пробіг «Шаную воїнів, біжу за Героїв України». Його організував Львівський обласний центр “Спорт для всіх” за підтримки управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА. Пробігти легкоатлетичний крос могли як професіонали, так і аматори. Програмою були передбачено окремі старти чоловіків та жінок, дитячі забіги та змагання зі скандинавської ходьби. Участь у пробігу взяли також перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень та керівник управління фізичної культури Роман Хім'як. Окрім цього, на території парку діяли спортивні локації, на яких можна було позмагатись у бадмінтоні, дитячому футболі, слеклайні, міні настільному тенісі. Також на території парку працювала локація з естафетами для дітей та батьків, зона із майстер-класом зі стретчингу. Участь у змаганнях взяли усі охочі. Для переможців та призерів змагань підготували медалі та подарунки.
Львівщина вшанувала пам'ять воїнів, які загинули під Іловайськом
29 серпня 2020
Сьогодні, 29 серпня, у День пам'яті загиблих захисників України, на площі перед пам'ятником Тарасові Шевченку вшанували полеглих під Іловайськом та усіх воїнів, які віддали своє життя за волю та незалежність держави. Відтак, присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих Героїв та помолилися за них. “Дуже важливо пам'ятати про українських воїнів, які загинули на полях бою, захищаючи нашу державу. Ціна мирного неба є дуже високою, і наш обов’язок - жити так, аби не зрадити їхню пам'ять. Слава нашим хлопцям, які сьогодні на Сході захищають Україну від російської агресії. Перемога обов'язково буде за нами”, - зазначив заступник голови Львівської облдержадміністрації Тарас Грень. У межах заходу для львів'ян та гостей міста презентували документальну фотовиставку, присвячену пам’яті загиблих у боях за Іловайськ. Автори світлин - фотографи Саша Глядєлов, Макс Дондюк, Макс Левін та Маркіян Лисейко, які були в Іловайську. Довідково: «Іловайський котел» — бойові дії поблизу міста Іловайськ Донецької області у серпні 2014 року. 6 років тому сталось наймасштабніше вторгнення на територію України військ російської федерації. Саме у ці серпневі дні 2014 року відбулось пекло, яке називають «Іловайським котлом». У так званому «зеленому коридорі» російські військові обстріляли українських бійців, що мали вийти з оточення. 366 українських воїнів загинуло, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 128 потрапили в полон, 42 вважаються зниклими безвісти. Це найбільші та найболючіші втрати українських військових за весь час бойових дій на сході країни. Ті трагічні події російсько-української війни розгорталися на полях соняхів, де сотні захисників України в боротьбі з ворогом поклали своє життя за свободу та незалежність нашої країни. Символом Дня пам’яті захисників України, став сонях. Саме тому сьогодні вшановують Героїв з цією символічною квіткою.