“Кожен спортивний майданчик — важливий внесок у майбутнє громади”, — начальник управління фізичної культури та спорту Роман Хім’як
За останні два роки на Львівщині спорудили 186 сучасних спортивних майданчиків зі штучним покриттям та тренажерним обладнанням. Усе завдяки реалізації Комплексної програми розвитку фізичної культури та спорту Львівщини, яку розробило і втілює в життя управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА. Спілкуємось з керівником структурного підрозділу Романом Хім’яком про розвиток спортивної інфраструктури області, особливості будівництва нових об’єктів та соціальну важливість таких проєктів.
“Комплексна програма розвитку фізичної культури та спорту Львівщини передбачає 12 основних завдань, першим з яких є облаштування спортивних майданчиків. Ми розуміємо, що насправді усе починається з якісної інфраструктури, — розповідає Роман Хім’як. — Не можливо розвинути масовий спорт у маленькому містечку, якщо там кілька тренажерів ще з 90-х років, та й за тими ніхто вже не дивиться. Якщо не розвивати масовий спорт, то згодом без нових кадрів потерпатиме й спорт вищих досягнень. Діти й молодь насправді хочуть вести активний спосіб життя, однак знову ж таки — якщо для цього немає належних умов, інтерес швидко зникає. Ми не придумали чогось нового, ретельно вивчили закордонний досвід та впроваджуємо його у нас. Коли у Польщі збудували понад 2600 нових майданчиків, їх почали щороку відвідувати близько 35 мільйонів людей”.
Спочатку, як зазначає начальник управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА, орієнтувались на те, аби охопити такими майданчиками хоча б районні центри Львівщини, однак згодом почали будувати й у селах.
“Відкриття майданчика завжди стає справжнім святом для громади. Часто кажуть, що в українських селах вже практично немає дітей, школи пустують, тощо. А ми приїжджаємо на відкриття і завжди бачимо зовсім іншу, дуже втішну картину. Буває, в одному селі формується одразу кілька дитячих футбольних команд, майже всюди з нагоди відкриття організовують мінітурніри. Наприкінці минулого року відкривали майданчик у селі Нижня Яблунька на Турківщині. Запросили на відкриття ветеранів київського “Динамо”. Стільки ж то радості було, діти фотографувались з зірками українського футболу, розпитували їх про культові матчі. Так народжуються великі спортивні мрії, так формуються майбутні чемпіони. Зараз через карантинні обмеження відкриття не анонсуємо, а діти, та і їх батьки все одно приходять. Ну бо відкриття майданчика - це дуже часто справді подія щонайменше десятиліття. Якщо в райцентрах подекуди ще з’являлись майданчики, то в селах Львівщини за часів незалежності до нашої програми практично не будували”.
Вартість одного майданчика в середньому понад 1,5 млн грн. Програма передбачає, що половину коштів спрямовують з обласного бюджету, а іншу частину має дофінансувати громада. Роботи розпочинають лише за умови наявності гарантій, що є співфінансування і роботи справді доведуть до кінця. Усі майданчики мають стандартні параметри, що відповідають офіційним правилам змагань.
“Це потужний вклад у розвиток громади. Очевидно, що спорт сприяє фізичному зміцненню населення. Але є ще ряд інших важливих факторів. Часто частину робіт громада виконує самотужки, як от на майданчику у селі Карачинів на Яворівщині. Це неабияк згуртовує людей. Сільські голови потім розповідають, що так в ході одного проєкту народжуються ідеї для інших. Громада бачить: майданчик змогли збудувати, то й зробимо те і те, і ще щось. Природно, що будівництво одного об’єкту сприяє розвитку інфраструктури загалом. У Городку, наприклад, відкрили майданчик, а згодом міському керівництву довелось шукати ще й кошти для встановлення на ньому ліхтарів, бо ж молодь тренувалась тут допізна”.
Роман Хім’як розповідає, що інколи траплялись й неприємні інциденти на майданчиках. Десь випалювали штучне покриття, десь зникали частини огорожі.
“Часто люди питають: чому майданчик зі штучним покриттям зачинений на замок. Мовляв, для кого ви його будували. Ми ж, на жаль, маємо чимало прикладів, коли майданчик з незрозумілих причин окремі місцеві мешканці вирішують використати не за призначенням: посидіти за чаркою, покурити… А майданчик насправді може прослужити громаді не один рік, тому й радимо балансоутримувачам перестрахуватись та в певні години зачиняти його. Для тих, хто справді хоче позайматись, це ніколи не є перешкодою”.
Хоч більшість майданчиків на Львівщині побудовані у межах Комплексної програми розвитку фізичної культури та спорту Львівщини, щороку, як наголошує Роман Хім’як, намагаються знайти й додаткові програми для будівництва.
“Наприклад, лише за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво мультифункціональних майданчиків для занять ігровими видами спорту зараз триває спорудження ще 5 майданчиків на Львівщині: у Львівському фаховому коледжі спорту, ліцеї імені Героїв Крут, у селі Давидів, в Рудках та в селі Велике Колодно Кам‘янка-Бузького району. На таких майданчиках можна займатись волейболом, мініфутболом, баскетболом та великим тенісом. Сім майданчиків такого типу вже відкрили: у Сільці Сокальського району, у Запитові Кам’янка-Бузького району, у Мурованому на Пустомитівщині, у Старичах на Яворівщині, у Брюховичах та у Городку. До речі, в Городку це вже четвертий майданчик за кілька останніх років. Тут тепер люблять грати у футбол навіть дівчата!”
Загалом, як зауважує Роман Хім’як, у футбольному чемпіонаті Львівської області бере участь найбільша кількість дитячо-юнацьких команд в Україні. У районах, де вже споруджено багато майданчиків, у чемпіонатах районного рівня бере участь щороку більша кількість команд.
“Спортивний майданчик — це неоціненний вклад у майбутнє громади. Часто скептики кажуть: а що нам той майданчик, краще б вулицю відремонтували, ліхтарі поставили. Однак, як на мене, кожен керівник громади має розуміти, що найважливішим надбанням є людина та її здоров’я. Лише у здорової людини буде бажання забезпечувати сталий розвиток та рух вперед, будувати спроможну громаду та, як наслідок, сильну державу. І спортивна інфраструктура — перший і найважливіший крок в цьому плані. З нашого боку, з боку голови Львівської ОДА Максима Козицького є повне розуміння цієї незаперечної істини. Важливо, аби очільники громад поділяли її, тоді нам вдасться якомога швидше якісно змінити на краще спортивну інфраструктуру Львівщини”, — підсумовує Роман Хім’як.